חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

מתח – השלכות וטיפולים

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מתח – השלכות וטיפולים

מאת: ד”ר ליאנה סופר MD ומוסמכת לטיפול בהיפנוזה.

החיים שלנו מלאים מתח ולחץ. אנו ממהרים לחיות, ממהרים להספיק, ממהרים לרכוש, ממהרים ללמוד, ממהרים לעבוד… ולכל זה יש מחיר והוא מתח. רמות המתח בעידננו גבוהות במיוחד. הסיבות לכך שונות ומגוונות. אם ברצוננו לחיות בשלווה, עלינו להרפות.

האם המתח בחיינו גורם למחלות?
כן! להלן בעיות שנוצרו כתוצאה ממתח ממושך: פחדים, חרדות, עייפות, הפרעות שינה, יתר לחץ דם, מחלות לב, קיבה עצבנית, מעי רגיז, מיגרנה, גמגום, שלפוחית שתן רגיזה, רגישות יתר ועוד…מתח גורם להתכווצות של שרירים הנמצאים באיברים פנימיים, כמו שלפוחית שתן, קיבה, מעיים, כלי דם, לב. בעקבות מתח מתמשך בעיה פסיכוסומטית הופכת למחלה אורגנית, כמו סכרת, יתר לחץ דם, התקף לב, כיב קיבה, בריחת שתן ועוד. עליה בלחץ הדם, שהתרחשה במצבי לחץ בלבד, תתפתח למחלה בלתי הפיכה עם פגיעה בכלי דם ובלב. כאב בטן, שלשול וצרבת,שהופיעו בדרך כלל בזמן המתח, יתפתחו למחלה כיבית (אולקוס) בקיבה או בתריסריון.
טיפ: התחילו לתרגל הרפיה יומיום כדי לעצור התקדמות של מחלות.

האם המתח בחיינו פוגע בחיי זוגיות ומשפחה?
כן. בהגיענו הביתה עייפים בסוף יום העבודה, אנו לעיתים מלאים במטענים שליליים. כל גירוי קטן מצד בני משפחה עלול להביא להתפרצות עצבים ונמצא את עצמנו במצב לא נעים של מריבה סתמית שיכולנו למנוע.
טיפ: על מנת למנוע מריבות הנגרמות מעייפות ומתח, עשו הרפיה של רבע שעה לפני היכנסכם הביתה. ניתן לעשות זאת ברכב בעודו חונה בחניה, על הספסל, בבית קפה, במקום העבודה וכו´. זה משחרר ומרגיע. חיי המשפחה יהיו מוגנים ובטוחים.

האם המתח גורם לקשיי ריכוז והפרעות בזיכרון?
כן. קרה לכם פעם שנרדמתם על הספה מול טלביזיה או בבית קולנוע? קרה לכם, שתוך כדי קריאה בספר משעמם עברתם על עמוד שלם בלי לזכור במה מדובר? קרה לכם מין “בלק אאוט” במבחן, ששכחתם את כל החומר, כאילו ולא למדתם בכלל? קרה לכם, שנכנסתם פעם לחדר לקחת משהו…אך לא זכרתם מה? מתח עשוי לגרום לעייפות ולכל התופעות הללו.
טיפ: אם לא ישנתם טוב, עשו הרפיה של חצי שעה, זה מרענן ומחזיר כוח. ניתן לעשות הרפיה באחת ההפסקות במשך היום.

האם המתח גורם לכיווץ שרירים?
כן. ישיבה ממושכת בתנוחה קבועה (נהיגה, עבודה במחשב, קריאה וכו`), מביאה לכיווץ השרירים ועייפותם. תוצאה נפוצה – גב “תפוס”, צוואר כואב, עייפות כללית וחולשה בשרירים.
טיפ: בזמן ישיבה ממושכת שנו את התנוחה כל 20 דקות או התהלכו וחלצו את השרירים. במקרה של שריר “תפוס”, עשו הרפיה עמוקה עם דמיון מודרך במשך שעה לפחות. ניתן להיעזר בהדרכה מוקלטת.

האם המתח גורם לקשיים בתפקוד מיני?
כן. בעודנו מתוחים ומוטרדים מבעיות היומיום, נתקשה להתרכז ביחסי אישות וליהנות ממגע מיני. קרה לכם שלא הצלחתם להגיע לפורקן מיני כתוצאה מעייפות? קרה לכם שדחיתם מגע מיני בגלל חרדה או מתח?
טיפ: עשו הרפיה עם דמיון מודרך כרבע שעה לפני קיום יחסי מין. בחרו לקיים יחסי אהבה בחגים, בסופי שבוע ולאחר מנוחה.

האם המתח גורם להתמכרות לעישון, אכילת ממתקים ושתיית אלכוהול?
כן. אנשים הנמצאים במתח מתמיד נוטים ליצור התמכרות. אני בעצמי עישנתי במשך 16 שנה. אחת הסיבות לעישון היה המתח שבו הייתי שרויה אז. ביום שהחלטתי להפסיק לעשן, עשיתי זאת בהצלחה. היום, 7 שנים אחרי, אני חופשייה מההרגל, ובטוחה שלא אחזור אליו לעולם. השתמשתי בתרגילי הרפיה והיפנוזה עצמית. זה עזר מאוד.
טיפ: תרגלו היפנוזה עצמית והרפיה כדי להשתחרר מהתמכרות.

האם המתח גורם להפרעות שינה?
כן. רוב האנשים מתייחסים לסיוטים כלגורם חיצוני. הגישה הזו אינה נכונה. חלום משקף מצב נפשי של אדם ברגע האמת. בעזרת חלומות, תת מודע מעביר מסר חשוב למודע כדי לעזור לאדם לפתור את בעיותיו. נדודי שינה, סיוטים, שינה שטחית והפרעות שינה אחרות עשויות לנבוע ממתח נפשי. תרגילי הרפיה אמורים לעזור להשתחרר מהמתח, שנצבר. כמו כן,סיוטים עלולים להופיע כתוצאה מטיפול תרופתי, צריכת סמים, שתית אלכוהול או כסימפטום של מחלה גופנית.
טיפ: עשו הרפיה במיטתכם במשך רבע שעה. היעזרו בקלטות להרפיה. במקרים קשים פנו לטיפול בהיפנוזה.

האם כולם מסוגלים להיכנס להרפיה או להתהפנט?
90% מאנשים שטיפלתי הצליחו להרפות ולהתהפנט, כולל אנשים, שאובחנו כהיפראקטיביים ובעלי הפרעות בקשב וריכוז.

איך לומדים להרפות?
ניתן ללמוד תרגילי הרפיה והיפנוזה עצמית בטיפול אישי ובסדנא. טיפול אישי מומלץ לאנשים עם בעיות מסובכות וממושכות. בסדנא לומדים טכניקות הרפיה והיפנוזה עצמית באמצעות דינמיקה קבוצתית עם שיתוף חוויות שחוו. השתתפות בסדנא מומלצת לכל אחד מאתנו. השיטות קלות ופשוטות ליישום.
טיפ: התחילו לתרגל את השיטות בעזרת כלי העזר- קלטות/דיסקים להרפיה ושחרור מתחים.
זהירות: אסור לתרגל הרפיה והיפנוזה עצמית בזמן נהיגה או בזמן עיסוק אחר הדורש ריכוז מוגבר. הרפיה והיפנוזה עצמית מאפשרות לאדם להכיר את עצמו. בהרפיה אדם מרגיש נינוח, משוחרר ובטוח בעצמו. ניתן להשתמש בשיטות הרפיה ודמיון מודרך לריפוי בעיות שונות.

בברכה, ד”ר ליאנה סופר

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים