חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

עדכונים על שמירת רמה נאותה של גלוקוזה בדמם של חולי סוכרת type 2, חלק ב`.

אהבתם? שתפו עם חבריכם


פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.


 לקריאת חלק א’ לחץ כאן


 


 ד.  תרופות “מחקות אינקרטין” ומזרזות אינקרטין”: משפחת תרופות חדשנית יחסית המיוצגת על ידי saxagliptin (שם מותג Onglyza) ובעיקרsitagliptin  (שם מותג Januvia), “מזרזות” אינקרטין, ו-exenatide (שם מותג Byetta) “המחקה” אינקרטין, לה הקדשנו בעבר מאמר מיוחד באתר זה.


 


ולפני שנגיע לתרופות ולתוצאות המיידיות של פעולתן בסוכרת type 2, כדאי להקדיש שורות אחדות לאינקרטינים, שגילויָם והמשך החקר שלהם ידע עליות ומורדות.


 


כבר בשנת 1902 הציעו Bayliss ו-Starling, ששכבת רירית המעי (מוּקוֹזה) מפרישה כנראה הורמון שתפקידו לעודד את בלוטת הלבלב להפריש את הורמוניה.


הם בצעו אז ניסויים ראשוניים, בהם הם מיצו את רירית המעי, וטיפלו בחולי סוכרתtype 1  בתמצית זו מתוך כוונה לסייע ללבלב בהפרשת מה שיתברר בהמשך כאינסולין, אך ניסויים אלה נכשלו.


בשנת 1932 היה זה La Barre שטבע את השם incretin להורמון שהופק מהמוקוזה של חלקו העליון של המעי שסייע להביא להיפוגליקמיה והוא הציע שהורמון זה ישמש חולי סוכרת.


אך בשנת 1940 פרסם  Leow מאמר שהעלה מספר סימני שאלה ביחס למציאותם של אינקרטינים, והנושא אמנם נכנס לתרדמה של 30 שנה.


 


רק בשנת 1970 בודד Brown מהמוקוזה של המעי ההורמון GIP או gastric inhibitory peptide, ועד מהרה הוכח ש-GIP אכן מעודד את הפרשת אינסולין מהלבלב. יחד עם זאת נמצא שיש הורמון נוסף GLP-1 המכיל 76 חומצות אמיניות שאינו משפיע על רמות האינסולין המופרש, ולעומת זאת הפפטיד המקוצר שלו, מורכב מחומצות אמינו 7 עד 36, הוא בעל הפעילות הביולוגית המשפיע על הפרשת אינסולין.


אך בדם נמצא גם אנזים פרוטאוליטי DPP-4 או dipeptidyl peptidase-4, המבקע ומסיר דיפפטיד, כלומר פפטיד מאוד קצר בן 2 חומצות אמינו בלבד, וכך הופך GLP-1 (7-36) הפעיל ל-GLP-1 (9-36) הבלתי פעיל.


מתברר שהאינקרטינים מגבירים את הפרשת האינסולין מתאי ביתא הממוקמים באיי לנגרהנס בלבלב, עוד לפני שרמות הסוכר גלוקוזה עולות בדם לאחר ארוחה.


האינקרטינים  המןפרשים מהמעי בעקבות צריכת מזון, ופועלים לאיזון רמת הסוכר בדם הם בעלי פעילות כפולה: הם מאיטים את קצב הספיגה של חומרי המזון לדם על ידי האטת התרוקנות הקיבה ובכך גם משפיעים בכיוון של האטת צריכת המזון. אך אולי חשוב מכך, האינקרטינים מאטיטים את שחרור ההורמון גלוקאגון (glucagons) מתאי אלפא בתאי לנגרהנס שבלבלב, שהוא ההורמון שפעולתו הפוכה לפעולת אינסולין.


אם רמת הסוכר בדם יורדת מתחת לתחום הנורמה עקב מחסור במזון או כתוצאה מפעילות גופנית, מופרש  גלוקאגון מהלבלב כדי למנוע את המשך ירידת רמת הסוכר ולספק לגוף את האנרגיה הדרושה לו.


כמו לאינסולין, גם לגלוקאגון יש השפעה על רקמות תאים נוספות, אבל בעיקר על הכבד, גלוקאגון גורם לכבד לשחרר לדם גלוקוזה האגורה בתאי הכבד, המביא ישירות לעלייה ברמת הסוכר בדם. גלוקאגון גם מעורר סינתזה של גלוקוז מגליקוגן – רב סוכר המהווה מקור לסוכר ונאגר בעיקר בכבד ובשרירים, או ממקורות שאינם פחמימות, כגון: חומצה לקטית וחומצות אמינו מסוימות. לכן, פעילות גופנית נמרצת וארוחות עתירות חלבונים מעוררות הפרשת גלוקאגון.


 


 למרבה האכזבה הסתבר טיפול בפפטיד הפעיל GLP-1 (7-36), יעיל רק אם מזריקים אותו אל מתחת לעור.


בשנים האחרונות ניסו לפתח חומר אנלוגי לפפטיד זה, ובסופו של דבר אושר exenatide או בּאייֶטָה לטיפול בארה”ב בשנת 2005, ובאירופה בסוף 2006, וכאמור תרופה זו ניתנת בהזרקה תת-עורית פעמיים ביום כשמתחילים במינון של 5 מיליגרם ועולים בהדרגה ל-120 מיליגרם לזריקה.


כיום הטיפול הזה מומלץ לחולי סוכרת במשקל עודף שלא משיגים אצלם איזון הסוכר על ידי מטפורמין (גלוקופג’), או על ידי שילוב של גלוקופג’ וגליבטיק.


בחלק מהמטופלים מעוררת תרופה זו בחילה ואף הקאות, מעט טשטוש ושלשולים. היא אינה מומלצת למטופלים עם מחלות כליה, וכן צריך להביא בחשבון שהיא עלולה (או עשויה) להביא לירידה משמעותית במשקל של כ-5 קילוגרם בשנה.


 


משפחת תרופות אחרות  “מזרזות אינקרטין” פועלות על העיקרון של עיכוב אותו אנזים טבעי DPP-4 הנמצא בדם וגורם לדיכוי פעילותם של האינקרטינים GLP-1 ו-GIP. בשנים האחרונות פותחו מספר מעכבי אנזים זה שניתן לקחת כטבליות באופן פומי, ואחד מאלה, sitagliptin המוכר כ- Januvia) שפותח  על ידי חברת Merck אושר על ידי ה-FDA  באוקטובר 2006.


כמו כן אישר באפריל 2007  טיפול משולב ב-sitagliptin וב-metformin במשווק בארה”ב כ-Janumet. יתרון מוכח של sitagliptin הוא במיעוט תופעות לוואי משמעותיות כגון התרחשות היפוגליקמיה כתוצאה מהטיפול, או עליה במשקל.


 


ה. אנלוג של amylin: התרופה pramlintide (שם מותג Symlin) היא תרופה חדשה יחסית לטיפול בעיקר בסוכרת type 1 ופחות במקרי סוכרת type 2.


תרופה זו היא אנלוג של amylin, שהוא הורמון פפטידי בן 37 חומצות אמינו, המופרש לדם מתאי ביתא בלבלב בעת ובעונה אחת יחד עם אינסולין, לאחר ארוחה.


Anylin מעכב בפעולתו את התרוקנות הקיבה, מעכב בהתאם את יצר האכילה בהגבירו תחושת שובע תוך שהוא פועל על קולטנים בהיפותלמוס המוחי, ובכך גם מעכב שחרור גלוקאגון מהלבלב. בדומה לאינסולין, בחולי סוכרת יש חסר בהפרשת amylin. הטיפול ב-Symlin גורם לאיבוד משקל, ובטיפול איתו יש צורך להשתמש במחצית הכמות של אינסולין כדי למנוע היפוגליקמיה.


תופעות לוואי צפויות שלו הם בחילה, והקאות, ולעתים יכול לדרבן נטייה לאנורקסיה.


 


הגישה הטיפולית למטופל עם סוכרת type 2:


נתחיל עם הקטגוריה של אלה עם רמת סוכר בצום מוגברת באופן מתון (100 עד 125 מיליגרם לדציליטר), או אלה עם תנגודת לאינסולין או אי-סבילות לגלוקוז מה שמכונה IGT  או Impaired glucose tolerance.


בדיקת העמסת סוכר מתבצעת כדי לבחון אפשרות של סוכרת, והיא נעשית בהמשך לצום, לאחר שתייה של 75 גרם סוכר גלוקוז המומסים ב-200 מיליליטר מים. 


אם אחרי שעתיים רמת הסוכר בדם היא 200 מיליגרם לדציליטר ומעלה, מדובר בסוכרת. אם לעומת זאת רמת הגלוקוז הנמדדת היא בין 140 ל-200 מיליגרם לדציליטר, נראה שמדובר בסוכרת גבולית או מצב של אי סבילות לגלוקוז.


אם האבחנה היא של סוכרת גבולית הצעדים שיש לנקוט הם של אימוץ אורח חיים “בריא”: אם הינכם בעלי משקל עודף, הורדת המשקל היא צו השעה; יש להפחית אכילת מזון עתיר שומן; יש להגביר פעילות גופנית ספורטיבית או מתונה.


אם ביקורים חוזרים אצל הרופא, וחזרה על העמסת סוכר לאחר שינויים עקביים באורח חיים, מראים חזרה על ערכי גלוקוז בדם לאחר העמסת סוכר  של 140 עד 200 מיליגרם לדציליטר, הרופא עשוי לשקול התחלת טיפול במטפורמין.


 


מה לגבי אבחון של סוכרת type 2?


כאשר רמת גלוקוז בדם בצום נמדדת מעל 126 מיליגרם לדציליטר, או כאשר במבחן העמסת סוכר, לאחר שעתיים נמדדת רמת גלוקוז מעל 200 מיליגרם לדציליטר, אנו מתייחסים לנבדק כמי שלוקה בסוכרת type 2. אך גם כאן אנו מחלקים את אלה בקטגוריה זו לשתי קבוצות:


א. מי שרמת הסוכר שלו בצום נמוכה מ-250 מיליגרם לדציליטר, או מי שדגימת דם אקראית שלו (ללא צום) נמוכה מ-300 מיליגרם לדציליטר, נחשב כלוקה בצורה המתונה יותר של סוכרת. 


כאן מתחילים בשינויי אורח חיים, כגון איבוד משקל, דיאטה עם הפחתה בכמות השומן הנצרכת, צריכה מופחתת של קלוריות והגברת פעילות גופנית.


לאחר שינויים אלה חוזרים על בדיקות הסוכר בצום ובהעמסה: אם רמת הסוכר עדיין לא בשליטה, נהוג להתחיל בטיפול במטפורמין.


אם לאחר פרק זמן חוזרים על בדיקות הסוכר ורמת הסוכר עדיין לא בשליטה, עוברים לשלב הבא של טיפול תרופתי.


טיפול בסולפוניל אוראה הנחשב יקר פחות ויש בו סיכון מסוים של גלישה להיפוגליקמיה, ואילו טיפול בתרופות ממשפחת ה-glitazones, הנחשבות יקרות, ואינן כרוכות בסיכון של היפוגליקמיה.


אם לאחר טיפול בשתי חלופות אלה חוזרים על בדיקות הסוכר וזה עדיין לא בשליטה, עוברים לטיפול בחלופות האחרות:  טיפולים בתרופות מעכבות אלפא גלוקוזידאזה, טיפול במגבירי הפרשת אינסולין שאינם נגזרי סולפוניל-אוראה, טיפול ב-exenatide (בייאטה) שאושר לטיפול משולב עם מטפורמין או עם אחד התכשירים ממשפחת סולפניל-אוראה, או טיפול ב-sitagliptin (Januvia) שאושר לטיפול משולב עם מטפורמין או עם אחד ה-glitazones.


אם הטיפולים התרופתיים הפומיים לא הביאו לשליטה על רמת הסוכר, יש לשקול תחילת טיפול באינסולין.  


 


ב. מי שרמת הסוכר שלו בצום גבוהה מ-250 מיליגרם לדציליטר, או מי כאשר במבחן העמסת סוכר, לאחר שעתיים נמדדת אצלו באופן עקבי רמת גלוקוז של מעל 300 מיליגרם לדציליטר, או שרמת המוגלובין A1C שלו מעל 10%, נחשב כלוקה בסוכרת type 2 בדרגה החמורה יותר.


גם כאן מתחילים בראשונה בשינויים באורח חיים כאיבוד משקל, הפחתת רמת השומנים בדיאטה, צריכה מופחתת של קלוריות והגברת פעילות גופנית.


במקרים של סוכרת type 2 בדרגת חומרה זו, נוהגים להתחיל בטיפול באינסולין.


פחות מ-40% מהמטופלים עם סוכרת משיגים את היעד של רמות המוגלובין A1C נמוכות מ-7%, ואחת הסיבות לכך היא אי הרצון של המטופל והרופא המטפל להתחיל בטיפול באינסולין, המצטייר בעיניהם ככישלון להשיג איזון הסוכר בשיטות התרופתיות האחרות.


אך מסתבר שכישלונם של תאי ביתא בלבלב להפריש אינסולין, הולך ומחמיר גם בהקפדה על דיאטה נכונה, על פעילות גופנית, ועל תרופות פומיות מקובלות, כך שלעתים אין להימנע מהגעה לשלב הטיפול באינסולין.


אגב, גם אם הטיפול באינסולין מתחיל בדרך כלל כאשר לא ניתן יותר להשיג איזון רמת הסוכר בטיפול עם התכשירים הפומיים, יש להזכיר שהתחלת טיפול באינסולין יכולה להתרחש גם כאשר הטיפולים הפומיים אינם מתאפשרים מסיבות קליניות.


הטיפול באינסולין ניתן כיום בעיקר באמצעות הזרקה. לא ניתן לקבל את האינסולין דרך הפה, כיוון שהוא מתפרק בקיבה והשפעתו תהיה מזערית.
 


 יש מקרים בהם אלה שאובחנו אך זה עתה כלוקים בסוכרת יפיקו תועלת מהתחלת הטיפול דווקא באינסולין, שכן יש מקרים בהם היפרגליקמיה מתמשכת יכולה לגרום לרעלנות של גלוקוז, מצב בו עודף גלוקוז לא מצליח להשרות הפרשת אינסולין מהלבלב. מצב אחרון זה ניתן לתיקון עם גישה טיפולית נמרצת עם אינסולין, ובהמשך ניתן להפחית בהדרגה את רמת האינסולין התרופתי, וניתן להשלים עם תרופות פומיות, עד למצב בו ניתן אף להפסיק מתן אינסולין והמשך טיפול עם התרופות הפומיות.


כאשר מתחילים טיפול באינסולין בנוסף למערך תרופות הפומיות, בדרך כלל מתחילים עם האינסולין עם טווח פעולה ארוך (long acting), בדרך כלל במינון של 10 יחידות ליום, או לחילופין 0.17 עד 0.5 יחידות לק”ג משקל גוף ליום. דומה שאין תרופה כאינסולין, שניתן להשיגה בצורות אריזה ופעולה שונות ומגוונות.


אינסולין מהיר פעולה (rapid acting) מתחיל להגיב בין 5 ל-15 דקות מהזרקתו, שיא התגובה תתרחש בין שעה לשעתיים מההזרקה, ומשך ההשפעה כ-5 עד 5 שעות, ודוגמאות לאינסולין זה הן lispro (שם מותג Humalog), aspart (שם מותג Novolog), ו-glulisine (שם מותג Apidra).


סוג נוסף של אינסולין קצר טווח הוא Regular שמקובל להזריקו 30 דקות לפני הארוחה, פעילותו מתחילה 0.5-1  שעה מרגע ההזרקה, שיא הפעילות 3-2 שעות מרגע ההזרקה, משך פעילותו 6 עד 8  שעות, ושמותיו הנוספים: אינסולין R,  אקטרפיד. 


 


מבין צורות האיסולין בעל טווח פעולה בינוני נזכיר את isophane  או NPH (שם מותג Humulin N) שהוא אחד הפרפרטים הוותיקים ביותר ויוצר לראשונה בשנת 1936 על ידי חברת Nordisk, שהפיקה אינסולין מחזירים והוסיפה לו את החלבון פרוטאמין הטעון חיובית. תרופה זו מתחילה להגיב תוך 1-2 שעות, מגיעה לשיא פעולתה תוך 4-8 שעות, ומשך השפעתה 10 עד 20 שעות.


תרופה אחרת עם טווח פעילות ארוך, היא detemir הידועה כ-Levemir, שזמן פעולתה קצת ארוך מזה של NPH והיא גם מתאפיינת בשיא פעילות שטוח יותר מזה של NPH. וזו ניתנת פעם או פעמיים ביום. אינסולין שטווח הפעולה שלו עוד יותר ארוך הוא glargine  )שם מותג Lantus). יתרונות האינסולין לטווח ארוך שהם מקטינים את הסיכון לגלוש בטיפול להיפוגליקמיה.   


 


קיימות תערובות מוכנות מראש של סוגי אינסולין שונים, בטווחים קצרים ובינוניים. בדרך כלל פעולת תערובות אלה מתחילה לאחר 30 דקות, יש להם כצפוי שני שיאי פעולה, וטווח השפעתם עד 24 שעות. כדוגמאות לתערובות אינסולין ניתן להביא את Humulin 70/30, המכילה 30% אינסולין קצר טווח ו-70% אינסולין לטווח בינוני, Mixtard 30/70, בה 30% אינסולין לטווח קצר ו-70% אינסולין ממוצע-טווח, Humalog Mix 25, בה נמצא 25% אינסולין לטווח קצר מאוד, ו-75% אינסולין לטווח בינוני, Humalog Mix 50, בו אחוז שווה של אינסולין לטווח קצר מאוד או לטווח בינוני, ו-Novomix 30, בו 30% אינסולין לטווח קצר מאוד ו-70% אינסולין לטווח בינוני.


 


 אלה מספר דוגמאות למגוון הרב של תכשירי אינסולין שונים, שמגיעים לעשרות רבות של תוצרים במטווים השונים. אין ספק שההחלטה על  סוג הפרפרט של אינסולין, המינון, וכל הפרטים החיוניים על מועדי הטיפול במשך היום, אמורה להיקבע על ידי הרופא המטפל באופן הדוק ובשיתוף הפעולה של המטופל. סוכרת  type 2 היא לבטח “המחלה של המאה ה 21” מבחינת היקף הלוקים בה, והמשמעות הקלינית החמורה כאשר הטיפול אינו מלא, מקיף והדוק מצד המטופל והמטפל.


 


בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע


 

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים