חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

מתכנן/ת ת שאיבת שומן?

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מתכנן/ת ת שאיבת שומן?
המדריך השלם לשאיבת שומן מוצלחת

מאת: ד”ר יצחק מאייר, מומחה לכירורגיה פלסטית

בשנים האחרונות הפכה שאיבת השומן לפרוצדורה הפופולרית ביותר בתחום הכירורגיה הפלסטית. יחד עם זאת, רבה אי הודאות וגם הפחד, בעקבות מקרים מצערים שקרו לאחרונה בתחום, וכן בעקבות מסרים רבים ולא אחידים המועברים לקהל.

על פי נתוני האיגוד האמריקאי לכירורגיה פלסטית, בשנת 2001 בוצעו כ- 385,390 אלף שאיבות שומן בארה”ב. גם שם תופסת שאיבת השומן את המקום הראשון בתחום.

ד”ר יצחק מאייר, מומחה לכירורגיה פלסטית העומד בראש “מאייר קליניק” במרכז הרפואי ברמת אביב, ערך עבורכם את המדריך השלם לשאיבות שומן, על מנת שכל מי שמתכנן/ת פעולה כזו, יידע לקחת בחשבון את כל ההיבטים והקריטריונים הנדרשים כדי שהפעולה תהיה בטוחה ומוצלחת יותר.

“כירורגיה פלסטית” – מקור השם הוא ביוון העתיקה. משמעות המילה “פלסטיקוס” היא לפסל ולעצב מחדש.

הכלל החשוב ביותר כאשר עומדים לבצע שאיבת שומן:

מומלץ מאוד לא לשאוב יותר מ: 5-4 ליטרים של שומן בשאיבה אחת. אם יש צורך ביותר מכך צריך לחלק את השאיבה למספר פעולות. כל שאיבה מעל כמות זו מסכנת את חיי המטופל.

מיהם המועמדים המתאימים לשאיבת שומן?

שאיבת שומן נועדה לאנשים בוגרים ובריאים, בעלי משקל גוף תקין, בעלי מרקם עור סביר אשר להם הצטברות רקמות שומן עודפת במקומות שונים בגוף, המהווים הפרעה בקווי מתאר תקינים. כמו למשל: באזורי הירכיים, מותניים, ישבן, בטן, ברכיים וזרועות.
ואמנם, אלה הם האזורים הפופולריים ביותר לשאיבות שומן. בנוסף: שאיבות שומן באזור השדיים לגברים עם שדיים מוגדלים (גינקומסטיה).

השומן שבגופנו
מספר תאי השומן בגופנו כמעט אינו משתנה לאחר גיל ההתבגרות. בכל אזור ואזור בגוף ישנו מספר פחות או יותר קבוע של תאי שומן. כאשר אנחנו משמינים או מרזים, הגדלת הנפח או הקטנתו בהתאם, באזור מסוים, לדוגמא הישבן, נובעת לא מהשתנות מספר תאי השומן אלא משינוי בנפח התא השומני. נקודת דיון חשובה נוספת היא שרקמת השומן במקומות שונים בגוף מתנהגת אחרת. כל מי שמנסה להרזות, מכיר את התופעה שבה קיימת ירידה משמעותית בנפח הרקמה השומנית באזורי הפנים, השדיים ואולי הבטן, ולעומת זאת, שום דבר לא זז באזורי הישבן והירכיים. הסיבה הביולוגית לכך היא כי כמות הקולטנים (רצפטורים בלעז`), היא קטנה יותר, או רגישותם להשתנות ההורמונלית, בעקבות הפחתת האכילה, קטנה יותר. וזהו השומן המטופל בשאיבות שומן בהצלחה המרבית.
שאיבת השומן משנה את הפרופורציות בגוף הנשאב. בשאיבה אין שואבים שומן מאזור מסוים, אלא מסלקים את תאי השומן יחד עם השומן אותו התאים הנ”ל מכילים. מסלקים את השומן יחד עם המחסנים בהם הוא מוכל. לכן, חשוב ביותר להמשיך בתזונה מאוזנת ובפעילות ספורטיבית, גם ובעיקר לאחר שאיבת שומן, כדי שלא יתווסף שומן בתאי שומן שנותרו באזורים אחרים בגוף. שאיבת השומן אינה תחליף לדיאטה.

מידע על הטכניקות השונות בשאיבת שומן

הטכניקה המסורתית – טכניקה זו של שאיבת שומן הינה החדרת נוזל פיזיולוגי לתוך רקמת השומן, והחדרת צינורית (קנולה) מחוררת וקטומה בקצה האחד שלה, ומן הצד השני שלה מחוברת לצינור חלול המחובר למכונת שאיבה. בעזרת הקנולה, שאפשר להחליפה לגדלים שונים במהלך השאיבה, מתבצעת פעולת השאיבה. המנתח “בוצע” חתכים קטנים (עד לגודל של 1 ס”מ) חודר את העור אל שכבת השומן, ובעזרת תנועות בתוך הרקמה השומנית ובמקביל לגוף, “מטיילת” הקנולה המחוררת ושואבת אל בקבוקי שאיבה המחוברים למכונת השאיבה, את השומן המיותר. שיטת השאיבה הזו היא הידועה ביותר, ובעלת ניסיון מצטבר רב ביותר. יתרונותיה הן בפשטותה, בניסיון הרב שנצבר בה ובציוד ניתוחי פשוט. חסרונה של השיטה היא במאמץ שמשקיע המנתח בזמן השאיבה.

טכניקת האולטרה סאונד – טכניקה דומה במהותה לקודמת. אלא שכאן, מחוברת הקנולה למקור גלי קול, המשודרים למרחק של שלושה מילימטרים בקצה הצינורית. האנרגיה המשודרת מפרקת את תאי השומן, משחררת את השומן עצמו שנשאב, לבקבוקים, מבלי לפגוע ברקמות אחרות. אף כי אין אישור פוזיטיבי לשיטה, או איסור לגביה, מעט מאוד רופאים נוטים להשתמש בה, מאחר והועלו כנגדה טענות שתוצרי פירוק השומן שמיעוטם אינם נשאבים עד תום, עלולים ליצור רדיקלים חופשיים, ובטווח של שנים רבות להתגלות כמסרטנים. יתרונות השיטה הן במאמץ הפיזי המופחת של המנתח. כמו כן, בשיטה זו רקמת החיבור והעור מתכווצים באופן הדוק יותר על גבי האזור המטופל, אם כי, לעתים נוצר נזק לעור עצמו בצורת כוויה עמוקה.

טכניקת הקנולה הרוטטת – זוהי השיטה החדשה ביותר, בה הצינורית רוטטת, וגורמת לשבירה מכנית של רקמת השומן. שיטה זו מאפשרת פיסול מדויק ללא השקעת כוח פיזי של המנתח, ובכך מקטינה במעט את זמן הניתוח.

התייעצות ראשונה עם הרופא – מה כדאי לשאול?
לאחר ההסבר של הרופא – יש לברר את הנתונים הבאים:
• האם הוא מומחה לכירורגיה פלסטית ובעל רישוי לתחום זה ממשרד הבריאות? כדאי לבקש תעודה המעידה על כך , או את מס` המומחיות שלו. מומלץ גם לברר האם המנתח הוא חבר באיגוד לכירורגיה פלסטית, שמציב סטנדרטים של מצויינות והתמחות במקצוע.
• היכן למד את טכניקת שאיבת השומן? כמה שאיבות שומן כבר ביצע? היכן הוא מבצע את הפעולה?
• באיזו הרדמה הוא משתמש?
• אלו בדיקות יש לבצע לפני הניתוח?
• אלו תרופות תצטרך/י לאחר השאיבה? מתי תוכל/י לחזור לפעילות רגילה?

הצעדים שעליך לנקוט לפני שאיבת שומן
ראשית – רצוי להפסיק לעשן. לבצע את כל הבדיקות שהתבקשת לבצע לפני הניתוח. להעביר את תוצאות הבדיקות למנתח כדי שיעריך את יכולתך לעבור שאיבת שומן. להפסיק למשך שבועיים נטילת תרופות ויטמינים ותוספי מזון – אלא אם הרופא מתיר זאת. לרכוש חגורה מתאימה שתשמש כתחבושת למשך זמן ההחלמה. להכין בהישג יד את מספרי הטלפון של הרופא וצוותו. במרבית המקרים, הבדיקות לפני שאיבת שומן כוללות: ספירת דם ותפקודי קרישה, בדיקת שתן, צילום חזה, א.ק.ג, וכן בדיקות נוספות הנדרשות בהתאם לגיל המטופל או להפרעות ייחודיות מהן הוא סובל.

סוגי ההרדמה בשאיבות שומן
שאיבת שומן ניתן לבצע בכמה סוגי הרדמה:
הרדמה מקומית – כאשר האזור הנשאב הינו קטן יחסית.
הרדמה אזורית – כשמדובר מקו המותן ומטה.
הרדמה כללית – בכל שאר המקרים וכאשר השאיבה במספר רב של איזורים.
• בשיחה שערכתי עם מספר רב של מרדימים, הסכימו כולם שהרדמה כללית היא השיטה הבטוחה והמועדפת עליהם.

ביום הניתוח:
תגיע/י לבית החולים או המרכז הרפואי, בצום מוחלט של 6 שעות. תהליך הקבלה כולל מספר בדיקות כלליות ורישומים. לאחר מכן, מתקבלים על ידי הרופא המרדים. הוא יבדוק פעם נוספת וגם יעבור על כל הבדיקות שעברת מראש. לאחר הסבר על מהלך ההרדמה, הוא יחתים אותך על טופס הסכמה להרדמה ויחתום אף הוא.. לאחר מכן יקבל אותך הרופא המנתח אותו כבר הכרת ופגשת. הרופא יסביר לך פעם נוספת אל כל מהלך השאיבה. את/ה רשאי/ת לשאול שאלות נוספות את הרופא המנתח. המנתח יצלם אותך לפני השאיבה. הוא יסמן על גופך סימנים שונים ומשונים. המנתח יחתים אותך על טופס הסכמה לניתוח שאיבת שומן, לאחר שיסביר שוב את התוצאות המקוות והסיכונים שבניתוח, ויחתום בעצמו על אותו טופס. עד לשלב זה, יכול בן משפחה ללוות אותך. אל חדר הניתוח לא ניתן להכניס מלווים מאחר והאזור סטרילי. בשלב זה, נותן לך המרדים חומר טשטוש ולמעשה אינך זוכר/ת דבר עד לרגע ההתעוררות.

לאחר גמר השאיבה – יולבש לך המחוך שהכנת. בשלב זה התחיל המרדים בתהליך ההערה. כאשר תתעור/י יעבירו אותך בליווי המרדים אל חדר ההתאוששות. מתחילת השאיבה ועד ליציאה מחדר ההתאוששות – את/ה מחוברים למוניטורים המתריעים על כל בעיה שעלולה להתרחש, ונמצאים בהשגחה צמודה של אחות ורופא מרדים.

לאחר השאיבה:
כשמתעוררים מפעולת השאיבה – תמצא/י את עצמך בחדר התאוששות, לגופך מחוך. הצוות יטפל בך כדי למנוע כאבים חזקים. לאחר התאוששות קצרה – בין שעה לשעתיים, תתבקש/י לנוח במיטתך למשך מספר שעות. כאשר קמים בפעם הראשונה יש צורך בנוכחות אחות או רופא. יתכן ותחוש/י בסחרחורת קלה. אזור השאיבה יכאב. הכאב דומה לכאב שחשים כאשר מקבלים מכה המשאירה סימן כחול. בעיקר חשים בכאב כשמשנים תנוחה – מישיבה לשכיבה, או משכיבה לעמידה. הכאבים חולפים בעזרת משככי כאבים רגילים.
לאחר יממה תשתחחר/י מבית החולים, ינתנו לך הוראות כיצד להתנהג. ניתן להתרחץ במקלחת – אם אפשר, רצוי שלא להוריד את המחוך בימים הראשונים (קיימים בשוק מחוכים שמתייבשים על הגוף במהירות). במידה והמחוך אינו מאפשר זאת, ניתן להורידו לפרק זמן קצר ביותר ולהלבישו במהרה בחזרה. כדי להקל על פעולת חבישת המחוך, אפשר להשתמש בטלק רפואי – שעוזר להחלקה של המחוך על הגוף.
תוך מספר ימים אפשר לחזור לעבודה או לימודים – אך להימנע מפעילות מאומצת. רצוי מדי פעם להרים רגליים ולנוח. לאחר שבוע תתבקש/י להגיע לביקורת אצל הרופא. עם חלוף הזמן, יפחתו הכאבים, ייעלמו הסימנים הכחולים, והנפיחות שלאחר השאיבה תיסוג בהדרגה. ניתן לזרז את ירידת הנפיחות בעזרת מסג` לימפטי שנעשה כשבוע לאחר השאיבה למשך מספר ימים. מסג` זה מסייע לשפעול דרכי הלימפה ולירידה מהירה יותר של הנוזלים שהצטברו באזורי השאיבה.

חזרה לחיים רגילים
לאחר חודש ימים ניתן לחזור לפעילות רגילה – כולל מכון כושר. עליך להבין שבשלב זה עדיין לא הסתיים תהליך ההחלמה, ותוצאת השאיבה אינה סופית. לכן, אם יש תחושה של כובד, נפיחות ואי נוחות – ניתן לייחס זאת לתהליך ההחלמה. רצוי שהמחוך בו השתמשת יהיה בהישג יד כדי לחבוש אותו במידת הצורך.

סיכונים וסיבוכים
הסיבוכים האפשריים של ניתוחי שאיבת שומן הם לרוב הפיכים וניתנים לטיפול, כמו: אי סדירויות האזור הנשאב, בליטות או שקעים. למרות שהניתוח נחשב בטוח, הרי שבידיים בלתי מנוסות או מוסמכות, הניתוח עלול להוות סיכון ממשי. בארה”ב למשל, נרשמו כ- 200 מקרי מוות כתוצאה משאיבת שומן, ב- 3 השנים האחרונות, בהן בוצעו למעלה מ- 700,000 שאיבות שומן. בניתוח המקרים הנ”ל הוברר שבמרביתם ככולם, בוצעה שאיבת שומן של 5 ליטרים ומעלה. התופעות הרגילות לאחר הניתוח כוללות בצקות קלות, סימנים כחולים ונפיחויות – כל אלה לא מצריכים טיפול וחולפים מעצמם. סיבוכים מורכבים יותר המחייבים טיפול רפואי, הם סיכונים שעלולים להתפתח בכל ניתוח אחר: קרישי דם, תסחיפי שומן לריאות, איבוד נוזלים או העמסת יתר של נוזלים.

נתונים על שביעות רצון
שביעות רצון לאחר שאיבת שומן, כמו לאחר כל ניתוח פלסטי היא נושא סובייקטיבי בעיקרו.
מובן שאם מישהו/י לאחר שאיבת שומן סובל מבורות ושקעים – הוא/היא יהיו מאוכזבים. אולם, אם בבדיקה בזמן הייעוץ, ראה המנתח שעורו של המועמד הוא דק, בעל סיבים קרועים ובעל שקעים – הרי שלאחר השאיבה המצב לא יהיה יותר טוב. הצטברות השומן תעלם, אך מראה העור לא ישתפר. מכאן, שחייב להיות מתאם שלם בין רמת הציפיות מהשאיבה ובין הנתונים הפיזיים של הנשאב/ת.
לכן, המנתח חייב להסביר למטופל מה הוא יכול להשיג בשאיבת השומן. מהי התוצאה המקווה. המטופל, חייב להיות ריאלי באשר לציפיותיו, ובודאי שלא להשוות את תוצאת הניתוח שלו לתוצאה של מכרים שלו – כי לכל אחד נתוני פתיחה שונים, ולכן התוצאות שונות מאחד לשני.

ניפוץ מיתוסים הקשורים בשאיבות שומן

שאיבת שומן אינה ניתוח.
לא נכון. שאיבת שומן הנה ניתוח לכל דבר ומחייב כללי התנהגות כבכל ניתוח אחר. אם כי, מדובר בניתוח בעל תהליך החלמה פשוט, צלקות מינימליות שכמעט אינן נראות ותוצאות טובות במיוחד.

שאיבת שומן נועדה לשמנים.
לא נכון. ניתוחי שאיבת שומן מיועדים לאנשים בעלי משקל גוף תואם, הסובלים מריכוזי שומן במקומות שונים בגוף, באופן שמשפיע על הפרופורציות שלהם.

שאיבת שומן הנה תחליף לדיאטה.
לא נכון. שאיבת שומן אינה בשום פנים ואופן תחליף לדיאטה, ומטרתה אינה הרזיה, אלא `פיסול` מקומות שמנים בגוף.

שאיבת שומן הנה פרוצדורה מסוכנת.
לא נכון. ניתוח שאיבת שומן אינו מסוכן מכל ניתוח אחר, אלא אם כן מבצעים אותו אצל רופא לא מנוסה, או בסטנדרטים רפואיים נמוכים. הסיכונים בשאיבת שומן דומים לסיכונים כבכל ניתוח אסתטי אחר וכוללים איבוד נוזלים, קרישי דם או תסחיפי שומן לריאות, בעיקר בקבוצות סיכון גבוהות, גילאים מתקדמים, או מחלות אחרות. כל הסיבוכים הללו הם נדירים מאוד.

ניתן לשאוב כמה שומן שרוצים.
לא נכון. אסור לשאוב למעלה מ- 5 ליטר שומן בפרוצדורה אחת. שאיבה מעל לכמות זו, מסכנת את חיי המטופל.

בברכה, ד”ר יצחק מאייר

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים