חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

על בעיות של בלוטת התריס במבוגרים: אבחון וטיפול. חלק ב`

אהבתם? שתפו עם חבריכם

לחץ כאן לחלק א`

פרופ` בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לביוכימיה קלינית, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

מהן אופציות הטיפול בתפקוד לקוי של בלוטת התריס בקשישים? טיפול בבעיות תירואיד בקשישים חייב להיות בעיתוי טוב, בבחירת הטיפול האופטימָלי ובמינון הנכון. וכמובן מעקב צמוד והתאמה נכונה של מיון הטיפול כמתבקש מתוצאות הביניים שלו חיונית כדי להישמר מתופעות לוואי.
אך האם אין בשני המשפטים האחרונים מעין אמיתות כלליות כשמדובר בטיפול רפואי כלשהו? נראה שאתגר ה”טיפול והפיקוח הרפואי הנאות” לכאורה, גדולים יותר דווקא באוכלוסיית מטופלים קשישה, שכן מדובר בבלוטה אנדוקרינית חיונית המפקחת על קצב ההתנהלות של חילוף החומרים בגוף, ובהשתבשותה, רבים מתסמיני מחלת בלוטת התריס עלולים להתפרש כאלה שיש לייחס לאדם הקשיש “מעצם היותו קשיש”. כאשר מדובר בתת-פעילות של הבלוטה במטופלים מבוגרים המוטו לטיפול הוא: ”Start low, go slow”. תת-פעילות של הבלוטה מטופלת במלח הנתרן של levothyroxine, אם כי יש בטיפול זה החשש של מיסוך תסמינים של מחלה קיימת בעורקים הכליליים.
נכון שחולים בכל הגילים עם תת-פעילות של התירואיד אמורים להיות מטופלים בתירוקסין כל ימי חייהם, אך בחולים קשישים עם בריאות רופפת, ומגוון בעיות רפואיות, ניתן על פי מחקר משנת 2000 להפחית בהדרגה, ולעתים אף להפסיק במתן תירוקסין, בתנאי שחולים אלה נמצאים בהשגחה צמודה וניטור הדוק של מצבם.
המינון ההתחלתי של לֶבותירוקסין חייב להיות נמוך (בין 12.5 עד 25.0 מיקרוגרם), ויש להעלותו בהדרגה איטית. תקופת מחצית החיים של תירוקסין בקשישים ארוכה מזו של התרופה בצעירים (9 ימים לעומת 4 ימים), ולכן נדרשת תקופה של 6 שבועות בערך עד שמגיעים לאיזון רמת התרופה. המינון צריך להיות מותאם כך שהתרופה תשמור את רמות ה-TSH באמצע התחום הממוצע שלו, וכאשר משיגים איזון הורמונאלי, יש צורך לחזור על מדידת רמת TSH אחת ל-3 עד 6 חודשים.

פעילות-יתר של הבלוטה (hyperthyroidism): השיטות לטיפול בעודף פעילות הבלוטה בקשישים אינן שונות מאלו בצעירים. בדרך כלל תקופה של 1-2 חודשים חולפת עד שהשיפור הקליני ניכר כאשר מטפלים ביוד רדיואקטיבי-יוֹדוֹטוֹפ (או איזוטופ של יוד-131). בתקופת הביניים, ניתן להשתמש בחוסמי-ביתא כדי לשלוט על התסמינים. בתחילת טיפול ביוד עלולה להסתמן החמרה חולפת בתסמינים, בגין שחרורם של הורמונים שנאגרו בבלוטה.
בקשישים עם בעיות של עורקים כליליים, יש לטפל בתרופות אנטי-תירואידיות על מנת להשיג רמות נורמאליות או קרובות לנורמה של T4, לפני הטיפול ביוד רדיואקטיבי. בקשישים, תרופות צריכות להינתן במינון היעיל הנמוך ביותר. תרופות מקובלות בטיפול בהיפר-תירואידיות הן methimazole (משווקת כ-Tapazole או אף כ-מרקפטיזול), וכן PTU או propylthiouracil. פעולתן בצמצום ייצור הורמוני בלוטת התריס והאטת פעולתן.
המינון היומי המומלץ של מתימאזול הניתן בשלוש מנות כל 8 שעות, הוא 15 מיליגרם בפעילות-יתר מתונה של הבלוטה, 30-40 מיליגרם בפעילות-יתר מתונה עד חמורה, ו-60 מיליגרם ליום בטיפול בהיפר-תירואידיות חמורה. המינון ההתחלתי של PTU במטופלים קשישים הוא 50-100 מיליגרם כל 8 שעות, אך במקרים חמורים נדרש אף מינון PTU של 200-300 מיליגרם כל 8 שעות. שתי התרופות מביאות לרוב תוך חודש וחצי עד שלושה חודשים לוויסות תפקוד הבלוטה במקרה של מחלת Graves, ולעתים המצב משתפר תוך 1-2 שבועות. אך צריך לקחת בחשבון שהן גם עלולות לגרום לתופעות לוואי משמעותיות כגון פריחה עורית, בחילה או איבוד תיאבון, דלקות כבד ומִפרקים (הפּאטיטיס ו-arthritis), אך בעיקר לדיכוי יצירת תאי דם במח העצם שעלול להתבטא באנמיה, חסר בתסיות ובגרנולוציטים. מינון תרופות אלה מותאם לנִרמול הרמות של T4 ו-T3, שכן רמות TSH עשויות להיות מדוכאות משך תקופה מסוימת.
כאשר משיגים איזון של פעולת הבלוטה, יש להפחית במינון ב-1/3 אחת לכמה חודשים, אם המטופל ממשיך להיות מאוזן בפעולת התירואיד. יש לציין שבקשישים קטן בהרבה שיעור החזרה לפעילות-יתר של הבלוטה (recurrence). באירופה, יותר מקובל לטפל בקרבימאזול, אך למעשה זו מומרת בגוף למתימאזול.

שתי התרופות האחרונות פחות יעילות בטיפול בזפק-קשרירי-רעלני, שהוא מפגע בלוטת התריס השכיח ביותר בקשישים. הטיפול בתרופות אלה מחייב כאמור ניטור במעקב צמוד בגלל החשש לתופעות לוואי, ולכן בקשישים ברמת סיכון נמוכה, עם זפק (goiter) גדול, יש לשקול טיפול ניתוחי, אם כי האחרון מקובל יותר במטופלים צעירים. כריתת בלוטת התריס יעיל ב-90% מהמנותחים, אך במקרים מסוימים נגרמת היפותירואידיות, המחייבת כמובן מתן תירוקסין קבוע. כן נרשמו בניתוח הבלוטה בקשישים מקרים של פגיעה קשה במיתרי הקול, או אף נזק לבלוטת הפאראתירואיד שמיקומה מאחורי בלוטת התריס, מה שעלול לשבש את הפיקוח על רמת הסידן בדם. חלופה שלישית היא בטיפול ביוד רדיואקטיבי הנחשב בטוח ויעיל, כאשר מנה בודדת עשויה להספיק במטופלים עם מחלת Graves או עם קשריר נגוע בודד, כאשר אלה עם זפק רב-קשרירי יינתנו מספר טיפולים רדיואקטיביים. בהרס מלא של הבלוטה בטיפול ביוד רדיואקטיבי, יש כמובן להזדקק בהמשך לטיפול קבוע בתירוקסין, אם אמנם מתפתחת היפו-תירואידיות .

פעילות-יתר משני של בלוטת התריס עלולה להתרחש לעתים כאשר יש גידול בבלוטת יותרת המוח (היפופיזה), ואז האחרונה תפריש כמות מוגזמת של ההורמון TRH המביא ליצירה מוגזמת של TSH בבלוטת התריס. כך יִיוָצר הורמון הבלוטה T4 בכמות מופרזת. סיבוך נוסף הידוע כסערה תריסית או פעילות יתר פתאומית קיצונית של הבלוטה המתבטאת חולשה פתאומית, קצב-לב מואץ, לחץ-דם גבוה, חוסר מנוחה ומצב בלבולי, עצבנות ונטייה לרעד, ובמקרים קיצוניים אף לתמורות במצב ההכרה ולתרדמת (coma). במצב זה תרופות חוסמות ביתא דוגמת פרופאנולול (דֶרָאלין), מסייעות להשתלטות על חלק מהתסמינים של היפר-תירואידיות, אם כי חוסמי ביתא אינם ראויים בשגרת הטיפול באנומליה של הבלוטה.

האם כדאי לטפל במצבים של תת-תריסיות תת-קלינית? רמה מוגברת של TSH במצב של רמות תקינות של הורמוני הבלוטה T4 ו-T3 הוא מצב המתרחש לעתים יותר קרובות עם ההזדקנות. השכיחות הכללית של מצב זה היא של 5-10%, אם כי באלה מעל גיל 65 שנה, שכיחותו 12 עד 15%. למרות המושג “תת-קליני” בחלק מהקשישים מוצאים היפו-תירואידיות אמיתית. מעניין שכחלק ממצאי מחקר Rotterdam הנרחב שהתפרסמו בשנת 2000 נמצא שמצב זה של תת-תריסיות “תת-קלינית” הוא גורם סיכון להחשת תהליך טרשת העורקים, ומחלת עורקים כליליים ללא כל קשר לרמות הכולסטרול. באותם אנשים בהם רמת ה-TSH גבוהה מ-10 מיקרו-יחידות/מ”ל, משפיע תפקוד הבלוטה בהעלאת רמת LDL-כולסטרול, הבלתי רצויה.
עם זאת יש לציין שמחקרים אחדים לא מצאו שיפור משמעותי בטווח הארוך בטיפול באנשים אלה בתירוקסין, פרט לשיפור צנוע במדדים של זיכרון. בנוסף, טיפול בתירוקסין במקרים של תת-תריסיות תת-קלינית, עלול אף להיות מזיק בקשישים, בכך שעלול להופיע איבוד עצם מוחש, דופק מוחש, פרפור פרוזדורים, והחמרת כשל הלב. בתת-קבוצה של מטופלים סימפטומתיים עם איבוד זיכרון, או רמות שומנים מוגברות, יש כנראה יתרון בטיפול במינון נמוך של תירוקסין.

מה בדבר הטיפול במצבים של היפר-תירואידיות תת-קלינית? מצב זה מתייחס לרמות נמוכות של TSH כאשר שני הורמוני הבלוטה החופשיים, T4 ו-T3, ברמה נורמאלית. מצב זה מביא לאיבוד מוחש של עצם בנשים בחדול-ווסתן, אשר אינו מטופלות בטיפול הורמונאלי משלים (HRT). למרות שמחקרים קשרו מצב של היפר-תיראידיות תת-קלינית למצבי פרפור פרוזדורי, אי-ספיקת החדר השמאלי, אין הוכחות משכנעות שטיפול בתפקוד הבלוטה משפיע קלינית על המדדים המושפעים. יתרה מכך, ברוב המטופלים רמות TSH חוזרות לתִקנן ללא התערבות טיפולית. אלא אם כן קיים קשריר רעלני בבלוטה, בו נִרמוּל ספונטאני של תפקודה אינו סביר, טיפול תרופתי אינו מומלץ.

גידולים סרטניים בבלוטת התריס בקשישים: מבין ארבעת סוגי סרטן הבלוטה הזאת, פּפּילָארי, פוֹליקוּלארי, אנאפלסטי ומֶדוּלארי, שני סוגים שכיחים במיוחד בקשישים. סרטן פוליקולארי, המהווה כ-15% מכלל סרטני הבלוטה, נפוץ יותר בקשישים. והוא שכיח יותר בנשים, אם כי בדומה לסרטן פפילארי, כאשר בגבר מתגלה קשריר בבלוטה, סיכויו גדולים יותר להיות סרטני. הגידול הסרטני הפוליקולארי אגרסיבי יחסית, ונוהג לשלוח גרורות, ומתחייב ניתוח להרחקת חלק משמעותי של הבלוטה, וטיפול רדיואקטיבי ביוד, להריסת שארית הרקמה.

סרטן אנאפלסטי של בלוטת התריס, המהווה כ-8% מכלל סרטני הבלוטה, שכיח בעיקר בנשים קשישות. סוג סרטן זה מתפתח וצומח מהר מאוד, ומתבטא בהופעת גידול צווארי גדול. הפרוגנוזה של סוג סרטן זה אינה טובה, כאשר כ-80% מהלוקים בסוג גידול זה ימותו תוך שנה אחת. במקרה זה אין לטפל ביוד רדיואקטיבי החסר כל אפקטיביות, והניתוח להרחקת הגידול אמור להיות מלווה בהקרנות וטיפול כֶמותרפי כללי, שיעילותם כאמור מוגבלת למקרים לא רבים.

בברכה, פרופ` בן עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים