חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

סיגריה אלקטרונית – מה חדש בחזית הסיגריה האלקטרונית? חלק ב`

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה  מולקולארית וביוכימיה, פאקולטה לרפואה סאקלר, אוניברסיטת תל-אביב.


 


לקריאת חלק א’ לחץ כאן


 


האם יש ראיות לכך שעישון סיגריה אלקטרונית יכול להוות “מדרון חלקלק” לצריכת מוצרי טבק?


רבים מהאישים בתחום בריאות הציבור מודאגים מהאפשרות שעישון סיגריה אלקטרונית עלול לעודד עישון סיגריות בכלל, כתוצאה מהתמכרות לניקוטין הנכלל ברוב הגדול של מכלולי סיגריה אלקטרונית. חלק מהדנים בשאלה זו ציינו שילדים פגיעים במיוחד, שכן הם עלולים לפתח תלות בניקוטין ומשם הדרך קצרה לעישון סיגריות רגילות.


כמו-כן הובע החשש שעישון סיגריה אלקטרונית עלול להגביר עישון בקרב מעשנים שייתכן והיו נגמלים ממנו אם לא היו נתפסים לסיגריה אלקטרונית, וכן עלול לעורר במעשנים לשעבר את הכמיהה להתחיל שוב לעשן.


 


רוב הראיות המצביעות על כך שילדים מתמסרים לסיגריה אלקטרונית מגיעות מארה”ב, ודיווח אחד מצא שבשנת 2012 התנסו כבר 6.8% מהנערים (בגיל 11-18 שנה) שם בעישון סיגריה אלקטרונית, מה שמהווה עלייה משמעותית מ-3.3% מבין הנערים בארה”ב בגילים אלה שצרכו סיגריה אלקטרונית בשנת 2011, זאת על פי Corey וחב’ במאמר משנת 2013 ב-Morbidity & Mortality Weekly Report.


כ-9% מהמתנסים המבוגרים או הצעירים בסיגריה אלקטרונית בארה”ב ציינו שהם לא עישנו קודם לכן מעולם סיגריות קונבנציונאליות, והסקר של Corey גם הראה שהצריכה המזדמנת (1-5 סיגריות אלקטרוניות באותה תקופה) בכלל האוכלוסייה, עלתה שם מ-1.1% ל-2.1% במהלך שנה אחת.


 


בחודש מרס 2014 התפרסם בכתב העת JAMA Pediatrics, מחקרם של Dutra


ו-Glantz,שקבע שעישון סיגריה אלקטרונית בהווה, כרוך פי 7.42 עם עישון סיגריות קונבנציונאליות בעבר, או פי-7.88 במעשני סיגריות קונבנציונאליות בהווה, זאת בהשוואה לאלה שמעולם לא עישנו סיגריות קונבנציונאליות.


בשנת 2011, מעשנים בהווה שצרכו סיגריה אלקטרונית היו יותר צפויים ב-53% יותר להתכוון להיגמל מעישון במהלך השנה הקרובה, בהשוואה למעשנים בהווה שלא התנסו בסיגריה אלקטרונית. יחד עם זאת מחקר זה אינו מצביע על יחס ישר בין הכוונה להיגמל מעישון בקרב מתנסי סיגריה אלקטרונית, להצלחה בגמילה כזו: על פי Stanton Glantz בעל מחקר זה שהוא ה”גורו” של מתנגדי העישון לכל צורותיו בארה”ב, מעשנים של סיגריות קונבנציונאליות שהתנסו גם בסיגריה אלקטרונית הם בעלי סיכוי הנמוך ב-76% להימנע משך 30 יום או משך 6 חודשים מעישון, והם בעלי סיכוי הנמוך ב-75% להימנע משך שנה שלימה מעישון, כל אלה בהשוואה להצלחה להימנעות מעישון לתקופות האמורות בקרב מעשנים בהווה שלא התנסו בסיגריה אלקטרונית.


 


יתרה מזאת, מחקרו האמור של Glantz מסיק שצריכת סיגריה אלקטרונית בהווה מפחיתה את הסיכוי להימנע מעישון במהלך חודש, 6 חודשים או שנה ב-88-89%, בהשוואה לאלה שאינם צורכים סיגריה אלקטרונית, תוצאות שלכאורה שוללות כל קשר בין צריכת סיגריה אלקטרונית לבין ההצלחה בגמילה והימנעות מעישון בתקופות שעד 12 חודשים.


יתרה מכך, מחקר זה מצא דווקא שבני נוער הצורכים סיגריה אלקטרונית הם אלה שמעשנים במקביל סיגריות רגילות, ובעלי סיכוי נמוך יותר להיגמל מהסיגריה.Glantz  מטביע לסיגריה אלקטרונית את הכינוי הלא מחמיא של “Gateway device”, דהיינו סולל דרך לעישון קונבנציונאלי, וטוען שסיגריה אלקטרונית תגביר את מגיפת העישון בקרב בני נוער במקום להחלישה.


 


באוגוסט 2014 פרסם המרכז באטלנטה לבקרת מחלות ומניעתן CDC)) מחקר של Bunnell וחב’ שהופיע ב-Nicotine Tobacco Research, שמצא ש-263,000 תלמידים לא-מעשנים ניסו סיגריה אלקטרונית בשנת 2013, בהשוואה ל-79,000 בלבד בשנת 2011.


מחקר זה מצא גם ש-44% מבין תלמידים לא-מעשנים שניסו צריכת סיגריה אלקטרונית הצהירו שהם מתכוונים לעבור לעישון רגיל במהלך השנה הקרובה, כאשר רק 22% מבין התלמידים הלא-מעשנים שלא התנסו בסיגריה אלקטרונית, הצהירו על כוונתם להתחיל לעשן סיגריות רגילות בשנה הקרובה.   


 


מהם מנגנוני הפיקוח על סיגריות אלקטרוניות?  


בבריטניה, סיגריה אלקטרונית עוברות פיקוח כ”תרופות” רק אם מושמעת טענה שהם משמשות כתוצר עזר להפחתת או הפסקת עישון. אחד המוצרים הללו, הידוע כ”משאף ניקוטין” קיבל בבריטניה רישיון כ”תרופה”, אך כל שאר מותגי הסיגריה האלקטרונית נחשבים ככאלה שכל אחד יכול לרכשן ללא מרשם.


בשנת 2013 הכריזה הרשות הבריטית לפיקוח על מוצרי בריאות ותרופות שם, על כך שהיא תתחיל לפקח על סיגריה אלקטרונית החל משנת 2016 כדי לוודא שהן בטיחותיות ובאיכות טובה.


בתור תרופות לא יהיה ניתן לעודד מכירתן לבני 16 שנה ומטה, וכל נושא הטעמים המפתים (טעמי מנטול או פירות למיניהן) יצטרך לעבור דיון מחודש כיוון שהוא רלוונטי ביותר דווקא לבני-נוער המתפתים לסיגריה אלקטרונית. בהקשר זה יצוין שמשרד הבריאות הבריטי הודיע על כוונתו לערוך התייעצויות בקרוב בסוגיה האם יש לאסור מכירת סיגריה אלקטרונית לבני 18 שנה ומטה.  


 


אך הכרזה זו משנת 2013 בבריטניה הגיעה לפני שהפרלמנט האירופי יצא בפברואר 2014 במסמך הנחיות של ה”הרשות האירופית למוצרי טבק”, בו יש הצהרה שרק מוצרים המכילים יותר מ-2 מיליגרם ניקוטין למיליליטר, צריכים לקבל אישור כתרופות, ואכן בריטניה הוציאה כבר הנחייה זו.


אלא שתוקפה של ההנחיה הזו נחלש  מעצם העובדה שרוב הסיגריה אלקטרונית מכילים פחות ניקוטין מהריכוז המצוין, ולכן הגדרתן כתרופות אינה רלוונטית כלל. בארה”ב יצא ה-FDA באפריל 2014 בהודעה שרשות זו תתחיל בשנה הבאה בפיקוח על סיגריה אלקטרונית כעל מוצרי טבק כמו סיגריות רגילות, מה שיאפשר


ל-FDA מעקב, פיקוח והגבלות שונות באשר לפרסום ולשיווק של סיגריה אלקטרונית, כמו גם פיקוח על איכות מוצר זה, הרכבו הכימי וכו’.  


 


מה באשר לפרסומות המעודדים סיגריה אלקטרונית?


תלונה מרכזית מצד אנשי הממסד הבריאותי, היא שסיגריה אלקטרונית מביאה ללגיטימציה מחודשת של שאיפת ניקוטין על ידי שימוש באותן פרסומות שהיו מקובלות בעבר לשוות זוהר, הנאה מהחיים הטובים, ושמחת חיים של המעשנים.


בבריטניה אין כיום פיקוח על פרסומות לעישון סיגריה אלקטרונית, אך הנושא אמור לעבור מפנה בתאריך 10 בנובמבר 2014, יום בו יתחילו לאכוף מגבלות על פנייה לבני-18 שנה ומטה כיעד מועדף לרכישת סיגריה אלקטרונית.


בין השאר ייאסר על שימוש בתמונות של אנשים הצעירים מגיל 25 שנה המעשנים סיגריה אלקטרונית. יחד עם זאת, לא נאסרת בשלב זה פרסומת לסיגריה אלקטרונית בטלוויזיה וכן לא ייאסר מתן דגימות של סיגריה אלקטרונית חינם אין כסף לאנשים צעירים בדוכנים ברחובה של עיר.


יחד עם זאת מתוכנן שהחל בחודש מאי 2016, תיאסר ברחבי אירופה פרסומת לסיגריה אלקטרונית בטלוויזיה, ברדיו, באינטרנט ובעיתונות הכתובה. מדינות אירופה תהיינה עצמאיות להחליט האם תורשה עדיין פרסומת לסיגריה אלקטרונית על גבי לוחות מודעות, או על אוטובוסים ציבוריים.


 


ומה דעתם של המומחים?


כמו תמיד בסוגיות כה רגשיות ומורכבות ישנם 2 מחנות: ארגון הבריאות העולמי (WHO) ואיגוד הרופאים הבריטי (BMA), הזהירו בעבר שבטיחותן של סיגריה אלקטרונית אינה מוכחת עדיין, ואין ראיות מוצקות לכל שהיא מסייעת למעשנים להיגמל מעישון. חלק ממומחי בריאות הציבור, הזהירו שסיגריה אלקטרונית משחררת מספר חומרים טוקסיים העלולים להזיק לבריאות כגון פרופילן גליקול, חלקיקים זעירים שעלולים לפגוע בריאות, ניטוזאימנים דוגמת אלה שמופיעים בטבק רגיל וידועים כקרצינוגניים, ניקוטין עצמו, תרכובות אורגניות נדיפות, וחומרים נוספים החשודים כמסרטנים או פוגעים בפריון, כגון בנזן, עופרת וניקל.  


 


ישנן גם השגות לגבי ודאגה לגבי בקרת האיכות של מכלולי סיגריה אלקטרונית שאינם נמצאים תחת פיקוח בסטאטוס הנוכחי של סיגריה אלקטרונית.


חקירה של רשות התרופות האירופית בתחילת שנת 2014 העלתה שרמות הניקוטין במיכל של מכלול סיגריה אלקטרונית מכיל ריכוזים השונים מאלה המופיעים על גבי האריזה, והם משתנים מאצווה אחת לשנייה, כמו גם זיהומים של חומרים שונים שהסתננו לתוך המכלול, וכן דליפה של חומרים מתוך המארז.


ביולי 2014 יצא ה-WHO בקריאה למדינות העולם, להדק את הפיקוח של סיגריה אלקטרונית, לאסור הצהרות בריאותיות בלתי מבוססות או מחייבות של יצרני סיגריה אלקטרונית, למנוע את השימוש בהן בחדרים סגורים, ולמנוע מכירתן לבני-נוער.  


 


לעומת זאת במחנה שמנגד, מספר מומחים בתחום הגמילה מעישון, השיבו מלחמה להצהרות ה-WHO בטיעון שסיגריה אלקטרונית הרבה יותר בטיחותיות מסיגריות קונבנציונאליות, ושהן נצרכות רק לעתים נדירות על ידי לא-מעשנים.


הנתונים על יעילות סיגריה אלקטרונית עדיין נחקרים, ופיקוח-יתר והגבלות על שיווק ורכישת סיגריה אלקטרונית עלולים לפגוע באלה המבקשים להכניס לשוק רעיונות חדשים ויוזמות בעלות מעוף , ובכך להנציח את שליטתן המונופולית של סיגריות ומוצרי הטבק הוותיקים אשר נזקיהן לבריאות מוכחים.


 


וכך אנו ממשיכים להיות ניזונים מהצהרות Pro ובעיקר Con בכל הקשור לסיגריות אלקטרוניות.


Martin McKee, ראש היחידה לבריאות הציבור במרכז רפואי גדול בלונדון, כתב


ב2013 ב-British Medical Journal:” רבים טוענים שסיגריה אלקטרונית ודאי בטיחותית לאין ערוך מהסיגריה רגילה. אך נשאלת השאלה האם אין דרכים ושיטות יותר מתוחכמות מסיגריה אלקטרונית לנסות להיגמל דרכן מעישון, באופן שאינו חושף את המנסה להיגמל למתקן מפריש ניקוטין”.


מתריסה כנגדו Ann McNeill, מהמרכז הבריטי למחקרים על טבק ואלכוהול, ב-King’s College בלונדון: “סיגריות אלקטרוניות הן מוצר חדש, ולבטח אין לנו בטווח זמן קצר כזה את כל התשובות באשר להשפעתן ארוכת הטווח על הבריאות, או על נתוני העישון. מה שברור לנו שהן יותר בטוחות מאשר סיגריות רגילות ההורגות מדי שנה 6 מיליון אנשים ברחבי העולם”.  


 


גם Linda McAvan, חברת מפלגת הלייבור של הפרלמנט האירופי הביעה דעה בנושא: “אנו יודעים שדווקא ילדים, ולא מבוגרים, הם אלה שמתחילים לעשן. למרות יש מגמה מתונה של הפחתת עישון בקרב מבוגרים באירופה, הנתונים לגבי ילדים מעוררים דאגה בגלל הנטייה הברורה להגברת התחלת העישון בין ילדים ובני נוער. אנו חייבים לעצור בעד נטיית חברות הטבק ויצרני סיגריה אלקטרונית לפנות למגזר הצעיר באוכלוסייה למען יכנסו לתחום מסוכן זה של עישון בכלל, על ידי שימוש בסוסים טרויאניים דוגמת סיגריות אלקטרוניות”.


 


נמשיך לעקוב אחר המחקרים והוויכוחים על תכונותיה של הסיגריה האלקטרונית, כדי לתהות על קנקנה “הלנו היא או לצרינו”?   


 


בברכה, פרופ’ בן עמי סלע.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים