חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

על אלה החולים ומתים בגלל אי התחשבותם של אחרים – המעשנים.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.                          


                   


בחוברת הראשונה של Lancet לשנת 2011 מתפרסם מסמך מפורט וחשוב מאין כמותו: אנשי ארגון הבריאות העולמי (WHO) בג’נבה, חברו לחוקרים בתחום הרפואה הסביבתית ממכון קרולינסקה בשוודיה, מאוניברסיטת Oulu בפינלנד, ומאוניברסיטת אוקלנד בניו-זילנד, ובחנו נתונים על תחלואה, נכות ותמותה שנגרמו ב-192 מדינות כתוצאה מעישון מיד-שנייה בשנת 2004. 


למרות מאמצים גלובאליים ההולכים וגדלים להגביל עישון, עדיין 1.2 מיליארד איש ואישה בעולם מעשנים, כ-40% מבין הגברים, וכ-10% מבין הנשים. לפיכך, הרבה יותר ממיליארד איש ואישה בעולם, וגרוע אף מכך ילדים רבים ואף פעוטות, השוהים מדי יום שעות אחדות במחיצת מעשנים, בבית, במכונית, ואף באוויר הפתוח, קולטים אל ריאותיהם את העשן שמפריחים אחרים, מתוך חוסר התחשבות.  


 


המאמר המתפרסם ב-Lancet, הוא הראשון מסוגו, המעריך באופן כה מקיף את השפעת העישון מיד-שנייה על תחלואה ותמותה נכון לשנת 2004, והמסקנה הבולטת הראשונה היא שבערך 1.0% מכלל התמותה בעולם, היא תוצאה של עישון מיד שנייה, וחמור מכך, 61% מכלל הסבל הגופני המתבטא בתחלואה שגורם עישון לא מדעת זה, נגרם דווקא לילדים.


למעשה, כבר מאמצע שנות ה-80 הביאו הראיות המתגברות על התחלואה שגורם עישון כפוי, לתחילת החקיקה והמאמצים לאוויר נקי, וה-WHO חייב באמנה משנת 2003 את כל המדינות הקשורות אליו לעשות למטרה זו בגישה לאומית.


מאז פרסום אמנה זו (FCTC), יותר מ-60 מדינות החלו במאמץ לחוקק חוקים למניעת עישון במקומות ציבור, וב-17 מדינות קיימת כבר חקיקה לאומית הדורשת שכל מקומות העבודה ומקומות ציבוריים יהיו אכן נקיים מעשן.       


 


אך למרות ההתקדמות והגברת המודעות, עדיין חלק גדול מאוכלוסיית העולם ממשיכים לחיות בסביבה שאינה מוגנת באופן מוחלט מעשן סיגריות. ותעשיית הטבק רבת העוצמה ממשיכה להתנגד ולהערים קשיים על יישום סעיף 8 באמנת FCTC, הדן בעישון מיד שנייה.


הבעיה העיקרית היא שאין חקיקה שתוכל לאסור על עישון בדירות, ואף המגמה להגביל עישון במכוניות פרטיות אינה צוברת תאוצה, בגלל עקרונות של “רשות היחיד” ו”ביתו של אדם-מבצרו”. 


יתרה מכך, יש הסבורים שההקפדה הנוקשה בעשור האחרון על אי-עישון באתרים ציבוריים, במקומות עבודה, בבתי אוכל ופאבים, מנעה מהמעשן הכפייתי שעות רבות של עישון להן היה רגיל מאז ומתמיד, באופן שהגבירה אצלו את תאוות העישון בהגיעו לטריטוריה מוגנת מבחינתו-ביתו שלו. 


מחקר משנת 2008 שהתפרסם ב-American Journal of Public Health, בחן את הרגלי העישון של הורים ב-31 מדינות ב-3 יבשות, ומצא ש-88% מההורים המעשנים עשו זאת בביתם, ו-80% אף עישנו ליד ילדיהם, באופן שהכפיל את כמות הניקוטין בשערם של ילדיהם.


לא פלא לכן שאחוז הילדים הלוקים בדלקות של האוזן התיכונה, בדלקות חריפות של דרכי הנשימה התחתונים ובהחמרת תופעות של עישון וכמובן אסתמה, גדול באופן בולט בילדיהם של מעשנים.  


 


הממצאים המתפרסמים במאמר האחרון ב-Lancet, מראים שברחבי העולם (192 מדינות), 40% מהילדים, 33% מהגברים הלא מעשנים, ו-35% מהנשים הלא מעשנות, נחשפו בשנת 2004 לעשן מיד שנייה.


מוערך שחשיפה זו גרמה בשנה זו ל-379,000 מקרי מוות ממחלת אי-ספיקת לב, ועוד 165,000 שנפטרו מדלקות של דרכי הנשימה התחתונות, 36,900 שנפטרו מאסתמה, ו-21,400 שמתו מסרטן ריאות.


בשנת 2004 נפטרו בעולם כולו 603,000 אנשים ממחלות שגרם עישון כפוי, מספר המהווה 1.0% מכלל התמותה בעולם בשנה זו. מתוך תמותה זו, 47% נגרמה לנשים, 28% לילדים, ואילו בין הגברים נפטרו ב-2004 26% מכלל הנפטרים מעישון כפוי.      


 


נתון אחר המבטא אובדן של שנות חיים פעילות ובריאות בגין מחלה או נכות ידוע כ-DALY או Disability- Adjusted Life Years. נמצא במחקר האמור שבשנת 2004 כ-10.9 מיליון שנים כאלה נגרמו בעולם כתוצאה מתחלואה שגרם עישון מיד שנייה, מספר המהווה 0.7% מכלל הסבל ממחלות שבא לביטוי ב-DALY. באופן המצער ואף המעורר כעס, מתברר ש-61% מכלל “מכסת” ה- DALY בעולם כולו נפלה בחלקם של ילדים, באופן שהוא כמעט צפוי: ילדים, ורבים מהם בגיל הרך, שאינם יודעים את נזקי העשן, ואף אינם מסוגלים ברוב המקרים להגן על עצמם מפניו, הם אלה הנפגעים יחסית יותר מהוריהם המעשנים. 


 


כשמודדים את המצוקה הגופנית הגדולה ביותר הנגרמת מעישון כפוי, ואשר מביאה לאותן שנות חיים של חולי המבוטאות בערך DALY, מוצאים שמחלות דלקתיות של דרכי הנשימה התחתונות בילדים מתחת גיל 5 שנים גזלו מהם בשנת 2004 בעולם כולו 5,939,000 שנות חיים בריאות, כאשר במקום השני מחלת לב איסכמית שגזלה מהמבוגרים שנחשפו לעשן של אחרים 2,836,000 שנות חיים בריאות, ובמקום השלישי אסתמה שגזלה מהמבוגרים 1,246,000 שנות חיים בריאות, ואילו מהילדים גזלה אסתמה 651,000 שנות חיים בריאות.


 


אם נצרף לנתוני התמותה המפתיעים בחומרתם שנגרמים ממחלות שגורם עישון כפוי בשנת 2004, את הנתון שבאותה שנה נפטרו בעולם כולו 5.1 מיליוני מעשנים פעילים ממחלות שגרם להם העישון, מסתבר שבשנה זו היה מאזן התמותה מעישון לצורותיו, פעיל וכפוי, עולה על 5.7 מיליון מקרי מות. מעניין שלמרות המאמצים של WHO וגופי בריאות מקומיים לחנך על הרעה שבעישון מיד שנייה, והתנופה המשמעותית שניכרת בתחום החקיקה  ואכיפת איסור עישון במקומות ציבוריים סגורים, רק 7.4% מכלל האוכלוסייה בעולם, חיים במדינות או בקהילות בהן נכפה איסור עישון בפומבי. משמע כ-92.5% מאוכלוסי העולם אינם מוגנים מפני עשן של אחרים באופן מוחלט.


 


שנים רבות הייתה טענתם של מעשנים פעילים, שהחקיקה ההולכת ומתקשחת לאיסור עישון ביותר מקומות ואתרים שנחשבו עד לפני שנים אחדות כאתרי עישון מובהקים, עושה איתם עוול. יותר ויותר נשמעו טענות של מעשנים, ואף של עורכי דין בגלימות שחורות המייצגים את חברות הטבק, לפיהם המעשנים חשים נרדפים ו”מצורעים” על כי הולכים ומצטמצמים המקומות המותרים להפרחת עשן, מה שגורם להם סבל אמיתי. סיסמאות כמו “ההגנה על כבוד האדם וחירותו לנהוג כפי רצונו כל זמן שלא מדובר בפעולה הנוגדת את החוק”, נשמעות לעתים תכופות בדיונים ציבוריים בנושא העישון. 


 


אך כשנוכחים לדעת שבשנת 2004 בלבד נפטרו בעולם 169,000 ילדים ממחלות שנגרמו להם ברוב המקרים על ידי העישון של הוריהם-שלהם, נראה שיש בכך לסתום במעט את טענותיהם של המעשנים ה”נרדפים”. איש לא העלה בדעתו עד לפני כשלושים שנה, שמעט העשן המיתמר מסיגריה דלוקה, המגיע לריאותיו של מבוגר או של ילד הנמצאים בסביבה הקרובה, עלול להסב להם נזק כלשהו. את הקרדיט על ראשוניות בהשמעת הרעיון “הבלתי סביר” הזה על עישון מיד שנייה כגורם מחלה, יש לתת לרופא הגרמני Ernst Schönherr  , שהעלה את התיזה הזאת כבר בשנת 1928 בכתב העת הרפואי בתחום חקר הסרטן Zentralblatt für Krebsfoschung. יותר ממחצית המאה חלפה עד שנושא הנזקים לבריאות מעישון כפוי החל לצבור תאוצה של ממש, ועזר לחקיקה ולתקנות בדבר “איסור עישון העלול לגרום נזק לאחרים”. זה היה הניסוח של כותרת מאמר שהתפרסם בשנת 1984 ב-American Journal of Epidemiology, והוא אמנם נכתב בעת שלא רבים נתנו דעתם או האמינו שנזק כזה אפשרי.


 


היום, אנו יודעים מה גורם עישון כפוי לאלה בסביבה הקרובה, ומאמינים שגם המעשנים בעלי ההיגיון, ויש גם כאלה, יתחשבו באלה שבסביבתם. לפעמים מדובר בתינוקות וילדים שלהם עצמם. 


 


 בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים