חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

סרטן הלבלב מוות מסרטן הלבלב pancreas באירופה בקו עליה, כאשר התמותה מסוגי סרטן אחרים פוחתת

אהבתם? שתפו עם חבריכם

 

פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פאקולטה לרפואה סאקלר, אוניברסיטת תל-אביב.


     


הדו”חות השנתיים של ארגוני הבריאות בארה”ב ובאירופה, של שיעורי התחלואה והתמותה מסוגי הסרטן השונים, מתפרסמים מדי שנה, והם גדושים בטבלאות וגרפים, שתמיד נשקפת מהם תחושה של קדרות. המחלה הנוראה הזו ממשיכה להכות בנו בעקביות ובחוסר התחשבות, ומספר המצטרפים החדשים מדי שנה למשפחת החולים האונקולוגיים גדול מנשוא. ואף על פי כן, יש תמורות בהיקפי התחלואה בסוגי הסרטן השונים, למרות שלחולה הפרטני ולמשפחתו, אין נחמה פורתא בכך שהוא לקה דווקא בסוג סרטן שנמצא בדעיכה מסוימת ובנסיגה.


 


 בכתב העת Annals of Oncology מתפרסם בראשית חודש אפריל 2014, סקר מחקרי על התחזית לתמותה מסרטן במדינות אירופה בשנת 2014. תמיד ישנה תחושה לא נוחה שאם תחזיות בדרך כלל לא בהכרח מתממשות, לא כך התחזיות על גודל המכה שינחיתו סוגי הסרטן שונים, המתבססות על מגמות התחלואה ב-5 השנים האחרונות, והן תמיד מדויקות להכעיס. וכשבוחנים את התחזית של שתי קבוצות אפידמיולוגים ידועי-שם בתחום זה, המפרסמים סטטיסטיקות בתחום הסרטן מדי שנה ולאורך שנים, הקבוצה של מכון Mario Negri המוכר מאוד ממילאנו, והקבוצה של בית החולים האוניברסיטאי של לוזאן בשוויץ, אנו מתייחסים אליהן באמון.


 


 והנה בדו”ח האחרון המצוטט, המתייחס באופן פרטני לנתונים מ-6 המדינות המאוכלסות ביותר באיחוד האירופי (צרפת, בריטניה, גרמניה, איטליה, פולין וספרד) אך גם לנתונים של כלל אירופה,, מופיעים מספר נתונים מרתקים ומסקרנים, כיוון שהדגש בדו”ח זה ניתן דווקא לסרטן בלוטת הלבלב, שמתברר כסוג הסרטן המשמעותי היחיד שממשיך במגמה של התגברות התחלואה בקרב 2 המינים באותן מדינות.


 


שני צוותי המחקר המוזכרים, בחנו נתוני אוכלוסיות ותמותה מסרטן הקיבה, המעי, הלבלב, הריאות, הערמונית, השד, והרחם (כולל סרטן פי הרחם), וכן סוגי לויקמיה אחדים.


שני צוותים אלה עסקו בסקרים דומים לגבי כל 27 המדינות האירופיות מאז שנת 2007, ובדו”ח האחרון שמו את דגש כאמור על 6 המדינות המאוכלסות ביותר. מגמות התמותה מראות שהיחס של מקרי מוות  בגין סרטן כלשהו פוחתת בכלל אירופה בשנת 2014, באופן ששיעור התמותה החזוי ב-2014 עומד על 138.1 מקרים לכל 100,000 גברים, ו-84.7 מקרי מוות לכל 100,000 נשים.


נתונים אלה מייצגים ירידה של 7% בתמותה מסרטן כלשהו בקרב גברים, וירידה של 5% בתמותה מסרטן בקרב נשים, בהשוואה לנתונים של שנת 2009. ראוי לציון לתהייה ולמחשבה שנייה הנתון לפיו התמותה מסרטן בקרב גברים אירופיים גדולה  ב-39% מזו שבקרב נשים. ראה תרשים:


 

 

ואם לחזור לסרטן הלבלב, הרי שהוא מתברר כסוג הסרטן היחיד לגביו התחזית היא של עליה במקרי התמותה בין גברים ונשים, כאחד. ההערכה היא שבאירופה ימותו בשנת 2014 41,300 גברים ו-41,000 נשים מסוג סרטן זה, המהווים 8.0 ו-5.6 מקרי תמותה ל-100,000 אוכלוסיה, בהתאמה. נתונים אחרונים אלה מהווים עליה קלה אך יציבה החל מהשנים 2000-2004, כאשר שיעור מקרי המוות מסרטן הלבלב היה 7.6 בין הגברים  ו- 5.0 בין הנשים, לכל 100,000 באוכלוסיה.


 

 

כאשר מתבוננים בשני התרשימים שלמעלה המייצגים תמותה מ-6 סוגי סרטן בין גברים באירופה (משמאל), ובין נשים באירופה (מימין), החל משנים 1970 ואילך, בולטות לעין העובדות הבאות: בין הגברים ירידה משמעותית בתמותה מסרטן הריאות והקיבה, ירידה קלה מאוד בתמותה מסרטן המעי הגס, לויקמיה והערמונית, ועליה קלה בסרטן הלבלב. אצל הנשים לעומת זאת, ירידה מרשימה בתמותה מסרטן השד, מסרטן המעי הגס, מסרטן הרחם וצוואר הרחם ומסרטן הקיבה, ירידה מתונה בתמותה מלויקמיה, ועליה בתמותה מסרטן הלבלב. דווקא בנשים מוצאים עלייה תלולה בתמותה מסרטן ריאות שהיא מגמה הפוכה לחלוטין למה שמוצאים בגברים, והדבר משקף עלייה תלולה בכמות העישון בנשים בעולם בשנות ה-60


וה-70, מה שמשתקף בתמותה מסרטן הריאות 30 שנה לאחר מכן. כיוון שסרטן הלבלב נחשב לקטלני יותר מסוגי סרטן אחרים, בעלי המחקר מגיעים למסקנה, שאחוז גדל מתמותה מסרטן זה, משקף את העובדה שהתחלואה בסרטן הלבלב גדלה באותו יחס.


 


במדינה כמו בריטניה מדי שנה לוקים 8,000 איש ואישה בסרטן הלבלב, מה שמציב אותו במקום ה-10 בשכיחותו באוכלוסיה בין סוגי סרטן האחרים. שמונה מתוך עשרה מאובחנים עם סרטן זה הם בני 60 שנה ומעלה, ומחלה זו אינה שכיחה בקרב בני 40 ומטה. אם אנו יוצאים מהנחה מושכלת שלא חלו שינויים גנטיים משמעותיים באוכלוסיה באירופה, שיכולים היו להשפיע על מגמת הגידול בתחלואה מסרטן הלבלב, לא נותר אלא להניח שמדובר בגורמי סיכון לא מולדים אלא נרכשים באורח החיים, בחשיפה לגורמי סיכון ידועים ושאינם ידועים.


 


הבה ננסה לעמוד על גורמי סיכון אלה, שבחלקם ניתנים למניעה:


 


אלכוהול:


שנויה במחלוקת השאלה האם צריכת אלכוהול מתמשכת היא גורם סיכון לסרטן בלוטת הלבלב, ובאופן כללי קיים מתאם נמוך אם בכלל בין צריכת אלכוהול לסוג סרטן זה. למרות ששתיית אלכוהול בעודף היא סיבה עיקרית לפנקראטיטיס כרונית, שכורכים אותה עם סרטן הלבלב, דווקא פנקראטיטיס כרונית שמקורה בשתיית אלכוהול היא גורם פחות שכיח לסרטן בלוטה זו בהשוואה לסוגים אחרים של פנקראטיטיס כרונית.


יחד עם זאת, מספר מחקרים מראים אמנם ששתייה כבדה במיוחד מגבירה את הסיכון לסרטן הלבלב, ומדובר ביותר מ-4 “שתיות” מדי יום, או למעלה מ-50 גרם אלכוהול.  


 


עישון מוצרי טבק:


סיגריות, סיגרים, מקטרות ואף לעיסת טבק מגדילים את הסיכון לסרטן הלבלב. עשן הסיגריות מכיל בעיקר חומרים מסרטנים מקבוצת הניטרוזאמינים, שכנראה קשורים להגברת הסיכון. סקר גדול בבריטניה הראה שקרוב ל-30% ממקדי סרטן זה קשורים לעישון, ומצא שעישון של עד 25 סיגריות ליום, מעלה את הסיכון ב-74%, בהשוואה לאלה שמעולם לא עישנו, ועישון של כמות גדולה מזו מעלה את הסיכון עד פי-3. כן נמצא שסרטן הלבלב במעשנים מאובחן באנשים צעירים ב-10 שנים בממוצע מזה המאובחן באנשים לא מעשנים. מחקרים בסקנדינביה הראו שלעיסת snus שהיא פופולארית בשוודיה בעיקר, מגבירה את הסיכון לסרטן הלבלב, ובאחד מתוך חמישה גברים שוודיים הלוקים בסרטן הלבלב, לעיסת snus תרמה לתחלואה הזו.


 


סוכרת:


אנשים סוכרתיים עלולים לסבול מעלייה קלה בסיכון לסרטן הלבלב, אם כי אף ייתכן שהופעת סרטן הלבלב היא גורם לסוכרת, ולא ההיפך.


 

גיל:

המחלה פוגעת בדרך כלל אנשים בגיל 60 שנה ומעלה. 

 


פנקראטיטיס כרונית:


יש תרומה כלשהי לדלקת כרונית של הלבלב על התרחשות סרטן הבלוטה, אך תרומתה בהגברת הסיכון באחוזים בודדים. יש מפגע נדיר של פנקראטיטיס משפחתית בעקבות גן פגום, כאשר כמחצית מאלה עם המפגע האחרון עלולים ללקות בסרטן הלבלב לפני הגיעם לגיל 75 שנה.   


 


משקל גוף ופעילות גופנית:


מחקר בריטי הראה שעד 10% מהלוקים בסרטן הלבלב המפגע ייגרם אצלם כתוצאה מהשמנת יתר, עם נטייה מוגברת להשפעת עודף משקל בנשים. יש סברה שהקשר נעוץ בכך שאנשים שמנים מייצרים יותר אינסולין מאשר אנשים עם משקל גוף ממוצע. לא נמצא קשר מובהק בין התמסרות לפעילות גופנית ספורטיבית סדירה והפחתת סיכון לסרטן הלבלב.


 


כיב קיבה ומפגעי מעי:


יש נטייה להגדלת הסיכון לסרטן הלבלב באלה עם כיב קיבה כתוצאה מהדבקה בהליקובקטר פילורי. במפגעים דלקתיים כרוניים של המעי כגון קוליטיס כיבית או במחלת Crohn, יש סיכון מוגבר לסרטן הלבלב.


 


דיאטה:


הקשר בין דיאטה לסרטן הלבלב עדיין אינו ברור. בתוך כך יש מחקרים סותרים לגבי צריכת רמת סוכר גבוהה לסרטן זה, אם כי מספר מוגבל של מחקרים אפידמיולוגיים טוענים שממתיק משקאות כפרוקטוזה עלול להגביר את הסיכון.


יש מחקרים סותרים באשר לקשר בין צריכה מרובה של שומנים רוויים לסרטן הלבלב. יש כנראה נטייה להגברת הסיכון בצריכה ניכרת של מזון בשרי מעובד (נקניקים, ham, bacon), או בשר אדום בעיקר בגברים. כמו כן יש נטייה להגברת הסיכון בצריכת דיאטה דלה בירקות ופירות.  


 


קשר משפחתי ורקע גנטי:


ב-5 עד 10% מהמקרים מוצאים קשר משפחתי לסרטן הלבלב, אם כי עדיין אין בדיקה גנטית לזיהוי גנטי של המחלה. מי שיש לו קרבה ראשונה לחולה בסרטן הלבלב, הוא בעל סיכון כפול ללקות בה בעצמו, בייחוד אם מדובר ב-2 מקרים באותה משפחה בהם הסרטן הזה אובחן מתחת גיל 60 שנה.


הסיכון עלול להיות מוגבר אם בגופך גנים פגומים הגורמים לסרטן שד מסוג BRCA1 או BRCA2. הסיכון לסרטן הלבלב גדל גם באלה עם תרחישי מעי מסוג FAP או  familial adenomatous polyposis, להם נטייה גנטית מוגברת להופעת פוליפים במעי המקדימים את סרטן המעי הגס. גם לאלה עם HNPCC או hereditary non polyposis colorectal cancer (הידועה כתסמונת Lynch), או לאלה עם מספר רב של שומות עור (FAMMM) אוFamilial Atypical Multiple   Mole Melanoma  (כתוצאה ממוטציה בגן מדכא הסרטן CDKN2A), סיכון מוגבר לסרטן הלבלב.


 

תסמינים נדירים אחרים המגדלים את הסיכון לסרטן הבלוטה הם תסמונת  Peutz Jeghers (בה יש מוטציה בגן STK11 המקודד לחלבון מדכא סרטן), או גם AT או ataxia telangiectasia.

אנו רואים אם כן שקיימים גורמים סיכום אחדים שיש בהם לכאורה להגביר את הסיכון לסרטן הלבלב, אם כי בפירוש לא נמצא עדיין גורם ייחודי ישיר שגורם לעלייה במחלה סרטנית זו.

 


בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים