חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

ניתוח לטיפול בהזעת יתר

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מאת ד”ר בעז שגיא, מומחה בכירורגיה כללית ולפרוסקופיה, המרכז הרפואי ת”א


 
קיימות שתי קבוצות אוכלוסיה הסובלות מהזעת יתר. אלה הסובלים מהזעה ראשונית שסיבתה אינה ברורה והיא קרוב לודאי על רקע גנטי תורשתי; ואלה הסובלים מהזעה משנית למחלות אחרות או מצבים רפואיים ידועים, כמו למשל: עודף פעילות של בלוטת התריס, גיל המעבר בנשים, השמנת יתר או גידולים כמו ממאירות של בלוטות הלימפה. במידה שמדובר בהזעה משנית, הטיפול יהיה בגורם לבעיה ולא בסימפטום של ההזעה.

הזעת יתר ראשונית מתאפיינת בכך שהיא מוגבלת לאזורים מסוימים בגוף – בעיקר בכפות הידיים, אבל לעיתים גם בפנים, בבתי השחי ובכפות רגליים. הבעיה מופיעה לרוב בגיל ההתבגרות.


חומרת הבעיה עשויה לנוע בין קלה לקשה, כאשר בצד הקיצוני של הסקאלה עלולים לסבול מטפטוף מתמיד של מים מכפות הידיים. מצבי לחץ והתרגשות, כמו גם מזג אויר חם, עלולים להביא להחמרה בבעיה.


קיימים מספר טיפולים לא-ניתוחיים, שיעילותם מוגבלת וטווח הפעולה שלהם קצר יחסית. על אלה נמנים פתרונות דוגמת שימוש בדאודורנטים שונים והזרקת בוטוקס (טוקסין של חיידק הבוטולינום). הטיפול בבוטוקס יעיל, אך יקר, וטווח הפעולה שלו מוגבל למספר חודשים.


 


מהו הניתוח להזעת יתר?


כיום מבוצע ניתוח לטיפול בהזעת יתר בגישה זעיר פולשנית, דרך חתכים זעירים תחת קו השיער בבית השחי. במהלך הניתוח, מנתקים את העצב הסימפטטי שיורד בדופן האחורית של בית החזה, כאשר הדבר מתבצע בשני הצדדים באותו האופן.


בתום הניתוח הפציינט מתעורר עם ידיים חמות ויבשות. למחרת בבוקר המנותח משוחרר לביתו. צפויים מספר ימים של כאבים – בעיקר בגב, בהם ניתן לטפל באמצעות משככי כאבים.


 


מהן תוצאות הניתוח ומהם הסיבוכים האפשריים?


אחוזי ההצלחה של הניתוח עומדים על כמעט 100%, וצפוי כי החולה יפסיק להזיע בכפות הידיים ובבתי השחי.


התופעה העיקרית שמפריעה לחלק מהחולים היא הזעה מפצה, כלומר – הופעה של הזעה מוגברת באתר אחר בגוף. ברוב המקרים סביר שלא תהיה זו הזעה בדרגה מאוד קשה, ומרבית החולים מעדיפים תופעה זו על-פני הזעה בכפות הידיים, שהיא זו שפוגעת לרוב באיכות החיים.


סיבוכים של דימום או פגיעה בריאה הם נדירים מאוד; הסיבוך שתואר בעבר, של חיתוך גבוה של השרשרת הסימפטטית והופעת צניחה של העפעף ויובש בעין, נדיר מאוד בגישה הלפרוסקופית מכיוון שבגישה זו האנטומיה ברורה מאוד.


 


באדיבות המרכז הרפואי תל אביב ע”ש סוראסקי  www.tasmc.org.il.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים