חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

עדכונים בהבנת חומצות שומן מסוג אומגה-3 בכל הקשור לבריאותנו

אהבתם? שתפו עם חבריכם

עדכונים בהבנת חומצות שומן מסוג אומגה-3 בכל הקשור לבריאותנו

פרק ב` לחץ כאן לקריאת פרק א`

פרופ` בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

השפעת צריכת מזון עתיר באומגה-3 נבחנה בארבעה ניסויים נרחבים שמטרתם הייתה לבדוק את השפעת מרכיבי מזון אלה במניעת אירועי לב וכלי-דם חוזרים, מה שקרוי מניעה שניונית. הניסוי הראשון נערך בווילס בקרב 2,033 גברים וולשים שכבר עברו אוטם שרירי לב, והם חולקו ל-5 קבוצות ניסוי:
1. קבוצת פלצבו שצרכה דיאטה מאוזנת ומגוונת;
2. אלה שאכלו מזון דל-שומן בו היה יחס מוגבר של חומצות שומן רב-בלתי רוויות לבין חומצות שומן רוויות;
3. אלה שצרכו דגם שמנוניים פעמיים בשבוע או שקבלו מדי יום כמוסה המכילה 1.5 גר` שמן דגים;
4. אלה שצרכו דיאטה עשירה בסיבים;
5. אלה שיישמו בהם את כל התוספות שצוינו. לאחר 2 שנות מעקב, נמדדה עליה של פי-4 בצריכת EPA בצורכי הדגים או כמוסות שמן הדגים, ובאלה נרשמה ירידה של 29% בתמותה לכל-סיבותיה, ירידה המיוחסת בעיקר להפחתת התמותה מאי-ספיקת לב. יחד עם זאת לא נרשמה בצורכי הדגים הפחתה של אירועי לב בלתי-קטלניים בגין אי-ספיקה. כשבחנו את מצבם של שורדי ניסוי זה 10 שנים מתחילתו, לא נרשם כל הבדל משמעותי בהישרדות של משתתפי הניסוי בקבוצותיו השונות, אלא שאז התברר שבעקבות פרסום נתוני הביניים של הניסוי מקץ השנתיים הראשונות, החלו משתתפי הניסוי בקבוצת הפלצבו לעבור ביוזמתם לצריכת המזון עתיר הדגים ובכך הצטמצם משמעותית הפער בצריכת אומגה-3 בין קבוצות הניסוי מה שהביא למעשה לביטול היתרון הבריאותי היחסי של קבוצת צרכני אומגה-3.

ניסוי שני נערך בהודו ובו השתתפו 360 מטופלים עם תסמונת כלילית חדה (acute coronary syndrome) שחולקו ל-3 קבוצות:
1. צורכי כמוסות עם שמן דגים בכמות של 1.8 גר` EPA+DHA ליום;
2. צורכי שמן חרדל בכמות 20 גר` ליום (המכיל ALA במשקל 2.9 גר`).
3. פלצבו.
אחר שנה כל אירועי הלב (מוות לבבי פתאומי, אוטם שריר לב בלתי קטלני ומוות ממחלת לב לא פתאומית) פחתו מ-34.7% בקבוצת הפלצבו, ל-28% בקבוצת צורכי שמן החרדל, ל-24.5% בקבוצת צורכי שמן הדגים. ירידה משמעותית מבחינה סטטיסטית נרשמה בקבוצת שמן הדגים ושמן החרדל במדדי אוטם שריר לב לא-קטלני, בתעוקת החזה (אנגינה פקטוריס), בהפרעות קצב הלב, באי-ספיקת לב, ובשגשוג של החדר השמאלי כתוצאה מאי-ספיקה. אך רק המטופלים שנכללו בקבוצת צורכי שמן הדגים נמצאה ירידה משמעותית במקרי מוות לבבי בהשוואה לקבוצת הפלצבו.

הניסוי השלישי ידוע כניסוי הצרפתי של Lyon השווה בקרב 608 מטופלים לאחר אוטם שריר הלב, השפעה של דיאטה ים-תיכונית עשירה ב-ALA, לעומת דיאטה נבונה וזהירה (prudent). אחר מעקב שנמשך הממוצע 27 חודש הדיאטה הים-תיכונית עתירת ה-ALA הביאה לירידה של 70% (!!) בכל מקרי המוות, לירידה בת 76% במקרי מוות לבביים, ולירידה של 73% בשלוב של מוות לבבי ואוטם שריר לב בלתי קטלני אחר התאמה. מעקב המשך לאחר 46 חודשים המשיך להצביע על ירידה דומה בתמותה כללית ובאירועים קרדיו-וסקולארית.
ניסוי ליון הראה בברור ש-ALA מהווה חלק מההגנה על הלב שמקנה דיאטה ים-תיכונית. הניסוי החשוב הרביעי המצוטט לעתים קרובות, הוא הניסוי האיטלקי שתוצאותיו פורסמו בשנת 1999 ב-Lancet, והידוע כניסוי GISSI-Prevenzione.
בניסוי זה השתתפו 11,324 מטופלים לאחר אוטם שריר-לב, אשר חולקו ל-4 קבוצות:
1. מקבלי תוסף של 1 גר` שמן דגים מדי יום;
2. מקבלי תוסף של 300 מיליגרם ויטמין E מדי-יום;
3. מקבלי שני התוספים שלמעלה;
4. הצמדות לדיאטה ים-תיכונית כאשר למעלה מ-70% האוכלים דגים לפחות פעם בשבוע. הניסוי נמשך 3.5 שנים, והמסקנות היו כדלקמן: הקבוצה הראשונה שקבלה שמן דגים הראתה ירידה של 15% במדד המשולב של מוות מסיבה כלשהי, אוטם שריר לב לא קטלני ושבץ מוחי לא קטלני בהשוואה לקבוצת הביקורת ללא תוספים (קבוצה 4). באופן פרטני נמצאה ירידה של 20% במוות כללי, 30% ירידה במוות מסיבות קרדיו-וסקולאריות ו-45% ירידה במוות פתאומי מסיבה לבבית. לא הייתה לעומת זאת ירידה באירועים קרדיו-וסקולאריים לא קטלניים בקבוצה שטופלה בשמן דגים, כאשר ויטמין E לא הביא לשום יתרון באירועים קרדיו-וסקולאריים כאשר ניתן לבדו או בתוספת לשמן דגים.

נראה אפוא מסיכום 4 ניסויים קליניים אלה שצריכה דיאטה עתירת דגים, או תוספי שמן דגים, וכן ALA, מביאים להפחתה משמעותית באירועי לב שניוניים באלה שכבר סבלו מאירועים אלה. ניסוי GISSI האיטלקי הוא מספק את הנתונים המשכנעים ביותר בעיקר בשל המספר הגדול של המשתתפים בו. יתכן שבהשפעת הממצאים המעודדים של ניסויים קליניים אלה, אישר ה-FDA תרופת מרשם של חומצות אומגה-3, בשם Omacor, כתוסף למזון על מנת להפחית במבוגרים רמות גבוהות מאוד בדם של טריגליצרידים (מעל 500 מיליגרם לדציליטר). שני ניסויים קליניים של מתן Omacor במינון 4 גר` ליום, הראו הפחתה של 50% ברמת טריגליצרידים אך יחד עם זאת נרשמה עליה של 44.5% בכולסטרול-LDL “הרע” ב-84 מטופלים עם טריגליצרידים גבוהים.

לעומת זאת סיכום של 10 ניסויים קליניים בהם 606 מטופלים עם רמה גבוהה של טריגליצרידים טופלו מדי יום עם 3.4 עד 4.0 גרם שמן דגים, לתקופות שנעו בין 4 עד 16 שבועות, והביאו להפחתת הטריגליצרידים בין 16 ל-45%. בתשעה מתוך 10 ניסויים. טיפולים אלה הביאו להפחתה זעומה בסך הכולסטרול בשיעורים שבין 0-9.3%, עלייה זעומה ברמת כולסטרול-HDL בשיעורים שבין 0-13%, והשינויים ברמת כולסטרול-LDL בניסויים אלה נעו בין הפחתה ברמה של 11.3% לבין הגברת הרמה עד 32%. ראוי לציין יחד עם זאת, שההגברה ברמת כולסטרול-LDL בטיפול בשמן דגים היא פחות מזיקה מכפי שהיא מצטיירת, שכן חלקיקי ה-LDL הנובעים מטיפול זה הם בעלי נפח חלקיקים מוגדל ולכן הם גורמים פחות לטרשת עורקים מאשר חלקיקי LDL הצפופים והקטנים יותר (dense LDL).

הטיפול בתוספי אומגה-3 נבחן בקפדנות באשר לתוצאות לוואי אפשריות שלו. סיכום של 148 ניסויים קליניים בהם דווחו על תופעות לוואי בלמעלה מ-20 אלף מטופלים. לסיכום, תלונות על תופעות במערכת העיכול נרשמו ב-6.6% מהמטופלים לעומת תלונות כאלה ב-4.3% מקבוצת הפלצבו. לעומת זאת טיפול באומגה-3 לא הביא לדימום מוגבר, ולא נרשמו מקרי מוות או מחלה מסכנת-חיים כתוצאה מצריכה של אומגה-3.
ה-FDA אישר לכן שצריכה יומית עד ל-3.0 גרם EPA+DHA נחשבת בטוחה, אם כי רוב הנתונים היו לגבי טיפולים שלא עלו על 6 חודשים.

בתקופה האחרונה התעוררו דאגות באשר לחשיפה לכספית באכילה מוגברת של דגים או שמן דגים. אמנם רמת הכספית שנמדדה בסוגי דגים פופולאריים נמצאה בתחום שבין 4 עד 12 מיקרוגרם לליטר של שמן המופק מדגים אלה המחשבים זניחים, ואכן ב-35 השנים האחרונות לא נרשמו בארה”ב על מקרים של הרעלת כספת הקשורה לצריכת דגים. גם ההשערה שצריכת שמן דגים והכמות הזעירה של כספית המצויה בהם עלולה לגרום לנזק תת-קליני במערכת העצבים, שנויה במחלוקת. למרות שהסיכון מחשיפה לכספית הנובעת מצריכה מוגברת של דגים לא הוכח, ה-FDA ממליץ על צריכה מוגבלת של אותם דגים שתכולת הכספית בהם גבוהה יחסית (מעל 1 מיקרוגרם לכל 1 גרם משקל דג), צריכה שלא תעלה על מנת דגים אחת (7 אונקיות) לשבוע. יחד עם זאת, כיוון שהמוח בגיל הרך, חשוף יותר לנזק מחשיפה לכספית בהשוואה למוח הבוגר, מומלץ על ידי ה-FDA ועל ידי ה-EPA (הרשות להגנה מנזקי הסביבה) שנשים בהריון, נשים מיניקות וילדים בגיל הרך, לא יאכלו דגים עם תכולת כספית גבוהה. רשימת הדגים עם תכולת כספית גבוהה כוללת כרישים, דג החרב, דג מקרל המלך, ודג הלְבֵנָה (tilefish).

גם הלא-דייגים שבינינו מזהים שאף לא אחד מארבעת סוגי הדגים האחרונים עולה על השולחן הישראלי הממוצע….. אגב, פרט ל-Omacor שהוא כאמור תוסף אומגה-3 הניתן כנגד מרשם, ה-FDA אינו מפקח ומווסת את שיווק תוספות שמן הדגים, ולכן רמת הכספית בתוספים אלה אינה נמדדת, והיא נראית זניחה. עוד נתון אחד שזכה לפרסום בעקבות מאמר שהופיע בשנת 2004 ב-Journal of Nutrition, בו נמסר על עלייה של 70% בהתרחשות של סרטן הערמונית בגברים שצרכו ALA באופן מוגבר. ניתוח זהיר יותר של ממצאים אלה לא מראה כל קשר נסיבתי או עלייה משמעותית מבחינה סטטיסטית במקרי סרטן הערמונית בתגובה לצריכת ALA, או צריכה של EPA + DHA.

נציג להלן את תכולת שלושת החומצות מסוג אומגה-3 במרכיבי מזון שונים:בברכה, פרופ` בן עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים