חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

סרטן רירית הרחם – עדכונים על סוג סרטן ששכיחותו ממשיכה לעלות חלק ב

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ (אמריטוס) בן-עמי סלע, המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה (בדימוס), הפקולטה לרפואה סאקלר, אוניברסיטת תל-אביב.

 

לקריאת חלק א’ לחץ כאן

 

הנתונים הגנטיים שוללים את התובנה הקונבנציונלית שנשים צעירות בעלות משקל-יתר, לוקות בסרטן רירית הרחם עם פרוגנוזה טובה יחסית. למרות שנשים אלו הן בעלות פרוגנוזה טובה יותר מאשר נשים עם קרצינומה אנדומטריאלית סרוזית, חלק ממטופלות אלו הן בעלות סרטני רירית הרחם שאינם מוּנָעים על ידי הורמונים אלא על ידי השפעול של מסלול מאותת של WNT-β-catenin (Kurnit וחב’ ב-Modified Pathology משנת 2017). שאתות אנדומטריאליות בדרגה גבוהה ושלב מתקדם הן הטרוגניות בחומרתן ובמהלכן, ולדוגמה סרטני רירית הרחם grade 3, המוּנָעים על ידי גנוטיפ המושפע מגורמים חיסוניים הם בעלי פרוגנוזה טובה יותר.

לא ניתן לבצע אנליזות TCGA (או (The Cancer Genome Atlas למקרים אינדיבדואליים של סרטני רירית הרחם במעבדה הקלינית במהלך הטיפול בחולות. הועלו הצעות לסכמות פשוטות יותר: לדוגמה, חסר של אפשרות לתקן משגי mismatch של DNA, נוכחות של מוטציית CTNNB1 באקסון 3, או מוטציה ב-TP53, או חסר ביטוי של p53, כאשר כל אחד מפגמים אלה נכרך בהישרדות נמוכה בקרצינומה של האנדומטריום. אכן, מוטציות ב-TP53 שכיחות יותר בגידולי רירית הרחם בדרגה 3, שמשמעותה הישרדות גרועה יותר בסוג סרטן זה מאשר בסוגי סרטן אחרים. לעומת זאת, מוטציית POLE כרוכה בהישרדות ארוכה (Moroney וחב’ ב-Gynecological Oncology משנת 2019, Myers וחב’ באותו כתב עת משנת 2014, Yano וחב’ ב-Modified Pathology משנת 2019, He וחב’ ב-Medicine משנת 2020, ו-Costigan וחב’ ב-International Journal of Gynecological Pathology משנת 2020).
ראוי לציין שמשקל יתר הוא אחד מגורמי הסיכון להתרחשות סרטן רירית הרחם, בהשוואה לארבעה סוגי סרטן אחרים כמו שניתן לראות בתמונה למטה:

 

התנהלות כירורגית בסרטן רירית הרחם:

ניתוח הוא הטיפול העיקרי בהתנהלות ההתחלתית של סרטן האנדומטריום, וקביעת דרגת המחלה מבוססת על הערכה פתולוגית לאחר הניתוח.
קיימות גישות ניתוחיות שונות, שכן נשים עם סרטן רירית הרחם סובלות מהשמנת יתר ומתרחישים קליניים משמעותיים נוספים. ברוב המטופלות עם סרטן זה, הגישה הניתוחית הנוכחית כוללת הרחקה לפּרסקופּית או רובוטית של הרחם, צוואר הרחם, החצוצרות, השחלות וקשרי הלימפה המפשעתיים. שני ניסויים כירורגיים אקראיים הראו שגישה ניתוחית מִלעוּרית הייתה כרוכה בפחות סיבוכים בתר-ניתוחיים ובשיפור משמעותי יותר באיכות החיים בטווח הזמן הקצר שלאחר הניתוח, בהשוואה לניתוח המסורתי של פתיחת הבטן (Walker וחב’ ב-Journal of Clinical Oncology משנת 2009, ו-Janda וחב’ ב-Lancet Oncology משנת 2010).
יחד עם זאת, מעקב לפרקי זמן ממושכים לא מצא הבדלים משמעותיים בסך ההישרדות, בהשוואה של שתי הגישות הכירורגיות (Walker וחב’ ב-Journal of Clinical Oncology משנת 2012, ו-Janda וחב’ ב-JAMA משנת 2017).

 

משך שנים רבות, היה מקובל להרחיק באופן סטנדרטי להסיר את בלוטות הלימפה של צוואר הרחם ואת הבלוטות ה-paraaortic (הידועות גם כבלוטות הלימפה המותניות (lumbar) הממוקמות בחלק האחורי של החוליות המותניות), מה שגרם ללימפאדמה (בצקת לימפתית) בלמעלה מ-30% מהמטופלות עם סיכוני טווח קצר שכוללים משך ניתוח ארוך יותר ואיבוד מוגבר של דם (Carlson וחב’ ב-Gynecological Oncology משנת 2020).
בעשור האחרון, שופרה ועוּדְנה האסטרטגיה לזיהוי נגיעוּת של בלוטות הלימפה הסנטינליות: מתבצעת הזרקה של חומר הצבע indocyanine green לצוואר הרחם, לזיהוי קל יותר של בלוטות הלימפה הדו-צדדיות מה שמקל על הסרתן (Frumovitz וחב’ ב-Lancet Oncology משנת 2018).
מחקר פרוספקטיבי רב-מוסדי מצא ששיפור זה בזיהוי בלוטות הלימפה האגניות, נמצא ב-86% ממדגם של 385 נשים עם שיעור של 2.8% בלבד של זיהוי חיובי-שגוי (Rossi וחב’ ב-Lancet Oncology משנת 2017). לאחר השלמת הניתוח, ההערכה של דרגת הגידול האנדומטריאלי מתבצעת על בסיס סולם FIGO 2009 בשיטת TNM (או Tumor-Node-Metastasis), כאשר גרורה סרטנית לבלוטת הלימפה הקטנה מ-0.2 מ”מ נחשבת לתאי סרטן מבודדים, כאשר גודל הגרורה הוא בין 0.2-2.0 מ”מ היא מוגדרת כמיקרו-גרורה, או כאשר הגרורה לבלוטת הלימפה גדולה מ-2.0 מ”מ, היא מוגדרת כ-מאקרו-גרורה.

טיפול adjuvant למחלה בשלביה המוקדמים:

כמעט 75% מהנשים עם סרטן האנדומטריום מאובחנת במחלה בשלב FIGO stage 1, ועם שיעורי הישרדות ל-5 שנים של מעל 90%. מחקרים רבים לא מצאו כל יתרון הישרדותי מ-adjuvant therapy שהוא טיפול תרופתי הניתן לחולים אחרי כריתת גידול ראשוני או אחרי טיפול קרינתי, כאשר קיים סיכון גבוה להישנות הגידול, בנשים עם סיכון גבוה או ממוצע.
לאחרונה יש מעבר מרדיו-תרפיה מלאה של אזור האגן, לטיפול וגינאלי על ידי brachytherapy שמשמעותה סוג של רדיותרפיה, שבה מקור קרינה רדיואקטיבית אׇטוּם ממוקם בתוך או בסמוך לאזור בו דרוש הטיפול בגוף האדם (בדרך כלל גידול סרטני). השימוש בברכיתרפיה נפוץ כטיפול בגידולים סרטניים בצוואר הרחם, בערמונית, בשד, בוושט ובעור (Nout וחב’ ב-Lancet משנת 2010).

 

מטופלות בשלב מוקדם של המחלה אך בסיכון גבוה (כגון אלו עם גידולים ב-stage 3 ולמעלה מ-50% חדירה למיומטריום (שהיא השכבה האמצעית של דופן הרחם), הן בעלות סיכון גבוה של הישנות המחלה, והיו מטופלות באופן מסורתי על ידי הקרנה אזור האגן. שני מחקרים פרוספקטיביים גדולים, (GOG)-249 ו-PORTEC-3, כללו נשים בשלב מחלה מוקדם ובדרגת סיכון גבוהה, אך אף לא אחד משני מחקרים אלה הראה יתרון הישרדותי בטיפול קרינתי כוללני של האגן (Randall וחב’ ב-Journal of Clinical Oncology משנת 2019).
תת-קבוצה חשובה של שלב מוקדם של סרטן האנדומטריום מאופיינת על ידי היסטולוגיה סרוזית. נשים עם סוג סרטן זה הן בעלות סיכון מוגבר להתפשט לאזורים מרוחקים, גם אם הגידול מוגבל לאנדומטריום ( Faderוחב’ ב-Gynecology & Oncology משנת 2009).

 

בנוסף, מטופלות עם מחלה סרוזית ב-stage 1 נמצאות בסכנה מוגברת של הישנות חוץ-אגנית של המחלה, ומומלץ לטפל בהן טיפול אדג’ובנטי הכולל כימותרפיה סיסטמית (carboplatin ו-paclitaxel) וברכיתרפיה וגינאלית, למרות שאין מחקרים אקראיים פרוספקטיבים שמראים יתרון הישרדותי (Kelly וחב’ ב- Gynecology & Oncologyמשנת 2005, ו-Dietrich וחב’ באותו כתב עת מאותה שנה).

 

נמשיך ונדון בסרטן רירית הרחם במאמר ההמשך.

בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע.
17/01/2021

   לקריאת כל הכתבות של פרופ’ בן-עמי סלע לחץ כאן
אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים