חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

סלניום – כמה עובדות על סלניום, בעיקר כאלו שיפחיתו את הציפיות שתולים בו, חלק ב`.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.


 


לקריאת חלק א’ לחץ כאן


 


השפעת סלניום על המוח:


סלניום חיוני לתפקוד המוח, וחסר שלו עלול לגרום לפגיעה מוחית בלתי הפיכה.


מחקרים באדם מאששים את החיוניות של סלניום במניעת פרכוסים, בקואורדינציה, או במקרי חסר שלו בדעיכה קוגניטיבית.


חסר ניכר של סלניום אובחן בילדים ומבוגרים עם פרכוסים אפילפטיים או בילדים עם פרכוסים במחלות חום.


במחקר InCHINTI בו נבדקו 1,012 נבדקים מעל גיל 65 שנה על ביצועים קוגנטיביים וקואורדינציה, נמצא שהתוצאות היותר גרועות הושגו באלה עם רמות סלניום נמוכות בפלזמה בהשוואה לאלה עם רמות סלניום גבוהות.


מחקר זה שהתפרסם ב-2010 בכתב העת Movement Disorders, גילה שכיחות גבוה יותר של פרקינסון באלה הנמצאים ברביעון התחתון מבחינת רמת הסלניום.


ההשערה היא ש-selenoprotein P או SEPP1, הוא בעל תפקיד קריטי בהעברת סלניום למוח על ידי התקשרות לקולטן apoER2 בתאי העצב.


ל-SEPP1 תפקיד הגנתי על תאי עצב, במניעת מות תאים אלה בתהליך אפופטוזיס, בתגובה לנזק חמצוני המושרה על ידי עמילואיד-בטא.


יש מחקרים הכורכים מחלת אלצהיימר ושיטיון בכלל לסטאטוס של סלניום, ובפרט מחקר EVA בצרפת שעקב 4 שנים אחר 1,166 מבוגרים בגיל 60-70 שנה, ומצא דעיכה קוגניטיבית באלה שרמת סלניום אצלם בתחילת המעקב הייתה נמוכה.


גם מחקר בסין שהתפרסם בשנת 2007 ב-American journal of Epidemiology, מצא במעקב אחר כ-2,000 כפריים סיניים רמת סלניום נמוכה דווקא באלה עם רמה קוגניטבית נמוכה.


אך למרות נתונים מתצפיות מוקדמות על יתרון מתן סלניום לשיפור מצב הרוח, ניסוי גדול אקראי ומבוקר באלה בני 60-74 שנה, לא מצא כל השפעה מטיבה של טיפול בסלניום משך 6 חודשים במינונים יומיים של 100-300 מיקרוגרם סלניום על מצב הרוח או על איכות החיים. 


 


השפעת סלניום על פריון ומאפיינים גינקולוגיים:


בגברים, הפוספוליפיד GPx4 הממוקם במיטוכונדריה, מרכיב את החלק המרכזי של זנב תא הזרע, הספרמטוזואון. ל-GPx4 יש פעילות של פראוקסידאזה המגן על תא הזרע מפעילות מחמצנת, והוא משתתף בתהליך של תנועת תאי הזרע.


באשכים כמו בתאי עצב, ישנו קולטן מיוחד-apoER2-אליו נקשר SEPP1. ניסוי אקראי הראה בגברים עם בעיות פוריות וצריכה נמוכה של סלניום, שמתן יומי של 100 מיקרוגרם סלניום, הגביר אצלם את תנועתיות תאי הזרע ושיפר ב-11% את סיכוייהם להפרות את בנות זוגם, בהשוואה למטופלי פלצבו. יחד עם זאת, טיפול יומי במתן סלניום במינון של 300 מיקרוגרם, הביא להפחתת תנועתיות תאי הזרע. 


 


ומה באשר להשפעת סלניום על פריון נשים?


רמות נמוכות באופן משמעותי של סלניום נמצאו בנשים שסבלו מהפלות חוזרות בהשוואה שלא סבלו מהן, אם כי ממצא זהה אינו עקבי. המשמעות של רמת סלניום בנשים הרות אינה חד-ערכית, שכן בדרך כלל רמתו נמוכה בהריון בגלל הגדלת נפח פלזמה, וכן משום שמצבי דלקת בהריון שהם הסיבה היותר טבעית להפלות, גורמים אף הם לירידה ברמת הסלניום בדם.


 


צריכת סלניום כמו גם רמתו נכרכה עם תופעת רעלת ההיריון, ואכן בנשים עם pre-eclampsia רמת סלניום בפלזמה ובציפורניים נמצאה נמוכה משמעותית מזו שבנשים עם הריון תקין.


מחקר בבריטניה מצא שרמת סלניום בציפורני נשים בהיריון בשבוע  34 בממוצע עם pre-eclampsia הייתה נמוכה משמעותית מנשים הרות בקבוצת ביקורת. נשים במחקר זה בשלישון התחתון ברמת סלניום, היו בסיכון מוגבר פי-4.4 ללקות במפגע ההיריון האמור, בהשוואה לנשים הרות בהן רמת סלניום הייתה בשלישון העליון.


 


הקשר בין סלניום לתפקוד בלוטת התריס ולמחלת תירואיד אוטואימונית:


בלוטת התריס היא בעלת רמת הסלניום הגבוהה ביותר ביו כל הרקמות.


 


לסלניום תפקידים אחדים בתירואיד:


האנזים iodothyronine deiodinase, מייצר את ההורמון הפעיל של בלוטת התריס T3, מהקודמן הבלתי פעיל שלו, T4. אנזים זה תלוי בסלניום.


יחד עם זאת, לא נמצאה כל השפעה על תפקוד התירואיד בניסוי אקראי מבוקר של מתן תוסף סלניום ל-368 בריטים בגיל מתקדם עם פעילות תקינה של בלוטת התריס למרות רמות נמוכות יחסית של סלניום.


 


סלניום בצורת GPx3, מגן על תאי התירואיד מההשפעה המחמצנת של מי החמצן הנוצרים לצורך פעילות האנזים thyroid peroxidase, לצורך הסינתזה של T3 ו-T4, מחומרי המוצא תירוגלובולין ויוד. מספר המחקרים הראו שמתן תוסף סלניום של 80 מיקרוגרם ליום יעיל כנגד דלקת התירואיד ע”ש Hashimoto, שהיא מחלת התירואיד האוטואימונית השכיחה ביותר, בה נוגדנים עצמיים מגיבים עם האנזים תירואיד פראוקסידאזה.  


 


נשים הרות עם דלקת תירואיד אוטו-אימונית, עלולות לפתח תפקוד לקוי של התירואיד לאחר הלידה, עד כדי תת-פעילות קבועה של בלוטת התריס. כאשר נשים טופלו מדי יום ב-200 מיקרוגרם selenomethionine, פחתה הפעילות הדלקתית בתירואיד פחתו באופן משמעותי מחלת התירואיד ותת-התריסיות הקבועה. סלניום נמצא יעיל גם במחלת Graves’, או היפר-תירואידיזם אוטואימוני. מתן של 100 מיקרוגרם סלניום בצורת סודיום סלניט פעמיים ביום, למשך 6 חודשים, שיפר את איכות החיים, והפחית את מעורבות העיניים במפגע זה. 


 


 סלניום ומחלות קרדיו-וסקולארית:


היתרונות הפוטנציאליים של סלניום נתמכים על ידי ראיות שסלנו-פרוטאינים מונעים חמצון של ליפידים, מעכבים צימות של טסיות דם ומפחיתים תהליכי דלקת, בנוסף להשפעות קרדיו-מטבוליות אחדות.


יחד עם זאת, ניסויים אקראיים עם סלניום לא הפגינו השפעה מגינה משמעותית על מחלה קרדיו-וסקולארית, או על תמותה ממחלות אלה. זאת למרות שמטה-אנליזה של 25 מחקרים תצפיתיים הראתה קשר מובהק הפוך בין סטאטוס סלניום לבין הסיכון למחלת לב כלילית, במיוחד באוכלוסיות עם רמת סלניום נמוכה.       


 


סלניום וסוכרת type 2: העדויות הכורכות סלניום למטבוליזם של גלוקוזה, סותרות. ישנם אמנם מספר מחקרים הטוענים שרמת סלניום גבוהה כרוכה בשכיחות נמוכה יותר של סוכרת, אך לעומתם במחקרים גדולים על סוכרת ותזונה בארה”ב נמצא שרמות גבוהות של סלניום דווקא כרוכות ברמות סוכר מוגברות.


גם המחקר שנערך בצרפת תחת השם SUVIMAX, שהתפרסם ב2006 ב-American Journal of Clinical Nutrition, נמצא שככל שרמת הסלניום הייתה גבוהה יותר כך גם רמת גלוקוזה בפלזמה בצום הייתה גבוהה יותר.


 


במחקר SELECT  שנערך בארה”ב בהשתתפות למעלה מ-345 אלף איש, לא נמצאה כל השפעה של סיכון מוגבר לסוכרת type 2, במתן יומי של 200 מיקרוגרם סלנו-מתיונין למשך 5.5 שנים.


לעומת זאת, מחקר NPCT בהשתתפות 1,312 איש בדרום-מזרח ארה”ב כן מצא עלייה בשכיחות של סוכרת type 2 באלה שקבלו מדי יום 200 מיקרוגרם סלניום במשך ממוצע של 7.7 שנים.


כיצד ניתן להסביר תוצאות סותרות אלה? הרמה הנמוכה של סלניום בגברים עם סוכרת type 2, עשויה להיות תוצאה של המחלה ולא הגורם לה.


לדוגמה, מצבי דלקת סיסטמיים השכיחים בסוכרת type 2, מייצרים ציטוקינים המעכבים את ההתבטאות של SEPP1 ומפחיתים את רמת הסלניום בדם.


הסבר נוסף לסתירה בין הממצאים של השפעת סלניום על סוכרת בניסויי SELECT ו-NPC הוא בכך שהמשתתפים בניסוי SELECT היו עם רמה מוגברת יחסית של סלניום בדמם (136 מיקרוגרם לליטר), לעומת רמה ממוצעת של 114 מיקרוגרם לליטר בדמם של משתתפי מחקר NPCT, בנקודות ההתחלה של מחקרים אלה. לפיכך, משתתפי ניסוי SELECT היו כבר לפני הטיפול המשלים בסלניום ברמות יחסית גבוהות של יסוד קורט באופן שתוספת שלו השפעתה היחסית הייתה פחות מובהקת מאשר תוספת סלניום למשתתפי מחקר NPC.


 


הסיכון המוגבר לסוכרת type 2 עם נטילה של סלניום במינון גבוה, יכולה להיות מוסברת על ידי ההשפעה של סלניום על היעילות של ההורמון אינסולין.


התקשרות של אינסולין לקולטנים שלו מאתחלת רצף של תגובות המלווה על ידי יצירה של מי-חמצן המשמש בתור “מעביר מסרים משני” (second messenger). לעומת זאת פעילות גבוהה של GPx1, המסלק את מי החמצן, עלולה להפריע לאיתות על ידי אינסולין.  


 


סלניום וסרטן:


בשנת 2007 פרסם ה- World Cancer Research Fund, שיש ראיות מסופקות לכך שתוספי סלניום עשויים להפחית את הסיכון לסרטן הערמונית, ושיש ראיות מוגבלות לכך שסלניום עשוי להפחית את הסיכון לסרטן ראות, סרטן המעי הגס ופי הטבעת, סרטן הקיבה, וסרטן העור. 


 


הניסוי הקליני הידוע כ-SELECT או Selenium and Vitamin E Cancer Prevention Trial, הוא הניסוי הגדול ביותר שנערך אי-פעם בתחום מניעת סרטן הערמונית.


ממצאים מוקדמים בעיקר אפידמיולוגיים העלו את האפשרות שסלניום וויטמין E (במתן יחידני או במשולב) עשויים להפחית את הסיכון להתפתחות סרטן הערמונית, ב-60% וב-30%, בהתאמה.


היה ברור שרק ניסוי רחב ממדים לאורך זמן ניכר יוכל לתת תשובה לשאלה האמורה. הגיוס של משתתפים לניסוי SELECT החל באוגוסט 2001 והסתיים ביוני 2004, ובדיעבד השתתפו בו 35,534 גברים לבנים בגיל 55 שנה ומעלה, או שחורים בגיל 50 שנה ומעלה, שכן סרטן הערמונית פוגע בגברים שחורים בגיל צעיר יותר מאשר בלבנים. סלניום נלקח במינון יומי של 200 מיקרוגרם, ואילו ויטמין E נלקח במינון יומי של 400 יחידות.    


 


תוצאות ביניים של ניסוי SELECT, שהתפרסמו בסוף שנת 2008, הראו שנטילה יומית של סלניום וויטמין E, בנפרד או במשולב, למשך תקופה ממוצעת של 5.5 שנים, לא מנעו סרטן ערמונית.


יתרה מכך, נתונים אלה הצביעו על שתי מגמות מדאיגות: עליה קלה בהתרחשות סרטן הערמונית באלה הנוטלים רק ויטמין E, ועליה קלה בהתפתחות סוכרת באלה שנטלו רק סלניום.


אך שני הממצאים האחרונים שהתפרסמו בינואר 2009 ב-JAMA, לא יוחסו לנטילת שני התוספים האמורים, וייתכן שמדובר היה רק במקריות.


נתונים עדכניים יותר מניסוי SELECT שהתפרסמו באוקטובר 2011 ב-JAMA, הראו שלאחר תקופת מעקב של 7 שנים (מתוכם 5.5 שנות טיפול ועוד שנה וחצי ללא טיפול) נרשמו 17% יותר מקרים של סרטן ערמונית בקרב אלה שנטלו רק ויטמין E, בהשוואה לנוטלי פלצבו.


 


ניסוי קליני שנערך בארה”ב הידוע כ-NPCT או Nutritional Prevention of Cancer Trial, היה ניסוי אקראי ומבוקר שכלל 1,312 משתתפים, ונועד לבחון האם מתן יומי של 200 מיקרוגרם סלניום יפחית את ההתרחשות את  הקרצינומה של תאי הבסיס (BCC) או של תאי הקשקש (SCC) בעור.


תוצאות הניסוי לא הצביעו על שיפור כלשהו בהשוואה לטיפול בפלצבו. ניסוי המשך של NPCT לא מצא סיוע לטענה שמתן תוספי סלניום יעיל במניעת התרחשות סרטן ריאות.


 


בדו”ח Cochrane המסתמך על מאגר נתונים רחב, שהתפרסם ביוני 2012 תחת הכותרת “Could selenium supplementation prevent cancer?“, מסקנת דו”ח Cochrane היא שלמרות שיש ראיות תצפיתיות שחסר סלניום כרוך בהגברת הסיכון למחלות סרטניות, טיפול משלים בסלניום אינו מפחית סיכון זה.


אנשי Cochrane סרקו 49 מחקרים תצפיתיים שכללו בסך הכול יותר ממיליון משתתפים, שהראו סיכון נמוך ב-31% לחלות בסרטן וסיכון הנמוך ב-45% למות מסרטן באלה עם רמת סלניום גבוהה יותר (ברביעון העליון של האוכלוסייה מבחינת רמת סלניום), בהשוואה לאלה באוכלוסיה עם רמת סלניום ברביעון התחתון.


באופן ספציפי, נמצא סיכון למוות מופחת ב-33% לגבי סרטן שלפוחית השתן, וסיכון מופחת למות ב-22% באשר לסרן הערמונית. יחד עם זאת, 6 מחקרים אקראיים שכללו 43,408 משתתפים לא מצאו כל הפחתה בסיכון לסרטן בטיפול משלים בסלניום.


שני ניסויים אף מצאו שטיפול בסלניום עלול להגביר סרטני עור (מסוגים שאינם מלאנומה).


 


נראה אם כן שהנהירה אחר טיפולים משלימים בסלניום אינה מוצדקת ברוב המקרים, כאשר צורכי תכשירים אלה אינם לוקים בחסר סלניום.


לפחות לגבי תכשיר ספציפי אחד לשימוש קוסמטי אין כל ראיה סותרת: מדובר בחומר הידוע כסלניום סולפיד, הוא המרכיב הפעיל בתכשירי שמפו נגד קשקשים, שכן נמצא שמרכיב סלניום זה ממית את פטריית הקרקפת Malassezia, הגורמת להתקלפות של עור קרקפת יבש בצורת קשקשת.  


 

  בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים