חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

על האלרגיה העונתית או קדחת השחת

אהבתם? שתפו עם חבריכם

על האלרגיה העונתית או קדחת השחת

כתבה שנייה בסדרה – לחץ כאן לכתבה ראשונה

ד”ר מיכל לזרוביץ N.D

כמיליון וחצי אנשים בישראל סובלים מאלרגיה זו; באמצעים פשוטים ניתן להעלות את איכות חייהם של אלו הסובלים מהתופעה ולמנוע סיבוכים כגון אסטמה, סינוסיטיס או דלקת אוזן תיכונה.

• טיפול צמחי
המרכיבים הפעילים למניעת אלרגיות ולגביהם יש עדויות הם קוורצטין, ברומליין וסרפד.

1. סרפד – Urtica Dioica – Nettle

עלי הצמח יעילים לטיפול בסימפטומים של קדחת השחת בשל הפלבנואידים (קוורצטין, איזוקוורצטין, רוטין וקמפרול) המצויים בהם. קיימים תכשירים (המבוססים על טכנולוגיית הקפאה – ייבוש) המחקים את פעולת האנטיהיסטמינים ללא תופעות לוואי סדטיביות. במחקר אחרון, אקרעי, כפול סמיות אצל חולים הסובלים מ – Allergic Rhinitis נמצא שיעילות הטיפול בסימפטומים אצל כמעט 50% מהמטופלים שטופלו בתכשיר המבוסס על סרפד בטכנולוגיה של הקפאה-יבוש (300 (mg הייתה כמו ואפילו יותר מהתכשירים הקודמים. ההמלצה לקחת עם האוכל. תופעות הלוואי נדירות (במיוחד אם נלקח על קיבה ריקה).

2. קוורצטין

הקוורצטין הוא ביופלבנואיד הנמצא בכוסמת, בצמחים, בירקות ובפירות הדר. הוא מדכא תהליכים דלקתיים, בעיקר על ידי פעילות על קרומי תאים אימוניים. ייצוב הקרום מונע מתאי מסט ובזופיליים לעבור תהליך של דהגרנולציה ולשחרר חומרים מתווכי דלקת. המינון המומלץ הוא 600-250 mg , 2-3 פעמים ביום 5-10 דקות לפני האוכל. להשגת תוצאות מיטביות מומלץ שימוש במשך 6-8 שבועות ולהוסיף ברומליין.

3. ברומליין

הברומליין הוא אנזים פרוטאוליטי המופק מגזע האננס ונמצא יעיל כנוגד מתווך דלקת. הוא מפחית אגרגצייה (התקבצות) של טסיות דם, בצקת (מאחר ומפחית חדירות של כלי דם) ותופעות אחרות המתווכות על ידי פרוסטהגלנדינים. המינון הטיפולי ב – Allergic Rhinitis 400-500 mg , 3 פעמים ביום. מומלץ על קיבה ריקה. זהירות אצל אנשים הרגישים לאננס. תופעות לוואי אחרות כגון סימפטומים של חוסר נוחות במערכת העיכול ושינויים במחזור החודשי נדירים.

צמחים בשימוש מסורתי לטיפול ב – Allergic Rhinitis אך ללא מחקרים מבוקרים גדולים:
Tanacetum Parthenium Feverfew (חרצית ריחנית)
Achillea Millefolium – Yarrow (אכילאה)
Matricaria Recutita German Chamomile (בבונג דו-גווני)
Ephedra Sinica – Ma Huang שרביטן סיני
Glycyrrhiza Glabra – Liquorice שוש קרח
Angelica Sinensis – Dong Quai אנגליקה סינית.

• נוגדי חימצון
יש המאמינים כי העלייה בשיעור האסטמה והאלרגיות ב-20 השנה האחרונות נובעת ממחסור בנוגדי חימצון בתזונה והפרזה באכילת מזון מעובד המשולל חיים. נוגדי החימצון כוללים בטא קרוטן, ויטמינים A,C,E, מינרלים (אבץ,סלניום ונחושת). נוגדי חמצון קיימים במאכלים כגון: פירות וירקות טריים ודגנים מלאים. נוגדי החמצון מספקים מנגנוני הגנה למערכת הנשימה ומפחיתים היצרות של הברונכיאלים.
ההמלצות הם נטילת מולטי ויטמין עם לפחות 200 mg של ויטמין C ,25,000 יחידות בינלאומיות של בטא קרוטן, 400-800 יחידות בינלאומיות של ויטמין E, ו- סלניום 200 mg. חשיבות ויטמין C לטיפול באלרגיה עונתית

ויטמין C חשוב בעיקר במערכת הנשימה התחתונה והעליונה בגלל שהוא הנוגד חמצון העיקרי בשכבה האפיתליאלית. נטילת הויטמין באוכלוסייה הרגילה היא ביחס הפוך לשכיחות אלרגיה ואסטמה. יותר מכך, ויטמין C מונע הפרשת היסטמין מתאי הדם הלבנים ונראה שיש קשר הפוך בין רמות היסטמין וריכוז חומצה אסקורבית (ויטמין C) בדם. הויטמין איננו טוקסי וכמעט ואין לו תופעות לוואי, למרות שהפרעות בקיבה יכולות להיגרם ממינון עודף מעל 3000 mg ליום. מחקרים ממליצים על מינון של 2000 mg כטיפול באלרגיה. יעילות הויטמין הוכחה במחקר מתחילת שנות ה – 90 אשר בדק יעילות ויטמין c אשר הותז בספריי לאף (3 פעמים ביום) אצל הסובלים מאלרגיה רב שנתית לעומת התזה של פלצבו (אינבו). לאחר כשבועיים כ – 75% מקבוצת הניסוי דיווחה על ירידה בסימפטומים באף.

• חומצות שומן מסוג אומגה – 3
מספר מחקרים קליניים מצביעים על כך כי נטילת חומצות שומן מסוג אומגה 3 משפרת את תפקוד מערכת הנשימה בתגובתה לאלרגנים. כנראה על רקע של עלייה ביחס של אומגה 3 לעומת אומגה 6 בממברנה של התא והפחתה בייצור חומצה אראכידונית המתווכת דלקת. ירידה בחומצה אראכידונית מובילה לסינטזה מועטה יותר של לויקוטריאנים. הדבר מוביל לשיפור בסימפטומים. אך ההשפעה כנראה מתחילה לאחר שנה . המינון המומלץ של חומצות שומן מסוג אומגה 3 הוא
3-1mg.

• אקופונקטורה
מחקרים קטנים ולא מבוקרים מצביעים על יעילות הטיפול בתופעה זו של Allergic Rhinitis. שני מחקרים קטנים מצביעים על אפקט חיובי וירידה מובהקת בסימפטומים סובייקטיבים (ירידה בגודש באף וגירוי בעיניים). אפשר כטיפול בלעדי או בשילוב צמחים, תרופות, מדיטציה ומסג` סיני.

• שינויים בתזונה
שינוי בתזונה יכול להשפיע על המערכת האימונית. המזון יכול לגרום לגירוי אלרגני או להשקיט אותו. מערכת העיכול חשופה למספר הגדול של האלרגנים (אפילו יותר ממערכת הנשימה). חלבונים מורכבים כמו חלב פרה עלולים לגרום לגירוי המערכת החיסונית בגלל המבנה האנטיגני של חלב זה, במיוחד אצל אנשים רגישים. לעומת זאת קיים מזון הנלחם בדלקת ומעורר את מנגנוני ההגנה.

ההמלצות הבאות מפחיתות את התגובה האימונית לאלרגנים פוטנציאלים:
1. להפחית במזון אשר עלול לגרום לדלקת ולתגובה אלרגית כגון שומנים רוויים (במיוחד חלבון מהחי ומוצרי חלב), להימנע ממזון מעובד, ביצים, הדרים, בננה, שוקולד, אגוזים, צדפות, צבע מאכל, חומרים משמרים, קפאין, אלכוהול, טבק וסוכר. גם לחם, שקדים ואגוזים , שלהם ריכוז חלבון גבוה נחשבים לאלרגנים חזקים. להימנע מחיטה (בעלת חלבון אלרגני במיוחד הקרוי – גלוטן).
2. להרבות במזון מסוג חומצות שומן אומגה- 3, כגון דגי ים צפוני (סלמון, טונה, סרדינים, מקרל והרינג), שמן או זרעי פשתה ואגוזים.
3. להרבות בירקות ופירות טריים (מכילים רק 1% חלבון ונחשבים לאלרגנים חלשים) ודגנים מלאים.
4. להרבות בשתיית מים ומיצים טריים.

• על החיבור גוף – נפש
למרות שאלרגיה משקפת רגישות יתר ביולוגית של המערכת האימונית, ברור כי לגורמים פסיכולוגים יש תפקיד בתגובה האלרגית. מחקרים מצביעים על קשר הדדי בין אמונה ותגובה אימונית. כך למשל כאשר 2 רופאים יפניים (Ikemi & Nakagawa) הפנטו מתנדבים הסובלים מאלרגיה ונאמר להם כי על עורם מונח עלה טוקסי, העור נעשה אדום ומגורה. לעומת זאת כאשר נאמר למהופנטים כי מונח על עורם עלה לא מזיק התגובה האלרגית פחתה. בהקשר זה ניתן להזכיר את שיטת הקינזיולוגיה או שיטה דומה, אייפק. המדובר בשיטה הוליסטית אלטרנטיבית לטיפול באלרגיות מכל הסוגים שפועלת על הגוף והנפש כאחד. האבחון לסוג האלרגיה הספציפי מתבצע באמצעות “מבחן שרירים” כאשר המטרה היא נטרול האלרגן.

• הומאופתיה ו – Allergic Rhinitis
מחקרים מוכיחים כי להומאופתיה יש השפעה מיטיבה עם תופעה זו. ההומאופתיה איננה משתמשת בחומרים כימיים אלא בתמציות מאד מדוללות של חומרים טבעיים (צמחים ומינרלים) ובכך מתערבת בפעילות של המערכת האימונית ומתקנת את פעילותה.

לסיכום, קיימות אסכולות טיפוליות רבות בטיפול באלרגיות. הבעיה היא למצוא את הטיפול האינדבידואלי המתאים. נדרש לכך זמן וסבלנות…..

בברכה, ד”ר מיכל לזרוביץ N.D

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים