חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

עדכונים על תסמונת APLA, עם דגש על התופעות הקשורות לפגיעה בעיניים, חלק ב`

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.


 


לקריאת חלק א’ לחץ כאן


 


מפגעי החלק האחורי של העין (posterior segment disease) ב-APS:


המעורבות הפתולוגית של העין היותר שכיחה ב-APS היא דווקא זו של הסגמנט האחורי, עם ממצאים ברשתית (retina) שם תוארו עיוות של ורידים (tortuosity) או התרחבות שלהם שעלולה לגרום לשטפי דם מקומיים. באופן קלאסי, APS נכרך עם תופעות מאוד מוכרות של חסימת כלי דם ברשתית כמו חסימת וריד מרכזי- CRVO או central retinal vein occlusion, חסימת עורק מרכזי ברשתית-\CRAO או central retinal artery occlusion, או חסימה של העורק המסתעף מעורק העין  ברשתית – BRAO או branched retinal artery occlusion.


היו גם דיווחים על מקרים של אוטם בשכבה הדמית  של העין (choroid), שהיא רקמה דקה ועשירה של כלי דם המכסה כ-80% מחלקו הפנים-אחורי של גלגל העין ומצויה בין לובן העין (Sclera) לבין הרשתית. השכבה הדמית אחראית על אספקת חמצן וחומרי מזון לשכבה החיצונית של הרשתית. במקרים של APS יוחס האוטם האחרון לסתימה בעורק ה-cilioretinal.


 


במקרים של APS תוארו בין היתר שתי תת-קבוצות של רטינופתיה:


האחת מתונה יותר בתסמינים שלה, רתינופתיה מיקרו-וסקולארית המופיעה כנקודות צמר גפן ברשתית, והאחרת חמורה יותר המתבטאת באיסכמיה מקומית או דיפוזית היקפית עם יצירת כלי דם חדשים ובהמשך שטפי דם בנוזל הזגוגי (vitreous fluid), כמו גם תהליך דלקת בלשכת הנוזל הזגוגי הידועה כ-vitritis.


מחקרים שונים שניסו לבדוק נוכחות של נוגדנים לפוספוליפידים במטופלים עם מפגעים חסימתיים בכלי דם בעין, העלו תוצאות שונות משמעותית, החל מ-5% של נבדקים בהם נמצאה רמה גבוהה של aPL, עבור דרך מחקר בו 22.5% מהנבדקים עם מחלה חסימתית של כלי-דם בעין הכילו נוגדנים לפוספולידים, וכלה בנתון של 33%, דהינו אחד מכל שלושה אנשים עם חסימת כלי דם בעין הכיל נוגדנים לפוספוליפידים.   


 


ממצאים נוירו-אופתלמולוגיים:


נוגדנים לפוספוליפידים יכולים לגרום למגוון רחב של מפגעים נוירו-אופתלמולוגיים, חלקם כתוצאה מאוטמים במערכת העצבים המרכזית הקשורים למסלול האופטי.


אנשים המאובחנים עם APS לוקים לעתים בליקוי ראיה קשים, עד כדי אובדן חלק מהראיה כתוצאה מנזק לעצב הראייה הנובע מחסר באספקת דם. מדובר בפגיעה בעצב הראיה על ידי איסכמיה או ‘‘אוטם של ראש עצב הראייה’‘ Anterior ischemic optic neuropathy (AION). מפגע זה הוא מהגורמים השכיחים ביותר לאובדן ראייה לאחר גיל העמידה, אך יכול לפגוע גם בצעירים.


העין משולה למעין מצלמה: האור נכנס בה, עובר דרך מערכות ה’‘מיקוד’‘ של העין (הקרנית, האישון והעדשה) ומגיע ל’‘פילם’‘, בדמות הרשתית המוסרת את התמונה למוח, באמצעות עצב הראייה,  שניזון מרשת עדינה של כלי דם. רשת זו מספקת חומרי מזון וחמצן, החיוניים לתפקוד העצב.


 


ירידה פתאומית בראייה או בחלק משדה הראיה ללא כאב יכולה להיות סימפטום של אוטם ראש עצב הראייה.


ישנם 2 סוגי אוטם בראש עצב הראייה:
1. אוטם הנגרם מדלקת עורקים – הסוג השכיח פחות אך החמור יותר-
arteritic AION
.
2. אוטם שאינו נגרם מדלקת עורקים – הסוג השכיח ביותר-
non-arteritic AION.


שני מצבים אלה שכיחים יחסית בקרב מאובחנים עם APS.


מפגע עיני נוסף שמוצאים במאובחנים עם APS הוא דלקת של עצב הראיה הידועה כ-retrobulbar neuritis, כאשר האזור דלקתי נמצא החלק האחורי של העין לבין המוח.


דלקת זו של עצב הראיה פוגעת במידע האופטי המועבר מהרשתית אל המוח, והראיה נפגעת עד כדי עיוורון מוחלט.


Retrobulbar neuritis יכולה להיגרם במגוון מצבים כמו דלקת קרום המוח, עגבת, ומחלות נגיפיות אחרות, וגם כשלב מקדים לטרשת נפוצה, כתוצאה מחשיפה לתרופות מסוימות, כתגובה אלרגית או כתוצאה מגידולים.


תסמיני neuritis זו בדרך כלל מחמירים במשך שבועיים, ואחר כך מתייצבים כאשר ברוב המקרים יש שיפור מסוים עם הזמן, אך רק לעתים נדירות יש ריפוי מלא. בדרך כלל רק אחת משתי העיניים נפגעת, אך לעתים נדירות שתי העיניים נפגעות. התסמינים כוללים ראיה מטושטשת או כהה, נקודה עיוורת בדרך כלל במרכז התמונה, צבעים נראים דהויים, כאב בתזוזות העין, רגישות מוגברת העין למגע או ללחץ, ולעתים אף עיוורון מלא בעין הנפגעת.      


 


ההתנהלות במקרים של תסמונת הנוגדנים לפוספוליפידים-APS:


בראש ובראשונה יש צורך להעריך את הסיכון של מאובחן עם תסמונת זו לאירוע פקקתי, בירור הנקבע על פי ההיסטוריה של אירועי פקקת קודמים, סוג אותם אירועים, והפרופיל האימונולוגי של הנבדק.


בשלב הבא יש צורך להפחית את אותם גורמי סיכון הנמצאים בשליטה, כגון יתר לחץ-דם, יתר שומנים בדם, סוכרת, נטילת גלולות למניעת הריון, עישון, והורמונים בטיפול חלופי. מחקר רב מוסדי גדול העלה שבמקרה של אלה עם נוגדנים לפוספליפידים שהם א-סימפטומטיים, טיפול יומי באספירין (81 מיליגרם) לא נתן כל השפעה השונה מזו של פלצבו במניעת אירועי-פקקת בעתיד.    


 


במצבים של אלה עם APS במצבים מגבירי סיכון לשבץ מוחי כמו ישיבה ממושכת, ממאירות, הריון, או נטילת גלולות למניעת הריון, יש לשקול טיפול ראשוני למניעת פקקת.


הטיפול האופטימאלי במקרים של מטופלים עם APS ובדרגת סיכון גבוה לאירוע פקקתי, יש להתחיל טיפול בקומאדין, למניעת אירועי DVT, וכדי למנוע אירוע עורקי יש להשתמש בתכשירים נוגדי-טסיות.


במחקר הידוע  כ-APASS (Antiphospholipid Antibodies & Stroke Study), טופלו המשתתפים בקומאדין במטרה להביא לתחום INR  של 1.4-2.8, או באספירין במינון של 325 מיליגרם ליום, והמשתתפים היו במעקב של שנתיים.


מחקר זה לא מצא שטיפולים אלה שינו את שיעור הופעת אירועי שבץ חוזר באלה עם נוגדנים לפוספו-ליפידים.


 


מטה-אנליזה המסכמת מספר ניסויים קליניים שפורסמה בשנת 2007 בכתב העת Arthritis & Rheumatology, הביאה למספר המלצות טיפוליות מעניינות. 


ראשית, מטופלים עם פקקת ורמה מוגברת באופן חולף של נוגדנים לפוספוליפידים, הם בעיות שיעור נמוך של אירועי פקקת חוזרים, כאשר הם מטופלים טיפול אנטי-קואגולנטי.


מטופלים עם אבחון מוחלט של APS וכן סובלים מפקקת ורידים, הם בעלי שיעור נמוך של אירועי פקקת חוזרים, כאשר הם מטופלים בטיפול שגרתי של קומאדין, אך לעומת זאת אלה עם פקקת עורקים סובלים מאירועים חוזרים בשיעור גבוה באופן משמעותי. 


מטופלים עם אירועי פקקת חוזרים ו/או פקקת עורקים, היו בעלי סיכוי של תוצאה טיפולית טובה יותר כאשר היו מטופלים במינון גבוה של קומאדין שאמו להביא את ה-INR שלהם לתחום של 3.0-4.0.


 


מטופלים עם APS שטופלו עם תרופות סיסטמיות נוגדות דלקת בנוסח של אספירין, לא נהנו משיפור במניעת אירועי פקקת, והטיפול המומלץ נותר זה של קומאדין. יחד עם זאת, אלה עם APS שחוו אירוע קטסטרופאלי, טיפול משולב של קומאדין, קורטיקוסטרואידים, החלפת פלזמה (plasma exchnge) ועירוי תוך ורידי של אימונוגלובולינים (IVIG), הפחית מוות ואירועים פקקתיים קטסטרופאליים.


בנוסף, ברגע שמטופל עם APS החלים מאירוע קטסטרופאלי, הם מתחילים בטיפול אנטי-קואגולנטי בלבד, עם אפיזודות קטסטרופאליות חוזרות נדירות.


לאחרונה, תואר טיפול ב-rituximab במקרים של מטופלים APS ו-lupus עם דיווח על שיפור בתסמינים, ונראה שתרופה זו המכוונת כנד תאי B מסוג +CD20 מסייעת להפחית רמת נוגדנים לפוספוליפידים.


 


ולסיום כדאי שוב להדגיש, שתסמונת האנטי-פוספוליפידים (APS) מסתמנת באופן הולך וגדל כגורם סיכון לאירועים חסימתיים של עורקים וורידים בעיניים, בתדירות גדלה במטופלים עם בעיות ראיה. לכן מומלץ שרופאי עיניים, יבצעו בדיקות אופטלמולוגיות במטופליהם עם APS ידוע, למרות שהם א-סימפטומטיים מבחינת בעיות ראיה, שכן המחלה האופטלמית יכולה להיות עדיין סמויה ושקטה.


כאשר מופיע מטופל עם APS ובעיות ראיה, מסוג של מחלה חסימתית של כלי-דם בעין, מומלץ לבצע בו פנל שלם של בדיקות, אפילו במטופלים צעירים יותר ללא גורמי סיכון מסורתיים, אם זוהתה אצלם פקקת עורקים בעין. פנל זה יכול לכלול בדיקות לרמת לופוס אנטיקואגולנט, נוגדנים לקרדיוליפין, נוגדנים ל-beta 2 glycoprotein-I, בנוסף לקביעת רמת הומוציסטאין, protein c, protein S, אנטיתרומבין III ופלסמינוגן.


כמו כן כדאי לבדוק באלה עמידות ל-activated protein C וכן מוטציה בפקטור V ליידן. ככלל, מומלץ על שיתוף פעולה של רופא העיניים עם רופאים מתחום ההמטולוגיה, קרישת דם וראומטולוגיה, שכל אחד מהם בתחומו יכול לסייע ולהמליץ על טיפול למניעת אירועים עתידיים חמורים של חסימת כלי דם בעין.


 


בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים