חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

נערות בהריון

אהבתם? שתפו עם חבריכם

נערות בהריון

בשנים האחרונות מתרבים הדיווחים על שיעור הולך ועולה של הריונות בגיל ה”עשרה”. בארה”ב ההערכה היא שלמעלה ממיליון נערות בגיל העשרה הרות מדי שנה, כאשר ארבע מתוך חמש מנן אינן נשואות. כ – 30,000 מהן מתחת לגיל 15 שנים. אם העלייה במספר המקרים תמשך בקצב זה, ניתן לנבא שכ- 40% מהנערות בנות ה- 14 של ימינו תהרינה לפחות פעם אחת עד הגיען לגיל 20.

כחמישית מכלל הלידות בארה”ב הן לאמהות צעירות אלו כשמחציתן מתחת לגיל 18. היקף התופעה מדהים ולא ניראה כי בקרוב הוא עומד להצטמצם, אלא נהפוך הוא.

מהן הסיבות לתופעה זאת?
נראה כי הגורמים להתגברות תופעה זו נעוצים בבעיות גיל ההתבגרות, בנטייה לקיום יחסי מין בגיל מוקדם ובדרכי המידע המגיע לנוער בנושאי יחסי מין, הריון והדרכים למניעתו. בכתבה בנושא אנורקסיה נרבוזה הזכרנו כי תהליך ההתבגרות הפסיכולוגית בעולם המודרני, במדינות המפותחות, ממושך ועשוי להיות קשה. בעוד שבמדינות מתפתחות נערה נחשבת למבוגרת כאשר היא מקבלת את המחזור החודשי, נישאת ויולדת ילדים, הרי שבמדינות המפותחות המעבר משלב הילדות לשלב הבגרות ממושך יותר ויכול להימשך 10-20 שנה ואפילו יותר. על הצעירים האלו להתמודד עם ציפיות החברה, שלעיתים הן סותרות. מחד, הם נקראים לבגרות ולאחריות מבחינת התנהגותם המינית, ומאידך המבוגרים מנהלים את חייהם ומותירים להם מירווח צר של תימרון החלטה וביצוע.

מבוגרים רבים נוטים לחשוב שמתבגרים אלו, היות שהם כבר לא ילדים, זקוקים לפחות תשומת לב, חום וקשר אישי. מתברר כי דווקא חוסר החום והיחס הם אשר מוליכים לחיפושו, ולא תמיד אצל ההורים, אלא אצל בני המין השני.

העלייה בפעילות המינית בגילאים נמוכים, יחסית, היא ביטוי לחיפוש הקשר והחום של בני הנעורים. ההרגשה של פחיתות במעמדם האישי מביאה בני נוער הן ליחסי מין מוקדמים והן, כמובן להריונות.

מה אומרות הנערות בהריון?
אחת מבנות ה”עשרה” שהפכה לאם התבטאה באמרה: “קודם הייתי סתם אפס, ועכשיו אני משהו, אני אמא”. מתבגרת אחרת אמרה: “רציתי שלראשונה בחיי יהיה ברשותי משהו שאוכל לראות אותו כשלי, שאוכל לאהוב אותו ושהוא יאהב אותי”.
מניעים אחרים להריון היו רצון לזכות בהכרה כמבוגר, להחזיר את חיבת ההורים,, “להחזיק” בחבר, לזכות בתשומת לב מצד החברים בני אותו גיל, לברוח משיגרת החיים ומעומס בית הספר, או לנסות להביא שינוי בחיים אפורים ועלובים, כלשונם. כל זמן שתחושות אלו ילוו את בני הנוער, הרי שחיפוש זהותם העצמית ימשיך להתבטא בקיום יחסי מין ובכניסה מוקדמת לחיי הורות.

בני הנוער אינם ערוכים במידה מספקת ליחסי מין, בשל תפישות לקויות של החברה בנושא החינוך המיני והמידע שצריך להיות מועבר אליהם. בשוודיה, למשל, לומדים בבתי הספר כבר מגיל 7 איך באים תינוקות לעולם ובגיל 10-12 הם מתמצאים היטב בדרכי מניעת הריון. מצב דומה קיים בהולנד.

חוסר ההתמצאות בנושאים אלו בישראל, ובארצות אחרות, מוביל מצב שרק כשליש מבין המתבגרים המקיימים יחסי מין משתמשים באמצעי מניעה, וגם אלו בעלי ידע בלתי מושלם בנושא. חלקם חושבים שיחסי מין ראשוניים לא מסתיימים בהריונות, אחרים חושבים שאם מקיימים אותם בעמידה אין סיכוי להריון וישנן בנות הנוטלות גלולות גם במשך תקופת ההריון. מחקרים בארצות מפותחות הראו ששעורי ההריון בגיל ה”עשרה” היו נמוכים דווקא במדינות שבהן מופעלות תכניות לחינוך מיני ובמדינות שבהן הייתה לנוער גישה לשירותי תיכנון המשפחה, ולמכונות אוטומטיות למכירת אמצעי מניעה.

מהן תוצאות ההריונות בקרב המתבגרים?
מתברר כי כרבע מכלל הריונות אלו מסתיימים בהפלה מלאכותית, עשרה אחוזים מהם מסתיימים בנישואין ובלידה (לאחר שההריון עצמו “נולד” מחוץ למסגרת הנישואין), וכעשרים אחוזים מסתיימים בלידה מחוץ למסגרת הנישואין. שעור ההפלות הטבעיות, על פי רוב החוקרים, דומה לזה שבקרב נשים מבוגרות יותר ועומד על חמישה עשר אחוזים. מהלך ההריונות בקרב נערות אלו “מצטיין” בשיעור של סיבוכים גבוה יותר מהרגיל, בשל הרגלי תזונה לקויים ובעיקר בשל חוסר מעקב רפואי נאות. חשוב מאוד, אם כן, לנערות אלו להקפיד על מעקב רפואי צמוד, הן לצורך מעקב ההריון לשם שמירת בריאותה והבטחת בריאותו ועתידו של ולדה, והן לצורך ביצוע הפסקת הרין – כאשר המצב מחייב – בתנאים אופטימליים.

לסיכום
מהפכת המין, שהחלה בקמפוסים של האוניברסיטאות שמעבר לים, עברה זה מכבר לחצרות בתי הספר התיכוניים וניצניה כבר ניראים בבתי הספר היסודיים. חשוב, אם כן, להתמודד הן עם בעיות הנוער בגיל ההתבגרות והן עם חוסר הידע והגישה הלקויה לנושא יחסי המין, ההריון ודרכי מניעתו. שומה על החברה, על ההורים והמורים ויתר הגורמים הנוגעים למתבגרים, להעמיד לרשותם כלים שיסייעו להם להפוך לבוגרים בעלי מידע, אחראים ובטוחים בזהותם העצמית ובמערכות היחסים שבהן הם מעורבים.

בברכה, ד”ר שרגא וקסלר

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים