חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

על דיאטות דלות-פחמימות (Low carbohydrate) בנוסח Atkins או Zone או South beach

אהבתם? שתפו עם חבריכם

על דיאטות דלות-פחמימות (Low carbohydrate) בנוסח Atkins או Zone או South beach

חלק ב` – לחץ כאן לחלק א`
פרופ` בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לביוכימיה קלינית, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

האדם בעידן המודרני עולה על אבותיו שחיו אך לפני 100 שנה לפחות בממדי גופו: כמעט שני שליש מהאמריקנים בסוף המאה ה-20 סבלו ממשקל יתר, כפי שהדבר מתבטא במדד BMI שמעל 25.0. BMI או body mass index הוא המדד המקובל להערכת מידת ההשמנה, והוא מתקבל מחלוקת משקל האדם בקילוגרמים בערך גובהו בריבוע המבוטא במטרים. כותב שורות אלה מוגדר לצערו כבעל משקל עודף: גובהו 1.73 מ` ומִשקלו טיפס לאחרונה עד 85 ק”ג, וה-BMI המחושב במקרה זה הוא אם כן- 28.4, שאין להתגאות בו. בהנחה שבמשוואה זו, נתון הגובה אינו משתנה, אצטרך להפחית כ-10 קילוגרמים ממשקלי כדי שערך BMI יחזור אל הסף הנכסף של 25.0.
אך גרוע יותר מצבם של כ-30% מבין האמריקנים הבוגרים המוגדרים בפירוש כ”שמֵנים” (obese) עם BMI הגדול מ-30.0. ומגיפת ההשמנה אינה נחלתה של חברת השפע האמריקנית דווקא: בקצה האחר של העולם, באוסטרליה, נתוני משרד הבריאות שם משנת 1997 מצביעים על כך ש-64% מהגברים ו-47% מהנשים שם הם בעלי משקל-יתר או שמנים של ממש. והמגמה של עלייה במשקל ביבשת הדרומית מובהקת, שהרי בדו”ח הקודם משנת 1983 אחוזי הגברים בעלי עודף משקל שם היו נמוכים ב-52% ואחוזי הנשים האוסטרליות שאינן חטובות, נמוכים ב-34%. למעשה אין הפתעה בתופעה עולמית זו: אנו אוכלים יותר וממעטים בפעילות גופנית סדירה, והמאזן הקַלוֹרי שלנו נוטה בבירור לעודף קלוריות, ואלה באות לביטוי במחוג המאזניים. אין מדובר כאן רק בקיפוח אסטתי מובהק, ההשמנה אינה טובה לבריאות, ופגיעתה רעה בעיקר במערכת הקרדיו-וסקולארית.

וכאשר מחלחלת המשמעות השלילית של הקילוגרמים המיותרים לתודעתו של האדם העולה על גדותיו, הוא מבקש להשיל אותם מעליו במהירות האפשרית, סממן אופייני של תרבות האִינסטַנט, הרצון לתקן כהרף עין הזנחה מתמשכת. ויש כמובן תמיד מי שיבטיח נוסחה מנצחת של הרזייה מהירה, השונה בדרך כלל באופן מובהק מהדיאטה הקונבנציונאלית בה מרכיב הפחמימות הוא הגדול ביותר. ואמנם דיאטת אטקינס שמככבת מאז שנת 1972 בארה”ב והמעודדת מזון עתיר בחלבונים ודל מאוד בפחמימות זכתה להד ציבורי נרחב, ורבים ניסו אותה, ונוכחו לדעת שהיא אמנם יעילה בטווח הקצר של 3 חודשים. אך מסתבר במעקב אחר השפעות דיאטה דלת פחמימות ועתירת חלבונים ושומנים, שיעילותה הולכת ומתמתנת בטווח של 12 חודשים מתחילתה, כאשר ההפרש בהפחתה במשקל הגוף מצטמצם בממוצע ל-2 עד 3 קילוגרם, אך את הנזקים האפשריים לטווח הארוך יותר ניתן כבר להעריך.
החשש המיידי העולה הוא שדיאטה הדלה בפירות, ירקות ופריטי מזון עשירים בסיבים, עלולה לקפח את הגוף ממנת הויטמינים והמינרלים שהיא כה חיונית לפיסיולוגיה התקינה שלו.

סודן של נוסחאות הדיאטה דלת הפחמימות והעשירה בחלבונים והיעילות להפחתת משקל בטווח המיידי, הוא בהיותן מתכונים עם רמה אנרגטית, הנמדדת ביחידות kilojoule, נמוכה יותר מהדיאטות “הרגילות”. ההרכב התזונתי של דיאטות דלות פחמימות יש בו גם לדכא את התיאבון מטעמים אחדים: דיאטת אטקינס לדוגמה, פחות מגוונת בהרכבה וידוע שמזון חדגוני אינו מעודד דווקא אכילת-יתר. בנוסף, דיאטה עשירה בחלבונים יכולה לדכא תיאבון, ממש כפי שיכולה לחולל יצירת קטונים (קטוזיס) מוגברת, הנובעת מרמת פחמימות נמוכה במיוחד במזון. פרט לכך יש ראיות לכך שדיאטות עשירות בחלבונים משביעות יותר, וממילא כמות האוכל הנצרך קטנה. אך דיאטות עשירות במיוחד בחלבונים, מביאות לעומס יתר על הכליות, כיוון שצריכה עודפת של חלבונים מביאה ליצירה של תוצרי פירוק ופסולת חנקניים, וכך תיווצר הפרשת מים מוגברת וחשש להתייבשות (דהידרציה). בטווח הארוך דיאטות מאוד עשירות בחלבונים, עלולות להגביר את תהליך האוסטאופורוזיס באנשים עם אי צריכה מספיקה של סידן, שכן ריבוי חלבון בדיאטה מגביר את הפרשת הסידן בשתן.

והגרסא של דיאטה ענייה בפחמימות ועשירה בשומנים, מעבר לגרימה של קטוזיס, עלולה לגרום לנטייה להתקפי שלשול, התייבשות, חולשה, כאבי ראש ,טשטוש ואף ריח-רע מהפה. בטווח הארוך יותר יש בה לעודד אוסטאופורוזיס, היא מעלה את רמת הכולסטרול בדם וממילא את הנזק לכלי הדם והלב.

אך מעבר לשיקולים של מאזנים והפסדי אנרגיה חשוב לדון בהשפעות ארוכות הטווח של דיאטות אטקינס ודומיה על המכלול המטבולי בגוף, ויש להדגיש שהגמישות המטבולית של הגוף אינה בלתי מוגבלת, בהעמידנו אותה במבחן של דיאטות פלא אלה. עם כמות פחמימות מאוד מוגבלת במזון, מאגרי הפחמימות בגוף המופיעים בצורה של גליקוגן מתדלדלים והמקור היחיד של גלוקוזה הזמינים לגוף לצרכים אנרגטיים מגיעים מהשלד הפחמתי של חומצות האמינו. במצב זה, אלא אם כן יש פיצוי ברמת חלבונים גבוהה במזון, יש ניצול של חלבון של רקמת השריר המתפרק כדי לספק את הדרישה לגלוקוז. וזו רק הדגמה אחת של הפרה של האיזון במרכיבי המזון. ואגב, אותו ניצול מוגבר של גליקוגן שתואר כאן, הוא אחד הגורמים המיידיים להפסד המיידי והמרשים במשקל: כל גרם של גליקוגן המנוצל, מביא ליציאה של 2-4 גרם מים מהרקמות, ואובדן ניכר זה של מים שווה ערך למשקל המופחת. אלא ששיקולים של מאזן מים, גורמים בהמשך הזמן לחזרת נפחי המים ולמיתון ההפסד במשקל הגוף. אך הגבלת פחמימות לרמה שמתחת ל-60 גרם ליום, גורמת כאמור לקטוזיס, הגורם לבחילה והפחתת התיאבון, אך גם עלול להביא למצב בלתי רצוי של רמה מוגברת של חומצת שתן (uric acid) בדם, שכן הפרשה מוגברת של קטונים בשתן, מביאה להפחתת ההפרשה בשתן של חומצת שתן.

האם יש סיכוי שדיאטות מסוג Atkins ודומיה תהפוכנה פופולאריות בקרב ישראלים המבקשים להפחית ממשקלם? קשה להאמין. גם בארה”ב בה הפך Atkins בין לילה לגורו ובעל “הבשורה” בנושא המעיק על אמריקנים כה רבים, רק כ-22% מתוכם פנו אל דיאטה זו בשיאה בשנות ה-70, אך רבים מאלה פנו לה עורף תוך חודשים אחדים. דפוסי אכילה מופנמים כ”דרך חיים” הן כתוצאה ממסורת, חינוך והרגלי אכילה שהשתרשו באוכלוסיה במרוצת דורות ממש כשפה או מנהגים מקובלים אחרים, וכך מעבר גורף למנהגי אכילה שונים באופן כה דרמטי עשוי להימשך אך זמן קצר, כמעט כהרפתקה. אם להתייחס באופן פרטני לדיאטה הישראלית הממוצעת ה”מקובלת” הרי כמה נתונים. הישראלים צורכים בממוצע 3,765 קלוריות מדי יום, נתון המציב אותם ברבעון העליון של האוכלוסיות “השׂבֵעוֹת” בעולם. אך כולנו יודעים שממוצע של קלוריות הנצרכות באכילה הוא מושג מתעתע: הוא מורכב מנתוני שביעה של הגרגרנים ה”חיים כדי לאכול”, ומנגד- מנתוני “אכילה כזרת” של מגזרים ההולכים וגדלים לצערנו בהוויה הישראלית העכשווית, ואלה האחרונים מנסים “לאכול כדי לחיות”.
ואם להתייחס למרכיבי המזון הישראלי הממוצע, עדיין כפי שהיה צפוי, 80% מקורו בצומח ורק 20% מגיעים מהחי. ובמעבר ממאזני קלוריות יחסיים בין חי וצומח, עוד נתונים מוחשיים יותר, המצביעים על דיאטה ישראלית מסורתית, בה עדיין הפחמימות הם אב המזון העיקרי: הישראלי הממוצע צורך ביום 505 גרם פחמימות, 155 גרם שומנים ו-116 גרם חלבונים. נובע מכאן שתרבות האכילה המקומית מצדדת במזון עשיר מאוד בפחמימות, על רקע ההמלצה של הממסד הרפואי האמריקאי ש”כל אדם בוגר יצרך ביום לפחות 130 גרם פחמימות”. אך אם נזכור שד”ר אטקינס ממליץ בבשורה התזונתית הנושאת שמו להתחיל בדיאטה יומית בו הפחמימות מצטמצמות עד 20 גרם ליום, מדובר אם כך על פערים במנהגי אכילה, ש”הקיבה אינה סובלת”.

ובכל זאת, מהי עצת הזהב למוטרדים מעודף משקלם, המבקשים לרזות באמת ובתמים. הגישה האידיאלית היא בהגברת הפעילות הגופנית הסדירה, תוך התאמה מנהגי האכילה להשגת “רמה מאוזנת של צריכה קלורית”. ומהי אותה רמה? כמובן שהיא תלויה במידת “עודף המשקל” בכל מקרה “לגופו”, ובפער שבין BMI המצוי והרצוי. ניתן להתחיל בתכנית דיאטה שתביא לגרעון סביר של 0.5 עד 1.0 ק”ג מדי שבוע. מדובר בצריכה קלורית יומית של 1,200 קילו-קלוריות לאישה ו-1,500 עד 1,900 קילו-קלוריות ליום לגבר. הארוחה צריכה להיות מגוונת עם סוגי מזון שונים כאשר כמות הפחמימות המינימאלית היא 150 גרם ליום. מומלץ על מזון פחמימות עתיר בסיבים כדגנים, לחם, פירות וירקות, וכן דגים ומאכלי-ים אחרים, בשר רזה ומוצרי חלב דלי-שומן, וכמויות קטנות של שמנים רוויים כשמן או מרגרינה. מומלץ כמובן לאכול עד שובע, אך לא מעבר לכך. וכמובן, פעילות גופנית נמרצת או סדירה, ואין טוב מהליכה יומית מהירה למשך מחצית השעה בשעות הערב, תוך כדי הרהור על הבריאות המשתבחת.

בברכה, פרופ` בן עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים