חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

מפחדים מהפחד..

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מפחדים מהפחד..

פחד.. יחסית קל לנו להתחבר, להבין ולדבר על פחד יותר משאר הרגשות, זה מקובל לפחד ויש לנו מספיק סיבות כדי להצדיק את הפחד. המצב הביטחוני, הכלכלי, הקטל בדרכים, אלימות ועוד הרבה סיבות טובות לפחד. האמת שכל אחד מהדברים שהזכרתי הוא סיבה מוצדקת לחשוש אך האם תמנעו מלצאת מהבית ולנהוג ברכבכם בגלל הקטל הקיים בדרכים?
התשובה היא לא! פשוט תנהגו בזהירות.

פחד הוא סוג של הרגשה הגורמת לנו להגיב מתוך התת מודע שלנו או להימנע מלעשות דברים כפי שאנחנו רוצים. הפחד תוכנת בנו בעבר עוד בתקופת האדם הקדמון, במטרה להכין את האדם לקראת סכנות פיזיות בטבע, אך הפחד הזה אינו בהכרח מתאים לתקופתנו.

כשאנחנו מפחדים אנו מרגישים מאוימים והגוף מגיב באותה הדרך כאילו עומדת מולנו חיית טרף. זוהי בחירה שלנו אם לתת לפחד כח או לא!

הבא נשאל את עצמנו שאלות, אני ממליצה לקיים את הדיאלוג הזה עם ילדכם.

שאלה: מהו פחד?
הרגשה, מחשבה, שגורמות לנו להירתע או לא לעשות דברים מסוימים, לדוגמא פחד מכלבים גורם לנו להתרחק מכלבים. בכל מקום בו אין אהבה מכל סוג: אהבה לזולת, אהבה לעצמנו – נכנס הפחד.

אפשר לומר שפחד הוא סוג של דחף שמוביל אותנו לפעילות או לתגובה שלא עובדים לטובתנו.

שאלה: למה אנחנו מפחדים?
מטרת הפחד להזהיר אותנו, כפי שהזכרנו קודם מקורו מתקופת האדם הקדמון שחי בטבע, תחושות הפחד הזהירו אותו מפני סכנות פיזיות, סיפור על האדם הקדמון ממחיש לנו כיצד הפחד סייע לו לשרוד בתנאים מסוימים, לדוגמא כשהאדם הקדמון נתקל בטורף היו לו 2 ברירות, לברוח או להלחם, הפחד עזר לו לאבחן סכנה ובכך להיזהר ולשרוד. הפחד נשאר בנו, ורק אנחנו מאפשרים לפחד לגדול ולהשתלט על הרגשות והמחשבות שלנו, כך שניתן לומר שפחד זה בעצם הרגשה שדרכה אנו לומדים להיזהר או להקדיש תשומת לב לדברים.

שאלה: מה מרגישים בגוף כשמפחדים?
מה זה עושה לנו הפחד בגוף? מהם התגובות הפזיולוגיות? לדוגמא: הזעה, דופק מואץ, כאב ראש, הצטננות, כאבי בטן ועוד.. כדי להמחיש את זאת, נסתייע בעזרת הסיפור על האדם הקדמון ששינויים פזיולוגים אלה, היו סימן האזהרה עבורו. כשנדבר על פחד עם ילדים נעודד את הילדים להתבטא בחופשיות ולתאר את רגשותיהם ותחושתיהם כאשר הם נתקלים בפחד: דפיקות לב, רעד, כאב, בכי, קור/חום, הזעה וכו`..

שאלה: ממה אנחנו מפחדים?
מהם המצבים או דמויות הגורמות לילדים לחוש פחד: בעלי חיים, חושך, “פיצוצים” מפלצות, מכשפות אש וכו`.. כל דבר שיועלה לגטימי. בעיני הילדים הפחד תופס צבע, צורה, כושר הדמיון מאפשר לילדים להרגיש פחד גם מדברים שבעיני המבוגרים לא קיימים.

דברנו בתחילה על הפחד כרגש לגיטימי שאנשים רבים מרגישים נוח לבטא אותו בקול הם מזהים את האירוע הגורם להם את הפחד אבל לא מזהים מהו תפקידו של הפחד מה הוא בא לגלות או לספר לנו??
לגבי הילדים אני מניחה כי בגיל 4-5 ילדים לומדים לבטא פחד, עד אז קשה להם להגדיר את ההרגשה בגוף או הרגשה בכלל של פחד. הפחד מסוגל לשתק אותנו מלעשות דברים, הוא גם מונע מאיתנו לומר את האמת לעצמנו ולאחרים.

לגבי ילדים חשוב!! לכבד את הפחד, אצל ילדים הפחד הוא ממשי, יש לו צורה, יש לו שם, אולי אפילו טעם וריח, הוא קיים, הוא מפחיד אותם. לכן אני ממליצה למחנכים ולהורים לכבד את הפחד, לא לבטל אותו! כלפי הילד הוא אמיתי! ועוצמתו גבוהה בהרבה מנקודת התייחסותו של המבוגר, אני זוכרת שהבת שלי פחדה מנמר, היא הייתה בת 3 וחצי והזכירה כל הזמן את הנמר בחדר שלה שרוצה לטרוף אותה. לא היה לה קל להירדם והפחד די הפריע לי ולה, אני זוכרת את עצמי יושבת וקוראת את כל ספרי הפסיכולוגיה בנושא מסבירה ומרגיעה את עצמי שהילדה בסדר. לילה אחד לא תאמינו חלמתי על נמר ולא רק זה הוא גם ברח מהכלוב ורץ לעברי…
הרגשתי פחד דופק מהיר התעוררתי מכוסה זעה קרה ואז יכולתי להזדהות עם הפחד של הבת שלי הוא היה מוחשי, אמיתי, אני הרגשתי שבאמת הנמר הולך להרוג אותי ואז הגישה ההגיונית המדעית להתמודדות עם הפחד הוחלפה בגישה חמה אמהית.

אז מה עושים?
אחרי שאנו המבוגרים מקבלים את הפחד, נעביר את המסר לילדים שזה בסדר גמור לפחד!! נותנים לפחד מקום! מקבלים אותו מתבוננים בו מאפשרים לו מרחב לספר לו על עצמנו וכמובן על ילדנו לומדים ממנו ולאחר מכן פשוט משחררים אותו כמו שמשחררים בלון. השינוי יבוא לידי ביטוי בכך שהילדים פשוט ירגישו בטוחים יותר לספר ולשתף אתכם בפחדהם מתוך בטחון שימצאו אצלכם אוזן קשבת ואמפטיה לכל פחד ולא יתקלו בתגובות כגון ” אין ממה לפחד מזה.. או למה אתה מפחד?..

משחקים מומלצים:
לצייר את הפחד לתת לו צורה וצבע ולאחר מכן לזרוק אותו בטקס חגיגי לפח או אפשר לעשות מדורה קטנה ולשרוף את הפחד- אקט סימבולי אבל משחרר, לבנות בובת פחד אם אלמנטים מיוחדים המוגדרים כ”מרחיקי פחד”, ילדים שכותבים מומלץ לנהל יומן פחדים, לנפח בלון ולהכניס לתוכו את כל הפחדים ובטקס חגיגי פשוט לשחרר לאוויר, בכל פעם שמפחדים פשוט לנשום 10 נשימות עמוקות להכניס את האוויר בבטן לגלגל אותו בין הבטן לריאות ולשחרר לאט.

בברכה, חיה אליהו

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים