חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

סוגי לידות – מה חשוב לדעת כדי לעבור אותן בשלום

אהבתם? שתפו עם חבריכם

לידות – הסוגים, ומה חשוב לדעת כדי לעבור אותן בשלום

לפני שאסקור את נושא הלידה ומה שקשור להתנהלות בחדר הלידה והטיפול בכאבים, אפרט מספר דברים: הלידה אצל בני האדם היא הקשה ביותר מבין כל היונקים. הסיבות לכך הן שתיים:
א. מהרגע שהאדם החליט ללכת על שתיים, הצטמצמו קוטר והיקף האגן שלו.
ב. האדם החליט להיות חכם ולדבר ומאז גודל המוח והיקף הגולגולת שלו גדלו.
היחס בין גודל האגן וגודל הראש הוא בדרך כלל גבולי, ומכאן הקושי. אצל כל שאר היונקים היקף הגולגולת קטן בהרבה מהיקף האגן, לכן תהליך הלידה אצלם קל הרבה יותר.

קורס הכנה ללידה
הנושא השני החשוב לכל אישה לפני לידה ראשונה הוא קורס הכנה ללידה. מטרת הקורס להוריד את רמת החרדות הרבות והעצומות המלוות את תהליך הלידה. החרדות מגבירות את הכאב והפחד שלפני הלידה. הדבר משול לאדם ההולך על מדרכה ונתקל במכשול. ברגע שהוא רואה את המכשול, מידותיו, עומקו וגודלו – הוא יודע איך לעבור את המכשול. אולם אם לצורך הדוגמא נקשור את עיניו ונאמר לו מכשול לפניך – הוא לא ידע איך להתגבר עליו, משום שאינו רואה ומכיר אותו. כאשר אנו עוברים את הקורס, אנחנו לומדים בהרחבה על הלידה, השלבים השונים שלה, על מה שעומד לקרות, הציוד בו משתמשים וכו`. כל זה מקל עלינו יותר לעבור ואולי אפילו ליהנות מתהליך הלידה כמו שהיינו רוצים .

סוגי לידות
כללית, ניתן לחלק את סוגי הלידות לשתיים: לידה “רגילה” ולידה “טבעית”. הסוג הראשון היא הלידה הרגילה המתקיימת בחדר הלידה. בסוג זה של לידה, היולדת נמצאת במעקב בחדר הלידה כשהיא משתמשת בתרופות להקלת הכאבים ומחוברת בידה למכשיר המוניטור, העוקב אחרי בריאות העובר וצירי הלידה.

תרופות להקלה על כאבי הלידה
התרופות המקובלות כיום להקלה על כאבים בלידה מתחלקות לשתי קבוצות: קבוצת האופיטים – הפטידין המפורסם – שהוא מעין מורפיום סינטטי אותו ניתן להזריק לתוך השריר או הווריד. הוא גורם לשיכוך משמעותי של הכאבים. פעמים רבות הוא מסדיר גם את הצירים: הם הופכים בזכותו לצירים סדירים ואפקטיביים. חסרונותיו הם:
א. הוא משפיע בצורה שמעבירה את האם לעולם חלומות משלה, המנתק אותה בתקופת שיא ההשפעה מקשר מלא עם הקורה מסביבה.
ב. אם התינוק נולד תוך שעה מקבלת הזריקה, ייתכן ומרכז הנשימה שלו יהיה מורדם והוא יזדקק לתרופות נגד – ל-פטידין (הנקראת נארקן) ו/או קצת הנשמה.
ג. חסרון נוסף: זמן ההשפעה מוגבל למספר שעות קצר ולא נוטים לחזור על מתן הפטידין.

שיטת ההקלה השניה על כאבי הלידה היא ההרדמה האפידורלית. זו השיטה המקובלת והפופולרית ביותר. בשיטה זו מזריקים חומר באיזור כניסת העצבים לעמוד השידרה (ההזרקה מבוצעת ע”י רופא מרדים בדר”כ). הקושי הטכני כאן הוא להגיע למקום הנכון, לחלל האפידורלי. החומר מוזרק באמצעות צינורית פלסטיק עדינה הנשארת במקום, בדרך כלל עד אחרי הלידה. החומר המוזרק “מנתק” את הולכת “מידע” הכאב באמצעות עצבי התחושה אל המוח. נוצר מעין
“קצר” חשמלי והרגשת הכאב אינה מגיעה למוח. יתרון נוסף, שהחומר גורם גם להתרחבות כלי הדם בחצי הגוף התחתון דבר המשפר את הספקת הדם לרחם ולעובר ולכל הקשור בכך. יתרון נוסף: במידה ויש צורך בהתערבות ניתוחית כלשהי במהלך הלידה, מבצעים אותה באותה שיטה, כאשר מה שנותר לעשות הוא להוסיף חומר בכמות גדולה יותר דרך צינורית הפלסטיק הנמצאת כבר בחלל האפידורלי – דבר החוסך זמן וסיבוכים.

חסרונות ההרדמה האפידורלית: יש הטוענים להארכת השלב השני של הלידה, מכיוון שרפלקס הלחץ של האישה פחות מורגש על ידה, ולכן מפריע בשיתוף הפעולה. יש דיעה גם שאחוז הלידות המכשירניות עולה עקב כך. אבל לא כולם מסכימים עם הדיעות הנ”ל. בעיה נוספת נדירה ביותר בהרדמה אפידורלית, היא הופעת כאבי ראש לאחר הלידה. לבעיה זו קיים טיפול מיידי והכל חולף. כאבי גב ממושכים לאחר הלידה אינם קשורים להרדמה האפידורלית. יולדת יכולה לעבור גם לידה רגילה ללא כל התערבות תרופתית במידה ולידתה מהירה וקלה.

תומכה לידה – דולה
בשנים האחרונות מאפשרים לבן משפחה להיות נוכח עם היולדת בחדר הלידה, דבר המקל מאוד על האישה, תומך בה ועוזר לה רבות. חידוש נוסף של העשור האחרון בחדר הלידה הוא תומכת לידה או בשם הבינלאומי – “דולה”. נשים אלה שעברו קורס הכנה בנושא, תומכות ביולדת, פיזית ונפשית בדרכים שונות: על ידי עיסויים או רפלקסולוגיה קלה, ומעודדות אותה. לפי הוראת משרד הבריאות, הן אינן רשאיות להתערב במהלך הרפואי של הלידה, כמו מתן תרופות והחלטות של הצוות הרפואי.

לידות טבעיות
הסוג השני של הלידות הוא הלידות הטבעיות. לידות אלה מתבצעות ללא התערבות רפואית. בלידה הטבעית קיימים אמצעים אחרים המטפלים בכאב בלידה. אחת מהלידות האלה היא לידת המים, כאשר האשה מצויה באמבט מים בטמפרטורה הנוחה לה. היא יכולה לנוע ולשנות תנוחה בקלות בתוך המים וליהנות מהאפקט המרגיע של מים חמים המקלים על כאבי השרירים ומרפים אותם. נשים שיולדות בלידה מסוג זה חייבות לעבור קורס מיוחד של הכנה ללידה המכין אותן ומלמד אותן איך לתפקד במים.

שיטות אחרות הן השיטות המקובלות של לבואייה ולאמאג`, המבוססות על נשימה נכונה, שמטרתה להגביר את ריכוז החמצן בדם – דבר המקל ומפחית את הרגשת הכאב. השיטה דוגלת בהרפיה עצמית, שינויי תנוחה, שימוש במוזיקה מתאימה ואהובה על ידי היולדת, עמעום אורות, שיתוף בן הזוג בהרפיות, ביצוע היפנוזה עצמית בדרגות שונות וכדומה. שיטות אלה מבוצעות בדרך כלל בעזרת מיילדת מיוחדת שהעבירה את ההכנה הנ”ל ליולדת לקראת הלידה ותירגלה אותה עם היולדת מספר רב של פעמים ההכרחי להצלחת הלידה.

ניתוח קיסרי
סוג שלישי של לידות שחייבים להזכיר, הוא הניתוח קיסרי. כיום יכולה לבוא כל יולדת לבית-חולים ולבקש ללדת בניתוח קיסרי ללא סיבה רפואית. רוב בתי-החולים בעולם המערבי ובארץ יקבלו את רצונה ויבצעו עבורה את הניתוח. חלק מהמקומות ינסו למנוע מהאשה לעבור ניתוח, אולי מיותר אבל בסוף הוא יבוצע, אם זה רצונה.

להחלטה הזו של המערכת הרפואית קיימות סיבות רבות, שלא כאן המקום לפרט אותן. מה שחשוב לדעת, הוא שיולדת שמעוניינת בניתוח קיסרי מראש, גם ללא סיבה רפואית, תזכה בו.

לסיכום, לרשותך היולדת עומד מבחר מגוון של צורות לידה. לא נותר לך אלא לבחור ולהחליט מה נוח ומה מתאים לך, ללמוד את השיטה ולהתכונן אליה, בעיקר כשמדובר בלידה טבעית. חשוב להדגיש שהדברים אינם סופיים ומחייבים. למשל, יולדת בלידה טבעית שחשה בכאבים ומעוניינת בזריקה אפידורלית – רק צריכה לבקש, והיא תקבל, כמובן.

שתהיה לכן לידה קלה ובריאה,

ד”ר אילון לחמן – מומחה לגיניקולוגיה, מנתח ומיילד בכיר

 

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים