חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

ניתוח קיסרי ראשוני

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ניתוח קיסרי ראשוני אלקטיבי (מתוכנן מראש לפי רצון האישה)

“ניו-אינגלנד” ,מרס, 2003.
דר` מינקוף הוורד, ודר` שרונק פראנק.

בשנות השבעים והשמונים חלה עליה גדולה בשיעור הניתוחים הקיסריים שהגיעה עד לכדי 25% מכלל הלידות. היו ניסיונות בעולם המערבי להוריד שעור גבוה זה, אך ללא הצלחה יתרה. לאור השיפור הניכר בטכניקות הניתוח, ההרדמה, מניעה וטפול בזיהומים, מתן מוצרי דם בבטחה (עד כמה שניתן), הסכנה הכרוכה בניתוח (במיוחד באלקטיבי- כלומר מתוכנן מראש) ירדה באופן משמעותי ולכן הועלתה האפשרות לניתוח קיסרי אלקטיבי.

כיום, נשים יולדות גם בגיל מבוגר, ובהתחשב בתוחלת החיים שגדלה, הן לוקחות בחשבון את הסכנות הכרוכות בלידה לדנית (לדוגמא בריחת שתן במאמץ) שעלולות להיגרם עקב לידות לדניות בהשוואה לילוד בניתוח קיסרי. כמו כן יש היום לנשים יותר אוטונומיה להחליט על הדרך בה הן מעניינות ללדת.

במאמר זה יפורטו היתרונות מול החסרונות של לידה בניתוח קיסרי אלקטיבי מול לידה עצמונית (לדנית).

יתרונות ניתוח קיסרי אלקטיבי

יתרונות אימהיים:

1. היתרון המשמעותי ארוך הטווח הנו הגנה על ריצפת האגן המורידה את הסכנה לאי-נקיטת שתן, גזים, צואה וכמו כן צניחת אברי האגן (רחם, שלפוחית שתן, מעיים). יש לציין כי לידות מכשירניות (ואקום, מלקחיים), שבד”כ לא ניתן לצפות אותן מראש, מגבירות אף יותר סכנות אלו. יש לציין את היתרון של ניתוח קיסרי במניעת הסיבוכים הנ”ל הנו במידה ומבוצע באופו אלקטיבי, לפני שהאישה נכנסת ללידה פעילה.

2. הימנעות מניתוח קיסרי דחוף במהלך לידה רגילה (עקב סיבות לא צפויות כמצוקה עוברית וכיוצא בזה) הכרוך בשיעור גבוה יותר של סיבוכים כולל תמותה. ומן הסתם גם פוגע בשביעות רצון האישה מתהליך הלידה.

3.לעתים לידות מכשירניות כרוכות בסיבוכים ואי-נוחות רבה כגון, קרעים בנרתיק ופי הטבעת, קושי במתן שתן לאחר הלידה, סיבוכים אלו עולים לעתים על הסיבוכים ואי הנוחות הנגרמת בשל ניתוח קיסרי מתוכנן (כשבהשוואה לניתוח קיסרי דחוף הם נמוכים יותר).

4.לא ניתן לצפות את המהלך המדויק של לידה עצמונית מבחינת משך הזמן ומבחינת דרך הסיום (רגילה, מכשירנית, קיסרי). בהשוואה לקיסרי מתוכנן, בו כן ניתן לחזות את כל הפרמטרים הנ”ל. לכן ישנם נשים שלא מעונינות לשאת במתח (לדוגמא שנויים בדופק העוברי שמעוררים דאגה) וחוסר הודאות שלעתים מלווה לידה רגילה, ובוחרות בניתוח קיסרי מתוכנן.

יתרונות עובריים:

1. שעור הסיבוכים העובריים עולה לאחר שבוע 39. חשוב לציין שמדובר בשעור סיבוכים נמוך . מדובר על תמותה של 2 ל-1000 עוברים. כמו כן שעור שאיפת מים מקוניאליים (שנגרם עקב הפרשת צואה על ידי העובר למי השפיר), שיכול להסתיים בסיבוכים ראתיים ונוירולוגיים עולה לאחר שבוע 39. לכן ניתוח קיסרי מתוכנן עד שבוע 39 יכול להוריד שעור סיבוכים אלו (שכפי שצוין הנו קטן בכל מקרה).

2. הורדת שעור הדבקה בוירוסים שונים (מערכת כשל חיסוני נרכש (HIV), הפטיטיס מסוג B ו-C, ו-HUMAN PAPILLOMAVIRUS .
לציין מדובר בשיעור קטן של הדבקה בוירוסים, ולא ברור תוצאות הדבקת ילוד ב-HCV ו-HPV.

3. לעתים ישנה בעיה בהתקדמות הלידה ואז יש צורך לבצע ילוד מכשירני (ואקום או מלקחיים) שכרוך בשיעור גבוה יותר של דמום תוך מוחי. כמו כן לעתים יש חום בלידה רגילה המעלה מעט את שעור ה-CP (Cerebral Palsy פיגור שכלי) .
חשוב גם כאן לציין שמדובר בשיעור נמוך של סיבוכים שנגרמים בלידה רגילה.

4. ישנה ירידה של פגיעות טראומטיות בלידה כשברים ופגיעה עצבית (כמו פגיעה בפלקסוס הברכיאלי שעלול לגרום לרפיון אחת הידיים באופן קבוע) ביותר מ-50% בילודים בניתוח קיסרי. אבל, חשוב לציין ששיעור סיבוכים אלו נמוך מאוד בנשים בקבוצת סיכון נמוכה (ללא סכרת הריונות וללא חשד לעובר גדול). חשוב סטטיסטי מצא שבנשים עם חשד לעובר גדול, יש צורך ב-400 ניתוחים קיסריים על מנת למנוע מקרה אחד של פגיעה עצבית קבוע של יד הילוד (Permanent Brachial Plexus Injury ) .

5. תכנון אלקטיבי של לידות על ידי ניתוחים קיסריים מתוכננים, יאפשר תכנון כוח אדם מתאים ובכך ימנע לידות לא מתוכננות בהן לעתים יש חוסר בצוות או צוות סובל מעיפות יתר. בדרך זו יהיה שפור (קל אמנם) מבחינת סיבוכים העובריים.

לסכום: קרוב לודאי שניתוח קיסרי מתוכנן יוריד מעט את הסיבוכים העובריים, אך לאור האמצעים העומדים לרשות הצוות המילדותי (נטור אלקטרוני רציף במהלך הלידה, בדיקות סקר לאיידס וכיוצא בזה), מדובר בהפחתה בשיעור נמוך למדי בכל מקרה.

הסכנות הכרוכות בקיסרי מתוכנן:

סכנות אימהיות:

1. מוות אימהי – בשנים 1997-1999 מנתונים מבריטניה מדובר על סכנה של פי 2 של מוות אימהי בניתוח קיסרי מתוכנן, מול לידה לדנית.
עבודות עדכניות יותר: בבריטניה סיכון מוות אימהי בקיסרי אלקטיבי 1 ל-78,000 לידות- נמוך יותר מתמותה בלידה וגינאלית. בישראל גם כן הוכח ששיעור תמותה אימהית בקיסרי אלקטיבי נמוך יותר מלידה וגינאלית.
לציין שעור סיבוכים מילדותיים בלידות הבאות לאחר ניתוח קיסרי הכוללים: שליה חודרנית (חדירת שלייה לדופן הרחם, שליית פתח (שליה מכסה פתח פנימי של צוואר רחם), קרע של שריר הרחם עולים ולכן מעלים את שעור המוות האימהי בלידות הבאות.
הוספת מתרגם: חשוב לציין שעקב מיומנות כירורגית והרדמתית גבוה, פקטורי דם, יכולת נטור עוברי גבוה במהלך הריון (אולטראסאונד וכו`) ניתן על פי רוב לטפל בסיבוכים הנ”ל בהצלחה.

2. סיבוכי ניתוח כזיהומים, דמום, פגיעה אברים שכנים (לדוגמא: שלפוחית השתן), עולים עקב קיסרי. מדובר בעקר על זיהומים שמתרחשים בקרב כ-10% נשים שעוברות קיסרי. ראוי לציין ששיעור כל הסיבוכים הנ”ל עולים במידה משמעותית ומדובר בקיסרי דחוף, לעומת קיסרי מתוכנן.

3. הדבקויות רקמת חבור בין אברי הבטן והשפעתן, על בצוע ניתוח בטני חוזר או פוריות צריכים להבחן. למרות שלעתים יש קושי טכני בבצוע קיסרי חוזר עקב הדבקויות הנ”ל – שעל פי רוב עובר לא סיבוכים.

סכנות עובריות:
סיבוכים עובריים ראתיים עלולים להתרחש אם ניתוח קיסרי מתוכנן מתבצע לפני שבוע 39. במידה ומתבצע בשבוע 39 מדובר על שעור של 0.4% של Respiratory distre. לעתים נדירות העובר עלול להיחתך על ידי המנתח/ת – אך סיבוכים אלו די נדירים ולא משמעותיים.
לסכום: הסיבוכים העובריים די זניחים (בהקפדה על שבוע ההריון, מנתח/ת ומרדים/מה מיומנים.

לסיכום:
נשים המעונינות בניתוח קיסרי אלקטיבי צריכות לקבל מידע מפורט לגבי היתרונות והחסרונות הכרוכים בכך. כמו כן על רופא/ת הנשים לנסות להבין האם רצון האישה נובע מחרדת לידה וגינאלית (שלעתים ניתן להפיג על ידי הסברים) או מרצון כנה ללדת בניתוח קיסרי. הרעיון לקיסרי מתוכנן לרצון האישה (לא מתוך התוויה מילדותית חד משמעית) הועלה לראשונה בשנת 1985. מאז עבודות רבות שפורסמו (למרות שלא כולן באיכות מדעית גבוהה) הראו את היתרונות הפוטנציאלים בפרוצדורה כזו ואת הירידה בסכנות הכרוכה בכך. למרות שהספרות הרפואית אינה ממליצה על ניתוח קיסרי מתוכנן, כותבי המאמר מאמינים שבמידה ואישה מעוניינת בכך, לאחר שקבלה הסבר מפורט, יש לכבד את רצונה.

הוספות של מתרגם המאמר:
בישראל : ישנם מרכזים רפואיים ורופאים שמכבדים רצון נשים לעבור ניתוח קיסרי מתוכנן, וישנם שלא.
אני מסכים עם כותבי המאמר שיש לכבד נשים שאכן מעונינות בקיסרי מתוכנן, לאחר שקבלו הסבר מפורט לגבי היתרונות והחסרונות הכרוכים בכך.

בהצלחה
דר` הורוביץ ערן – גינקולוגיה ומילדות

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים