חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

נטילת תוספי מזון: תמונת מצב עדכנית לשאלה המטרידה רבים, האם לצרוך וכמה? חלק ב`.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

פרופ’ בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה  מולקולארית  וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב


 


לקריאת חלק א’ לחץ כאן


 


בנקודת זמן זו אנו נמצאים בצומת של אי-ודאות. ואין אמנם ראיות מוצקות על נזק בנטילת מולטי-ויטמינים, ובאותה נשימה, אין כל הוכחה שאלה מסייעים בריאותית.


אך על פי אחד העקרונות המרכזיים של העשייה הרפואית מבית האולפנה של היפוקראטס “Primum non nocere” או “בראש ובראשונה בל נגרום נזק”, נראה שהחשש מפני נזק חשוב אף משיקולי התועלת הפוטנציאלית, ואת אלה צריך לשקול בזהירות במסכת השיקולים בעד או נגד מולטי-ויטמינים.


 


תוספים אחרים:


שמן דגים:


משך שנים רופאים ידעו שאלה הצורכים מזון מהים באופן סדיר נהנים המגנה משמעותית מפני מחלת לסב ושבץ מוחי.


מחקר אקראי רחב שנערך באירופה הראה שגם נטילת כף או שתיים של שמן דגים מדי יום עושה טוב, וכתוצאה ממסקנות מחקר זה איגוד הלב האמריקני (AHA) ממליץ היום על 1,000 מיליגרם של חומצות שומן מסוג אומגה 3 (EPA ו-DHA) מדי יום, לאנשים הסובלים ממחלת לב כלילית.


סביר לייעץ גם לאלה עם גורמי סיכון קרדיאליים כגון לחץ-דם גבוה, רמת LDL גבוהה, או סוכרת, לצרוך כמות יומית זו של חומצות השומן “מן הדגים”. יחד עם זאת יש ראיות לכך שאלה האוכלים מדי שבוע לפחות 2 ארוחות דגים אינם נהנים מתוספת בריאות בצריכת שמן דגים.


 


בעוד ששמן דגים נראה כתוסף המגן על הלב, שפע של יתרונות לכאורה אחרים שלו עליהם מצהירים משווקיו , החל מטיפול בדיכאון ודלקת מעיים, וכלה בסיוע מפני דלקת פרקים, כל אלה לא הוכחו במחקרים. במינונים גבוהים, שמן דגים עשוי להפחית את רמת הטרי-גליצרידים בדם, אך אם אתם מבקשים לצרוך שמן דגים אל תבחרו בתכשיר הידוע כ”שמן מכבד דגים” המכיל ויטמין A בכמות מופרזת.


 


סיבים תזונתיים:


רבים מאיתנו מתייחסים לסיבים כאל טיפול סביר בתופעות של עצירות. אכן צריכה במינון גבוה של סיבים היא בעלת יתרונות במספר תרחישים בריאותיים, החל ממחלת לב והשמנת-יתר וכלה אפילו בבקע (hernia), דליות ברגליים, ומחלת דלקת הסעיף במעיים הידועה כ-diverticulitis.


מכון הבריאות האמריקני (IOM) ממליץ על 38 גרם סיבים מדי יום לגברים הצעירים מגיל 50 שנה, ועל 30 גרם סיבים ליום לגברים מעל גיל 50. נשים הצעירות מגיל 50 צריכות לצרוך 25 גרם סיבים ביום, ואילו נשים מעל גיל 50 צריכות לצרוך 21 גרם סיבים ביום. דגנים מלאים, פירות, ירקות, אגוזים וזרעים הם המקורות הטבעיים העשירים ביותר בסיבים, אך רבים מאיתנו שמזונם אינו עשיר בפרטי המזון האמורים נזקקים לתוספי סיבים כדי לעמוד בדרישות התזונתיות שצוינו.


 


אם אתם אמנם זקוקים לתוסף סיבי כדאי לשקול בעדיפות גדולה צריכת Psyllium המופק מקליפת זרעי לחך (Plantago Opvata) צמח המגיע בעיקר מהודו, חומר הפועל ברמת המעי בשל כושר ספיחת המים הגדולה שלו, מה שמגדיל את נפח תוכן המעי ואת התנועתיות של שרירי המעי (פריסטלטיקה), מקצר את משך מעבר המזון במעי, ואף יוצר תחושת שובע.


פסיליום כמעט ואינו נספג מהמעי למחזור הדם ואינו עובר מטבוליזם משמעותי. קליפת הפסיליום מכילה כמעט אך ורק סיבים. הקליפה מכילה גליקוזידים ומוקולג´ים (חומר ג´לטיני המכיל חומצות אמינו ופוליסכרידים) ושלושה סוגי סיבים: צלולוזה, המיצלולוזה וליגנין. סיבי הפסיליום מכילים 65% סיבים מסיסי מים ו 10-15% סיבים לא מסיסים, ומחקרים שונים מעידים על השפעתו החיובית בהפחתת רמות כולסטרול.


 


סלניום:


לא רבים מאיתנו שמעו על מינראל זה עד שנת 1996, שנה בה מחקרים הראו שיש בו להפחית את הסיכון לסרטן הערמונית. יחד עם זאת, מחקרים מאוחרים יותר העלו ספקות בהקשר הזה, עד אשר מחקר גדול שהתפרסם בשנת 2009, בו השתתפו 35,553 גברים שטופלו בוויטמין E וסלניום, בנפרד או בשילוב, ונמצא שאף לא אחד מטיפולים אלה הראה יתרון הגנתי מפני סרטן הערמונית. נמצא גם שסלניום הגדיל את הסיכון לסוכרת, ומחקרים אחרים ביטלו את האפשרות שסלניום מגן מפני התקפי לב.


סיכום הביניים באשר לצריכת תוספי מזון בגישה מניעתית בהחלט מאכזב!


רוב הגברים יכולים להפיק תועלת מצריכת ויטמין D, רבים אחרים מסיבים, חלקם משמן דגים ואחדים מסידן. אך הנטילה הטוטאלית של מולטי-ויטמינים בבחינת כל המרבה הרי זה משובח, מצטיירת יותר כ”תפסת מרובה לא תפסת”! ואם תרצו נתונים רבים בתחום הזה היכנסו לאתר של המרכז האמריקני הלאומי של רפואה משלימה וחלופית,http://nccam.nih.gov ,  מקור בו תוכלו למצוא חומר עשיר בנושא.


 


תוספים לריפוי ?


גלוקוזאמין וכונדרויטין:


תוספים המיוצרים מאחד או משני המרכיבים הטבעיים האלה של הסחוס, זכו לפרסום רב בשנת 1997 עם פרסום הספר שהפך לרב מכר:   The Arthritis Cure: The Medical Miracle That Can Halt, Reverse, And May Even Cure Osteoarthritis , שנכתב על ידי Jason Theodosakis . ספר זה הרשים אז בצורה כה דרמטית עד כי מכירות שני תוספים אלה ב-2008 הגיעו ברחבי העולם ל- 2 מיליארד דולר.


רבים מהרופאים היו ספקניים, והביעו ספק בדבר היכולת של מולקולות גדולות אלה להיספג במעי בכמות משמעותית. ניסויים מוקדמים בעיקר באירופה, היו דווקא חיוביים, אך ניסויים מאוחרים יותר נתנו תוצאות שליליות, ומטה-אנליזה משנת 2010 של 10 מחקרים ניסויים שהתפרסמו עד אז ואשר כללו במשותף 3,803 מטופלים, הגיעה למסקנה שאין לתוספים הללו כל יתרון.


יחד עם זאת אין לתכשירים אלה תופעות לוואי, ואלה עם דלקת פרקים יכולים עדיין לנסותם למשך חודש או חודשיים לבחון בעצמם אם הם מביאים מזור למכאוביהם.


 


ניאצין (ויטמין B3):


כאן מדובר בתוסף בעל השפעה מוכחת, הן בהפחתת כולסטרול- LDL וטריגליצרידים, והן בהעלאת הכולסטרול- HDL -“הטוב”.


למעשה, ניאצין היה התכשיר מפחית הכולסטרול הראשון שנמצא מפחית סיכון של מחלת לב.  הבעיה עם ניאצין היא שכדי להשיג מטרות אלו יש צורך במינונים גבוהים מאוד של הוויטמין, בדרך כלל פי-25 ה-RDA של 18 מיליגרם ליום, ולעתים אף פי-150 מ-RDA  זה.


במינונים אלה יש לניאצין תופעות לוואי החל מהסמקה ניכרת, כאבי ראש וכלה בגרד, דלקת כבד, שיגדון (gout) ובעיות בתפקוד המיני. כיוון שרוב הגברים נוטלים כיום סטאטינים להפחתת כולסטרול, יש לציין שהמחקר הידוע כ-AIM-HIGH הופסק באמצעיתו במהלך שנת 2011 כאשר התברר בבירור שניאצין לא הוסיף יתרונות לצריכת סטאטינים.


בכל מקרה, אם אתם בוחרים בתוסף ניאצין, עשו זאת תחת פיקוח רפואי, זאת למרות שניתן לרכוש ניאצין בבית המרקחת או בכל רשת ממכר ללא מרשם. 


 


אורז אצות אדומות:


תוסף שמקורו ברפואה הסינית וממנו למעשה הופק ב-1987 אחד הסטאטינים הראשונים-lovastatin, המוכר כ-Mevacor. ביחנה בלתי תלויה משנת 2010 של 12 תכשירי אורז אצה אדומה מצאה שלמרות ההצהרה של משווקי התכשיר שכל כמוסה שלו מכילה 600 מיליגרם של מרכיב פעיל, למעשה כל כמוסה מכילה באצוות השונות רק כמות זעומה של 0.1 עד 11.0 מיליגרם בלבד.


בנוסף, כשליש מהתכשירים שנבחנו הכילו חומר בלתי מזוהה רעלני. ממצאים אלה מדגימים את הבעייתיות בצריכת תכשירים צמחיים מהמזרח, שתכולתם אינה בפיקוח, ואין תמיד התאמה, בלשון המעטה, בין מה שמופיע על האריזה לבין התוכן האמיתי. אם אתם מבקשים להפחית את ה- LDL, עשו זאת בעזרת אחד מששת הסטאטינים הנמצאים כיום על המדפים.


 


פרע סנט ג’ון:


תכשיר צמחי זה בעל תכונות של הקלה על תופעות דיכאון. תכשיר הרמוטיב מבוסס על צמח ההיפריקום שפריחתו באמצע יוני, קרוב לחגו של הקדוש הנוצרי ג’ון,  מה שזיכה את הצמח בכינוי St. John’s wort.  מנגנון הפעולה של הצמח אינו ברור לחלוטין, אך יש הגורסים כי הוא מונע את ספיגת הסרוטונין, בדומה לתרופות ממשפחת הפרוזאק.


בחלק מהמדינות, תרופות המבוססות על צמח ההיפריקום נמכרות ללא מרשם. בגרמניה כחצי מהמטופלים בדיכאון משתמשים בתכשירים אלה. בישראל יש צורך במרשם.


תכשיר זהה יכול להגיב עם תכשירים אחרים למניעת דיכאון ועם תרופות אחרות בכלל, וקיימת רגישות יתר בחשיפה לאור, אך יש לו פחות תופעות לוואי, ואינו משבש את התפקוד המיני.


רמוטיב יכול לתת מענה טוב לדיכאון קל ומתון למטופלים המסתייגים מתרופות קונוונציונליות, או למי שהתנסה בתופעות לוואי בעבר, ואינם נוטלים תרופות אחרות, כולל גלולות למניעת הריון. כמחצית מהסובלים מדיכאון קל עד בינוני מגיבים היטב לרמוטיב.
 


מלטונין:    


‏מכונה גם ‘הורמון החושך’, הורמון טבעי, המיוצר ומופרש מבלוטת האצטרובל במוח במחזור קבוע בשעות היממה, ומשפיע על תהליכים רבים בגוף.


בניגוד לאור אשר מדכא את הפרשת המלטונין, גורם החושך לגירוי סיבי עצבים המובילים מרשתיות העיניים, המפרישים את הטרנסמיטור העצבי נוראדרנלין לתוך בלוטת האצטרובל, שם מתחוללת שרשרת תהליכים במהלכה הופך טריפטופאן לסרוטונין, אשר משתנה לאצטיל-סרוטונין 

(N-acetylserotonin).

חומר אחרון זה הופך למלטונין, ומביא בין היתר להשראת שינה. כל התהליך הזה מואט באופן מיידי כשנחשפות רשתיות העיניים לאור.


המלטונין מבוקש בעיקר כתכשיר להשראת שינה, אם כי ברור שמלטונין איננו תרופת הפלא שלה קיוו. למלטונין יש ערך בעיקר כדי למנוע הפרעות שינה שנגרמות בגלל “יעפת” (jet lag), אך ישנם מחקרים שחשפו כי ייתכן שהוא יעיל גם כטיפול בנדודי שינה.


בתהליך ההזדקנות בלוטת האצטרובל קטנה, הולכת ופוחתת כמות המלטונין שהיא מפרישה, ומכאן חלק מבעיות הזקנה  על פי חברות תרופות ותוספי מזון המבקשות למכור מלטונין לאנשים מבוגרים. מצד שני טוענים מדענים אחרים שלא אמורה להיות כל ירידה בהפרשת המלטונין הקשורה לגיל.


 


דקל ננסי (Saw palmetto):


פירותיו של הדקל הננסי דומים לזיתים שחורים, ונמצאים בשימוש למגוון מפגעים כבר מאות שנים. הצמח גדל בעיקר בפלורידה ולאורך החלק הדרומי של מזרח ארצות הברית שכן הוא אוהב שמש ולחות.


במרוצת השנים נטען שנטילת תכשיר זה על ידי  אנשים עם גידול שפיר בבלוטת הערמונית (BPH)  מסיעת להתכווצות הבלוטה  באופן טבעי ספונטאני, ללא צורך בניתוחים וטיפולים פולשניים אחרים.


יש ראיות בעיקר פולקלוריסטיות שסו פלמטו מועיל לסובלים מהתקרחות גברית אנדרוגנית, המתחילה מקודקוד הראש ואשר נגרמת ע”י עודף יחסי של די-הידרוטסטוסטרון.


למעשה, מי שגורם להתקרחות הוא די-הידרוטסטוסטרון, חומר שנוצר אנזימטית מחומר המוצא טסטוסטרון, וסו פלמטו חוסם לכאורה את פעילות האנזים 5-אלפא רדוקטאזה, וכך נעצרת נשירת השיער.


ברפואה האינדיאנית סו פלמטו ניתן גם ל נשים הסובלות מבעיות פריון, וכדי לעודד יצור חלב אם לנשים מניקות. היום מנסים אותו גברים במקרי אימפוטנציה. פירות דקל ננסי נחשבים גם למכייחים מצוינים ועל כן מומלצים לסובלים ממחלות ריאה כמו ברונכיט או אסטמה. לכל הטענות הללו על יתרונות תכשיר זה אין הוכחה מחקרית.


 


רשימת התוספים הלא-מומלצים ארוכה ביותר והיא לבטח לא תואמת את היריעה הקצרה שלנו.


ממש על קצה המזלג אבץ אינו מומלץ להקל על שפעת, כרום אינו יעיל לאיבוד משקל כפי שיש הממליצים, DHEA אינו עוצר את ההזדקנות, איבוד הזיכרון והכושר המיני. 


גם תמצית הצמח yohimbine הדומה לאפדרה, ששימש במקור באפריקה לעורר את החשק המיני ומשפר לכאורה את התפקוד המיני, אם כי בעידן של מעכבי האנזים דיאסטראזה type 5 מסוג Viagra, נראה ליהומבין לא נכונו גדולות ונצורות בתחום זה.


גם תכשיר ששמו הולך לפניו בגישה ההרבאלית בעיקר בתחום שיפור הזיכרון ובלימת שיטיון מסוג אלצהיימר כמו ginkgo biloba, לא הוכח במחקרים מבוקרים כמחולל נפלאות אלה.


אחד התכשירים בעל מוניטין ככזה המשפר את מערכת החיסון וטוב למניעת התקררות ושפעת או מקצר את משכן, הוא אכיניצאה. עשרות שנים לוקחים מיליוני אנשים בעולם תכשיר זה, והייתם מצפים שהוא מוכיח את עצמו למטרה המוצהרת שלו. יחד עם זאת, סקירות אחדות ומטה-אנליזה ברמה גבוהה של מחקרים קליניים מבוקרים, על ההשפעות של אכיניצאה על מערכת החיסון, אינם כה משוכנעים ביתרונות תכשיר זה, כפי שמשוכנעים המשווקים שלו.


 


מחקר משנת 2007 שנערך באוניברסיטה של קונטיקט, סיכם 14 ניסויים קודמים ומצא שנטילת אכיניצאה עשויה להפחית כדי מחצית את הסיכון ללקות בשפעת, ויכולה אף לקצר בממוצע את משך השפעת ב-1.4 ימים.


יחד עם זאת פרופ’ Wallace Sampson מסטנפורד, העורך של כתב העת Scientific Review of Alternative Medicine שערך את הסקירה האמורה טוען שסוגי אכינציאה שונים שמשו בניסויים הקליניים שנסקרו באופן המקשה להגיע למסקנה על יעילות התכשיר.


מחקר מבוקר כפול-סמיות שנערך ב-2003 בבית ספר לרפואה של וירג’יניה והתפרסם ב-New England Journal of Medicine, קבע שלאכיניצאה אין כל השפעות קליניות משמעותיות על שיעור ההידבקויות או על משך או דרגת תסמיני השפעת.


מחקר מוקדם יותר מאוניברסיטת מרילנד, סקר 13 מחקרים אירופיים והגיע למסקנה שאכינצאה, כאשר היא נלקחת מיד עם הופעת תסמיני שפעת, הפחיתה את תסמיני השפעת וקצרה את מהלך המחלה. יחד עם זאת קבע מחקר זה ש-3 מתוך 4 מחקרים הסיקו שנטילת אכינצאה למניעת שפעת אינה יעילה.


 


לסיכום, יש לשקול את נושא התוספים באופן מושכל ומבוקר.


קשה להמליץ נגד תכשירים בעלי רקורד “עממי” ארוך ככאלה ש”כבר הוכיחו עצמם, והא הראייה שהציבור ממשיך לצרוך אותם”. אך חובת הזהירות והאובייקטיביות הרפואית הם שקובעים.


היזהרו מפרסומות מוגזמות המשבחות תכשיר זה או אחר כמחוללי קסמים: אם הדברים נשמעים טובים מדי מכדי להיות נכונים…. הם בדרך כלל לא נכונים!


היזהרו מתשדירים במצעי התקשורת בהם ידוענים מכריזים על יתרונותיו המופלגים של תכשיר זה או אחר! היזהרו מהרעיון ש”אם מעט הוא טוב, הרבה הוא טוב יותר”! לדוגמה, למרות שוויטמין A חיוני לבריאות, מינונים שלו העולים על 3,000 יחידות ליום לגבר, או 2,300 יחידות שלו לאישה עלולים להגביר סכנת שברים, כמו גם מינון מוגבר של חומצה פולית שעלול להחיש התפתחות גידולים סרטניים שונים.


 


היזהרו ממושגים חסרי משמעות! רשימה זו כוללת מושגים כמו “תכשיר מהטבע”, “נוגד חמצון עשיר”,  “מוכח קלינית”, “נוגד זקנה”, “מקדם בריאות”, “מגביר און מיני”, “אנרגטי”, “מפחית משקל”, “מפחית שומן”, “מחזק שרירים” ודומיהם.


 


היזהרו בצריכת תכשירים העלולים להגיב עם תרופות חיוניות בגוף ולנטרל פעילותן.


סקר שכלל 3,000 מבוגרים בגיל 57 עד 85 שנה, מצא ש-49% מהם השתמשו בקביעות לפחות בתכשיר תוסף מזון אחד, ו-81% מהם השתמשו בעת ובעונה אחת לפחות תרופת מרשם אחת, כאשר 37% של גברים מעל גיל 74 צרכו בממוצע חמש או יותר תרופות מרשם.


תמיד יש לדווח לרופא המטפל או לרוקח איזה תוספים אתם צורכים ונסו לברר ספציפית מהן האינטראקציות בין תוספים אלה לבין תרופות מרשם אותן אתם צורכים בקביעות.


 


הישמרו מפני תוספים מזויפים! ה-FDA פסל ואסר שיווק למעלה מ-140 מוצרים להכילו חומרים עליה לא הוצהר שהיו מסוכנים פוטנציאלית. 


המקרה המביש ביותר הוא זה של התוסף PC-SPES, שזכה לפרסום קולני לטיפול בסרטן הערמונית. התברר בדיעבד שתוצר זה הפחית רמת PSA, לא בגלל 8 הצמחים המסתוריים משדות סין שנכללו בתכשיר זה, אלא כיון שהוא הכיל את האסטרוגן הפעיל diethylstilbestrol, בנוסף לקומאדין וכן תרופה נוגדת דלקת


כ-indomethacin. תכשיר זה נפסל זה מכבר אך מסתובבים בשוק תכשירי פלא מסוכנים נוספים. תוספים עלים מוצהר שהם טובים לביצועי מין משובחים,  לאיבוד משקל, לביצועים אתלטיים, הם הסבירים ביתר להכיל תרופות במסתורין.  


 


תוספים -לא תחליפים!


 


תוספים ללא מרשם רופא ממשיכים לשמש כ”מערב הפרוע” של הרפואה הקונבנציונאלית. כרגע, לא רבים מהם הם בעלי סגולות מועילות מוכחות, אך חלקם עלולים להזיק יותר מאשר להועיל. ורוב התכשירים ניתנים בסופו של דבר להיות מוגדרים כאכזבות שעלו כסף.


אך תקוות מדומות מעצם הצריכה של תוספים שאינם מוסיפים דב לבריאותכם, יכולות להיות מזיקות מעצם העובדה שהן יוצרות השלייה שזה הטיפול הנכון, ומונעות מכם להקדיש לבריאותכם מחשבה אמיתית, או מונעות מכם לקבל את הטיפול הרפואי או את התרופות הנכונות באמת.


לכן, גם אם אתם נוטלים תוספים בקביעות, אל תמנעו מעצמכם אוכל בריא ובמידה, הפעילו את הגוף באופן סדיר, והתייעצו עם הרופא על דרכים בדוקות להפחית את הכולסטרול, לאזן את לחץ הדם, לשמור את רמת הסוכר, וכמובן להימנע מעישון. 


וכמובן, כאשר אתם פוגשים ברופא המשפחה לצורך בדיקות תקופתיות, או לצורך טיפולים מזדמנים, אל תימנעו מלספר לו על התוספים או התרופות החלופיות, שאתם נוטלים ללא מרשם. חשוב שיידע!   


 


בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים