Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

עובדות יסוד אחדות להפחתת הסיכון לאוסטאופורוזיס ושברי-עצם בנשים.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ' בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב. 

 התבוננו בשתי התמונות שבראש עמוד זה: אלה תמונות מיקרוסקופ של עצם. מימין עצם של אישה בת 75 שנה עם עצם בריאה, ומשמאל עצם של אישה בת 47 שנה, הסובלת מאוסטאופורוזיס.


הדגש בשתי תמונות אלה הוא כפול: גיל מתקדם אינו בהכרח תנאי להתקיימות אוסטאופורוזיס, והא הראייה שהצעירה מבין שתי הנשים דווקא היא זו הסובלת ממפגע זה. כן בולט כאן הנזק הכפול שגורם אוסטאופורוזיס לעצם, לא רק בירידה בצפיפות העצם, אלא גם בהרס של ה"מיקרו-ארכיטקטורה" של העצם, או הארגון המבני שלה.


ככל שאנו עולים במעלה החיים, או שמא יש הגורסים-יורדים במורד החיים, אנו מוטרדים מחוזקן של עצמותינו. למעשה קשה להעריך זאת אלא אם כן נשברת עצם לעתים בפעולות ביתיות פשוטות כגון במהלך התכופפות להרים פריט שנפל, או בהפעלת כוח כדי לפתוח חלון "תקוע". שברים הנובעים מפעולות לא מזיקות לכאורה, שאנו מכנים לעתים "שברי מאמץ", הם בדרך כלל הסימנים הראשונים המבשרים על אוסטאופורוזיס, אותו מפגע שלד הגורם לעצמות להיות חשופות יותר לשברים אפילו ללא תאונה או נפילה חמורה, או כל פגיעה טראומטית אחרת.


 


מדי שנה מתרחשים בארה"ב מיליון וחצי שברים שאוסטאופורוזיס אחראי להם, כמעט מחציתם שברי חוליות בעמוד השדרה, והשאר הם שברי גפיים או צלעות. כאשר מתרחש שבר צוואר הירך (hip fracture), נזקקים לאשפוז וניתוח, מה שבדרך גורר מוּגבּלוּת קבועה בתנועה ובתפקוד, והזדקקות לסיוע סיעודי בבית או בבית אבות. כמעט 25% מאלה עם שבר צוואר הירך, נפטרים תוך שנה מהאירוע. שברי חוליות עמוד השדרה מכאיבים במיוחד, ועלולים לגרום לבעיות נשימה ואף לבעיות של מערכת העיכול. יתרה מכך, התרחשות של שבר "אוסטאופורוטי", כרוכה בסיכון הולך וגדל לשברים כגון אלה בעתיד. בארה"ב מוערך מספר אלה עם אוסטאופורוזיס בכ-10 מיליון, 80% מהם נשים. בנוסף, יש בכל עת נתונה עוד 22 מיליון נשים אמריקניות בסיכון מוגבר לאוסטאופורוזיס. תרופות שונות, כגון גלוקוקורטיקוסטרואידים, מדכאי מערכת החיסון כציקלוספורין, ומעכבי האנזים ארומטאזה דוגמת Femara, תרופות כימותרפיות, ונוגדי פרכוסים, כל אלה עלולים להחיש תהליך איבוד עצם.


 


מחלות מעי כגון Celiac או Crohn, בהן יש ספיגה מופחת של סידן או של פרטי תזונה אחרים מהמזון, הנחוצים לתחזוק העצם. דלקת מפרקים שגרונית (rheumatoid arthritis), יתר פעילות של בלוטת התריס, מחלות כרוניות של הכבד או הכליה, תזונה מאוד חסרה כמו במצבי אנורקסיה, כל אלה כרוכים ביצירת אוסטאופורוזיס. נכון להיום, הסיכון של אישה ללקות בשבר אוסטאופורוטי, הוא של אחת מכל שלוש נשים.


תהליך "איבוד העצם" הוא תהליך פיסיולוגי החובק מרכיבים רבים של הגיל המתקדם, אך גם נגרם בגיל צעיר יותר מגורמים שיש לנו שליטה עליהם, בבחינת "עשי או אל תעשי", ולאלה נקדיש את הדברים הפעם.


 


 1. דעי את סיכוניך: כדאי להיבדק לאפשרות של צפיפות עצם נמוכה ואוסטאופורוזיס, כאשר המדד החיוני הוא צפיפות המינראלים בעצם-BMD או bone mineral density, למעשה כמות הסידן ומינרלים נוספים בעצם. הדרך היותר מדויקת להעריך את הסיכון לשברים, היא בחישוב הBMD בעמוד השדרה ובצוואר הירך, במינון נמוך של קרני-X, מה שמכונה DXA או dual-energy X ray absorptiometry, תוך התייחסות לגיל הנבדקת. הגדרת ארגון הבריאות העולמי למצב של אוסטאופורוזיס מבוססת על ערך DXA המוגדר כ-T-score, המשווה את כמות העצם של הנבדקת לזה מסת עצם נורמאלית בשיאה. ערך T של -2.5 או פחות מכך מצביע על אוסטאופורוזיס. נשים עם ערך T של בין -1.0 עד -2.5, נחשבות כאלה עם חסר-רקמת עצם (osteopenia), והן נחשבות בסיכון גבוה לפתח אוסטאופורוזיס. 


 


רוב ההנחיות ממליצות לבצע מדידת צפיפות-עצם לכל הנשים החל מגיל 65 שנה, או בגיל צעיר יותר לנשים הנוטלות תרופות או סובלות מתופעות קליניות הידועות כמגבירות את הסיכון לאוסטאופורוזיס. אך צפיפות עצם נמוכה היא רק גורם סיכון אחד לאוסטאופורוזיס, כאשר גיל מתקדם, עישון, גזע הלבן (Caucasian), רזון, או אם היה כבר אירוע שבר קודם אחרי גיל 50 שנה, או שאחד ההורים לקה בשבר צוואר הירך. הקלינאים העוסקים בתחום זה מעוניינים לדעת על איכות העצם, תכונה המורכבת ממדדים של דרגת המינרלים של העצם, המיקרו-ארכיטקטורה, והיחס בין קצב בניית וספיגת העצם. עד כה כדי לקבל תמונה מלאה זו היה צורך לבצע ביופסיה של העצם, אך טכנולוגיות הדמיה חדישות, עשויות לאפשר לקלינאי לראות את המבנה הפנימי של העצם, ולקבל מידע שעד כה ניתן היה להשיג רק דרך ביופסיה.


 


 2. מזון חיוני לעצם : דיאטה בריאה משמרת את עוצמת העצם על ידי שהיא מספקת לעצם חומרים כמו אשלגן, מגנזיום וזרחן, וכמובן סידן וויטמין D. אם אינכם מקבלים די סידן במזון, הסידן החסר יתקבל מרקמת העצם. אם הדיאטה אינה מספקת 1,000 עד 1,200 מיליגרם סידן מדי יום, כדי ליטול תוסף סידן. אותו דבר נכון גם לגני ויטמין D, הדרוש כדי לספוג את הסידן מהמזון, אם כי רק מקורות מזון מוגבלים עשירים בוויטמין D, וייתכן שכמות הוויטמין הזה הנוצר בעורכם כתוצאה מחשיפה לשמש אינה מספקת.  


יודעי דבר ממליצים על 800 עד 1,000 יחידות ויטמין D ליום, כאשר נשים המטופלות לחסר בוויטמין זה מקבלות מינון גבוה בהרבה. בעיקרון, ויטמין D3 הידוע כ-cholecalciferol היא צורת הוויטמין הטובה ביותר לבריאות העצם.


 


 3. אי-עישון או הפסקתו: נשים מעשנות מאבדות עצם מהר יותר, תוך שהן מגיעות לגיל חידלון הווסת (menopause) שנתיים מוקדם יותר בממוצע, לעומת נשים לא מעשנות. נשים מעשנות לוקות בשברי עצם בגיל חידלון הווסת בשיעור גבוה יותר מנשים שאינן מעשנות. כנראה שרמות אסטרוגנים נמוכות יותר במעשנות, מה שמפריע לספידת סידן וחומרים מזינים אחרים על ידי רקמת העצם.


 


 4. מהי פעילות גופנית הטובה לעצם :שני סוגי פעילות גופנית, מומלצים במיוחד לבריאות העצם. הרמת משקלות ותרגלי עמידות או סבילות גבוהה. פעילות של הרמת משקלות היא זו בה רגלינו נושאות את כל המשקל. פעילות זו מטילה עומס על עצמות הגוף התחתונות, כמו גם על עמוד השדרה, ומעודדת פעילות  של תאי-עצם. פעילות אחרונה זו כוללת ריצה, ריצה קלה ((jogging, הליכה מהירה, קפיצה, משחק טניס, וטיפוס על מדרגות. תרגילי עמידות כגון שכיבות שמיכה, כפיפות מותניים כשהידיים מאחורי העורף (sits up), מאפשרים יצירת לחץ עקיף על העצמות על ידי השרירים, והם טובים במיוחד  לחיזוק עצמות חלק הגוף העליון שאינן נושאות משקל רב מדי בפעיות היומיומית.


פעילות גופנית אקראית אינה מספקת, וצריך להקדיש פעילות גופנית מחזקת-עצם של לפחות 30 דקות ביום, ימים אחדים בשבוע. כמובן שאלו מכם המאובחנים כבר עם אוסטאופורוזיס או במצב קדם-אוסטאופורוזיס, חייבים להיוועץ ברופאם האם יש פעילות גופנית, תנועות או מצבי גוף שכדאי להימנע מהם.


 


 5. משקל ואיבוד משקל : אישה השוקלת פחות מ-58 ק"ג או שמדד מסת הגוף שלה (BMI) נמוך מ-21.0, נמצאת בסיכון מוגבר לאוסטאופורוזיס. אך בלי כל קשר לערך ה-BMI  שלך, אם את מאבדת משקל בעת המעבר לתקופת חידלון הווסת, את תהיי בסיכון גבוה יותר לאבד רקמת עצם. הימנעי אם כך מדיאטות דלות קלוריות באופן מוגזם, ודעי שאיבוד עצם מואץ בתחילת תקופת המנופאוזה, כך שאם את מנסה לרדת במשקלך בתקופה זו, תזדקקי למנת סידן וויטמין D מוגברים בצורת תחליפים (supplements) כמו גם תצטרכי להקדיש זמן ומחשבה לנושא של פעילות גופנית מחזקת-עצם.


 


 6. תרופות משמרות עצם: נשים בגיל חידלון הווסת שכבר חוו שבר מאמץ, או דורגו כבעלות  T-score של -2.5 או אף גרוע מכך, חייבות ליטול תרופה להקלת האוסטאופורוזיס שלה. נשים עם T-score של 2.0 עד -2.5, צריכות לשקול טיפול תרופתי כזה, אם לאחד ההורים היה אירוע של שבר צוואר הירך, או שהיו להם גורם סיכון אחד או יותר להיווצרות אוסטאופורוזיס. רוב התרופות המאושרות לטיפול באוסטאופורוזיס, הן תרופות הנוגדות את תהליך ספיגת העצם, שלב הרס תאי העצם בדינמיקה או ה-turnover של העצם. רק תרופה אחת, הורמון הפאראתירואיד, הידועה כ-  teriparatide או בשם המותג Forteo, היא תרופה אנאבולית, כלומר היא מעודדת יצירת עצם חדשה. תרופה זו ניתנת בהזרקה-עצמית אחת ליום משך 18 חודשים.


 כל שאר התרופות נועדו למנוע ספיגת עצם, ובכך להאט את הרס העצם.


 אלה מתחלקות למספר קטגוריות:


1. ביפוספונאטים למניעת ספיגה וטיפול בתופעות הספיגה, ובין אלה נמצא את alendronate (שם מותג Fosamax), נלקח באופן פומי בתדירות יומית או שבועית; risedronate (שם מותג Actonel) נלקח פומית אחת ליום או אחת לשבוע; ibandronate (שם מותג Boniva) נלקח פומית אחת לחודש, או במתן תוך ורידי אחת לשלושה חודשים.


 


2. ביפוספונאטים הניתנים לטיפול בתופעות הספיגה, ומייצגת אותם חומצה zoledronic, (שם מותג Reclast) הניתנת בזריקה תוך-ורידית אחת לשנה.


 


3. תרופות ממשפחת SERM או selective estrogen receptor modulators, הנועדות למניעת ספיגה ולטיפול בתוצאותיה, ומייצגת אותם raloxifene (שם מותג Evista), נלקחת באופן פומי מדי יום.


 


4. תרופות הורמונאליות למניעת נזקי ספיגת עצם בנשים בגיל חידלון הווסת עם סיכון גדול לאוסטאופורוזיס, אחרי שנשקל אצלן מתן תרופות לא-אסטרוגניות. דוגמאות לתרופות הורמונאליות אלה הן Primarin, Prempro, Estrace, Estraderm, Climara, Menostar, Femring, Estring. תרופות אלה יכולות להילקח באופן פומי, בזריקה מתחת לעור, או בהחדרה טבעת לנרתיק המשחררת את התרופה באופן איטי. מחקר בן שנתיים שהתפרסם באוגוסט 2007 בכתב העת Maturitas, נמסר שטבעת ואגינלית המשחררת באופן איטי estrogen מייצרת שיפור קל אם כי משמעותי בצפיפות המינרלים בצוואר הירך, וכן בחוליות המותניות של עמוד השדרה.


 


5. תרופה אחרת לטיפול בנזקי ספיגת העצם היא קלציטונין (שם מותג (Miacalcin, הניתנת בזריקה או בתרסיס אפי.


 


 כל התרופות הללו נותנות תופעות לוואי, והמינון שלהם ניתן לגיוון אינדיבידואלי ניכר, באופן שצריכה להיעשות התאמה בכל מקרה לגופו. מספר תרופות לטיפול באוסטאופורוזיס נמצאות כעת בפיתוח. ביניהן המינרל סטרונציום הניתן בצורת סטרונציום רנלאט, וכן ,denosumab נוגדן חד-שבטי הפועל על ידי חסימת פעילותם של אוסטאוקלסטים, התאים בולעי העצם.


 


7. קשר הדיכאון : החל מאמצע שנות ה-90, חיפשו חוקרים קשר בין דיכאון ואיבוד עצם. ב-1996 התפרסם ב-New England Journal Of Medicine שנשים עם היסטוריה של דיכאון משמעותי, היו בעלות צפיפות עצם מופחת באזור ראש הירך ועמוד השדרה, ורמות מוגברות של קורטיזול, הורמון עקה stress)) הנכרך עם איבוד עצם. מאז פרסום מאמר זה, מחקרים רבים נוספים אשרו אותו. מחקרים הראו גם שיש קשר בין שברים לבין טיפול בנוגדי-דיכאון מסוג SSRI המונעים ספיגה מחדש של סרוטונין על ידי תאים בסינפסה. לכן מומלץ שנשים הנוטלות תכשירים מסוג  ,SSRI ידונו עם הרופא המטפל על משמעותו לצפיפות העצם.


 


8. הימנעות מנפילות : נפילות הן כידוע הסיבה העיקרית לשברים, בעיקר באלו מהן בגיל מתקדם או באלה עם צפיפות עצם (BMD) נמוכה. נשים בגיל המתקדם, מאבדות לעתים את יציבות ההליכה, וזו הופכת לעתים הססנית ומועדת למעידות, נפילות וכו'. לעתים צריכת-יתר של אלכוהול, יכולה לגרום לנפילות ושברי-עצם, אך גם נטילת תרופות הרגעה וכדורי שינה, ואלה צריכים להישקל בכובד ראש.


 


 לסיכום, העצם נראית  לכאורה כרקמה גרמית נוקשה, וחסרת חיים. אך למעשה רמת העצם היא רקמה דינאמית, העוברת ללא הרף תהליך ידוע כ-remodeling  או turnover, לכאורה שחלוף רקמת העצם.


לתהליך זה 2 שלבים: ספיגה או הרס עצם ויצירת עצם חדשה. עצם היא רקמה האוגרת סידן, ומשמשת מעין מחסן לאספקתו לחלקי גוף שונים, כאשר האחרונים זקוקים לו.


במצב כזה, תאי עצם הידועים כאוסטאוקלסטים, נצמדים אל שטח העצם ומתחילים לשברו, בהותירם חללים קטנים. אז נכנסים לפעולה, תאים בוני-עצם, אוסטאובלסטים, ונכנסים לתוך החללים הללו, וממלאים אותם בקולאגן, וחלבונים אחרים הפועלים לעודד מינרליזציה של והשלמת החללים הריקים.


האוסטאובלסטים שהשתלבו זה עתה בתשתית (matrix) העצם החדשה שנוצרה נקראים כעת תאים אוסטאוציטים. בגיל צעיר, תהליך בניית העצם הוא דומיננטי יותר מתהליך הספיגה שלה. בגיל 20 שנה, רובנו מכילים את הכמות המרבית של רקמת עצם, אך זו דועכת בהדרגה ובאיטיות עד לשנים סביב גיל המעבר בנשים. בגיל זה אובדן העצם מוחש, בחלקו בגין ירידה ברמת האסטרוגן בדם. כמו כן, בגיל 50 עד 60, הגוף מסוגל לספוג פחות סידן, וזאת כיון שהגוף אינו מייצר די ויטמין D. אנו ממשיכים לאבד רקמת עצם, אם כי באופן איטי יותר בהמשך לאורך שארית החיים.


חשוב מאוד אם כן, לתת את הדעת לבריאות העצם במחצית החיים, ובכך לשפר את איכותם בהמשך הדרך.


 


בברכה, פרופ' בן-עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים