Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

סוכרת ודיאטה סוכרת ותזונה טיפול בסוכרת

אהבתם? שתפו עם חבריכם

היתרונות והחסרונות של שימוש דיאטות דלות קלוריות כדי להפוך סוכרת

 

סוכרת מסוג 2 הפכה לאחד ממצבי הבריאות הנפוצים ביותר בעולם. בעוד תרופות יכולות לעזור לאנשים לנהל את הסימפטומים שלהם, כמה מומחים רפואיים מציעים כי שינויים באורח החיים, כגון בעקבות דיאטה דלת קלוריות, יכול להפוך את המצב הכרוני הזה. אבל האם שינויים כאלה תמיד בני קיימא?
שתף בפינטרסטהאם זה תמיד בטוח לעקוב אחר דיאטה דלת קלוריות כדי לשלוח סוכרת מסוג 2 להפוגה? אנחנו חוקרים.
כ -96% מתוך כ -537 מיליון אנשים ברחבי העולם הסובלים מסוכרת חיים עם סוכרת מסוג 2. מספר חולי הסוכרת צפוי לעלות לכ-783 מיליון עד שנת 2045.
אמנם אין כיום תרופה לסוכרת מסוג 2, הסימפטומים שלה ניתן לנהל – ואפילו הפוך – באמצעות ירידה במשקל ושינויים באורח החיים, כגון פעילות גופנית יותר בעקבות תזונה בריאה .
לאחרונה, כמה מדענים התמקדו בשימוש בדיאטה דלת קלוריות כתשובה להפוגה בסוכרת מסוג 2. עם זאת, יש האומרים כי דיאטה דלת קלוריות לטווח הארוך לא יכול להיות ריאלי בעולם האמיתי.
מהי בדיוק דיאטה דלת קלוריות? איך זה יכול לעזור להפוך סוכרת מסוג 2? והאם סוג זה של דיאטה מתאים לכל מי שיש לו סוכרת מסוג 2?
Medical News Today שוחח עם חמישה מומחים רפואיים בנושא זה כדי לברר אם דיאטה דלת קלוריות היא הצעד הנכון עבור אנשים עם סוכרת מסוג 2.

 

איך דיאטה וסוכרת מסוג 2 קשורים?

סוכרת מסוג 2 היא מצב שבו הגוף כבר לא יכול להשתמש או לייצר אינסולין כראוי. אחד הגורמים העיקריים לסוכרת מסוג 2 הוא עודף משקל או השמנת יתר.
"סוכרת מסוג 2 היא הפרעה הקשורה למשקל שבה אנשים אינם מסוגלים לייצר מספיק אינסולין לגופם", הסבירה ד"ר ג'ניפר צ'נג, ראש המחלקה לאנדוקרינולוגיה במרכז הרפואי האוניברסיטאי האקנסאק מרידיאן ג'רזי שור ל- MNT. "הם מפתחים עמידות לאינסולין כאשר הם עולים במשקל. האינסולין נכנס לרקמת השומן במקום לזרם הדם שלהם. השיפור בשליטה הגליקמית קשור לירידה במשקל".
בגלל הקשר של סוכרת מסוג 2 למשקל, רוב אפשרויות הטיפול סובבות סביב שינויים באורח חיים בריא, כולל שינויים תזונתיים.
באופן כללי, המכון הלאומי לסוכרת ומחלות עיכול וכליות (NIDDK) ממליץ לאנשים עם סוכרת מסוג 2 לעקוב אחר דיאטה המתמקדת בירקות, פירות, חלבון, דגנים מלאים, מוצרי חלב ושומנים בריאים ללב.
בנוסף, מחקרים קודמים מצביעים על כך שלדיאטות ספציפיות – כגון דיאטת DASH , דיאטה ים תיכונית ודיאטת פליאו – יכולה להיות גם השפעה חיובית על סוכרת מסוג 2

 

מה נחשב דיאטה דלת קלוריות?

אדם בדיאטה דלת קלוריות יצרוך בין 1,000 ל-1,500 קלוריות ביום, בהתאם לצרכים הספציפיים שלו.
המטרה של דיאטה דלת קלוריות היא ליצור גירעון קלורי שיכול בסופו של דבר להוביל לירידה במשקל. גירעון עקבי של 500 עד 1,000 קלוריות יכול לעזור לאדם לאבד 1 עד 2 פאונד (0.4-0.9 ק"ג) בשבוע.

ההנחיות התזונתיות לאמריקאים מציעות תזונה בריאה המורכבת מ:
• התמקדות בפירות וירקות במשך מחצית מכל ארוחה
• בחירת דגנים מלאים וחלבון
• בחירת מוצרי חלב דלי שומן או נטולי שומן, מוצרי חלב ללא לקטוז או סויה מועשרת
• הגבלת צריכת נתרן, שומן רווי וסוכר.
מכיוון שכמות הקלוריות הדרושה משתנה בין כל אדם, עליהם לדבר עם הרופא שלהם או עם דיאטנית מוסמכת לפני תחילת דיאטה דלת קלוריות.

 

כיצד דיאטה דלת קלוריות יכולה לעזור להפוך את הסוכרת?

ד"ר קתלין אקסן, יו"ר המחלקה וסגנית יו"ר התזונה לתואר שני במדעי הבריאות והתזונה בברוקלין קולג', היא מחברת שותפה של מחקר על דיאטות דלות קלוריות וסוכרת מסוג 2 שפורסם ביוני 2021.
לדבריה, מכיוון שתנגודת לאינסולין היא מאפיין מרכזי של סוכרת מסוג 2 וירידה במשקל מפחיתה את התנגודת לאינסולין, זו תהיה דרך לתזונה דלת קלוריות להכניס את הסוכרת להפוגה.
"ירידה במסת רקמת השומן מורידה את רמות חומצות השומן החופשיות בדם, מה שימתן את השפעתן על חילוף החומרים בכבד, מה שיאפשר למסלולי הכבד להיות מגיבים יותר לאינסולין", הוסיפה. "תנגודת נמוכה יותר לאינסולין מביאה לשליטה טובה יותר ברמת הגלוקוז בדם ובשומנים בדם".
מוניק ריצ'רד, תזונאית דיאטנית רשומה, הבעלים של Nutrition-In-Sight, ודוברת התקשורת הארצית של האקדמיה לתזונה דיאטטית, אמרה שאם אדם מפחית את צריכת הקלוריות שלו, הוא גם מקטין את כמות הפחמימות שהוא צורך, מה שמשפיע על רמות הגלוקוז בדם.

 

"קפיצות נמוכות יותר ברמת הגלוקוז בדם יפחיתו בתורן את צרכי האינסולין מהלבלב, וישמרו על תפקוד תאי הבטא שמייצרים אינסולין. התהליך שבו הגוף אוגר אנרגיה נוספת (קלוריות) כשומן צפוי להיות מופחת מאוד. בהתאם לגירעון הקלורי, גם מסלולים לשריפת עודפי הגלוקוז ומאגרי השומן יהיו פעילים כדי לענות על צרכי הגוף".
"כל שרשרת התפקודים המטבוליים בגוף תושפע, ככל הנראה ותאפשר לתאים להיות רגישים יותר לתהליך הגלוקוז-אינסולין מכיוון שהוא אינו מוצף בעודף", הוסיף ריצ'רד.

 

האם דיאטה דלת קלוריות יכולה להציב סוכרת מסוג 2 בהפוגה?

מחקרים קודמים סיפקו ראיות לכך שדיאטה דלת קלוריות יכולה לעזור להכניס סוכרת מסוג 2 להפוגה לטווח הארוך.
האגודה האמריקאית לסוכרת מגדירה הפוגה בסוכרת כשמירה על רמות סוכר נורמליות בדם – רמת המוגלובין מסוכרר של פחות מ -6.5% – במשך 3 חודשים או יותר.
מחקר שפורסם ביוני 2021 מצא שאנשים שעקבו אחר דיאטה דלת קלוריות לסירוגין הצליחו להשיג שליטה גליקמית אופטימלית.
מחקר אחר שפורסם בספטמבר 2022 דיווח כי שליש ממשתתפי המחקר הצליחו להכניס את הסוכרת שלהם להפוגה במשך 8 שנים לפחות לאחר דיאטה דלת קלוריות מאוד.

 

השערת מחזור התאומים

במפגש השנתי של האגודה האירופית לחקר סוכרת 2023, ד"ר רוי טיילור, פרופסור לרפואה ומטבוליזם באוניברסיטת ניוקאסל בניוקאסל, בריטניה, דיבר בעד דיאטה דלת קלוריות שתוביל להפוגה מתמשכת של סוכרת מסוג 2 בסביבה בעולם האמיתי.
הוא אמר MNT כי ההוכחה לכך ניתן למצוא בסדרה של חמישה מחקרים גדולים שנערכו בניוקאסל המאשרים את השערת מחזור התאומים .
"האחרונים השתמשו בנתוני המחקר שלנו ממחקרים על אנשים עם וללא סוכרת מסוג 2 וחזו בשנת 2008 כי תקופה של דיאטה דלת קלוריות תפחית בחדות את תכולת השומן בכבד", הסביר ד"ר טיילור.
"זה יביא תועלת בשתי דרכים. זה ישפר את התגובה לאינסולין ויאפשר לגוף לחזור לתפוקה נורמלית של גלוקוז מהכבד. באופן מכריע, זה יחזיר לנורמה את התפוקה המוגברת של שומן מהכבד אשר ספוג את כל רקמות הגוף בשומן עודף, אבל התאים מייצרי האינסולין בפרט ידוכאו על ידי זה".
"אז השערת מחזור התאומים חזתה התעוררות של התאים מייצרי האינסולין ברגע שהלחץ המטבולי הזה הוסר", המשיך.
"להפתעתי, המחקר הביקורתי שפורסם ב-2011 הראה שזה בדיוק מה שקורה בתנאי שהדיאטה דלת הקלוריות מספיקה כדי להוריד את משקל הגוף ב-10-15 ק"ג. המחקרים הבאים שלנו מיינו פרטים, ובמיוחד הראו שההפוגה נמשכה כל עוד נמנעה העלייה במשקל", אמר ד"ר טיילור.

 

האם דיאטה דלת קלוריות מתאימה לכל חולי סוכרת?

בעוד ראיות נראה לתמוך דיאטה דלת קלוריות כאופציה להצבת סוכרת להפוגה, חשוב לציין כי סוג זה של התערבות תזונתית לא יכול להיות עבור כולם.
"יש אנשים עם סוכרת שלא סובלים מעודף משקל מלכתחילה, כי זו לא מחלה אחידה", אמר ד"ר אקסן. "הם לא צריכים לרדת יותר במשקל, כי הם יאבדו מסת גוף רזה. אנשים עם רמות גלוקוז גבוהות בדם או סיבוכים אחרים לא יכולים להסתמך רק על תזונה.
"דיאטה דלת קלוריות אינה מתאימה לכולם", הזהיר גם ד"ר צ'נג. "זה יכול להיות מסוכן למי שנמצא בדיאטה מסוג זה ויש לו סיכון גבוה לסוכרים נמוכים, ללא מספיק קלוריות, במיוחד אצל מבוגרים. אם הם לא סובלים מהשמנת יתר, אז אין תועלת רבה לתזונה דלת קלוריות".
להתחיל דיאטה דלת קלוריות זה דבר אחד – להישאר על זה לטווח ארוך זה דבר אחר.

 

"התרבות שלנו מקשה עלינו להימנע מכמה מהשינויים המורכבים יותר שעשויים להיות קשורים לתזונה דלת קלוריות", הסביר ריצ'רד.
"לדוגמה, ארוחות רבות במסעדות ומזונות נוחות המוצעים נוטים להכיל יותר קלוריות מאשר הכנת הארוחה בעצמך. אם האדם אינו מושקע בלמידה על מתכונים בריאים יותר או מוצרים להכנת ארוחות, זה לא יכול להיות "בחיים האמיתיים" או מעשי עבורם. אכילה היא גם קשר חברתי חשוב מאוד שיש להגביל למשך זמן רב ועלולה להשפיע על הבריאות הנפשית והפיזית", הוסיפה.
לא כל הקלוריות שוות.

 

ד"ר פויה שפיפור, רופא משפחה מוסמך ורפואת השמנת יתר, ממרכז הבריאות פרובידנס סנט ג'ון בסנטה מוניקה, קליפורניה, אמר ל- MNT כי הטריק לדיאטה דלת קלוריות בת קיימא הוא בסוגי הקלוריות המופחתות.
"כשאנחנו מדברים על דיאטה דלת קלוריות, זה תלוי איזה סוג קלוריה אתה מפחית, כי לגוף של כולם יש מאגרי שומן שאם אנחנו יכולים לאכול, במובן מסוים, אז אנחנו לא בהכרח צריכים הרבה קלוריות", הוא מפרט.
"אז אם הדיאטה דלת הקלוריות לוקחת בחשבון את אבות המזון הנכונים, אם אתה מצמצם קלוריות בעיקר מפחמימות, אבל לא בהכרח מחלבון ושומן, אז זה מאלץ את הגוף להתחיל לנצל את מאגרי השומן המאוחסנים כשנגמר לו הגלוקוז. ואז זה הופך להיות יותר בר קיימא כי רעב לא יהיה בעיה", הסביר ד"ר שפיפור.
"אם אתה רק מצמצם קלוריות אבל עדיין אוכל חומרים משמרים, עמילן וסוכר, אז זה לא הופך להיות בר קיימא כי אתה רעב כל הזמן", הוא הסביר.
כיצד אנשים עם סוכרת מסוג 2 יכולים להשתמש בתזונה כדי לשפר את מצבם?
כשמדובר בשינויים תזונתיים עבור אנשים עם סוכרת מסוג 2, ריצ'רד אמר כי באופן כללי, זה מועיל עבור אנשים רבים להפחית את כמות הסוכר העודף בתזונה שלהם ממזון מעובד, אשר באופן טבעי מפחית קלוריות ומפנה מקום לבחירות צפופות יותר בחומרים מזינים כמו פירות וירקות.

 

"תזונאים דיאטנים רשומים (RDNs) הוכשרו במיוחד בטיפול תזונתי רפואי (MNT) המציע התערבויות תזונתיות ספציפיות למצבי מחלה ספציפיים", המשיכה. "עבור אלה עם סוכרת מסוג 2, פגישה עם RDN יהיה מועיל כדי להבין אילו שינויים תזונתיים ואורח חיים עשויים להיות המתאימים ביותר, ישים ומעשי עבור הפרט ליישם."
ד"ר שפיפור אמר כי דיאטה דלת פחמימות, כמו הדיאטה הים תיכונית, יכולה להיות בת-קיימא.
"אם הדיאטה היא משהו שלפחות יש לך 10-12 גרם בערך 283-340 גרם של סוג כלשהו של חלבון בריא, 30-40 גרם של סיבים – הפחמימות יכולות להיות דגנים ופירות וירקות – וקצת שומן, אז זה יהיה מאוד משביע, זה יהיה מאוד משביע, וזה באמת יעזור עם סוכרת, "

 

"התזונה שלך תמיד חשובה, כמו גם פעילות גופנית סדירה", סיכם ד"ר אקסן. "הסתמכות רק על תרופות תגרום לצורך גובר בתרופות לאורך זמן, וזה יכול להחמיר את המחלה".
"אתה יכול לשפר את איכות החיים שלך – דיאטה היא לא רק על כמה קלוריות אתה צורך, אלא על סיבים, חומרים מזינים צמחיים, מינרלים, וסוגי שומן שאתה צורך", היא הוסיפה. "חנך את עצמך על הטיפול של הגוף שלך. זה היחיד שיש לך".

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים