חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

סידן פעילות גופנית והשמנה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

סידן פעילות גופנית והשמנה

מאת: פרופ` שמואל אדלשטיין

לעוסקים בספורט יש צרכים תזונתיים ייחודיים האמורים לספק את הצרכים הפיסיולוגיים של הגוף לאור הפעילות הגופנית המוגדרת, בעיקר זו של השרירים והעצמות. ככל שהשרירים פעילים יותר הם נבנים וגדלים במסתם. חומרי הגלם לבניית השריר הן החומצות האמינות. מכאן שהעוסקים בספורט חייבים להבטיח אספקה נאותה של חלבון לגופם כדי שתהיה אספקה טובה של חומצות אמינות לשרירים. פעילות גופנית יוצרת גם לחצים מכניים על עצמות השלד, בעיקר העצמות הארוכות. לחצים מכניים אלו מעוררים את התאים בוני העצם (האוסטאובלסטים) לפעילות וכתוצאה מכך העצם נבנית.

חומר הגלם החשוב ביותר לבניית עצם הוא הסידן.

לפיכך, בשעה שההמלצה היומית הממוצעת לצריכת סידן עומדת על 1000 מ”ג, הרי שההמלצה לעוסקים בספורט הינה לפחות 1600 מ”ג. אספקה בלתי נאותה של סידן בקרב ספורטאים היא הסיבה העיקרית להופעת שברי מאמץ.

בנוסף, פעילות גופנית מלאה בהיווצרותם של רדיקלים חופשיים בגוף. רדיקליים חופשיים אלו הם הרי אסון לכל תא ותא בגוף. בד”כ הגוף מנטרל רדיקלים אלו באמצעות מנגנונים טבעיים שקיימים בו, אולם כאשר הפעילות הגופנית מוגברת, אין די במנגנונים אלו ויש צורך באספקה נוספת של נוגדי חמצון באמצעות המזון.
צריכת חלב סויה ומוצריו היא מענה מצוין למניעת הבעיות המתוארות. חלב סויה, עשיר מאוד בחלבון, בסידן ובנוגדי חמצון. ספורטאי השותה 2 כוסות חלב סויה אלפרו ביום מבטיח את בריאותו מפני נזקים אפשריים המלווים את הפעילות הגופנית המוגברת.

בעשור האחרון הצטבר מידע רב אודות הקשר שבין צריכת סידן והשמנה. נמצא, שככל שעולה צריכת הסידן כן גוברים תהליכים מטבוליים בגוף אשר מזרזים פירוק רקמות השומן ולעומת זאת, מעוכבים תהליכים המובילים להיווצרות רקמת שומן.

הכמות היומית המומלצת הממוצעת של הסידן הינה 1000 מיליגרם. בישראל, ספק רב אם מישהו מגיע לצריכה מומלצת זו של הסידן. מסתבר, ממחקרים אחרונים, שכאשר צריכת הסידן היומית עומדת על 500 מיליגרם – משמינים! כאשר צריכת הסידן עומדת על 1000 מיליגרם ויותר- מרזים!

מכאן, שמוצרים כמו חלב סויה שעשיר בסידן, שתיית כוס אחת מספקת 300 מיליגרם סידן, מציעים פתרון אידיאלי כאמצעי למניעת השמנה. יתרה מזאת, בחלב סויה. יחס הסידן/זרחן הינו 2, לעומת יחס של 1.3 בחלב פרה. ככל שהיחס גדול יותר, הסידן נספג טוב יותר בגוף, ומכאן שספיגת סידן מחלב סויה טובה יותר מאשר מחלב פרה.

עם כניסתנו לתקופת החורף, הירידה בטמפרטורות גוררת אחריה עלייה בצריכת הקלוריות. רבים לפיכך משמינים בחורף. שתיית 2 כוסות חלב סויה ביום יכולה בקלות למנוע זאת.

בברכה, פרופ` שמואל אדלשטיין

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים