חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

סמני הסרטן (tumor markers): מה הם מסמנים?

אהבתם? שתפו עם חבריכם

סמני הסרטן (tumor markers): מה הם מסמנים?
פרופ` בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לביוכימיה קלינית, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.

בשנת 1975 פרסם הרופא Phil Gold מאוניברסיטת McGill בקנדה מאמר על הסמן הסרטני הראשון שכונה CEA או Carcino-embryonic antigen. בשלושים השנים שחלפו מאז התפתח מאוד תחום הגילוי של סמנים סרטניים שהם ברובם גליקופרואינים הספציפיים לרקמות סרטניות שונות, אשר מופרשים או “מתקלפים” מן הממברנות של התאים הסרטניים, וניתן לזהותם בנסיוב הדם הנבדק בעזרת נוגדנים חד-שבטיים. בנקודת זמן זו עיקר השימוש הקליני במדידת הרמה של סמנים סרטניים בדם, הוא לנטר את תגובת הרקמה הסרטנית לטיפול הניתן לחולה, הקרנות, כימותרפיה וכו`, וכן לעזור בגלוי מצב של הופעה מחדש של הגידול הסרטני (relapse) לאחר תקופת רמיסיה, בעקבות טיפול שהביא לצמצום או “העלמת” הגידול. מסתבר שבין שבעת סמני הסרטן העיקריים המשמשים בשגרת הרפואה, רק PSA שנקרא prostate specific antigen מקובל כרגיש וסגולי במידה כזאת, שניתן להשתמש בו בסריקה אוכלוסייתית לגילוי סרטן הערמונית בקרב גברים בשנות ה-50 או ה-60 לחייהם. ששת הסמנים האחרים, טובים בעיקר למעקב אחר יעילות הטיפולים בחולי סרטן, שהרי ככל שהגידול הסרטני גדול יותר, ריכוז הסמן הסרטני הרלבנטי יהיה גבוה יותר, בהיותו כאמור מופרש מתאי הסרטן.

1. (CEA (carcino-embryonic antigen: סמן גליקופרוטאיני, ששמו מרמז לכך שהוא מתבטא ברקמות עוּבּריוֹת בריכוז גבוה, ואילו ברקמות ריריות (mucosal cells) בבוגר ריכוזו נמוך, אך הוא מתבטא בעוצמה באדנוקרצינומה, בעיקר של סרטן המעי הגס ופי-הטבעת. ריכוזו התקין של CEA בדם נמוך מ-2.5 ננוגרם למ”ל בלא-מעשנים, ונמוך מ-5 ננוגרם למ”ל במעשנים. CEA יכול להיות מוגבר גם בממאירויות אחרות כגון סרטן השד, הריאה, הקיבה, הלבלב, שלפוחית השתן, ליבת (medulla) בלוטת התריס, סרטן הראש והצוואר, צוואר הרחם, סרטן הכבד, לימפומה ומלנומה. מצבים לא סרטניים שאף בהם מוגברת רמת CEA כוללים עישון סיגריות, כיב קיבה, מחלות דלקתיות של המעי כגון קרוהן, דלקת הלבלב (פנקראטיטיס), תת-פעילות של בלוטת התריס, חסימה של דרכי המרה וצמקת הכבד (צירוזיס). רמות CEA שמעל 10 ננוגרם למ”ל, לא מופיעות במצבים לא סרטניים או במחלות שפירות. מדידת CEA אינה שימושית לגילוי ראשוני של סרטן המעי הגס או בהערכה ראשונית של מחלה לא-מזוהה, ורצוי לבצעה כאשר מחלה ממאירה כבר ידועה בנבדק. רמות CEA יחזרו לרמה התקינה בין 4 ל-6 שבועות לאחר הרחקה מוצלחת של הגידול בניתוח. האיגוד האונקולוגי האמריקאי ממליץ שניטור רמת CEA ייעשה אחת ל-3 חודשים בחולים עם מחלה סרטנית בשלב II או III של המחלה המועמדים לניתוח.


טיפ: לאחר סיום קריאת הכתבה הזו מומלץ לכם מאד לקרוא עוד כתבות על מגוון נושאים חשובים וחיוניים השייכים לסרטן, לחצו > סרטן
מומלץ לכם לבקר בדף הבית להיצע ענק של מידע מקיף בנושאי בריאות ,רפואה וסגנון חיים, לחצו כאן


2. CA-27.29: סמן סרטני שהוא למעשה גליקופרוטאין המוגדר כ-MUC1 שהוא אנטיגן הממוקם על פני תאי אפיתל נורמאליים, אך הוא מוגבר באופן ניכר בתאי סרטן השד, ובצורה פחות בולטת בסוגי סרטן אחרים כסרטן המעי הגס, הקיבה, הכבד, השחלה, והערמונית. התחום התקין של אנטיגן זה הוא מתחת ל-38 יחידות למ”ל וניתן למצוא אותו מוגבר אם הממצאים שפירים בשד, כבד ובכליה, וכן בכיסיות (ציסטות) של השחלה, אם כי רמה של CA 27.29 שמעל 100 יחידות למ”ל נדירה במצבים שפירים. סמן ה-CA 27.29 נמצא עדיף על פני הסמן הקודם לסרטן השד, CA 15.3, שהיה מקובל שנים אחדות .
הסמן CA 27.29 מוגבר בערך ב-1/3 מבין הנשים עם סרטן השד בשלביו המוקדמים, (שלבים I או II), וכן הוא מוגבר ב-2/3 מבין הנשים עם סרטן השד בשלבים III או- IV המתקדמים. אין הסכמה לגבי כושרו של CA 27.29 לגלות הופעה חוזרת של סרטן השד לאחר טיפול ניתוחי. לפחות סקר אחד בנשים עם סרטן השד בדרגת סיכון גבוהה להופעה חוזרת (recurrence) של השאת, בדרגה II או III, מצא ש-CA 27.29 היה מדד מאוד רגיש וסגולי בגילוי גרורה עוד בשלב המוקדם הקדם-קליני של זיהוייה. הזמן הממוצע שחלף מתחילת העלייה ברמת CA 27.29, עד להופעת התסמינים הקליניים, היה 5 חודשים, פרק זמן רב יחסית בו ניתן להתחיל כבר בצילומי הדמיה, כדי לגלות תחילת הופעת שאת מחודשת ולטפל בה.

3. CA 19.9: אנטיגן זה מהווה מולקולת ספיחה (adhesion) תוך-תאית, והוא מוגבר בעיקר אצל חולים בסרטן הלבלב או בדרכי המרה, אך הוא מופיע גם בחולים עם ממאירויות אחרות של המעי הגס, הושט, והכבד. התחום התקין של CA 19.9 בנסיוב נמוך מ-37 יחידות למ”ל, וכאשר הוא מוגבר הוא מצביע על סרטן הלבלב בדרגת רגישות וסגוליות של 80 עד 90%, והוא יסמן ממאירות בדרכי המרה בדרגת רגישות של 60 עד 70%. הניסיון שהצטבר עם הסמן CA 19.9 מוכיח שרק כאשר רמות סמן זה מעל 1,000 יחידות למ”ל, נותנות לרופא יכולת ניבוי (predictive value) של 97% בהערכת סרטן הלבלב, כאשר מצבים שפירים כמו צמקת הכבד, עימדון המרה (כולסטאזיס), דלקת בדרכי המרה (כולנגיטיס) או דלקת בלבלב (פנקראטיטיס). יצוין שרמת CA 19.9 מעל 1,000 יחידות למ”ל מנבאה גם תהליך גרורתי. כ-5% באוכלוסיה המשתייכים לתת קבוצה שאינה מייצרת את קבוצת-הדם Lewis (המוגדרים כ-Lewis-Null blood type), אינם מייצרים אף את האנטיגן CA 19.9, גם אם מדובר בממאירות מתקדמת שמקורה בבולטת הלבלב.

4. AFP או alpha-fetoprotein: אנטיגן זה הוא החלבון העיקרי בדם של העוּבּר (fetus) אך מיד לאחר הלידה רמתו צונחת לריכוזים שאינם ניתנים לגילוי, ולמעשה פחות מ-5.4 ננוגרם למ”ל. הוא מופיע באופן מוגבר בדמם של אלה עם סרטן הכבד (הפאטומה), או סוגי סרטן מסוימים בשחלות או באשכים (Non-seminomatous germ cell tumor), ואף בילדים או צעירים עם גידולים בבלוטת האִצטרובל. בחולים עם צמקת הכבד, או הפאטיטיס נגיפית אפשרי למצוא רמות מוגברות של AFP אם כי בדרך כלל ברמה הנמוכה מ-500 ננוגרם למ”ל. גם בהיריון מוגבר AFP, בעיקר אם קיימים סיבוכים בעובר כגון מומים של הצינור העצבי או אנומליות אחרות. רמות AFP מוגברות ב-80% מהלוקים בקרצינומה של הכבד ורמתו גבוהה מ-1,000 ננוגרם למ”ל בערך ב-40% האלה עם הממאירות האחרונה. יש המבצעים במטופלים הסובלים מצמקת הכבד בלתי-אלכוהולית מדידות של AFP אחת לשנה לניטור המצב. בחולים עם גוש בכבד וגורמי סיכון ידועים לקרצינומה של הכבד, רמות AFP שמעל 500 ננוגרם למ”ל משמשות לעתים במקום לקיחת ביופסיה מהכבד לאבחון הקרצינומה.

5. β-hCG או ביתא גונדוטרופין כוריוני אנושי: תת היחידה ביתא של ההורמון hCG מיוצרת באופן נורמאלי על ידי השִלְיָה (פלצנטה). רמתו הרגילה היא 5 יחידות לליטר ואילו רמות מוגברות של β-hCG מופיעות בהיריון ומשמשות כמובן לגילוי היריון, אך גם בנשים עם סרטן ממקור השליה, בגברים עם סוגים מסוימים של סרטן האשכים, ובתור סמן סרטני יש ל-β-hCG רגישות גבוהה, והשימוש בו לניטור ומעקב אחר השפעת הטיפול, הגביר את אחוזי הריפוי של סוגי סרטן אלה באופן ניכר. בריכוזי סמן זה שמעל 30 יחידות לליטר סיכוי קטן שמדובר במפגע שפיר.

6. CA 125: אנטיגן זה הוא גליקופרוטאין המתבטא באופן נורמאלי בשכבת האפיתל העוטפת את השחלות בשעת התפתחות העוּבּר, וריכוזו התקין בדם נמוך מ-35 יחידות למ”ל. רמות מוגברות של הסמן CA 125, קשורות בדרך כלל עם ממאירות של רקמת האפיתל השחלתי, אם כי רמה מוגברת שלו ניתן למצוא גם בממאירויות של רירית הרחם, הצינור הפַלוֹפּיָאני, השד, הריאות, הושט, הקיבה, הכבד, והלבלב. רמות CA 125 מוגברות בערך ב-85% מהנשים עם סרטן השחלה, אך רק ב-50% מתוך אלה בשלב I המוקדם של המחלה. במספר מצבים שפירים בהם עשויים למדוד רמת CA 125 מוגברת, כמו תקופת המחזור, היריון, כיסיות (ציסטות) בשחלה, דלקת של אזור אגן הירכיים, צמקת הכבד, אנדומטריוזיס, מיימת (ascites), והפרשות ריאתיות או סַב-לבביות (pleural and pericardial effusions). לסמן CA 125 יש רגישות נמוכה בשלבים מוקדמים של הממאירות, ולכן אינו מקובל בסריקה רב-אוכלוסייתית לגילוי מוקדם. ערך הניבוי (predictive value) של מדידת סמן זה לגבי הופעת סרטן השחלה אינו עולה על 20%, ואף השרידות של נשים בהן נתגלה סרטן השחלות בעקבות סריקת ערכי CA 125 לא שופרה.
מדידת סמן זה נעשית כמדד משלים באבחון ממצאים חשודים באזור האגן. בנשים שחדל-ווסתן עם ממצאים נמושים באזור האגן ללא-תסמינים נוספים, רמת CA 125 מעל 65 יחידות למ”ל, היא בעלת ערך ניבוי של 98% לגבי סרטן השחלות. בערכי CA 125 שמעל 200 יחידות למ”ל, אין סבירות שמדובר במצב שפיר. כיון שבנשים צעירות יותר מתקיימים יותר מצבים שפירים הגורמים ל-CA 125 מוגבר, מדידת סמן זה פחות שימושית בהן. השימוש העיקרי בניטור רמות CA 125 הוא בעיקר בנשים שאובחנו עם סרטן השחלות, ועברו ניתוחים להרחקת השאת, בהם בדרך כלל נמדדת רמת סמן זה אחת לשלושה חודשים למשך שנתיים, או בתדירות נמוכה יותר לאחר מכן. כאשר מתחילה רמת הסמן לעלות בתקופת המעקב האמורה, כמעט תמיד יצביע הממצא על הופעה מחודשת של סרטן השחלות.

7. PSA או prostatic specific antigen: גליקופרוטאין זה מיוצר על ידי שכבת האפיתל של בלוטת הערמונית. באופן נורמאלי רמתו נמוכה מ-4 ננוגרם למ”ל והוא עלול להיות מוגבר רק בממאירות של הערמונית, או במספר מצבים שפירים הקשורים לבלוטה זו כגון דלקת הערמונית או בשגשוג שפיר של הבלוטה (benign hyperplasia) האופייני לגיל המתקדם. בריכוז PAS שמעל 10 ננוגרם למ”ל יש סיכוי קטן בלבד שמדובר במחלה שפירה. בגברים עם דלקת הערמונית (פּרוֹסְטָטיטיס), רמת PSA חוזרת לערכים הנורמאליים תוך 8 שבועות מהעלמות תסמיני הדלקת. כיוון ששפיכת זרע מביאה אף היא לרמת PSA מוגברת, לא מומלץ לבצע בדיקה זו אלא בתום 48 שעות מפעילות מינית. בדיקה רקטאלית-דיגיטאלית של בלוטת הערמונית אינה כרוכה בהעלאת ערכי PSA. בגברים הנוטלים לתקופה ארוכה מ-6 חודשים את התרופה Finasteride או Proscar כחלק מהטיפול הנוגד-אנדרוגניות של סרטן הערמונית, יש לקחת בחשבון שערכי PSA עלולים להיות מוטים כלפי מטה, והם מהווים רק כ-50% מהערך האמיתי של PSA במטופלים אלה. זאת כי תרופת Proscar היא למעשה מעכב של האנזים 5 alpha reductase , ומדכאת את ייצור PSA על ידי בלוטת הערמונית.

בממאירות של הערמונית ערך PSA מעל 4 ננוגרם למ”ל נותן ערך ניבוי של 20 עד 30% שעולה ל-50% כאשר רמת PSA עולה מעל 10 ננוגרם למ”ל. אף-על-פי-כן, ב-20 עד 30% מהגברים עם סרטן הערמונית ערכי PSA עשויים להיות תקינים. ניסיון לשפר את רמת הניבוי של סרטן הערמונית במדידה בדם של ערכי PSA החופשי (שאינו קשור לחלבון), שיפר במעט את רגישות המבדק בעיקר בגברים עם ערכי PSA שבין 4 ל-10 ננוגרם למ”ל. כאשר פחות מ-10% של PSA הם מקטע חופשי של הסמן, כושר הניבוי שלו הוא כ-55%, בהשוואה ל-8% בלבד כאשר יותר מ-25% מהסמן מופיעים כמקטע חופשי. מדידת רמת PSA כסריקה רב-אוכלוסייתית (screening) עדיין שנויה במחלוקת ובין המגבלות המוזכרות נציין את הבאות: אי וודאות לגבי היתרונות של טיפול בשאת מקומית של הערמונית מבחינת המשמעות של הצלת חיים, זיהוי אפשרי של גידול הערמונית החסר משמעות קלינית, והסבל הכרוך בטיפול בערמונית כשמתגלה בה גידול כגון גרימת אין-אונות או איבוד שליטה על אצירת השתן (incontinence). כן צריך להזכיר שברוב המקרים, סרטן הערמונית אינו הסיבה לעליית רמת PSA.

אם מחליטים על מדידה תקופתית של PSA מומלץ לגבי גברים עם סיפור משפחתי של סרטן זה, להתחיל במדידת PSA בגיל 40 לערך. גברים שאין להם רקע משפחתי של סרטן זה, אמורים להתחיל בניטור רמת PSA בגיל 50 שנה. אם רמה מוגברת של PSA אכן אוּששה, ניתן לבצע בדיקה רקטאלית דיגיטאלית, או אף בהתייעצות עם האורולוג המטפל לבצע ביופסיה. ערכי PSA יכולים לנבא את מציאות מחלה גרורתית. באלה בהם אובחנה לאחרונה שאת בערמונית ורמות PSA הנמוכות מ-20 ננוגרם למ”ל, רק לעתים נדירות (פחות מ-2% מהמקרים) יימצאו גרורות בעצמות, כך שאין צורך לבצע סריקת עצם (bone scanning). באלה שרמת PSA בדמם נמצאה נמוכה מ-25 ננוגרם למ”ל, אין צורך בביצוע CT. אם לעומת זאת רמת PSA נמדדת מעל 100 ננוגרם למ”ל, ובדיקת הדמיה מגלה בבלוטה קַשְרִיר (nodule), יש המתחילים בטיפול אף ללא ביצוע ביופסיה. לאחר טיפול ניתוחי או אחר בסרטן הערמונית, יש לבצע מדידת PSA אחת ל-6 חודשים למשך 5 שנים, ולאחר מכן להמשיך בביצוע הבדיקה אחת לשנה. אלה שעברו הרחקה מלאה של הבלוטה, גילוי של PSA בהמשך משמעותי ביותר.
אחר טיפול בהקרנות, שלושה מבדקים רצופים בהם נמצאת עליה ברמת PSA, מצביעים על חזרת המחלה (relapse). גרורות אינן מתגלות קלינית אלא לאחר 8 שנים בממוצע, ותמותה כתוצאה ממחלה זו אינה מתרחשת אלא כעבור 13 שנה בממוצע. לכן, בתוך מערכת השיקולים וההחלטות על סוג הטיפול והאינטנסיביות שלו, צריך כמובן לכלול את גילו ותוחלת חייו המצופה, ושיקולי סבל ותוצאות מיידיות של הטיפולים השונים (morbidity).


טיפ: לאחר סיום קריאת הכתבה הזו מומלץ לכם מאד לקרוא עוד כתבות על מגוון נושאים חשובים וחיוניים השייכים לסרטן, לחצו > סרטן
מומלץ לכם לבקר בדף הבית להיצע ענק של מידע מקיף בנושאי בריאות ,רפואה וסגנון חיים, לחצו כאן


בברכה, פרופ` בן עמי סלע
אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים