חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

מצבים משולבים והטיפול האינטגרטיבי במספר בעיות

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מצבים משולבים והטיפול האינטגרטיבי במספר בעיות

איך אפשר לדעת איזו דרך מתאימה לריפוי בשעה שיש יותר מבעיה אחת?

אכן, שאלה חשובה. בעצם חתרתי במאמרי לעבר שאלה זו היות ונדיר המצב שמישהו סובל מתופעה מציקה אחת בלבד.

בעצם התהליך מתחלק למספר שלבים:

ראשית כל צריך מול העיניים את כל תמונת המצב. הכל קשור – המצב הפיסי, המצב הרגשי, מערכות יחסים בחיים, עניינים בעבודה, מצב המזרון שעליו אנו ישנים, סוג הנעליים, הרגלי החיים שלנו, החלומות האבודים שקברנו במגירה. לא בכל מצב ישמשו אותנו כל הנתונים באותה מידה אך לעולם לא ניתן לדעת מראש.

דבר שני – השאלה החשובה ביותר: מה הכי חשוב? / דחוף? / מרכזי?
האתגר בנושא זה הנו החיפוש אחר השורש המשותף. לפעמים השורש יראה חסר משמעות אולם בד”כ טיפול בשורש המשותף לכל מה שמצאנו יביא לשינוי המרשים ביותר במכלול הבעיות שלנו.

לא תמיד נתחיל ישר שם. לא פעם המצוקה האקוטית תוביל אותנו דרך טיפול זמני על מנת להקל על סבל של בעיה בוערת ורק אח”כ נוכל להתפנות לשורש העניינים.

הבה ניקח מקרה לדוגמא כדי להמחיש את שאמרתי עד כה:

נניח לרגע שאנו סובלים מכאב ראש שחוזר מדי יום ביומו (יש כאלה לדאבוני), בנוסף יש לנו כאבי בטן שבאים וחולפים עם עצירות (יציאה קשה פעם בשבוע). אם זה לא מספיק, העור פורח השקם וערב כל פעם במקום אחר ובאופן בולט, אדום ולא נעים למגע.

מכלול (מצומצם) זה של תופעות עלול לבלבל בהתחלה היות ויש מספר תופעות שונות באיברים שונים וקל להתחיל מיד בריצה לחמישה רופאים שונים (כללי, נוירולוג, גסטרולוג, רופא עור, פסיכולוג – לדוגמא) אולם הבה נלך בנתיב שהתוויתי:

1. הדבר הכי דחוף (אני מניח) יהיה להקל על כאבי הראש (מי מוכן לחיות עם כאב יום יומי בלי לנסות להקל עליו ולו רק באופן זמני עד להצלחת טיפול השורש)
2. לאחר שמצאנו פתרון זמני להקל על מצוקתנו ניגש לתמונה הרחבה. עצירות + כאבי בטן (לא מפתיע במיוחד) + פריחות בעור + כאב ראש – האם יש שורש שיכול להסביר את כל התופעות?

התשובה כמובן – כן!

צבירת רעלים ממערכת העיכול התקועה עם עצירות בהחלט סיבה ברורה לכאבי בטן (בעצם עצם העצירות יכולה לגרום במישרין לכאב בטן), אותם רעלים יוצאים לא פעם דרך העור כערוץ פינוי משני בצורה של פצעים. אם זה לא מספיק הרי שאחת מהסיבות הקלאסיות לכאבי ראש כרוניים הנה רעילות מהמעיים !!!

במילים אחרות, יש סבירות גבוהה במקרה זה שאם נפתור את העצירות ונפנה את הפסולת שהצטברה ייעלמו בזה אחר זו כל הסימפטומים שהזכרתי (ולעתים אף כולם יחדיו).

עד כאן כמובן דברתי פילוסופית. איך נכנסים לתמונה המטפלים השונים? איך מחברים את הכל יחד?
ואולי הכי חשוב: איך עושים את זה מבלי להתנגש טיפול בטיפול (במיוחד טיפול קונוונציונלי וטבעי אך לא רק)?

נטורופתיה
אחד הנושאים שנלמדים לקראת סוף לימודי הנטורופתיה נקרא אינטגרציה. פירוש המושג – שילוב של כלים שונים יחדיו. לומדים איך ומתי מתחברים או מתנגשים כלים שונים (כולל תרופות קונוונציונליות) וכיצד כדאי לשלב את הטיפולים השונים על מנת להשיג את המיזוג האופטימלי עבור המטופל.
במילים אחרות, הפתרון הקל לשאלה לעיל – גשו לראות נטורופת טוב, מכאן תצאו עם תמונה משולבת והמלצות מגוונות.
הנטורופת מומחה בתחום ההרגלים ואורח החיים. בהרבה מקרים המכנה המשותף או השורש נעוץ באורח חיים לא תואם את צרכי האדם. הרגלים ואורח חיים מהווים בסיס טוב לבניית טיפול שיצליח – סבירות הצלחת טיפול ללא שינוי אורח חיים נמוכה תמיד בהרבה מסיכויי הצלחת טיפול הכולל שינוי שכזה.

גם לתחום הרגשי / רוחני יש חשיבות בתהליך שלם של ריפוי. אדם מאושר תמיד בריא יותר מאדם מדוכדך, לא מסופק שנמצא במקום הלא נכון בעבודתו או בחיי החברה שלו וכו`. לנטורופת יש כמובן יד ורגל (בעצם בעיקר אוזן וכלים מעניינים) בתחום זה ולעיתים כדאי לעבוד במישור זה כפתיח.

האירידולוגיה משמשת כלי מופלא לזיהוי הקונסטיטוציה (חוקה) של האדם. תמונה זו עוזרת לא פעם לראות מהיכן כנראה נובעות מכלול הבעיות. מציאת השורש בעזרת אירידולוגיה קונסטיטוציונית מהווה דוגמא יפה לקיצור דרך מבורך.

שאר הכלים הנטורופתיים יבחנו כבר בעקבות הפגישת ייעוץ הראשונית ויקבלו מקום בטיפול בהתאם לצורך.

רפואה סינית
היכולת האיבחונית הסינית הקלאסית תמיד משאירה אותי נפעם. בודקים דופק (בעצם 12 עשר או 18 דפקים תלוי באסכולה), מסתכלים על הלשון, שואלים מספר שאלות, נוגעים בנקודות מפתח בגוף (ויש עוד מספר כלים ייחודיים) ותוך זמן קצר להפליא מתקבלת תמונה (שלא תמיד קל להבין או לתרגם לטיפול אך טובת היטב את מצבנו הנוכחי) ומכאן לא פעם הדרך להבראה קצרה. זה כמובן בתנאי שהתמונה מסתדרת עם איזשהו כיוון טיפולי (לא תמיד ברור כל כך). בתמונה מורכבת מהווה טיפול סיני כלי נפלא לעשיית סדר.

צ`י קונג וטאי צ`י עוזרים נפלא לאזן את הגוף והנפש ומכניסים שוב את הקסם לחיים. לעתים התמדה בטיפול עצמי שכזה עושה יותר מכל התרופות הקונוונציונליות והטבעיות גם יחד)

הומאופתיה
אם התמונה מורכבת במיוחד או לפחות אם התופעות שונות מהמצופה ה”רגיל” (צמא רב עם חוסר רצון לשתות למשל) יש בהחלט ערך רב בטיפול ההומאופתי הקלאסי. זהו טיפול שהייתי מכניס מייד אחרי הפגישה הראשונה הנטורופתית באם זה היה נראה מתאים. צריך לקחת בחשבון שטיפול הומאופתי קלאסי יכול להמשך מספר חודשים (פגישה חודשית בד”כ) ולכן טיפול זה יכול בו זמנית להקביל לכלים אחרים שעובדים יותר במציאות הגשמית הפשוטה (טיפולי מגע – רק לא עם שמנים ארומטיים שמפריעים להומאופתיה, טיפול בתזונה, דיקור סיני וכו`) צריך רק לזכור ליידע את ההומאופת שמקבלים טיפולים במקביל כדי שייקח בחשבון את השפעתם או לפחות ידבר עם המטפלים הנוספים בכדי לשמוע מהם על ההשפעה של טיפוליהם)

טיפולים ברמת השלד (כירופרקטים) והרקמה הרכה (אוסטיאופתים) ומטפלים בתחום חוכמת הגוף והיציבה הנכונה (אלכסנדר ופלדנקרייז)

גישות אלה חשובות בעיקר בהקשר הרלוונטי. במלים אחרות, יציבה לא נכונה תהווה סיבה טובה להפנות למומחים בתחום זה ובבעיות עם עמוד השדרה ניתן לשלב טיפולים של כירופרקטור או אוסתיאופת.

לסיכום:
תמונה אמיתית של חוסר איזון עלולה להראות מורכבת ומבלבלת ולעתים קשה לדעת איך להתחיל. כאן חשוב שאתם תאמצו את הפילוסופיה של “אני אחראי לבריאותי” ותתחילו להפעיל את בעלי המקצוע השונים בכדי שהם יפשטו לכם את המצב לכדי הסברים הניתנים להבנה בכדי שתוכלו אתם לקחת את ההחלטות הגורליות לבריאותכם!!!

לבריאות,
חן פרופסורסקי (נטורופת, רופא סיני, מרכז תוכניות הטיפול בחוות הבריאות של מרכז בריאות רפאל ומנהל מרפאה על אינטראקציות ופורומים רבים בטבע לייף)

נ.ב.
המאמרים הבאים יידונו בנושאים אחרים באופן דומה. אם גם אתם מעונינים לשלאול על נושא מסוים – כתבו אלי לדואר אלקטרוני: forum@naturopath.co.il

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים