חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

סיבי המזון וחשיבותם לבריאות

אהבתם? שתפו עם חבריכם

סיבי המזון וחשיבותם לבריאות

סיבי המזון הם רכיבים בלתי זמינים ברובם, דהיינו, מיצי העיכול אינם יכולים לפרק אותם, ועל כן הם מגיעים שלמים למעי הגס, מקום שם הם נתונים להתססה על ידי מקרואורגניזמים שונים. מידת פירוקם תלויה בטיב הסיבים. חומצות שומן מסוימות הנן כמחצית מתוצרי פירוקם. חלק מהן נספג בדופן המעי ועשוי לשמש מקור לאנרגיה לעתים. מוצרי פירוק אחרים הם מים ודו תחמוצת הפחמן. אולם רובם של הסיבים מופרש בצואה. הכמות המופרשת ללא פירוק שונה ותלויה בטיב הסיבים.

בשנים האחרונות מרבים לדבר על הגדלת הצריכה של סיבים תזונתיים במזון. נמצא שתפוצת מחלות מסוימות במעי הגס, קטנה יותר בקרב אוכלוסיות בארצות אפריקה לעומת אוכלוסיות בארצות המערב. החוקרים חושבים שהסיבה להבדל נעוצה בהבדלים בסוג המזון הנצרך בשתי אוכלוסיות אלה. בארצות אפריקה המזון גס יותר ועשיר יותר בסיבים תזונתיים, בעוד שבארצות המערב, המזון מעובד יותר ודל סיבים. כמו כן נצפה שבארצות המערב עלתה תפוצת מחלות המעי הגס. בשנים האחרונות נוטים להסביר תופעה זו בשינוי הרגלי האכילה באותן ארצות. עד סוף המאה ה-18 רוב האוכלוסייה אכלה לחם מקח מלא. באמצע המאה ה-19 חלה התפתחות בצורת טחינת הקמח, אשר הביאה להפקת קמח לבן. בצורת טחינה זו מורחק הסובין ומתקבל קמח דל או חסר סובין.

המונח סיבים תזונתיים כולל את החלק הסיבי הקשה בצמח. אותו חלק העשיר בתאית צלולוזה ליגנין וחומרים נוספים אשר לא מתפרקים על ידי אנזימי מערכת העיכול ואינם נספגים בגוף. המונח סובין מכנה סוג מסוים של סיבים והוא השארית הנותרת בטחנות הקמח לאחר טחינת הדגנים. המזון העשיר בסיבים תזונתיים הוא פירות וירקות בעיקר הקליפות. מזון המכיל את קליפות הגרעינים של דגנים שונים כמו לחם מחיטה מלאה, גרעינים שונים וקטניות.

הסיבים התזונתיים חשובים לגוף מפני שהם משפיעים על פעולת המעיים. במעי הסיבים סופגים מים וגורמים לשארית מזון גדולה, ככל ששארית המזון שלא נספגת, נפחה גדול יותר, היא עוברת את המעי הגס במהירות גדולה יותר. כאשר אוכלים מזון חסר סיבים תזונתיים, מתקיימת עצירות והתפתחות מחלות נוספות בעקבות זאת.
נמצא שהסיבים משפיעים לטובה גם על הסובלים ממחלות שונות כגון סכרת. ריבוי הסיבים במזון מאט את ספיגת הפחממות במעיים ועל ידי כך נוצרת חלוקה שווה יותר של הפחממות במהלך היום. תפריט יומי המכיל כמות ניכרת של סיבים עשוי לסייע באיזון הסכרת ולכן מומלץ לחולי סכרת לכלול בתפריט היומי מזונות עשירים בסיבים. חשוב להוסיף כי יחד עם צריכת כמות גדולה של סיבים תזונתיים במזון יש גם לשתות הרבה וזו ערובה לבריאות טובה.

ובכן כיצד נגדיל את כמות הסיבים בתפריט?
לאכול לחם מחיטה מלאה במקום לחם אחיד או לחם לבן, דגנים מלאים כגון אורז מלא, קואקר, חיטה. לאכול פירות וירקות בשלמותם ובקליפתם ככל שניתן כי אז כמות הסיבים גדלה וכן לאכול את הפרי במקום שתית המיץ כיוון שבמיץ כמעט לא נשארים סיבים. יחד עם זאת הוספת הסובין כפריט נפרד מהמזון בצורתו הטבעית איננה טובה כמו אכילת המזון השלם המכיל גם את הסובין כיוון שזמן קצר לאחר הפרדת הסובין מהמזון ערכם נפגם והם אינם יעילים עוד. בתעשייה חושבים עד היום כי הסיבים התזונתיים הינם פסולת ושהם מעיקים על איברי העיכול ושאינם זמינים לגוף, לכן יש לוותר עליהם, כמו כן חשבו שכאשר מנפים את הקמח הלבן והאורז תוך הפרדתם מהקליפה, מהגרעין, המזון יהיה מעודן ויפה יותר וכן חיי המדף שלו ארוכים יותר, אך אין הם יודעים כי דבר זה פוגע בבריאותנו, כמובן שכל האמור בתעשייה אינו נכון.

במחקרים שנעשו בעת האחרונה הגיעו למסקנה כי שכיחות מחלות כגון סרטן, טחורים, עצירות, כולסטרול, סכרת וכו` קשורים באופן ישיר בכמות הסיבים המצויה במזון.

פעולות הסיבים במעיים:
התכונה הבולטת ביותר של רוב הסיבים היא כושרם לספוח מים, אשר עוזרים בפעילותה של מערכת העיכול. התכונה השנייה היא היכולת להשפיע על משק הפחממות בגוף. בתפריטם של חולי סכרת השפיעה לטובה כמות סיבים גדולה אשר גרמה לאיזון רמת הסוכר בדם. רמת הכולסטרול בדם, אף היא מושפעת כתוצאה מאכילת סיבים.

תפריט עשיר בסיבים מצריך לעיסה רבה ועל כן אכילה אטית, לכן ארוחה שכמות הסיבים בה רבה, תאכל באופן איטי יותר ותשביע יותר. נפחו של תפריט עשיר סיבים עולה בדרך כלל על זה של תפריט דל סיבים ולכן גורם לאכילת מזון בכמות קטנה יותר ובכך משפיעה על תהליך ההרזיה.

מחלות מעיים שכיחות יותר בארצות המתפתחות ומיחסים זאת למיעוט הסיבים בתפריט. תפריט עשיר בסיבים מקל על המיחושים והכאבים, עוזר לעצירות ובכך שומר על המעיים.

לסיכום, סיבי המזון הם קבוצת חומרים מגוונת מאד העשויים להשפיע על פעולת המעיים וחילוף החומרים לכן כה נודעת חשיבותם לבריאות.

בברכה, ד”ר סיגל תמיר – תזונאית

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים