חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

סרטן השד

אהבתם? שתפו עם חבריכם

סרטן השד

שאת ממאירה שהתהוותה בשד נשארת תחילה תחומה בתוך איבר זה, אולם משהגיעה לקוטר של כ 25 מ”מ, היא מתחילה בד”כ להתפשט, באמצעות זרם הדם והמערכת הלימפתית, לחלקים אחרים בגוף וליצור בהם גרורות. בכעשירית ממקרי סרטן השד נפגעים שני השדים.

הסימפטומים
האתר השכיח ביותר של שאת ממאירה בשד הוא הרביע החיצוני, העליון, של השד. בד”כ היא מתגלה לראשונה במישוש השד, רק לעתים רחוקות מאוד היא נגלית לעין בתור בליטה. לעתים מתקמט העור שמעל לגוש הממאיר. ייתכן גם שהפטמה תפריש הפרשה כהה, או שתיעשה מחוררת חריצים.

הסיכונים
סיכויי הריפוי של סרטן שד שנתגלה בשלב מוקדם טובים מאוד – 85 עד 90 אחוזים. לעומת זאת המחלה אנושה, אם לא טופלה כלל, או אם טופלה מאוחר מדי. מדי שנה מתות בישראל כ – 400 נשים מסרטן השד.
1 מתוך 10 שחולות בסרטן השד, תמות מהמחלה.

כיצד לנהוג
יש לבדוק את השדים אחת לחודש, כדי לאתר בעוד מועד כל גוש חדש או שינוי שחל בגוש ותיק (ראי כיצד לבדוק את השדים, למעלה). במדינות אחדות, ובישראל בכללן, קיימות תחנות מיוחדות לגילוי מוקדם של סרטן השד, שאפשר להיבדק בהן חינם ולפעמים מזמינים לתחנות אלה גם קבוצות מאורגנות של נשים (למשל, נשים העובדות במקום עבודה מסוים). עדיפות ניתנת לבדיקת נשים שמלאו להן 50 שנה ולנשים שבמשפחותיהן היו מקרים של סרטן שד.
יש לדווח מיד לרופא על כל גוש שהופיע בשד, אפילו איננו מכאיב. אם לדעת הרופא זהו גוש יוצא דופן, יפנה אותך למומחה כדי שהלה יקבע, אם המדובר בסרטן או בהפרעה אחרת – בד”כ בעזרת ממוגרפיה (צילום השד בקרני רנטגן ו/או בעזרת ביופסיה (בדיקה מעבדתית של דגימת רקמה מהשד).

הטיפול
הטיפול המקובל בסרטן השד הוא לכרות את השד כולו (ראי כריתת שד, בעמוד הבא) יחד עם בלוטות הלימפה בבית השחי הסמוך לשד הנגוע. אולם לפעמים, אם השאת הממאירה לא הספיקה עדיין לגדול, מסתפקים בכריתת חלק בלבד מהשד, ויש מנתחים השמים במקום הרקמות הכרותות, תותבת של סיליקון כדי לשמור על צורתו המקורית של השד. היקף הרקמות שכורתים בניתוח תלוי לא רק במידת התפשטותו של הגידול הממאיר, אלא גם בגישתו של המנתח. בשנים האחרונות הולכת וגוברת הנטייה, לפחות אצל חלק מהמנתחים, לכרות אזור קטן ככל האפשר של השד. לאחר הניתוח נותנים לרוב טיפול בתרופות ציטו-טוקסיות או בהקרנות (רדיו תירפיה).
אישה שנכרת לה שד צפויה בד”כ למשבר נפשי קשה, אולם היא תוכל לשאוב עידוד מנשים רבות אחרות שעברו ניתוח זה. התותבת ש/באה להחליף את השד מוחזקת באמצעות החזייה, היא אינה נראית כלפי חוץ ודומה בכול, הן מבחינת החזות החיצונית והן מבחינת התגובה למגע, לשד טבעי. רוב הנשים שכרתו להן שד ממהרות להסתגל למצבן החדש ובד”כ יודעים על הניתוח רק הבעל ובני משפחה קרובים אחרים.

הסיכויים לטווח ארוך
אם נכרתה השאת הממאירה בעוד מועד, יכולה המנותחת לצפות להחלמה מלאה או לפחות לשנים ארוכות של בריאות. אמנם יהיה עליה לעבור מבדקים תקופתיים סדירים, אחת לשנה או לחצי שנה, אולם במקרים רבים מפסיקים לעשות מבדקים אלה לאחר שנים אחדות, משנמצא בבירור כי לא נותרו בגופה תאים ממאירים. אם חזר הסרטן והופיע מחדש, אפשר לבלום את התפשטותו למשך תקופה ארוכה בעזרת תרופות, הקרנות ואולי גם ניתוח נוסף.
התייחסותה של האישה המנותחת לניתוח שד שנעשה בה ממלאת תפקיד חשוב, כמו גם בסוגי סרטן אחרים, בסיכויי החלמתה. נמצא, כי נשים המגלות יחס של הבנה למחלתן והמוכנות להיאבק בה, יש להן סיכויי החלמה טובים יותר. סיבת התופעה הזאת אינה ברורה כל צרכה, אך יש לשער כי מצבה הנפשי של האישה משפיע בדרך זו או אחרת גם על מחלתה, מלבד העובדה שמידת שיתוף הפעולה של המטופלת יש לה השעה מכרעת על סיכויי ההחלמה.

כיצד לבדוק את השדיים:
1. עמדי מול הראי, מששי תחילה את השד הימני, ואחר כך את השמאלי, ובדקי אם מצוי גוש באחד השדים או אם יש הבדלים במבנה בין שני השדים.
2. השתדלי לזכור היטב את צורתם התקינה של שדיך ושימי לב במיוחד לכל שינוי שחל בהם.
3. הרימי את שתי הזרועות ובדקי היטב, אם הופיעה תפיחות או גומה כשלהי בעור השדים.
4. שכבי פרקדן כשכרית מונחת לכתפך הימנית מאחורי הראש.
5. ממשי בידך השמאלית, בזהירות, את שדך הימני והעבירי עליו את היד בתנועות סיבוביות, מן ההיקף לעבר המרכז.
6. לחצי על הפטמה כדי לבדוק, אם היא מפרישה נוזל. את שלוש הבדיקות האחרונות עשי גם בצד השמאלי.

באדיבות: הוצאת עם עובד – משרד הביטחון

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים