חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

עיכול ביחס להשמנה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

עיכול ביחס להשמנה

אתייחס הפעם אל מכתבו של קורא שנשלח אלי השבוע אשר לדבריו סובל מזה שנים מבעיה די נפוצה להערכתי, כרס. במכתבו ציין כי ניסה לא פעם דיאטות שונות אך ללא הואיל ושאל כיצד לפתור את הבעיה.
ציינתי פעמים רבות כי דיאטות אינן עוזרות, זהו אחד האמצעים הפחות יעילים להפחתה במשקל ובהקף גוף, במיוחד אם רוצים להשיג תוצאה שתישאר לתמיד.
משום שכאשר האדם מצוי בתהליך דיאטה, הוא חושב ללא הפסק על האוכל, דבר המביא בסופו של דבר להתקפי זלילה ועקב כך למשבר שיביא לעלייה מחודשת במשקל ובעקבות זאת לחיפוש אחר דיאטה אחרת “טובה יותר” הדבר היחיד הנובע מדיאטה אינו הרס הכרס אלא הרס הגוף והנפש ללא כל תוצאה יעילה.
דיאטה הנה זמנית ולכן נכשלת.

הפתרון היחיד והיעיל לבעיית ההשמנה הנה תזונה נכונה הכוללת צירופי מזון נכונים, אכילה בזמנים קבועים, לעיסה מספקת אשר ימנעו שיבושי עיכול ובשל כך יביאו לחלוף חומרים תקין ולהפחתה במשקל תוך כדי הורדת הכרס ופעילות גופנית.
עיכול מתחיל ברגע שהמזון נכנס לפה ומסתיים ברגע שחומרי המזון חודרים אל דופן התא לאחר הפרשת הפסולת. עיכול בלתי תקין גורם לעצירות, גזים והרגשה של נפיחות כתוצאה מתהליך תסיסה וריקבון במעיים והיווצרות רעלים, אשר גורמים להשמנה המתבטאת אצל גברים בעיקר בכרס. לכן אין הכרס נובעת תמיד מהצטברות שומן.

ראשית יש לדאוג לתקינות מערכת העיכול כיוון שהעיכול מתחיל בפה, בשלב ראשון יש ללעוס היטב כל מזון שאוכלים, לאכול באופן מסודר, יש לחלק את הארוחות על פני היום כולו, בדרך כלל 3 ארוחות עיקריות ועוד שתי ארוחות ביניים ולא כפי שעושים רבים בטעות ואוכלים ארוחה אחת ביום במטרה לחסוך בקלוריות, מכיוון שבארוחה הגדולה שנאכלת בדרך כלל בערב אוכלים הרבה וללא שליטה, עד שאין ביכולת האוכל לשלוט באכילה וזו הופכת להיות ארוחה גדולה הרבה יותר, להבדיל מהיותו אוכל מספר ארוחות קטנות על פני היום כולו.

גם דילוג על ארוחות אינו מנהג טוב, מכיוון שגם דרך אכילה זו משבשת את מערכת העיכול באותה המידה. כמו כן, אכילה בשעות קבועות חשובה אף היא לשם עיכול תקין שמשמעותו כפי שהזכרתי הרזייה נכונה והקטנת הכרס.
יחד עם כל זאת, כמובן שיש לזכור שכל עניין לגופו, כלומר כל אדם וגופו ולכן חשוב מאד לראות עצות אלה ככללים בסיסיים ולהבין שרצוי שכל אדם יקבל תוכנית הרזייה המותאמת לו באופן אישי לאופיו וצרכיו הפיזיים והנפשיים כאחד.

בברכה, ד”ר סיגל בנימין תמיר Ph.D.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים