חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

עדכונים על תסמונת גיאן-ברה Guillaine Barré חלק ב`

אהבתם? שתפו עם חבריכם


פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב


 לקריאת חלק א’ לחץ כאן


 


האתגר המיידי של הרופא המטפל קשור לאבחון הדיפרנציאלי המתבסס על הבדלים בתסמינים המוקדמים של GBS, והבדלתה מתרחישים קליניים לא מעטים אחרים, שאין להם כל קשר ל-GBS.


נזכיר כמה תרחישים כאלה בקצרה:


1. מיאסתניה גרוויס-מחלת עצב-שריר אוטואימונית, בה הגוף יוצר נוגדנים כנגד הקולטן לאצטיל כולין.


2. אירוע שיתוק הנגרם על ידי הנגיף West Nile.


3. מיאלופתיה (Myelopathy) שהיא נזק שנגרם לחוט השדרה אשר בדרך כלל מלווה בכאב גב כרוניים, חוסר תחושה בגפיים, אי שליטה על סוגרים, בעיות מוטוריות ועוד.


4. מחלת Lyme, בה עלולה תופעת שיתוק להיגרם על ידי קרצייה, מלווה בפריחה אופיינית, אך בדרך כלל גם בעלייה במספר הלויקוציטים בנוזל השדרה.


5. מקרי הרעלה עם תרכובות אורגניות-זרחתיות, תליום או ארסן.


6. גידול סרטנים מוחי ממאיר מסוג אסטרוציומה השולח גרורות לעמוד השדרה.


7. נוירופתיה על רקע vasculitis, אלא שזו בעלת תסמינים רב מערכתיים, ופריחה עורית.


8. פורפיריה עם כאבי בטן, תסמינים פסיכוטיים והתקפי- כפיון (seizures).


9.מצב של הרעלת בוטוליזם עם פגיעה מוקדמת  בתנועתיות אישון העין, מצב של פגיעה בשרירי המעיים (ileus) ועצירות.


10. דיפטריה, עם תופעות מוקדמות של הפרעות בליעה בשל הפגיעה בעצבי הגרון.


 


הטיפול ב-GBS: בתסמונת זו לטיפול יש מספר היבטים, כאשר יש לעתים צורך בטיפול דחוף לסיוע לנשימה הכושלת בשל שיתוק שרירי הסרעפת (דיאפרגמה), וכמובן הטיפול במאפיינים ארוכי הטווח של ההתרחשות הזאת.


הסיוע לנשימה הכושלת יכול לכלול אפילו צנרור (אינטובציה) של קנה הנשימה עד לייצובו של המטופל, ואז צריך להתחיל הטיפול המסייע מוקדם ככל האפשר.


 


אין תרופת קסם לנטרול תסמיני GBS, אך מקובלים שני סוגי טיפול עיקריים:


1. סינון דם או פלזמפֶרֶזָה, תהליך האמור להתבצע בתוך תחום השבועיים הראשונים מהופעת התסמינים הנוירולוגיים בהיקף של 5 נפחי פלזמה, ומטרתו “לנקות” את הדם מאותם נוגדנים עצמיים מזיקים.


התהליך מורכב מהרחקת החלק הנוזלי של הדם (פלזמה), והפרדתה מכדוריות הדם האדומות אשר מוחזרות אז בחזרה בעירוי לגוף המייצר אז פלזמה “טרייה” במקום זו שהורחקה. לא ברור בדיוק מנגנון הפעולה של פלזמפרזה, אך ההנחה היא שכך פלזמה הדם “מטוהרת” מאותם נוגדנים מסוימים התורמים להתקפה של מערכת החיסון על העצבים ההיקפיים.


 


2. הטיפול החלופי הוא (IVIg) או מתן עירוי ורידי של אימונוגלובולינים הנלקחים מתורמים בריאים ואשר עירויים בריכוז גבוה חוסם לכאורה את הנוגדנים העצמיים המזיקים העלולים לגרום לתסמונת. עירוי IVIg משך 5 ימים בריכוז של 500 מיליגרם לכל ק”ג משקל גוף ליום.


 


ההשפעה של שני טיפולים אלה יעילה באותה מידה, גם אם הם ניתנים בנפרד או במקביל, אך במרוצת השנים עירוי IVIg הפך למקובל יותר כיוון שהוא פחות מסובך לביצוע.


אם חלפו שבועיים הופעת התסמינים (אך פחות מ-4 שבועות), נראה שיעילות הפלזמפרזה גדולה יותר מזו של עירוי IVIg, אך למרות ראיות אלה, רבים מהקלינאים מתחילים בכל מקרה את הטיפול עם IVIg, בעיקר במטופלים שכושר התנועתיות שלהם נפגע.


בדומה, למרות שאין ראיות מובהקות לכך שמחזור טיפול שני ב-IVIg משפר את המצב, הוא ניתן בכל אופן בפרט כאשר מצבו של המטופל מחמיר, או כאשר אינו משתפר תוך 7 עד 10 ימים לאחר השלמת הטיפול הראשון ב-IVIg.


שימוש בקורטיקוסטרואידים לא נמצא יעיל בטיפול ב-GBS, כאשר הם ניתנים במינון של 500 מיליגרם ליום למשך 5 ימים. יש אף ראיות בודדות שטיפול הורמונאלי זה עלול אף להחמיר את התסמינים.


גם כאבים הם חלק בלתי נפרד מ-GBS, והם בעיקר ממוקמים בגב, בישבנים, ובחלק הקדמי והאחורי של הירכיים. חלק מהכאב הוא מכני באופיו, אך יש גם כאב נוירופתי. משככי כאבים ממשפחת האספירין, וגם פרצטאמול (שמות מותג אקאמול וכן דקסמול) יכולים לעזור.      


 


לטיפול בכאב נוירופתי ב-GBS כדי לשקול נטילת gabapentin וכן carbamazepin או amitriptyline.


תלונה שכיחה נוספת ב-GBS היא עייפות, אפילו לאחר החלמה מלאה מהמחלה, אך אין כל ראיות לכך שטיפול תרופתיים שנוסו כמו amantadine או רכיבה על אופניים לחיזוק השרירים, היו יעילים בהפגת תחושת העייפות שהיא תהליך מאוד איטי והדרגתי.


מעניין שלמרות ההתקדמות בטיפולים במחלות בעלות אלמנט אוטו-אימוני, והשיפורים המובהקים ביחידת הטיפול הנמרץ העכשווית, עדיין אחוז התמותה במקרים קשים של GBS, נותר יציב והוא נע סביב 5% מהמקרים הקשים.  


 


בערך ב-20% מנפגעי GBS, נותרת מגבלה של נכות כלשהי בעיקר במובן של חולשת שרירים, כאשר המקרים היותר קשים מזוהים בדרך כלל עם גיל מתקדם, מין זכר, אלה עם נטייה לשלשולים, או אלה שהתרחשה בהם הדבקה בנגיף CMV.


תהליך השיקום בנפגעי GBS, הוא בדרך כלל ממושך, ויש צורך להדריך את המטופלים ולעדכן אותם על כך שהשיפור יכול להימשך חודשים רבים, לעתים עד שנתיים.


תהליך השיקום בדרך כלל כולל פיזיותרפיה, ולעתים אף צורך בטיפול בהפרעות בדיבור.


ומה לגבי הפרוגנוזה בהתרחשויות של GBS? ברוב המקרים ההתאוששות משלב המחלה הפעיל, מתחילה לאחר 4 שבועות מתחילת התסמונת. ב-80% מהמקרים ההתאוששות מלאה תוך מספר חודשים עד שנה אחת למרות שממצאים קלים נותרים בעינם דוגמת פגיעת בתגובות רפלקסים.


בין 5-10% מכלל המקרים של GBS יוותרו עם פגיעה מוטורית קריבנית (proximal) בעיקר במקלעת הזרוע והצוואר, או עם נזק תחושתי אקסונלי, בגלל אי היכולת של האקסונים לעבור רה-גנרציה. במקרים אחרונים אלה למרות כל השיפורים הטיפוליים עדיין 2-3% עלולים למות.


 


בערך ב-5 עד 10% מכלל מקרי GBS נמשכים התקפי החמרה (אחד או יותר), ואלה ניתנים להכללה כמקרי  CIDP או chronic inflammatory demyelinating polyneuropathy , שזהו למעשה וריאנט כרוני של GBS, הממשיך להתקדם לאחר 4 שבועות במקום לסגת, אם כי ממצאי הבדיקה הגופנית ובדיקות המעבדה דומים. בצורת CIDP יש פחות פגיעה בעצבי הראש ובמערכת הנשימה, עם שוני מסוים בטיפול לעומת צורתGBS  הקלאסית. כאן מומלץ על טיפול IVIg, על פלזמפרזה, וכן על דיכוי מערכת החיסון ארוך טווח כגון ב-azathiorine, או ב-cyclosporine ו-cyclophosphamide. בניגוד ל-GBS, כאן טיפול בסטרואידים עוזר והינו קו טיפול ראשוני. הפרוגנוזה בואריאנט של CIDP היא ששליש יחלימו ללא נזק שיורי, שליש יוותרו עם נכות, שליש יסבלו מנכות ניכרת.


 


מחלות מטבען אינן בוררות את הלוקים בהן. וכך גם GBS קשורה לשני אישים מפורסמים, שעשו שֵם למחלה זו, שלא מבחירה.


המקרה המרתק מבין השניים היה זה של הנשיא האמריקאי המוערך, פרנקלין דילאנו רוזוולט. בשנת 1921, בהיותו בן 40, כאשר בילה חופשה באי-נופש בניו-ג’רסי, לקה לפתע במחלת שיתוק פתאומית, שהותירה אותו משותק בקביעות מהמותניים למטה לשארית חייו.


הנשיא ורופאיו, היו משוכנעים שמדובר בשיתוק על רקע פוליו, והוא אף ייסד את הקרן התומכת בחולי פוליו בעולם מאז-“מצעד הפרוטות”.


רק בשנת 2003, כמעט 60 שנה לאחר מותו, התפרסם דו”ח רפואי מקיף שהתבסס על כל הנתונים הקליניים של הנשיא המשותק, וקבע ללא כל ספק שהשיתוק שהיכה ברוזוולט מקורו ב-GBS.


ומקרה נוסף שזכה לפרסום ניכר בציבור האמריקני היה זה של הסופר והמחזאי המוכר ג’וזף הלר, מחבר Catch 22. בהיותו בן 58 שנה, לקה ב-GBS, עם כל התסמונות הקשות של שיתוק, אשפוז ממושך ושיקום שנמשכו כשנתיים עד להתאוששות מלאה לאחר 3 שנים מהאירוע הראשוני.


טראומת המחלה, תועדה באופן מפורט ומרגש באוטוביוגרפיה של סטיריקן זה משנת 1986, ששמה No laughing matter.      


 


בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע


 

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים