חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

עובדות ופרושים – מהות ומשמעות

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פסיכולוגיה – עובדות ופרושים – מהות ומשמעות

מתן פרושים לעובדות מהווה את אחת הטעויות החוזרות על עצמן לעיתים קרובות מאד והמשפיעות במידה משמעותית ביותר על התפקודים הפיזיולוגיים ומכאן על תגובותנו ההתנהגותיות ידוע כי עם נחשוף מספר של אנשים לאותו אירוע נקבל תגובות שונות ומגוונות. איך זה? הרי מדובר באירוע אביקטיבי ברור…
הסיבה לתגובות השונות נובעת מפרושים אישיים שונים אותם נותן כל אדם לאותו האירוע.

הפרושים השונים נובעים מסיבות שונות כגון: גנטיקה שונה ( לכל אדם יש קוקטיל גנטי שונה מדובר בגנטיקה המבוססת על 7 דורות אחורה.) הבדלים ביולוגיים כלומר קיימים הבדלים בין חשיבה של גברים ונשים הבדלים לינגוויסטיים, תרבותיים ובין תרבותיים, נקודת מבט, השקפת עולם, ערכים ועמדות שונות) הבדלים קוגניטיביים, הבדלים בדרכי חשיבה, בעיבוד המידע, אחסונו, זיכרונות חיוביים ושליליים. הבדלים חברתיים, קיימים הבדלים בין חשיבה של גברים ונשים מאחר ונעשה שימוש בחלקים שונים של המוח ומכאן מנגנוני חשיבה שונים. אי הבנות סכסוכים וקונפליקטים נובעים אף הם מאוסף בלתי מבוטל של גורמים כמו: משונות משמעותי בצרכים אישיים בציפיות, בערכים, במנהגים, בהשקפות העולם, בדמוי, בהערכה ובביטחון העצמיים, ביכולת הביטוי וכד`.

היום יותר מתמיד ידוע כי מוחו של האדם למרות ודווקא בגלל מורכבותו ניתן לטיפול באמצעות תרופות הגורמות לשינוי ביוכימי וכתוצאה מכך חל שינוי בתפיסה כלומר, מדובר בטיפול במוח ובנפש כאחד.
הנוירופסיכואנליזה ומדעי המוח נותנים לנו את רמת המתאם (קורלציה) בין הפסיכואנליזה והמוח. הוכח כי יש קשר משמעותי והדוק בין מבנים מוחיים ונפשיים וכי הם מאד קרובים אחד לשני. הוכח גם כי תפקידה של האונה הפרונטלית מעכבת את פעילותם של מרכזים תת קורטיקליים. רצוי מאד ללמוד מהטעויות לפני שעשינו אותן, לנסות לצפות מראש את תוצאות תגובות התנהגותיות ומעשים שלנו.

המכנה המשותף היחידי לכל בני האדם ללא הבדל בדת, מין, גזע ולאום הוא העובדה כי כולם היו בתקן של עובר לפחות 7-9 חודשים. עלינו לזכור כי במהלך התקופה ההריון נמצא העובר בגן עדן של סמיכות וזמינות לצרכיו.

לאחר הלידה עובר העובר ממצב של נסמך למצב של נפרד מה שהיה זמין ומידי כל כך אינו כזה יותר, מצב זה המהווה שלב קדם מילי הוא משמעותי ואקוטי ביותר, שאיפת התינוק היא לחזור למצב של נסמך כשהכל זמין ומיידי.

כשהצרכים האישיים של התינוק אינם מקבלים מענה מיידי כפי שהיה לפני שנולד מתחיל התהליך של מתן הפרשנויות לחוסר הזמינות, אי הנוחות וההרגשה הרעה גורמת לחשיבה דיכוטומית עם תוכן שלילי המשפיעה באופן מיידי על הפיזיולוגיה והגורמת לתגובות בלתי רצוניות לעיתים מאד עוצמתיות הדומות לתגובות התקף או ברח לגירוי בלתי צפוי.

מתחיל תהליך של עיבוד ואגירת מידע שלילי על “הדיסק הקשיח” נוצר כאן מאגר של הרבה אינפורמציה מצטברת עם עיוותי חשיבה חסרת רלונטיות למציאות העכשווית.
האדם שאינו מודע לתהליך זה נוטה להאמין לאותן מחשבות הנמצאות בדיסק הקשיח הישן שלו ובכך תגובותיו מנוטרלות מהסיטואציה העכשווית. כלומר המהות התפקודית טמונה בדברים הלא טובים אותם אמרנו על עצמנו לפני הרבה שנים משפטי לא במצב כמו: תינוק שאינו מקבל את מזונו ברגע בו הוא רוצה בו יכול לומר לעצמו אני לא חשוב, אני לא טוב, אני לא אהוב, אני לא יפה כמו אחי התאום וכד`…

התנסות אישית

לצורך התנסות אישית אבקשכם לרשום בפניכם על דף את השאלות הבאות:

1 . מה אני מרגיש\ה ברגע זה?
2 . מה אני חושב\ת ברגע זה?
3 . מה אני רוצה לומר ברגע זה?
4 . מה אני אומר\ת ברגע זה?

להלן סיפור המעשה עליו תתבקשו לענות באופן מיידי על 4 השאלות הנ”ל תוך 60 שניות.

דן ודנה חברים כבר 5 שנים, מאד אוהבים זה את זו.
דן בן 28 קצין בכיר ביחידת דובדבן.
דנה בת 26 מנהלת בכירה ומאד מצליחה בחברת הייטק.
על מנת לחסוך לקראת בנית בית, שניהם מתגוררים עדיין עם ההורים. בדרך כלל היו דן ודנה נפגשים פעמיים בשבוע בערבי ימי ב` ו-ה`, אלו היו הימים שהתאימו לפעילות הצבאית של דן ולנסיעותיה התכופות לחו”ל של דנה.

ביום א` בשעה 11 בבוקר מתקשר דן אל דנה ואומר לה לאחר משפטי המבוא הרגילים של היי, מה נשמע וכד`, דנה השבוע לא נוכל להתראות ביום ב`, אלא ביום ה` בין השעות 17.00-19.00…

הנכם מתבקשים לענות באופן מיידי על השאלות הנ”ל. במידה והינך גבר התייחס לתוכן כאילו דנה מתקשרת אליך ולהפך במידה ואת אישה התייחסי לתוכן כפי שכתוב.
כפי שציינתי כל התהליך אמור להמשך 60 שניות.

אשמח לקבל מכם את התשובות שכתבתם ובאמצעותם להסביר את ההבדל בין תגובות בהתייחס לעובדות ופרושים.

מאחל לכם התנסות נעימה ומצפה לקבל תגובתכם.

שלכם,
בברכה חמה
ד”ר יגאל גליקסמן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים