חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

סרטן הלבלב, סיבות וגורמים לסרטן בלוטת הלבלב, חלק א`

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה,אוניברסיטת תל-אביב.


 


על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי WHO)) בשנת 2012 גרם סרטן בלוטת הלבלב


ל-330,000 מקרי מוות בעולם כולו, כאשר באותה שנה נתגלו בעולם 357,000 מקרים חדשים של המחלה.


המחלה אופיינית יותר לארצות מערביות ומפותחות שם התגלו כ-68% מכלל מקרי סרטן זה בעולם כולו.


בדרך כלל סרטן זה נחשב לבעל פרוגנוזה גרועה, כאשר רק 25% מהמאובחנים שורדים מעבר שנה אחת, ורק כ-5% מהם שורדים מעל 5 שנים.


באלה עם גידול ממוקם בבלוטה שקוטרו אינו עולה על 2 ס”מ כ-20% מהמאובחנים שורדים 5 שנים. בין אלה שהגידול בבלוטה הוא נוירו-אנדוקריני השרידות גבוהה בהרבה, ו-56% מהמאובחנים ישרדו 5 שנים.


 


סרטן הלבלב מהווה כ-3% מכלל מקרי הסרטן המאובחנים בכל עת.


איגוד הסרטן האמריקני (ACS) העריך שבשנת 2012 התגלו בארה”ב 43,920 מקרים חדשים של סרטן בלוטת הלבלב, כאשר באותה שנה היו שם 37,390 פטירות ממחלה זו.


מדובר אם כן ביחס פטירות/תחלואה של 85%, שמעמיד סוג סרטן זה במקום הרביעי מבין הסיבות המובילות לתמותה ממחלות סרטניות בקרב גברים, ובמקום החמישי בקרב נשים.


השיעור השנתי המותאם לגיל של סרטן הלבלב בקרב גברים ונשים, נמצא בקו עליה איטי, אם כי הוא נחשב לסרטן בדרגת שכיחות נמוכה יחסית.


סרטן הלבלב מופיע בשכיחות מעט יותר גבוהה בגברים מאשר בנשים, והוא גבוה יותר

ב-50% בקרב אפרו-אמריקנים בהשוואה ללבנים, אם כי שכיחות המחלה באפריקה דווקא נמוכה כפי שמשתמע מהדו”ח על סרטן של ה-WHO משנת 2014.

יש לציין שכיחות גבוהה יחסית ביהודים אשכנזים, בהם יש כ-1% של התבטאות מוטציות גנטיות.


 


בין 90-95% מכלל השאתות הממאירות של הלבלב, מקורם בבלוטת הלבלב האקסוקרינית, דהיינו תאי סרטן אצינריים וכאלה המשגשגים בצינורות הבלוטה, תאים מוגדרים כ-pancreatic ductal adenocarcinomas, מדובר בחלקי הבלוטה האקסוקריניים המייצרים את האנזימים המעכלים המיוצרים על ידי הבלוטה דוגמת טריפסין, עמילאז וליפאז.


כ-2% מהתאים הסרטניים הם תאי גידול נוירואנדוקריניים שמקורם באיי לנגרהנס מפרישי האינסולין, כאשר 3-4% מתאי הגידול הפנקראטי אינם ממקור אפילתיאלי. סרטן הלבלב בדרך כלל נדיר מתחת גיל 40 שנה כאשר הגיל הממוצע בו מתגלה המחלה הוא 71 שנה.


 


גורמי סיכון לסרטן הלבלב:


יש המחלקים את גורמי הסיכון ל-3 קטגוריות:


1. גורמי סיכון המגבירים את הסיכון עד פי-5 ללקות בסרטן בלוטת הלבלב:


א. עישון מוצרי טבק – למרות שהסיכון הנובע מעישון נמוך יחסית בהשוואה לגורמי סיכון אחרים, בהתחשב בנפח העישון בעולם, ההערכה היא ש-25-30% מכלל מקרי סרטן הלבלב ניתן לייחס לחשיפה לטבק, ואין ספק שעישון סיגריות הוא גורם הסיכון הניתן למניעה המובהק ביותר בהכפילו את סכנת סרטן הלבלב בקרב מעשנים ותיקים, ובהיותו תורם להופעת המחלה במתאם טוב עם כמות הסיגריות הנצרכות מדי יום, ועם משך שנות העישון.


מטה –אנליזה של Bosetti וחב’ שהתפרסמה ב-Annals of Oncologyבשנת 2012, ואשר התבססה על 12 סקרים אפידמיולוגיים שכללו במקובץ 6,057 חולי סרטן בלבלב ועוד 12,890 אנשים בריאים כביקורת, הגיעה למסקנות הבאות: בהשוואה לאלה שמעולם לא עישנו, הסיכון לחלות בסוג סרטן זה היה גדול ב-20% במעשנים לשעבר, אך גדול ב-120% בקרב מעשנים בהווה. אך משמעותי יותר הממצא של מחקר השוואתי זה, לפיו מעשנים בהווה מעל 35 סיגריות ביום נמצאים בסיכון הגדול פי-3.4 (!!) לחלות במחלה.
במעשנים ממוצעים של 15-20 סיגריות ליום משך 40 שנה, הסיכון לחלות בסרטן הלבלב גדול פי-2.4 בהשוואה ללא מעשנים, אם כי לא נמצא קשר כלשהו מבחינת גיל תחילת העישון להתרחשות המחלה.
יחד עם זאת נמצאה מובהקות בין הפסקת עישון להפחתת הסיכון למחלה, כאשר 20 שנה לאחר הפסקת עישון מוחלטת הסיכון לחלות במחלה חוזר לנורמה (
OR=0.98). יש נתונים לכך שעישון מקדים את הופעת סרטן הלבלב ב-10 שנים בערך בהשוואה לגיל הופעת המחלה בלא-מעשנים.


 


ב. השמנת יתר (obesity) עם מדד מסת גוף BMI)) מעל 35 ק”ג למטר בריבוע- מגבירה ב-55% את הסיכון למחלה עפ”י Bond-Smith וחב’ בסקירתם משנת 2012 ב-British Medical Journal.


 


 ג. צריכת אלכוהול-יש עדיין התלבטות לגבי צריכה מוגברת של אלכוהול והופעת המחלה. למרות ששתיית אלכוהול היא גורם מוכר לפנקראטיטיס כרונית, שהיא כשלעצמה גורם סיכון לסרטן הלבלב, נראה שדווקא תרחיש אחרון זה הנגרם מצריכת אלכוהול, משפיע פחות על הופעת סרטן הלבלב בהשוואה לפנקראטיטיס כרונית הנגרמת מסיבות אחרות.
נראה יחד עם זאת ששתייה קבועה של למעלה מ-4 כוסיות ביום, כן מעלה את הסיכון לסרטן זה ממחקריהם של
Ye וחב’ משנת 2002 ב-Gut, ושל Silverman וחב’ משנת 1995 ב-Cancer Research
. לעומת זאת צריכת אלכוהול יומית של עד 30 גרם (בערך 2 כוסיות) כנראה שאינה מגבירה את הסיכון.
סקירה מקיפה של
Genkinger וחב’ משנת 2009 ב-Cancer Epidemiology Biomarkers & Prevention, קובע שדווקא בקרב אלה עם משקל ממוצע צריכה של למעלה מ-30 גרם אלכוהול מדי יום מסוכנת יותר מבחינת סרטן הלבלב בהשוואה לכבדי משקל.


 


ד. חשיפה לפחמימנים רב-טבעתיים ארומטיים הידועים כקרצינוגנים כגון anthracene ו-benz[α]pyrene.  


 


ה. חשיפה לפחמימנים כלורידיים כגון dioxin, וינילכלוריד ופולי-וינילכלוריד  PVC)).  


 


ו. פוליפוזיס משפחתית או  familial adenomatous polyposis, מפגע גנטי עם פוליפים שפירים מרובים לאורך צינור העיכול, ובעיקר במעי הגס, שעלולים להפוך ממאירים ללא כריתת המעי הגס.   


 


ז. תסמונת Lynch או  hereditary nonpolyposis colorectal cancerוכן HNPCC, הנגרמת על ידי מוטציה בגנים MLH1, MSH2, MLH3, , MSH6 , TGBR2 ,PMS1

ו-PMS2.

 


ח. כריתה חלקית של הקיבה על פי van Rees וחב’ ב-Annals of Oncology משנת 1999.        


 


ט. צריכה של משקאות קלים עתירי פרוקטוז המשרים פעילות האנזים טרנסקטולאז, מה שמגביר את הסיכון לסרטן הלבלב, על פי Liu וחב’ משנת 2010 ב-cancer research                      י. סיפור משפחתי של סרטן הלבלב בבן-משפחה אחד מקרבה ראשונה. בין 5-10% מכלל מקרי סרטן הלבלב מתרחשים במי שיש אצלו כבר סיפור משפחתי של מחלה זו.                                           


 


יא. דלקת החניכיים (gingivitis) נכרכה גם כן עם סיכון מוגבר לסרטן הלבלב על ידי Michaud וחב’ ב-Journal of the National cancer Institute משנת 2007.                                        


 


יב. נוכחות של הדבקה בהליקובקטר פילורי מגבירה את הסיכון לסרטן לבלב אקסוקריני: במחקר שהתפרסם בשנת 2001 ב-Journal National Cancer Institute בחנוStolzenberg-Solomon  וחב’ מדגם של 29,133 גברים בפינלנד שהיו בני 50-69 שנה בתחילת המחקר.
בקרב מדגם זה נמצאו 121 חולים בסרטן הלבלב, ונתוניהם הושוו ל-223 בקבוצת ביקורת ללא מחלה זו ושנותרו חפים מהמחלה משך 10 שנות מעקב.
נסיוב של 2 קבוצות המבדק נבחן לנוכחות נוגדנים מסוג
IgG כנגד חיידק הליקובטקר וכן כנגד האנטיגן CagA+המופרש על ידיו.
תוצאות בדיקה זו מעניינות: אמנם לא נמצא הבדל משמעותי סטטיסטית בנוכחות נוגדנים לחיידק השלם (ב-82% מבין החולים בסרטן הלבלב נמצאו נוגדנים, לעומת 73% מבין הנבדקים ללא סרטן הלבלב), אך לעומת זאת, נמצא הבדל מאוד משמעותי של 87% בנוכחות הנוגדנים כנגד האנטיגן
CagA+בחולי הסרטן לעומת אלה ללא המחלה.
יש להזכיר שנוכחות אנטיגן
CagA+  מעידה על זן חיידק הליקובקטר אלים יותר שגורם גם לכיבי קיבה באופן נמרץ יותר.


 


יג. נוכחות של סוכרת type 2 במשך של לפחות 5 השנים האחרונות. לא ברור אם גם סוכרת נעורים (type 1) מגבירה את הסיכון לסרטן הלבלב.
יש לציין יחד עם זאת שבמספר מקרים דווקא סרטן הבלוטה גורם לסוכרת, זאת כאשר נפגעים תאי הלבלב מייצרי האינסולין.  


 


 יד. אלה עם מוטציות בגן BRCA1 הם בעלי סיכון מוגבר ללקות בסרטן הלבלב אם כי באופן מתון יחסית. במאמר ההמשך נדון בסיבות נוספות העלולות להשרות סרטן בבלוטת הלבלב.


 


בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים