חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

נימים וורידים מורחבים, דליות, וכתמי לידה אדומים (המנגיומות) – טיפול חדשני וקל ע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מהם וורידים מורחבים?


בגופנו מערכת הובלת דם מסועפת מהריאות לתאים (עורקים) ומהתאים לריאות (ורידים). כלי הדם מתרחבים ומתכווצים בהתאם לתנועות הגוף, לזרימת הדם ולשינויי טמפרטורה. עם השנים מאבדים כלי דם אלו חלק מהאלסטיות שלהם, והדפנות שלהם מתרחבות או קורסות. כאשר הם נמצאים קרוב לפני העור, הם נראים כפסים או כרשת קורים. כשהם דקים ושטחיים צבעם אדום, והצבע הופך לכחול ככל שהם עבים ועמוקים יותר.


כשליש מהאוכלוסייה בעולם המערבי סובל מוורידים מורחבים. התופעה נגרמת כתוצאה מהריון, מעמידה ממושכת על הרגליים או מתורשה. לרוב לוורידים אלו אין חשיבות בזרימת הדם ומדובר בבעיה אסתטית בלבד.


דליות וורידים ברגליים – כלי דם מורחבים, לרוב יותר ממילימטר אחד, אשר בדרך כלל מתנפחים ובולטים, ונראים כמו חבלים שזורים. הם נוצרים כאשר שסתומים קטנים בתוכם נהרסים וקירות כלי הדם נחלשים או קורסים. כאשר הם נמצאים קרוב לפני השטח צבעם כחול-סגול.


ורידי “עכביש” – ורידים בצורת רשת קורי עכביש. הנוצרים מכלי דם קטנים קרובים לפני השטח שהתרחבו או נתארכו ומפריעים לזרימת הדם הסדירה. אספקת הדם אליהם מגיעה מכלי דם עמוקים יותר מתחת לעור. הגורמים לדליות ולורידי עכביש זהים ולכן לא נדיר לראות את שתי הבעיות יחד.


נימים שבורים – נימי דם הם צינורות דם זעירים אשר מחברים עורקים לוורידים, והם קיימים בגופנו באלפים. בדרך כלל נימים שבורים אינם נראים, אך כאשר הם מרוכזים באותו אזור, הם מתחילים להופיע כפסים או ככתמים אדומים. הם מפריעים במיוחד כאשר הם מופיעים באזור הפנים או מסביב לצואר. הנימים השבורים מופיעים בדרך-כלל כתוצאה מהזדקנות העור, חשיפה לשמש או פגיעה גופנית. הם אינם מזיקים לבריאות, אך אינם אסתטיים.


כתמי לידה אדומים (המנגיומות) – בניגוד לסוגים האחרים שהוזכרו לעיל, כאן לא מדובר בפגיעה בכלי דם תקינים אלא בגידול של כלי דם שהתפתח בחיים העובריים. צבעם נע בין בורדו לורוד והוא תוצאה של פיגמנטציה לקויה של העור מעל הגידול וריכוז פיגמנט אדום בדם. למרות שרק לעיתים רחוקות הם יכולים להוביל לבעיה רפואית, הם מהווים מטרד ופגם אסתטי בעיניי האנשים.


פעולת מכשירי האור


קיימים שני סוגים עיקריים של מכשירי אור –  מכשירי לייזר ומכשירי אור בפס רחב, אך לא כל מכשיר אור מתאים לטיפול בורידים. על מנת להצליח בטיפול, יש להשתמש במכשיר המותאם באנרגיה שלו ובאורך הגל שלו לספקטרום ספיגת הצבע של הורידים ושל הדם בתוכם.


במכשיר הלייזר אנו עוברים לאורך הורידים, אוטמים וחותמים אותם על-מנת שלא יעבירו או יכילו דם בעתיד. אורך הגל שבו משתמשים נקלט היטב במים ובהמוגלובין שמרוכזים בכלי הדם. כלי הדם מתחממים ונהרסים מבפנים. מכשיר הלייזר מתאים לורידים בינוניים ועבים שנמצאים בעומק בינוני של העור.


לעומתו, מכשיר האור בפס הרחב מקרין הבזקים על פני שטח רחב יותר, הוא מתאים בעיקר לנימים ולורידים דקים שנמצאים קרוב לפני העור. אנו מאירים את אזור הורידים המורחבים באור באורך גל שנקלט היטב ע”י ההמוגלובין שבדם הזורם בורידים, אך כמעט ואינו נקלט מסביב. האור הופך לחום וכך “נשרפים” הורידים המורחבים מבפנים.


הטיפול אורך כ- 30 דקות ומבוצע במרפאה. הוא מלווה בתחושה קלה של עקצוץ וצריבה. אחרי הטיפול ניתן לחזור מיידית לחיים סדירים ופעילות רגילה. כמובן שאין צלקות כי לא מבוצע שום חיתוך בעור.


הורידים נהרסים כבר בזמן הטיפול, ואת התוצאה רואים לעיתים מיד ולעיתים לאחר כחודש. להשגת תוצאות מיטביות יש צורך לחזור על הטיפול פעמיים עד שש פעמים בהפרשים של כשלושה שבועות. לאחר הטיפול יתכן ויופיע אודם מקומי, ואולי אף נפיחות קלה של האזור למשך מספר ימים. כחודש אחרי הטיפול בורידים אף ניתן להבחין לעיתים בתוצאת לוואי חיובית לטיפול, והיא הצערת העור והפיכתו חלק ונעים למגע.


 


ד”ר סמדר שרייבר הינה מנהלת תחום טיפולים פוטודינמיים במרכז הרפואי אסף הרופא, ומרפאה אסתטית בגני תקווה.
לפרטים נוספים טל. 052-3695777, 03-6743769
אתר: 
http://www.DrSmadar.com

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים