חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

עדיין אין פריצת דרך בטיפול בסרטן הלבלב (pancreas)

אהבתם? שתפו עם חבריכם

עדיין אין פריצת דרך בטיפול בסרטן הלבלב (pancreas)
פרופ` בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא; החוג לביוכימיה קלינית, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

בעשרים השנים האחרונות התקדמות מרשימה בגילוי ובטיפול שינתה את המשמעות המיידית של אבחון מחלות הסרטן לסוגיהן. וכך נראה שבניגוד לסטיגמה שנכרכה בעבר הרחוק יותר סביב מחלה ממארת זו, סרטן אינה עוד מילה נרדפת לגזר-דין מוות כפי שהתפרשה פעם בתודעה הציבורית. הטיפול יכול להיות ארוך ומייסר, אך לא מעטים שורדים אותו וממשיכים בחיים בריאים לאורך שנים רבות. אך סרטן הלבלב יוצא דופן בין שאר סוגי הסרטן, ולצערנו אין התקדמות מעודדת באבחון ובטיפול בסוג זה של סרטן, ואין בו בּשׂוֹרוֹת של ממש. גם אם מאבחנים את סרטן הלבלב בהיותו מוגבל לבלוטה עצמה, תסריט שבדרך כלל אינו מתרחש, רק 16% עד 25% מכלל החולים נותרים בחיים לאחר פרק זמן של 5 שנים ממועד האבחון המקורי. רק לשם השוואה, שיעור ההישרדות מקץ-5 שנים במקרים של גילוי של סרטן שד מקומי, עומד על 86%. אך אם השאת התפשטה כבר מעבר לגבולות הלבלב, ההסתברות לחיות 5 שנים היא של 1% בלבד. רק הנתונים הסטטיסטיים לגבי סרטן הכבד, עגומים במידה דומה.

אם יש משהו להתנחם בו, זו העובדה שסרטן הפנקריאס (הלבלב) אינו שכיח יחסית בהשוואה לסוגי הסרטן העיקריים. כל שנה מאובחנים בארה”ב כ-30 אלף מקרים חדשים, בהשוואה ל-200 אלף מקרים חדשים של סרטן השד, ו-170 אלף מקרי סרטן ריאה חדשים. אך כיוון שסרטן הלבלב כה קשה לטיפול, הוא גורם מדי שנה לאותו מספר של פטירות (30,000) בדומה לסרטן הערמונית (prostate), למרות שמדי שנה מתגלים למעלה מפי-6 מקרים חדשים של האחרון. הסיבות הגורמות לסרטן הלבלב אינן ברורות, אם כי בדומה לסוגי ממאירות אחרים הוא מתבטא בעיקרים במבוגרים, כאשר הגיל הממוצע בשעת אבחונו הוא 67 שנה. כיון שתוחלת החיים בעולם מתארכת, אין תמה שנתוני סרטן זה גדלים בהשוואה לאלה לפני חמישים שנה. הוא מתרחש משמעותית יותר בקרב מעשנים, והוא מתרחש פי-2 בקרב גברים בהשוואה לנשים, וכן נפוץ יותר באוכלוסיה שחורה. אחד מגורמי הסיכון המקדימים המובהקים ביותר לסרטן הלבלב היא דלקת כרונית של הבלוטה, chronic pancreatitis, וזו האחרונה היא תופעה שכיחה יחסית אצל אלכוהוליסטים מזה שנים רבות. סרטן הלבלב קשור מבחינה אפידמיולוגית להשמנת-יתר (obesity), שהיא גורם סיכון נחשב לסרטן זה, ואם כי מחקרים אחדים קושרים סרטן הלבלב לסוכרת, לא ברור עדיין מי מהשניים הגורם ומי התוצאה.

יש לסרטן הלבלב אופי תורשתי-משפחתי, דוגמה מוכרת ומצוטטת היא זו של נשיא ארה”ב וחתן-פרס נובל לשלום ג`ימי קרטר, שאביו, אחִיו ושתי אחיותיו נפטרו ממחלה זו. עד 15% ממקרי סרטן הלבלב הם בעלי רקע משפחתי מובהק, אך עד היום לא זוהתה המוטציה שגורמת לו, וההשערה שמדובר במספר מוטציות מורכבות. אמנם מחקר גנטי נמרץ מתבצע במשפחות בסיכון-גבוה (עם שלושה או יותר קרובי-דם הלוקים בסרטן זה), בתקווה לזיהוי הגנים המעורבים, וסרטן הלבלב נקשר עם מוטציות בגן p16, הנכרך גם בסרטן העור הממאיר מלנומה, אך גם בגן BRCA2, שהתגלה קודם בקשר לסרטני השד והשחלה. אין הסכמה לגבי קשר כלשהו עם גורמים דיאטתיים כלשהם: עדיין זכור מאמר רב-תהודה שהתפרסם בשנת 1981 ב-New England Journal of Medicine שקשר את סרטן הלבלב לשתייה מרובה של קפה, והסתבר בהמשך שמסקנה זו הייתה שגויה ומופרכת. חוקרים אחדים העלו סברה שמאכלים עשירי-פחמימות כגון תפוחי-אדמה או לחם-לבן עלולים להעמיס מאמץ-יתר על הלבלב באלצם אותו ליצור ולהפריש כמות גדולה של אינסולין בפרק זמן קצר כדי להתגבר על רמות גבוהות של הסוכר גלוקוזה המצטברות בדם בתום ארוחה עשירה בפחמימות. אך זו כאמור אך השערה.

מבחינת המניעה של סרטן הלבלב, אין ספק שעישון הוא גורם הסיכון המשמעותי ביותר, ואי-עישון או גמילה מעישון הם דרך טובה להקטין סיכוי למחלה זו. אגב, למעשנים אפילו עד 20 שנה, החדלים לעשן, מחקרים מראים שמספר שנים של אי-עישון מביאות את המעשן לשעבר לאותה דרגת סיכון לחלות במחלה בהשוואה למי שמעולם לא עישן. עצה טובה נוספת: אנשים הצורכים אספירין במינון נמוך (81 מיליגרם) כאמצעי מניעה להמעיט בסיכון של התקף-לב, עשויים לשפר מעמדם אף בתחום הסיכון לחלות בסרטן הלבלב. בשנת 2002 התפרסם מחקר של רופאים במינסוטה המצביע על ירידה של 50% במקרי סרטן זה בצורכי אספירין. לעומת זאת נוגדי-דלקת לא סטרואידיים כמו ibuprofen, לא העניקו יתרון דומה.

התסמינים העיקריים לסרטן הלבלב כוללים כאבי בטן קשים ואיבוד מהיר במשקל. בכאב יש כעין תחושת כרסום, והוא מקרין מקדמת הבטן באזור הטבור אל הגב. הכאב מוסבר בדרך כלל בפלישת הגידול לקרבת מרכז העצבי החשוב בבטן הידוע כ-celiac plexus. כיוון שהלבלב ממוקם סמוך לעמוד השדרה, שכיחים כאבי-גב. מסיבות לא ברורות הלוקים בסרטן הלבלב סובלים מתחושת גרדת בכל שטח גופם. ברוב המקרים הסרטן האפיתליאלי בלבלב הוא מסוג אדֶנו-קרצינומה, והסוג הפחות שכיח פוגע בתאי הפרשה אנדוקריניים בלבלב (islets) וסוג זה מתאפיין בהפרשת פפטידים כגון gastrin, אינסולין ו-VIP vasointestinal) peptide) שמקורם בתאים אלה. בלוטת הלבלב מתחלקת מורפולוגית לראש, גוף וזנב הבלוטה. כ-70% מכלל מקרי הסרטן מתחילים בראש הבלוטה, ובהיותו בחלק זה נגרמת צהבת חסימתית המתבטאת בגוון הצהבהב של העור ולובן העין, כיוון שהשאת חוסמת את צינור המרה המשותף המנקז את כיס המרה ואת הכבד. כך יש הצטברות הפיגמנט הצהוב בילירובין המגיע לזרם הדם. תסמינים אחרים של סרטן הלבלב שעלולים להתרחש הם דלקת חריפה של הלבלב, הופעה פתאומית של רמות סוכר גבוהות בדם (דמוית סוכרת), תעוקת בטן המשקפת היעטפוּת העורק המזנטרי העליון וכיס מרה מוגדל ונמוש (סימן ע”ש Courvoisier). סיבוך שכיח של האדנו-קרצינומה בלבלב בהופעת דלקת ורידים על רקע יצירת קרישים הנודדת ברגליים (סימן ע”ש Trousseau).

בשלב זה אין מבחן דימות לאיתור סרטן הלבלב. ניתן על ידי החדרת אנדוסקופ עם מצלמה או מתקן על-שמע (ultrasound) בקצהו, לבחון את צינורות הלבלב. כך גם ניתן להוציא ביופסיה של הבלוטה, אם כי שיטות אלה אינו רווחות בשגרת העשייה הקלינית. מבחן דם מקובל, הוא במדידת רמת הסמן CA 19-9, הסגולי ללבלב (בערך ב-90% מהחולים), אם כי לעתים אצל אנשים עם אבנים בכיס המרה או מצבים פתולוגיים אחרים במערכת העיכול העליונה, מוצאים רמה מוגברת של סמן זה, מה שמגביל יעילותו כסמן אמין לסרטן הלבלב. במחקר נרחב במרכז הרפואי Johns Hopkins מנסים לבודד מהפרשות הלבלב גנים מחוללי סרטן. בכל מקרה יש סבירות נמוכה לביצוע נרחב סקר באוכלוסייה לאיתור מוקדם של סרטן הלבלב בשל נפיצותו הנמוכה יחסית.

הטיפול הניתוחי אינו קל, ולעתים מגלה המנתח שאפילו הגידול הממוקם בתוך הלבלב אינו בר-הרחקה. למעשה רק 10% מהגידולים הם ברי-נתיחה. אם ניתן להסיר את הגידול, עשוי המנתח להרחיק בשלמות את הלבלב או חלק ממנו, כמו גם אברים סמוכים. מועדף כמובן להותיר חלק מהבלוטה, שאם לא כן המשמעות של איבוד פתאומי של הפרשת האינסולין היא חמורה. אם הגידול הסרטני ממוקם בראש בלוטת הלבלב הניתוח ייעשה בשיטת Whipple, ניתוח מורכב הכולל הרחקת חלקים מהמעי הדק, צינור המרה והקיבה בנוסף לראש הלבלב. אם לעומת זאת הגידול נמצא בזנב או בגוף הבלוטה המנתח עשוי להסיר את החלק הרלבנטי יחד עם בלוטת הטחול. למרות המורכבות הכירורגית שיעורי ההישרדות הגבוהים יותר במי שעברו ניתוחים אלה, כנראה מצדיקים את המאמץ הניתוחי.

מבחינת הטיפול הכימותרפי, תרופה חדשה יחסית Gemcitabine) Gemzar) משפרת באחדים מהחולים את איכות החיים, אך לא תורמת הרבה לשרידות (5.7 חודשים לעומת 4.4 חודשים ללא הטיפול). מכון הסרטן הלאומי במרילנד מנהל כעת 13 ניסויים קליניים ב-phase III, וברובם נבחנת פעולה משולבת של Gemcitabine עם תרופות אחרות. בין התרופות הנלמדות לגבי ערכן הטיפולי בסרטן הלבלב נזכיר את ה-trastuzumab הידועה יותר כהרצפטין לטיפול בסרטן השד, וכן IMC-C225 הידועה גם כ-Erbitux, התרופה השנויה במחלוקת לטיפול בסרטן המעי הגס. אך התקווה הכמוסה לטיפול עתידי בסרטן הלבלב היא לשימוש בדור החדש של תרופות “חכמות” הפוגעות באופן “ביולוגי” בצומת חיונית של מסלול מטבולי או זה של התחלקות התא. דוגמא לסוג תרופה חדשה כזו היא Gleevec, לטיפול בסוגי לויקמיה מסוימים וסוגי סרטן קיבה נדירים. אך בנקודת זמן זו אין עדיין בנמצא תרופת קסם כזו לסרטן הלבלב. המצוקה בקושי להסרה כירורגית של הלבלב הולידה גישה חלופית במספר מרכזים רפואיים המבצעים טיפולי הקרנה רבת-עוצמה הממוקדת בבלוטה הנגועה, עם פגיעה מזערית ברקמות הגובלות. סוג טיפול הקרנתי זה המכונה fractionated stereotactic radiosurgery מלווה לעתים בטיפול בו זמני בתרופה 5 FU או 5 Fluorouracil. דיווחים אחדים מצביעים על כ-30% מבין המטופלים שהראו שיפור בתסמיניהם, אך נחוצים ניסויים מבוקרים רבי-משתתפים לאשש זאת.

הלבלב הוא בלוטה קטנה יחסית שאורכה אינו עולה על כ-14 עד 16 ס”מ, והוא מסתתר מתחת לקיבה ומאחורי התריסריון, ומיקומו ונגישותו הקשה הם לבטח בין הסיבות לגילוי המאוחר בדרך כלל של סרטן הלבלב. על אף היותה קטנה חשיבות בלוטת הלבלב עצומה: הורמונים כאינסולין וגלוּקאגוֹן המווסתים את רמת הסוכר בדם מופרשים מהלבלב, כמו גם אנזימים כמו עמילזה (לפרוק הפחמימות במזון), ליפאזה המפרקת שומנים כטריגליצרידים וכימוטריפסין לפרוק חלבונים. הלבלב מפריש גם סודיום ביקרבונאט החיוני לשמירה על ה-pH או רמת החומציות/בסיסיות של הדם. כך ניתן להבין גם את הקטלניות הרבה הכרוכה בגידול סרטני של בלוטה חיונית זו.

בברכה, פרופ` בן עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים