Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

סרטן הערמונית – בלוטה לגברים בלבד

אהבתם? שתפו עם חבריכם

סרטן הערמונית הוא הסרטן השכיח ביותר בגברים מעל גיל 50. אולם, קיים עדיין ויכוח באשר ליעילות הבדיקות לגילוי מוקדם של המחלה. בארה"ב ממליצים עליהם לכל גבר מעל גיל 50. בישראל, לעומת זאת, יבדקו רק את מי שיבקש. להלן המידע העדכני בנושא – תקראו ותחליטו בעצמכם

 

גבר ואישה חבוקים

מאת: פרופ' שמעון מרטיק, מנהל מחלקה אורולוגית, הקריה הרפואית רמב"ם

 

מהי בלוטת הערמונית(פרוסטטה)?

בלוטת הערמונית היא אחת משלושת בלוטות המין, כשהשתיים האחרות הן האשכים ושלפוחיות הזרע. ביחד, בלוטות אלה מפרישות נוזל המרכיב את נוזל הזרע. פעולתה של הערמונית מושפעת ע"י הורמוני המין הזכריים, שהעיקרי שבהם הינו הטסטוסטרון. הערמונית ממוקמת מתחת ובמוצא של שלפוחית השתן, לפני החלחולת וניתנת למישוש ע"י בדיקה רקטאלית.

 

מה הן המחלות העיקריות של הערמונית?
 
הגדלה של הערמונית, שהיא גידול שפיר של הערמונית.
סרטן הערמונית ודלקת של הערמונית (פרוסטטיטיס).

 

מהו סרטן הערמונית?

סרטן הערמונית מופיע לרוב אצל גברים מעל גיל 50. בשלבים המוקדמים, כאשר הסרטן הוא קטן וממוקם, הוא אינו גורם לתסמינים כלשהם. אולם, מעל נפח של 0.5 סמ"ק הוא עלול לסכן את חיי החולה ולגרום למותו.
בשלבים מתקדמים יותר, לאחר גדילה מתמשכת, מופיעה התפשטות מקומית עם פגיעה באיברים שכנים, התפשטות לבלוטות הלימפה, לעצמות ולריאות. לצערנו, ברוב המקרים רק בשלבים מתקדמים של סרטן הערמונית יופיעו סימפטומים חסימתיים (היסוס במתן שתן, זרם שתן חלש, מקוטע, טפטוף סופי, הרגשת שארית בגמר מתן שתן) ו/או סימפטומים מגרים (תדירות גבוהה של הליכה לשירותים, דחיפות רבה, צריבה בזמן מתן שתן). בנוסף, עלולים להופיע גם דם בשתן ו/או בזרע, כאבי עצמות ובצקות ברגליים.

 

האם סרטן הערמונית מהווה בעיה בריאותית משמעותית?

סרטן הערמונית הוא הגורם השני בשכיחותו למוות מסרטן בגברים. 25% מהגברים עם סרטן קליני של הערמונית (גידול מעל נפח 0.5 סמ"ק) מתים כל שנה מהמחלה. סיפור משפחתי בקרוב מדרגה ראשונה (אבא, אח) מגדיל הסיכוי לסרטן פי 3, סיפור משפחתי בשני קרובים מדרגה ראשונה מגדיל הסיכוי פי 9 עד פי 10.
בהיעדר גילוי מוקדם, רוב גידולי הערמונית מתגלים בשלבים מתקדמים, כאשר הגידול כבר פורץ מחוץ לגבולות הערמונית ו/או שולח גרורות לבלוטות ולעצמות.

 

כיצד מאובחן סרטן הערמונית?

סרטן הערמונית מאובחן ע"י אנמנזה (סיפור המחלה), סימפטומים, בדיקה רקטאלית (בדיקת אצבע דרך החלחולת), בדיקת דם הנקראת PSA (Prostate Specific Antigen) וביופסיה.
בשלבים המוקדמים של סרטן הערמונית וכאשר אין סימפטומים אחרים, האנמנזה יכולה להיות שלילית. הבדיקה הרקטאלית של הערמונית באה לבדוק את הגודל, הסימטריות, המוצקות של הערמונית וקיום אזורים חשודים לממאירות ביחד עם ניידות ו/או פלישה לאיברים שכנים.

 

בדיקת ה-PSA

בדיקת ה- PSA בדם נכנסה לשימוש בתחילת שנות ה- 80 והביאה למהפכה בטיפול בסרטן הערמונית. טווח הרמות התקינות של ה- PSA נע בין 0.0 ל- 4.0 נ"ג/מ"ל (ננוגרם למיליליטר של נסיוב), כשרמות PSA גבוהות עשויות להצביע על סרטן בערמונית, לעתים הרבה לפני שניתן לחוש אותו במישוש ו/או לפני שהוא גורם לתסמינים כלשהם.
כאשר הבדיקה הרקטאלית חשודה ו/או רמות ה- PSA גבוהות, קיימת הוראה לביצוע ביופסיה של הערמונית, שתהווה את האישור הסופי להימצאות סרטן הערמונית.

 

ביופסיה

הביופסיה היא פעולה שאינה מצריכה אשפוז ומבוצעת ללא הרדמה או בהרדמה מקומית בהנחיית אולטרסאונד. בבדיקה זו נוטלים פיסות רקמה מבלוטת הערמונית על מנת לבחון אותה באמצעות מיקרוסקופ. סיבוכים אפשריים של הביופסיה הם דימום (בצואה, שתן ו/או זרע), זיהום ועצירת שתן. כל הסיבוכים הנ"ל ניתנים לטיפול ולרוב הם חולפים.

 

האם ניתן להקטין את מס' מקרי התמותה מסרטן הערמונית?

ניתן להקטין את התמותה מסרטן הערמונית ע"י אבחון מוקדם וטיפול יעיל. לצערנו, איננו יודעים עדיין כיצד למנוע את סרטן הערמונית ואיננו יודעים לרפא סרטן ערמונית "מפושט" (שכבר התפשט מעבר לגבולות הערמונית). לעומת זה, יש בידינו טיפול יעיל לסרטן ערמונית ממוקם עם פוטנציאל ריפוי גבוה למדי.

 

יעילות הבדיקות – בעד ונגד

למרות זאת, קיים עדיין ויכוח באשר ליעילותן של בדיקות סקר לאיתור מוקדם של סרטן הערמונית. אלה המצדדים בגילוי מוקדם, טוענים שמדובר בבדיקות פשוטות וזולות (בדיקה רקטאלית ו- PSA). לעומתם, טוענים המתנגדים, שהבדיקות יקרות, גוזלות זמן וחסרות חשיבות, מכיוון שלא הוכח עדיין שהגילוי המוקדם באמת מקטין את התמותה מסרטן הערמונית.
איגוד האורולוגים האמריקאי וכן החברה האמריקאית לסרטן, ממליצים לבצע בדיקות סקר לגילוי מוקדם של סרטן הערמונית פעם בשנה החל מגיל 50. במידה וקיים סיפור משפחתי של סרטן הערמונית, מומלץ על הבדיקות הנ"ל החל מגיל 40.
לעומתם, המועצה הלאומית לאונקולוגיה בישראל איננה ממליצה לבצע בדיקות סקר לגילוי מוקדם של סרטן הערמונית בכלל הגברים, אלא רק באלו שהם מעל גיל 50, אשר פנו ביוזמתם לרופא או בגברים מעל גיל 40, הנמצאים בקבוצת סיכון בשל סיפור משפחתי. לצערנו, תשובה סופית לויכוח זה תוכל להתקבל רק בעוד 15-10 שנה.

 

אז מה עושים בינתיים?

אנחנו בדעה שיש להגביר את המודעות לסרטן הערמונית ולהציג את המידע העדכני בנושא, כדי שהגברים יוכלו להחליט באופן מושכל, האם לעבור את הבדיקות המוצעות פעם בשנה (בדיקה רקטאלית ובדיקת PSA) ובשעת הצורך לעבור גם ביופסיות ערמונית.

 

הכתבה פורסמה ב" אדם" – מגזין רמב" ם לחיים בריאיםאתם מוזמנים להיכנס לאתר האינטנרט www.rambam.org.il  ולעיין בכתבות נוספות בנושאי בריאות, רפואה מונעת ואיכות חיים, שנכתבו על ידי מיטב המומחים ברמב" ם.


עוד באתר, כל גיליונות מגזין אדם במהדורה אינטרנטית. קריאה בריאה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים