חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

נתונים עדכניים על מידת הנזק הרפואי הנגרם בעישון נרגילה.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית  וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.


 


עישון נרגילה בניגוד לעישון סיגריות בו המעשן מוגבל לסוג הטבק הנכלל בסיגריה, הוא סוג עישון בו המעשן יכול לתת דרור לדמיונו, וכך הוא יכול להבעיר ולעשן סוגי טבק שונים, ואף חומרי בעירה שאינם טבק כלל.


נרגילות הפכו חלק מתרבות הפנאי בעיקר באסיה ובאפריקה בעיקר החל מהמאה ה-16, ויש מייחסים את המצאת הנרגילה לרופא Hakim Abul Fath שעבד בשרותו של הקיסר Akbar  אשר שלט בהודו במחצית השנייה של המאה ה-16, דווקא בגישה רפואית חיובית: לאפשר לקיסר חובב העישון להשתמש במתקן “שיהיה פחות מסוכן לבריאותו מאשר עישון ישיר של טבק”.


מתברר שאמונה מקובלת בציבור חובבי הנרגילה אם כי לא בהכרח מוכחת, שעישון נרגילה הוא יחסית בטיחותי, היא אמונה עתיקה שהלכה והתבססה לאורך דורות, עד כי קשה לשרש אותה כעת.


אך הראיות העובדתיות חולקות על ההתייחסות הבלתי-מודאגת של מעשני נרגילה לנזקים הבריאותיים הפוטנציאליים.


מטרת דברים אלה היא בהצגת העובדות לאשורן, ובהדגשה שגם כלי עישון אוריינטאלי וחביב למראה זה, הגדוש במים, יכול להעביר אל ריאות המעשן חומרים טוקסיים, ואף ניקוטין ממכר, כדי לפתות את מעשן הנרגילה להמשיך במנהגו. 


 


טקס עישון נרגילה נמשך בממוצע 20 עד 80 דקות, ובמהלכו מתבצעות בין 50 ל-200 שאיפות (puffs), כאשר הנפח של כל שאיפה כזו נע בין 150 מיליליטר עד לליטר אוויר-עשן.


משמעות נתון זה היא שמעשן הנרגילה חשוף לכמות עשן הגדולה באופן משמעותי מזו לה נחשף מעשן הסיגריות: בעישון סיגריה הנמשך 5-7 דקות בממוצע, נפח ה-puff הממוצע הוא 40-75 מיליליטר, ומספר שאיפות האוויר לסיגריה הוא 8-12, באופן שנפח העשן הנשאף בעישון סיגריה הוא בממוצע 0.5-0.6 ליטר.


משתמע אם כן שמעשן נרגילה קולט נפח עשן הגדול פי-100 (!!) מהנפח אותו קולט מעשן סיגריות.


אמנם המים שבמיכל הנרגילה סופגים חלק מהניקוטין שבעשן, אך מעשן הנרגילה עדיין נחשף למספיק סם ממכר הזה, כדי שיגרום לו להתמכרות. יתרה מכך, הלחות הנוצרת מהמים במיכל הנרגילה, הופכת את העשן הנקלט לפחות צורב ופחות מגרה את דרכי הנשימה, מה שמקנה למעשן תחושה מדומה של בטיחות, שמדובר בעשן “פחות אגרסיבי”. זאת ועוד, מעשן הנרגילה אינו מעשן “סדרתי” כמעשן סיגריות, והוא עושה זאת לעתים אחת ליום, או אף אחת למספר ימים. כך נוצרת אצלו תחושת “ההגנה” מפני פגיעה בריאותית, שהרי “אי-רציפות” בעישון נרגילה מאפשרת לנזקיו “להתפוגג”, לכאורה.


 


אחדים מיצרני הטבק המשמש את הנרגילות, טוענים שטבק זה אינו מכיל כלל עטרן (“0.0% tar“), אך יש בטענה זו כדי להטעות בהדגשת הנתון שעטרן נוצר כאשר יש בערה של הטבק, והרי בעישון נרגילה הטבק מתחמם לכאורה עד לשלב צריבה (roasting) ואינו בוער.


דרוש מחקר נוסף כדי לקבוע אם אמנם הטמפרטורה בה מצוי הטבק בנרגילה במהלך עישון מספקת לייצר עטרן.


מחקר שהתפרסם ב-2008 ב-Food Chemistry & Toxicology, מצא שעשן נרגילה מכיל כמויות גדולות יחסית של חומרים מסרטנים (קרצינוגנים), וכמות הקרצינוגנים בעשן הנקלט על ידי מעשן נרגילה במהלך “ישיבה” אחת גדולה פי-50 בהשוואה לכמויות של פחמימנים ארומטיים מסרטנים רב-טבעתיים המכילים 4 או 5 טבעות בנזן, שניתן למצוא בעשן של סיגריה בודדת המתכלה עד תום.


 


כדאי להקדיש מספר משפטים למבנה של כלי הנרגילה, שהלך והשתכלל במרוצת השנים עד להתגבשות כלי העישון המוכר כיום.


כללית, הנרגילה מורכבת מראש הכלי, מגוף הכלי שהוא למעשה צינור אנכי המקשר בין ראש הנרגילה למיכל המים, וכן מצינורית גמישה המשמשת לשאיפת העשן, המקובעת במכסה האוטם את מיכל המים המלא במים כדי חציו, ומסתיימת בפייה שנוהג המעשן להחזיק בין שפתיו.


הטבק שמניחים על מצע בראש הנרגילה חייב להיות לח או אף רטוב, ולעתים קרובות מעורבב טבק זה בפירות מיובשים למחצה, המקנים לטבק את ייחודו וטעמיו. 


בעישון נרגילה  הטבק אינו בוער במהלך העישון באופן המקובל והמוכר לגבי הטבק בעישון סיגריות, אלא מחומם לטמפרטורה מאוד גבוהה על ידי גחל (coal) המונח מעל הטבק, תוך שהוא מופרד ממנו על ידי נייר אלומיניום (כסף). כאשר מציתים את הגחל, והמעשן שואף דרך הצינורית, נוצר ואקום בחלל שמעל המים במיכל, ומאפשר שאיפת אוויר אל תוך המיכל, המגיע דרך ראש הנרגילה והטבק החם.


תוך מעברו דרך הגחל, האוויר המחומם המכיל כעת תוצרי בערה של הגחל, עובר דרך הטבק, ונוצר זרם האוויר המרכזי המכיל כמובן תרסיס (ארוסול) של עשן הטבק.


עשן זה עובר דרך המים שבמיכל הנרגילה, מבעבע בהם ועובר סינון חלקי: חלק מהעטרן והניקוטין שבטבק עובר סינון המעדן את טעם העשן. יש המהדרין ומוסיפים למיכל אלכוהול, משקאות מוגזים, או אפילו חלב, על מנת לזכות בתחושות וטעמי עישון אחרים.


 


הדמיון המזרחי יצר נרגילות בצורות שונות במקומות שונים בלֶבַנְט, וכן כמובן בהרכבי טבק שונים.


השם נרגילה מקובל דווקא בסוריה ובטורקיה, ואילו במצרים מיכל הזכוכית ידוע כ-Shisha, כאשר הטבק בטעמי פירות מכונה שם “מעסל”. אך מקובל במצרים גם כלי בו המיכל עשוי נחושת או פליז, והפייה שבפי המעשן עשויה מעץ, וגרסה זו ידועה כ-Goza, ומקובל לעשן במתקן האחרון טבק עם חשיש.


באסיה, הטבק ללא תוספות של פירות והוא ידוע כ-Ajami שמקורו בפרס.


בהודו, ובעיקר בקשמיר, צוואר הנרגילה עשוי מקני חזרן (במבוק), וגם שם הוא ידוע כנרגילה, ואילו מיכל המים בגרסה ההודית עשוי לעתים מנחושת והוא מכונה שם “הבלי בבלי” מה מכונה במערב “Hubble Bubble“.


תעשיית כלי עישון אלה בעולם יודעת היום עדנה, והגרסאות שלהם הופכות “ידידותיות” יותר: לדוגמה, אתר אינטרנטי משווק פיות (mouthpieces) לצרכני נרגילה, המכילות צמר-גפן, או פחם אקטיבי, שאמורים לספוח מרכיבי עשן כמו המסנן בסיגריות.


יש חברות המשווקות כימיקאלים שונים שמוסיפים למיכל המים כדי להיטיב עם המעשן, וכן רשתיות פלסטיק האמורות להקטין את גודל הבועות הנוצרות במים בעת שאיפת האוויר.


בניגוד לעישון סיגריות בו הקשר בין המעשן לסיגריה הוא אישי ואף אינטימי, עישון נרגילה נעשה בדרך כלל בחברותא, ולעתים קבוצות של שניים ואף יותר מעשנים חוברים לעשן בצוותא מאותה נרגילה עצמה. שיתוף אותו כלי הנרגילה בין מעשנים עשוי לגרום להדבקה במחלות שונות: הרפס השפתיים, שחפת, דלקת הסימפונות (ברונכיטיס) ומחלת הנשיקה.


 


בצפון אפריקה ובמדינה ערביות באסיה אין זה בלתי רגיל כאשר ילדים מעשנים עם הוריהם, כמו גם מעמדים של עישון נרגילה בבתי-קפה או מסעדות בהם שולטת השפה הערבית.


סקירה רחבה משנת 2004 ב-Biochemistry, Pharmacology & Behaviour, קובעת שעישון נרגילה מתרחש בעיקר בצפון אפריקה, בארצות מזרח הים התיכון ובדרום מזרח אסיה, אך מאז שנות ה-90 יש נטייה מתגברת של עישון נרגילה בקרב תלמידי מכללות ואנשים צעירים בארה”ב, בברזיל, ובמדינות אירופאיות שעד לפני דור לא היו מודעות כלל לתרבות עישון נרגילות.


 


סקר אפידמיולוגי רחב שהתפרסם ב-Lancet ב-2006, בחן מגמות עישון נרגילות בקרב 90 אלף נערים ונערות בני 13-15 שנה, ב-20 מדינות במזרח התיכון. נמצא ש-15.6% מבין הנערים ו-9.9% מבין הנערות, הצהירו על עישון נרגילה בחודש האחרון טרם ביצוע הסקר.


לשם השוואה, במדגם זה, רק 6.7% מבין הנערים ורק 3.2% מבין הנערות הצהירו על עישון סיגריות, מה שמדגיש את העובדה שעישון נרגילה הוא שלב מקדים בעישון, המדביק ומפתה ילדים בשנות העשרה המוקדמות שלהם, עוד טרם נלכדו ברשת הסיגריה.


מחקר עדכני משנת 2008 שהתפרסם ב-Journal of Adolescent Health, ואשר נערך בקרב 9,564 תלמידי בית הספר התיכון (גילאי 12 עד 18 שנה) באריזונה, מצא ש-7% מבין הבוגרים ביניהם הצהירו על עישון נרגילה בחודש האחרון, ואילו 10-20% מבין תלמידי מכללות בארה”ב (בני 18-22 שנה) הצהירו על התנסות עם הנרגילה. 


 


נראה שהחזות החביבה, המצועצעת, הטעימה (כטעם הפירות לבחירתך) והחברותית של הנרגילה, הופכת את ההפנמה וההיקלטות של צורת עישון זו בקרב נערים ואף ילדים לקלה יותר מאשר עישון סיגריות.


נרגילה הביאה לפגיעה בחומת החסינוּת מפני עישון, שמנעה שנים רבות נערות מוסלמיות מלהתחיל לעשן.


מחקרים הראו שילדות/נערות לבנוניות, אינן מוטרדות מהסטיגמה השלילית האופפת ילדה מוסלמית מעשנת סיגריה, בבואן לעשן נרגילה. לדוגמה, סקר בקרב 2,443 נערות ונערים בגיל ממוצע של 15 שנה בבירות, בירת לבנון, לא הראה את אותו קיטוב בולט בעישון סיגריות בגיל זה, בו מספר הנערים עולה בהרבה על מספר הנערות.


אותה תחושה מדומה של בטיחות בריאותית, גורמת להרבה נשים צעירות בהיותן בהריון לעשן נרגילה או אפילו לעבור בעת ההיריון מעישון סיגריות לעישון נרגילה, המצטיירת כבטוחה יותר.


ממחקר שהתפרסם ב-2008 ב-British Journal of Obstetrics & Gynecology מתברר שנשים לבנוניות המהוות 4.4% מכלל מעשני הנרגילה במדינה זו, הן בסיכון הגדול פי-2.4 ללידת תינוקות במשקל פחוּת , כאשר הן מעשנות נרגילה מדי יום במהלך הריונן.


 


אין כבר ספק שעישון נרגילה הפך לצורת ההתנסות המוקדמת ביותר עם טבק בקרב בני-נוער. לדוגמה, סקר בקרב 1,671 בני נוער אמריקנים ממוצא ערבי, הראה שכבר בגיל 14 שנה 23% מתוכם עישנו נרגילה, אך רק 15% התנסו עם סיגריות.


בסקר זה הסתבר שרבים מאלה שהצהירו על עישון נרגילות בגיל 14 שנה, עשו זאת לראשונה בהיותם בני פחות מ-10 שנה.


במאמר עדכני משנת 2008 שהתפרסם ב-International Journal of Tuberculosis & Lung Diseases, נמסר על תוצאות סקר שנערך בקרב סטודנטים לרפואה באוניברסיטת דמשק בסוריה, לגבי עישון נרגילה: נמצאה דינמיקה מובהקת של התחלת עישון נרגילה בגיל ההולך והופך צעיר יותר. כך, רפואנים סוריים בשנה החמישית ללימודיהם החלו צורכים נרגילה בגיל המבוגר יותר בממוצע ב-1.5 שנה, בהשוואה לגיל בו התחילו לצרוך נרגילה רפואנים באותה אוניברסיטה שהם בשנת הלימודים הראשונה שלהם.


 


נקודה חיונית אחרת העולה לכל דיון בדבר התלות שמפתחים מעשני נרגילה בכלי החביב והתמים למראה, היא שאלה כמות הניקוטין בטבק המשמש עישון נרגילה, וחשוב מכך, כמות הניקוטין המגיעה בפועל למעשן.


חוקרים בקליפורניה פרסמו באוקטובר 2007 ב-Nicotine & Tobacco Research, מטה-אנליזה של 6 מחקרים על החשיפה לניקוטין בעישון נרגילה, שמדדו רמות ניקוטין או קוטינין במעשנים בלבנון, ירדן, קווית, והודו. נמצא שעישון נרגילה, אחת ליום, מביאה לרמה ממוצעת של  קוטינין בשתן של 0.785 מיקרוגרם למיליליטר שתן, שהיא כמות קוטינין שמוצאים בשתן של מי שמעשנים 10 סיגריות מדי יום.


אפילו בשתן של אלה המעשנים נרגילה לא על בסיס יומיומי, נמדדה רמת קוטינין השווה לזו שמוצאים בשתן של אלה המעשנים 2 סיגריות מדי יום.


קוטינין הוא כידוע חומר המהווה נגזרת של ניקוטין, והוא נוצר בגוף לאחר שניקוטין המגיע מעישון עובר מטבוליזם ונוצרים תוצרי פירוק ניקוטין.


יתרונו של הקוטינין, שהוא חומר יציב יחסית, וניתן למדוד אותו בנוזלי גוף כמו דם, שתן ורוק, אפילו 48-72 שעות מאז שעישנו את הסיגריה האחרונה או את הנרגילה האחרונה, ועדיין עקבותיו ניתנים למדידה.


הנתונים המצוטטים כאן על רמות הקוטינין בשתן של מעשני נרגילה, מדגישים שלמרות שחלק מהסם הממכר הזה שבטבק, אמנם נספג במים שבמיכל הנרגילה, עדיין כמות הניקוטין המגיע לריאותיו ולדמו של מעשן הנרגילה משמעותית ביותר, ואין ספק שהיא תורמת לתלות שמפתח המעשן בנרגילה.


 


בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים