חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

עידן לוח המקשים – כיצד למנוע בעיות בריאותיות?

אהבתם? שתפו עם חבריכם

עידן לוח המקשים – כיצד למנוע בעיות בריאותיות?

החל משנות ה- 80 ישנה עליה חדה בשימוש במחשב בכלל ובמעבד התמלילים בפרט, בכל תחום מתחומי חיינו. למרות זאת, במערכת החינוך בישראל (בשונה לזו שבארה”ב לדוגמא) טרם הפנימו את השינוי המחייב לימוד מיומנות הקלדה על המחשב, כפי שמלמדים כתיבה ואחיזת עפרון. בניגוד לכתיבה, בבית הספר לא מלמדים אותם להקליד נכון, והרגלי יציבה והקלדה שגויים יהפכו לבעיות בריאותיות בעתיד. בסייט אנד סאונד מחשבים מונים את הסכנות ונותנים עצות. כדאי לשים לב, לפני שיהיה מאוחר מדי.

מערכת היחסים שלנו עם המחשב מתחילה בגיל צעיר מאוד. כבר מגיל שנתיים שולטים פעוטות רבים במקלדת הקומפי ובמקלדת הרגילה בלומדות ומשחקים לגיל הרך. המעבר לשימוש במקלדת הרגילה לצורך כתיבה נעשה בגילאי כיתות ד`- ה` בבית הספר היסודי, כאשר הילדים שולטים בכתיבה, ואצבעות הידיים שלהם ארוכות מספיק כדי להתאים למקלדת רגילה. (איך עוד לא המציאו מקלדת לאצבעות קטנות?) בשלב הקריטי הזה אין מי שילמד את הקטנטנים הקלדה באופן מסודר, והם במקביל מתחילים לשבת שעות מרובות יותר על המחשב, בעבודה על שיעורי הבית, בחיפוש באינטרנט וגם במשחק.

“אנחנו נמצאים היום במה שקרוי עידן לוח המקשים” אומרת לאה בלוסטוקי, יועצת חינוכית בסייט אנד סאונד מחשבים, חברה המתמחה בלימוד הקלדה עיוורת בשילוב קול וקריאה: “לפני עידן המחשב המשימה המרכזית הייתה כתיבה, ולכן היה צורך בהתמקדות סביב המיומנויות של אחיזת עפרון, של חיזוק חגורת הכתפיים לצורך יציבה נכונה וכדומה. היום יש צורך לחנך לתפיסה חדשה של יציבה נכונה מול מחשב ולימוד הקלדה באופן נכון כדי למנוע בעיות בריאותיות. הילדים צריכים ללמוד שלכל אצבע מקש משלה, ההקלדה צריכה להיעשות באופן סיסטמתי שמחלק את העומס על שרירי האצבעות באופן שווה. מבחינה בריאותית יש תנאים רבים שצריכים להתקיים כדי שנוכל להגן על הילדים מכל הבעיות שעלולות להיווצר משימוש לא נכון בשורש כף היד, באצבעות, בעיניים, ישיבה לא נכונה וכדומה.”

“ילדים שלמדו להקליד בגיל צעיר לא מדווחים על כאבים” אומרת לאה בלוסטוקי: “קשה מאוד לשנות את ההרגלים לאחר שמתרגלים להקלדה בצורה מסוימת שמשפיעה על כל היציבה מול המסך. אנשים בחברות היי-טק שלא למדו להקליד יכולים להקליד במהירות מסחררת בשימוש שתי האצבעות המורות בלבד כשהעיניים מרצדות בין המקלדת למסך, ומבלי לעשות הפסקות רענון במשך שעות. אנשים אלה אינם מודעים כלל לנזק שהם גורמים לבריאותם שמתחיל להראות אותותיו בסביבות גיל 40. הזמן המומלץ ללמוד הקלדה בצורה פורמלית הוא גיל 10, מיד כשמתחילים להשתמש במקלדת לצורך כתיבה.”

להלן המלצות כיצד להימנע מבעיות בריאות הנובעות משימוש לא נכון במקלדת:

דלקת גידים
הגורם: שימוש לא נכון בכפות הידיים בזמן ההקלדה.
פירוט: דלקת גידים היא תגובה דלקתית טבעית של הגוף למאמץ יתר של גיד אחד או יותר. כאשר הגידים באצבעות הידיים נמצאים בתנועה מונוטונית אחת, כמו למשל בזמן הקלדה, החיכוך המכאני שלהם על העצם מביא לתגובת הדלקת. דלקת גידים מתבטאת בעיקר בכאבים באצבעות (בהתאם לגיד המודלק), לעיתים יופיעו הכאבים בתנועה בלבד, ולעיתים יופיעו אפילו בזמן מנוחה. ייתכנו גם רגישויות מקומית ונפיחות קלה. כיוון שבמירב המקרים, למרות הכאבים, אנו ממשיכים להקליד, הדלקת לא נרפאת ועלולה אף להחמיר.

כיצד למנוע: יש לשים לב שכף היד נמצאת בקו ישר עם הזרוע ולא קיימת תנועה של כיפוף בשעת ההקלדה. יש המצליחים להקליד בצורה זו רק באמצעות מקלדות אגרונומיות, בהם המקשים ממוקמים בצורה אלכסונית. מי שמנסה ולא מצליח, כדאי שינסה להתאים את גובה הכסא עד שכפות הידיים יוכלו להישאר מקבילות לזרוע.

תסמונת תעלת שורש כף היד (CTS)
הגורם: שימוש לא נכון בכפות הידיים
פירוט: תעלת שורש כף היד היא תעלה צרה בחיבור שבין האמה לכף היד. אחת מתופעות הלוואי של דלקת זו היא נפיחות פנימית של הגיד עצמו. כאשר הדלקת מתרחשת באזור מרוחק יותר של הגיד, כמו בשורש כף היד, התנפחות הגידים בתעלת שורש כף היד, גורמת ללחץ על העצב האמצעי וכתוצאה מכך לכאבים עזים. בעבודה מול המחשב מתבצעות כ- 10,000 הקשות בשעה, פעולה מונוטונית ללא הפסקה של שורש כף היד והאצבעות העלולות לגרום לנזקי מתיחה מצטברים ברקמות העצבים.

כיצד למנוע: מתיחה והרפיה. מידי חצי שעה יש למתוח את האצבעות, לנער את כף היד ולהרפות את השרירים במשך כמה דקות על מנת להמריץ את מחזור הדם ולתת מנוחה לשרירים.

כאבי גב תחתון וכאבי צוואר
הגורם: ישיבה ממושכת ויציבה לא נכונה מול המחשב
פירוט: ישיבה ממושכת על כסא מפעילה לחץ על השרירים המחוברים לחוליות עמוד השדרה, בנוסף, רב האנשים נוהגים לשבת כאשר החלק העליון של הגב מוטה מעט קדימה והכתפיים שמוטות, מתכון בדוק לכאבי גב וצוואר.

כיצד למנוע: הימנעות מישיבה ממושכת, בזמן העבודה יש לשבת זקוף. מיומנויות הקלדה נכונות מקצרות את זמן השימוש במחשב ומאפשרות הפסקות לשחרור השרירים המומלצות מידי שעה.

כאבי עיניים (Computer Vision Syndrome)
הגורם: מאמץ העיניים להתמודד עם בהירות מסך המחשב, ריצוד העיניים בין המקלדת למסך. פירוט: התמונה על מסך המחשב מורכבת מאלפי נקודות זעירות, דבר המקשה על העין לתפוס תמונה שלמה ומאלץ אותה לעשות פוקוס על התמונות בכל פעם מחדש. הסימפטומים של CVS כוללים יובש בעיניים, ראיה מטושטשת, עייפות העין, תחושת “שריפה” בעין, רגישות לאור וכאבי ראש.
כיצד למנוע: הפתרון הטוב ביותר הוא הקלדה במחשב בשיטה עיוורת המונעת ריצוד העיניים בין המסך למקלדת ובכך מונעת יציאה וחזרה לפוקוס. במידה ולא שולטים במיומנות זו, יש להרבות במצמוץ, כדי להרטיב את גלגל העין ולהקל עליה לעבור מפוקוס בהיר של המסך לפוקוס האותיות במקלדת. לא להרבות בישיבה ממושכת מול המחשב הגורמת לעייפות העיניים. יש להקפיד שהתאורה בחדר לא תהיה חזקה מידי ולא חלשה ביחס למסך המחשב. כדי להקל על העיניים יש לשבת במרחק ממוצע של 80 סנטימטר מהמסך, ישיבה זקופה, כאשר העיניים מעט מעל המסגרת העליונה של המסך.

באדיבות: חברת סייט&סאונד

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים