חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

נזקי השמש בסקי

אהבתם? שתפו עם חבריכם

נזקי השמש בסקי

לרגל פתיחת עונת הסקי בחרמון וברחבי העולם מזהירה האגודה למלחמה בסרטן בפני נזקי השמש בסקי ומציגה שורת טיפים והמלצות להתנהגות חכמה ונכונה בסקי.

השמש היא מקור האור והחום שלנו, אך עלולה להיות גם מקור לנזקים ולמחלות לעורנו. עיקר הנזק נגרם על ידי חשיפה לקרני UVA ו – UVB. קרני השמש מסוג UVA הינן האחראיות העיקריות לקמטים ולהזדקנות מוקדמת של העור. קרינת ה- UVA עלולה לגרום באופן ישיר לסרטן עור, כולל מלנומה – סרטן העור הממאיר ביותר. קרינה מסוג UVB הינה בעלת יכולת רבה עוד יותר לגרום לכוויות וקרני שמש אלו נחשבות כבעלות השפעה משמעותית בגרימת מלנומה.

פרופ` רפאל שפיר יו”ר ועדת העדכון בנושא סרטן העור באגודה למלחמה בסרטן: “הקרינה שמחזיר השלג הלבן חזקה מאוד ועוצמת השמש באתרי סקי בחודש דצמבר וינואר שווה לעוצמתה ביום קיץ בחוף הים. הסיכון לחלות בסרטן העור בקרב גולשי סקי גבוה לפחות כמו של השוהים בחוף הים בקיץ. רוב גולשי הסקי כלל אינם מודעים לסכנות העורבות מהשמש החורפית באתרי הסקי, היות ולעיתים ומזג האוויר קריר מטעה, אך הקרינה הנמדדת בהם גבוהה במיוחד”.
עוד הוסיף פרופ` שפיר: “הסיכוי לחלות במלנומה גבוה בקרב הנחשפים רבות לשמש וה”נשרפים” בה, במיוחד אצל הצעירים מתחת לגיל 18″. על גולשי הסקי לנקוט אמצעי זהירות על מנת להקטין את כמות הקרינה אליה נחשפים”, סיכם פרופ` שפיר.

להלן המלצות לחשיפה חכמה בשמש במהלך ביצוע סקי בחרמון או באתרים שונים ברחבי העולם:

· ככל שעולים גבוה יותר כך קרינת השמש חזקה מסוכנת יותר. מומלץ לגלוש בגבהים נמוכים ככל האפשר.
· מדרונות ההרים הפונים לכיוון דרום או דרום – מזרח מגיעות רוב קרניי השמש. מומלץ לגלוש למדרונות המנוגדים לאלו: גלוש במדרונות הפונים לכיוון צפון או צפון – מערב.
· מומלץ להימנע ככל האפשר מחשיפה לשמש, במיוחד בימים החמים והבהירים ובשעות היום.
· מומלץ להימנע מגלישה בשעות המסוכנות של השמש, בין השעות: 10.00 ל- 14.00 בצהריים.
· מומלץ למרוח מסנן קרינה עם מקדם הגנה 30 spf לפחות – מומלץ למרוח את אזורי הגוף החשופים לשמש (פנים, אוזניים, צוואר וכו`) כחצי שעה לפני חשיפה לשמש, במסנן קרינה עם מקדם הגנה 30 או יותר. את מסנן הקרינה יש למרוח מדי יום, גם אם נחשפים לשמש רק מספר דקות.
· מומלץ להרכיב משקפי שמש המיוחדים לסקי המאפשרים הגנה מלאה מפני קרינת uv.
· מומלץ ללבוש בגדים ארוכים המכסים ככל הניתן את הגוף. הבדים המספקים את מירב ההגנה מפני קרני השמש הם בדים באריגה צפופה, כמו כותנה.
· מומלץ לחבוש כובע.
· מומלץ למרוח מסנן קרינה לשפתיים עם מקדם הגנה 15 או יותר. קיימים תכשירים המיוחדים לשפתיים.
· יש להקפיד ולאמץ התנהגות חכמה בשמש גם בזמן השוטטות באתר הסקי, ולא רק במהלך החלקת הסקי בפועל.

על סרטן העור:
ב- 30 השנים האחרונות עלתה שכיחות המלנומה, סרטן העור הממאיר, פי 5-6. מדי שנה מאובחנים כ- 800 מקרים חדשים של חולי מלנומה, ובנוסף יותר מ- 10,000 חולים חדשים בסרטני עור שאינם מלנומה. סרטן עור שאינו מלנומה הוא סוג הסרטן השכיח ביותר מבין כל סוגי הסרטן, ונמצא במגמת עלייה. סרטן עור זה אמנם פחות קטלני, אולם הוא יכול לפגוע קשות באיכות החיים, לגרום לנזקים אסתטיים חמורים, לסבל רב, ולעתים אף למוות.

שיזוף הוא סימן שהעור נפגע מקרינת שמש מופרזת והוא מנסה להגן על עצמו. שיזוף אינו מספיק כדי להגן על העור. לכל אחד צבע העור הטבעי שלו, ושמירה על צבעו הטבעי של העור בריאה ויפה לגוף.

קבוצות בסיכון גבוה להיפגע מחשיפה לשמש בסקי, עליהן להקפיד במיוחד על כללי החשיפה לשמש, הינן:

1. בהירי עור בעלי שיער בהיר (בלונדיני או אדום) – ובעלי נמשים.
2. אנשים שעורם נצרב בקלות, או שאינו נשזף כלל.
3. אנשים בעלי מספר רב של שומות (למעלה מ – 20 נקודות חן).
4. תינוקות, ילדים וקשישים.
5. אנשים שנוטלים תרופות המגבירות את רגישות העור לקרינת השמש (יש להיוועץ בנושא עם רופא כאשר נוטלים תרופה).
6. אנשים שעברו השתלת איברים (כליות, לב, כבד ועוד) ומקבלים באופן קבוע טיפול בתכשירים המדכאים את מערכת החיסון.
7. אנשים שקרובי משפחתם חלו בסרטן העור.
8. יש לזכור שגם לאנשים שנולדו כהי עור אין ביטוח בפני סרטן העור. למעשה, חלה עלייה בשיעור התחלואה בקרב יליד הארץ, שהוריהם ממוצא אסיה- אפריקה. לכן, גם אוכלוסייה זו צריכה להימנע מחשיפה בלתי מבוקרת לשמש ולנקוט באמצעי ההגנה הנכונים.

על תכשירי ההגנה
ישנם תכשירי הגנה מפני קרינת השמש הסופגים את הקרינה העל סגולה, בעוד תכשירים אחרים דוחים אותה מהעור. התכשירים יעילים למדי בחסימת קרני UVB, אך כדי לספק הגנה גם מפני קרינת UVA יש צורך שיכילו חומרים מיוחדים, כמו
AVOBENZONE METHOXYDIBENZOYLMETHANE BUTYL, TITANIUM DIOXIDE או ZINC OXIDE, המציעים הגנה ניכרת נגד קרינת UVA ו – UVB גם יחד. מקדם ההגנה של התכשיר מהווה מדד לאורך הזמן שבו התכשיר מגן על העור מפני האדמומית (כוויות השמש) הנגרמת מקרינת UVB, בהשוואה לאורך הזמן שבו העור מאדים ללא הגנה. אם הזמן, שלוקח לעור רגיל ללא הגנה להאדים, הוא 10 דקות, השימוש בתכשיר עם מקדם הגנה 15 ומעלה יאריך באופן תיאורטי את משך הזמן עד שהעור יאדים פי 15, כלומר למשך כ – 2.5 שעות. משך הזמן הנדרש להיווצרות כוויה על העור תלוי בין היתר בשעת היום בה נחשף לשמש, עונת השנה, עוצמת הקרינה המוחזרת וסוג עורו. על כן ההמלצה הכללית היא להשתמש בתכשיר עם מקדם הגנה 15, לפחות.

התכשירים עם מקדמי ההגנה הגבוהים
תכשיר עם מקדם הגנה 15 חוסם 93% מקרינת UVB. מקדמי הגנה מעל 30 מוסיפים עוד 4% לחסימת קרינת UVB, כלומר, מגיעים לחסימת 97% מקרינת UVB. התכשירים עם מקדמי ההגנה הגבוהים, מומלצים במיוחד לאנשים רגישים לשמש, לחולים בסרטן העור, לאנשים בסיכון גבוה לחלות במחלת הסרטן, וכן למחליקי סקי שלג או מים, הנחשפים במשך היום לעוצמות גבוהות של קרינה ישירה ומוחזרת. בעוד שמקדם ההגנה הוא מדד אוניברסלי למידת ההגנה מפני קרינת UVB, אין מדד מוסכם לגבי קרינת UVA מדענים ברחבי העולם עוסקים בפיתוח בדיקות שיוכלו למדוד את מידת ההגנה מפני קרינת UVA. מאחר וחישוב הערכה בזמן של חשיפה “בטוחה” מתבסס על תנאי מעבדה (כלומר לא לוקח בחשבון מגע מכני אשר מסיר את השכבה, או אפשרות שלא כל חלק גוף חשוף התכסה באחידות), ההמלצה היא לחדש את שכבת ההגנה כל 30 דקות, כלומר גורם הארכת הזמן שקרם ההגנה הגבוה נותן – מבוטל.

חשוב לדעת!
קרם או תכשיר שמורחים אותו לאחר הצריבה בשמש, אין בכוחו לבטל את הנזקים המצטברים מהשמש, שהם בחלקם בלתי הפיכים ואינם ניתנים לתיקון. תכשירי לחות לעור שמורחים במקום הצרוב, משפרים אך ורק את ההרגשה ולא מבטלים את הנזק שנגרם.

בברכה, האגודה למלחמה בסרטן

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים