חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

סחרחורות שעל רקע כיח ליחתי

אהבתם? שתפו עם חבריכם

סחרחורות שעל רקע כיח ליחתי

תיאור המקרה:
גבר בן 60 אשר סובל מזה כ – 8 שנים מארועים חוזרים של סחרחורות המתגברים בזמן מפגע נפשי. כל אירוע שכזה נמשך כ – 3-4 דקות והיה בתדירות של 3 –4 פעמים ביום. בחודשיים האחרונים הסחרחורות נמשכו לאורך כל היום.. לחץ הדם היה
גבוה 175-105 ממ”כ ולכן קיבל טיפול בתרופות אנטי- היפרטנסיביות.
בבדיקה נמצא גבר במצב כללי טוב, קול גבוה ונשימה חזקה. הסחרחורות לוו בהפרעות ראייה, כבדות בגפיים, תחושת לחץ בחזה, יובש בפה ורצון לשתות. לעיתים קרובות היתה ליחה בלוע. פעולת המעיים היתה תקינה, היה טפטוף בסוף ההשתנה. הלשון היתה אדומה עם חיפוי צהוב לבן במרכזה. הדופק היה חמקמק ומהיר.

אבחנה מבדלת:
הסיבות לסחרחורות מתחלקים ל – 3: עליה של יאנג בכבד, כיח-ליחה אשר מפריעים לעליית יאנג טהור אל הראש, או חסר צ”י ודם אשר גורמים לחסר תזונה של המוח.
סך התסמינים של האיש מתאימים לכיח-ליחה כגורם לסחרחורות. זה הפריע לעליית יאנג טהור אל הראש, לכן הסחרחורות והפרעות הראייה. התיישבות הליחה במחמם המשולש על כל חלקיו הביא ללחץ בחזה, אי נוחות באפיגסטריום ולטפטוף השתן. הכבדות בגפיים והיובש בלוע היו עדות לכיח החם. זה אף גרם לחיפוי הצהוב בלשון והדופק החמקמק.

הטיפול:
מטרת הטיפול היתה לפנות את הכיח, להיפטר מן הליחה ולשחרר את החום. נקודות הדיקור שנבחרו היו: בקודקוד במסלול השליט, בין הגבות, ברגל במסלול הקיבה, ברגל במסלול הטחול, ביד במסלול המעי הגס, בגב במסלול שלפוחית השתן, בבטן במסלול ההתעברות.

כבר בטיפול הראשון היתה השפעה על הסחרחורת ועל הראייה המטושטשת, לחץ הדם ירד ל – 135-90 ממ”כ. לאחר הטיפול השני היה שיפור נוסף בכל הפרמטרים ולכן הופסק הטיפול התרופתי. בשל כעס שהופיע עלה לחץ הדם ולכן הוספה נקודה ברגל במסלול הכבד. לאחר הטיפול הרביעי לחץ הדם התייצב סביב 140-90 ממ”כ. התיאבון גם הוא השתפר ומצב הרוח היה טוב וללא כעסים. החיפוי הצהוב הפך לדק ובצבע לבן. הטיפול ניתן מדי יום למשך שבועיים ולאחר מכן ירד לאחת ליומיים למשך חודש נוסף. הטיפול הופסק ובמעקב לאחר 6 חודשים לא היתה שום תלונה דומה.

בברכה, פרופ` משה שטרנפלד

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים