חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

סוכרזית? אספרטיים?

אהבתם? שתפו עם חבריכם

סוכרזית? אספרטיים?

מאת ד”ר חיים סדובסקי

אספרטיים, המרכיב ה”דיאטטי” בסוכרזית, הוא ממתיק מלאכותי מתוק פי 160 עד 220 מהסוכרוז, חסר ריח, ובניגוד לממתיק נפוץ אחר, הסכרין, אין לו טעם לוואי, מה שמוסיף מאוד לחשיבות המסחרית שלו. חסרונותיו העיקריים שבהם מכירים בתעשיית הדיאטה, הם חוסר יציבותו בחום, אורך חייו הקצר יחסית והסכנה שהוא מהווה לחולי מחלת פנילקטונוריה.

האספרטיים מורכב משתי חומצות אמינו (אבני הבנין של החלבונים, נקראים חומצות אמינו או חומצות אמיניות), חומצת אמינו פנילאלאנין וחומצה אספרטית וכן חומר נוסף הידוע בשם מתנול. שלושת הרכיבים הללו מצויים מדרך הטבע, כמעט בכל מזון, במידה כזו או אחרת. שתי חומצות האמינו מצויות בעיקר במזון מהחי והמתנול מצוי בעיקר במזון מהצומח. עובדה זו משמשת כנשק בידי יצרני המזון הדיאטטי, שהנה אספרטיים הוא “מזון טבעי”. אולם טיעון זה חוטא לאמת, מפני ששלושת הרכיבים הללו יוצרים תרכובת שונה בתכלית מאלו המצויות בטבע. הם יוצרים כימיקל בשם: אל אספרטיל-אל פנילאלאנין מתיל אסתר (L-aspartyl-L-phenylalanine methyl ester) שקיים רק בצורתו התעשייתית הזו, ועלול לגרום לבעיות בריאות, כפי שיובן בהמשך.

אספרטיים מתפרק בגוף בתוך כדי שיחרור הפנילאלאנין שהיא חומצת אמינו חיונית, אותה אין הגוף מסוגל לסנטז בעצמו והוא חייב לקבלה מהמזון. היא מצויה בכמות רבה בהמוגלובין שבדם האדם. חשובה לצבעי העור, השיער, העיניים והדם. בעזרת האנזים פנילאלאנין הידרוקסילאז (phenylalanine hydroxylase), היא הופכת לחומצה אמינית תירוזין, החשובה לבלוטת התריס וחילוף החומרים ודרושה לייצור נוראדרנלין אשר משמש כמוליך עצבי (נוירוטרנסמיטר) בין סיבי העצב במוח. פנילאלאנין מסייעת לזיכרון, מפחיתה כאבי רעב, אנטי דכאונית ושומרת על עירנות ורעננות הגוף, מצויה בכל מיני המזונות ובעיקר במזון שמקורו בחלבון מהחי. ללא ספק חומצה חשובה ביותר.

אולם אליה וקוץ בה. כשחסר האנזים ההופך את הפנילאלאנין לחומצת אמינו תירוזין, תיווצר המחלה הנדירה פנילקטונוריה,phenylketonuria או בקיצור PKU התוקפת ילדים ופוגעת בעיקר במוחם, גורמת (במידה ולא אובחנה בזמן) לפיגור שכלי ועוד. מחלה זו אינה נוצרת בגלל חוסר תירוזין, שהרי לא מופיעים סימנים של מחסור בו, כי אם בגלל עודף פנילאלאנין שלא הפך לתירוזין והצטבר בדם. עובדה זו ניתנת להוכחה, שהרי דיאטה דלת פנילאלאנין משפרת ומיטיבה עם סימני המחלה. דהיינו, שורש הבעיה הוא עודף פנילאלאנין!

האנזים פנילאלאנין הידרוקסילאז אשר מזרז הפיכת פנילאלאנין לתירוזין, קיים בדרך כלל בכמות מוגבלת, כמו כל חומר המיוצר בגוף, שהרי שום דבר אינו מופק בכמות אינסופית. ככל שיעלה ריכוז הפנילאלאנין בדם, כך תלך גם פעילות האנזים ותעלה עד גבול מסוים.
מעבר לכך, עליה בריכוז הפנילאלאנין לא תגרום יותר לפעילות נוספת של האנזים.
זאת מכיוון שהאנזים נוצר בכבד, נעשה בו שימוש ואז הוא נוצר שוב. מין מחזוריות שכזו. לפיכך, עודף פנילאלאנין שאינו יכול להפוך לתירוזין, עקב אי יכולתו של הכבד לעמוד במעמסת ייצור מוגברת של הפנילאלאנין-הידרוקסילאז, יביא מן הסתם למחסור יחסי באנזים, שיביא לעודף יחסי של פנילאלאנין. מכאן שמחסור באנזים עלול לגרום לבעיה רפואית אשר אומנם אינה חמורה כמו פנילקטונוריה, אולם יכולה לפגוע בבריאות בצורה כזו או אחרת. עודפי פנילאלנין רעילים ומזיקים בעיקר למוח עצמו. ישנה אף אסכולה הגורסת שעודף פנילאלאנין שאותו אוכלת או שותה האם ההרה או המניקה, עלול לגרום אצל תינוקות לפגיעה מוחית, ובמקרים חמורים גם להתקפי אפילפסיה. עם זאת, יש לציין שככל הידוע כיום, לא נבדקה צריכת אספרטיים אצל אמהות של ילדים החולים ב- PKU. סימנים מוקדמים לעודף פנילאלאנין, עשויים להיות חלק מהסימנים הבאים: עור יבש, נדודי שינה, דיכאון, היפראקטיביות, כאבי ראש, מיגרנה וכד`.

בני אדם בכל גיל, זקוקים בכל יום ל- 30 מ”ג פנילאלאנין לכל ק”ג משקל גוף בערך. מתוך כך יוצא שאדם שמשקלו 70 ק”ג זקוק ל- 2,100 מ”ג או קצת למעלה משני גרם פנילאלאנין ביום. כמות זו מסופקת ללא בעייה דרך המזון הרגיל שאותו אוכל אדם בכל יום. והנה, מעבר לכמות זו, מאושרת במקומות שונים בעולם תוספת של אספרטיים במידה של 30 – 50 מ”ג לק”ג משקל גוף. כלומר, האספרטיים עלול להוסיף כמות גדולה נוספת של פנילאלאנין בכל יום. האיחוד האירופי אגב, כמו גם משרד הבריאות בישראל, אוסרים על צריכה של יותר
מ- 40 מ”ג אספרטיים לק”ג משקל גוף.

חוץ מהפנילאלאנין שמתפרק מהאספרטיים, מתפרק ונספג בגוף גם המתנול הידוע גם כאלכוהול עץ או מתיל אלכוהול. חומר זה, המצוי בכמויות זעירות בכל מזון מהצומח, מצוי גם באספרטיים בזכות יכולתו להגיב לחומצות אמינו וליצור מתיל אסטר החיוני ליצירת הממתיק. ובכן, מתנול מהווה רעל קטלני גם בכמויות קטנות. בזה יכול להיווכח כל תלמיד תיכון הפותח אנציקלופדיה. מתנול דרוש גם ליצירת פורמלדהיד שהוא גז קטלני לכשעצמו. מעבר לכך, מעניין לציין שהמתנול משמש גם כדלק למכוניות מרוץ וכממס בתעשיית הפלסטיק והגומי.

הרגל השלישית שעליה ניצב האספרטיים היא החומצה האספרטית שהתגלתה לראשונה בשנת 1868. זוהי חומצה אורגנית, אחת מחומצות אמינו (אבני הבנין של החלבונים), המצויה באופן שכיח ברקמות בעלי חיים. זוהי אינה חומצה חיונית שאותה יש לקבל מהמזון, מכיוון שהיא נוצרת בכבד מהידרוליזה (פירוק יוני המלחים) של חומצה אמינית אספרגין וחלבונים נוספים המצויים בעיקר במולסה של קני סוכר צעירים וסלק סוכר. אומנם אין ידוע על בעיות בריאותיות כרוניות הנגרמות בגלל חומצה אספרטית, אולם ידוע שבצריכת כמות גדולה, עלולה החומצה לפגוע במערכת העיכול ולגרום למעי רגיז או מחלות מעיים דלקתיות. עם זאת, למרות שלא קיימות הוכחות חד משמעיות, קיים בכל זאת חשש לסדרת תופעות שליליות החל מכאבי ראש, דיכאון וסחרחורות ועד עוויתות שרירים וכאבי פרקים.
ועוד חשוב לזכור שלמרות כל המחקרים שנעשו על השפעת האספרטיים, עדיין לא היה מחקר שבחן את השפעת האספרטיים לאורך זמן. אפילו לא לאורך מחצית חייו של אדם. בישראל מומלץ שלא לצרוך יותר מ- 40 מ”ג לק”ג משקל גוף והוא מוגבל ל- 0.6 גרם לליטר משקה קל או אלפית אחת ממשקל המזון בקינוחים או דגני בוקר.

בברכה, ד”ר חיים סדובסקי

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים