חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

מערכת העיכול

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מערכת העיכול

עיכול המזון הוא עיבודו, פירוקו והפיכתו לחומרים הניתנים לספיגה וניצול ע”י הגוף. העיכול מתבצע ע”י מערכת העיכול הבנויה צינור ארוך ומפותל. הפרוק הגס נעשה עוד בפה תוך כדי הלעיסה, אחר כך עובר המזון אל הקיבה שם מפורק ואחר כך ממשיך למעיים, שם מתערבבים עם מיצי עיכול נוספים ומים. הפה הוא למעשה החלק הראשון של מערכת העיכול, לכן פעולת הלעיסה כה חשובה. ככל שנלעס טוב יותר העיכול יהיה טוב יותר. הלשון משמשת לערבול המזון והשיניים משמשות ללעיסה. הלוע מקשר בין חלל הפה והוושט. בלוטות הרוק מפרישות רוק שעוזר בבליעה. הקיבה היא שק עשוי שכבות והוא מקום המעבר של המזון מהוושט אל הקיבה. המעי הדק מחולק לשלושה חלקים. בהמשכו המעי העוור והמעי הגס וסופו ברקטום, כולו מכוסה בקרום על מנת לעזור בעיכול המזון.

הלבלב הוא בלוטת הפרשה חיצונית המפרישה מיצי עיכול דרך צינור מוצא אל התריסריון. המכניקה של העיכול נעשית ע”י לעיסת המזון. תחילה תוך הרטבתו והעברתו אל החלק האחורי והוושט, תנועות הקיבה מקבלות את המזון והקיבה מתרחבת ונעשות תנועות בחישה, כאשר המזון נמהל במיץ הקיבה. תנועות המעיים מעבירות את תוכן המעיים לאורכו של צינור העיכול ונוצר מגע הדוק בין תוכן מעיים לדופן המעי, התנועה הפירסטלטית עוזרת למעבר זה. לבסוף, כאשר מסתיים תהליך העיכול מופרשת הצואה, שהיא הפסולת מתהליך העיכול.

כאשר קיימים גירוים פתולוגיים במערכת העיכול כגון דלקת חסימה, התרחבות ומחלות שונות נגרמת בחילה שהיא דחיית עיכול המזון וכתוצאה מכך נגרמת הקאה, שהיא החזר המתבצע בפיקוחם של שני מרכזים במוח המוארך. הפרוק במערכת העיכול נעשה ע”י אנזימי עיכול שונים המצויים במיצי העיכול. הרוק מכיל את העמילז המפרק עמילן. מיץ הקיבה מופרש מגירוי ישיר של מזון עם דפנות הקיבה. הוא מכיל חומצה מלחית, א-פפסינוגן המפרק חלבונים. מיץ הלבלב מווסת ע”י מנגנון הורמונלי השולט בהפרשת הורמון סקרטין אשר סותר את החומציות. כמו כן מופרשים מהלבלב גם אנזימים העוזרים בעיכול חלבון מיץ המרה מופרש לתריסריון ומכיל פגימנטים של מלחי מרה, אשר יוצרים תחליב מהשומן הנאכל. מיצי המעיים מופרשים לאורך כל הדרך ועוזרים בעיכול סוכרים, חלבונים ושומנים.

קיימים תנאים מסוימים לספיגת המזון מלבד פירוקם, לדוגמא: ספיגת סידן מחייבת ויטמין D והברזל תלוי בפרוטין לשם ספיגתו. לעומת זאת סוכרים מתחילים להיספג כבר בפה ע”י הרוק ולכן עיכולם מהיר כל כך וגורם להשמנה מהירה. ספיגת החלבון נעשית בתריסריון לאחר פירוקם חומצות אמינו. חומצות השומן נספגות בעיקר בלימפה. שיתוף פעולה בין כל מרכיבים אלו יגרום לעיכול נורמלי או יופר האיזון ונחוש תחושות רעות, כי עיכול טוב הינו בריאות, הנאה, מצב רוח טוב והרגשה טובה.

אחת המחלות הקשורות עם מערכת העיכול היא צליאק, מחלה המהווה את אחת הסיבות השכיחות לשלשול כרוני ולחוסר התפתחות תקינה בילדים. במחלה זו נגרם נזק למעי הדק העליון בעקבות חשיפה לגלוטן ובעיקר למרכיב הגליאדין המצוי בחיטה, שעורה, שיפון ושיבולת שועל. למחלה אופי גנטי ברור. המערכת החיסונית נוטלת אף היא חלק מרכזי המתבטא בשינויים ברמת האימונוגלובינים, שכיחות גבוהה יותר של מחלות כגון סכרת, בלוטת התריס, הסננה של לימפוציטים אל תוך המעי. הופעת המחלה יכולה להיות בכל גיל אך בדרך כלל בגיל צעיר. בדיקות מעבדה מראות על הפרעה בספיגה ולכן קיימת אנמיה כתוצאה מפגיעה בספיגת ברזל קרוטן ירוד (ירידה בספיגת ויטמין E) הפרעה בספיגת סוכרים, ירידה ברמת אלבומין ומינרלים כגון סידן, זרחן, אבץ.

בשנים האחרונות זוהו מספר נוגדנים המופיעים בשכיחות גבוהה בדם החולים, נוגדן כנגד הגלוטן, נוגדן כנגד רטיקולין ונוגדן כגון אחד ממרכיבי הביניים שבין סיבי שריר חלק. האבחנה נעשית ע”י דגימת מעי דק. הטיפול במחלה יעשה ע”י התאמת דיאטה אישית ללא גלוטן בדרך כלל תוך תקופה קצרה של הקפדה על תפריט כזה ניתן לראות שיפור. יש להוציא מהתפריט חיטה, שיפון, שבולת שועל, שעורה. ניתן לאכול דוחן אורז, תירס, חלב רזה, ביצים, בשר רזה, דגים, אפונה, שעועית, פירות וירקות וכן ניתן להוסיף מוצרים נטולי גלוטן שאפשר להשיגם בחנויות מזון שונות. בתחילת הטיפול רצוי להפסיק דגנים לגמרי ובהדרגה להוסיף דגנים נטולי גלוטן.

יש לזכור: ככל שהמזון מתועש יותר גדל הסיכוי שימצא בו גלוטן המוסף ישירות או בעקיפין ולכן יש לבדוק את הסימון התזונתי על כל מוצר ולהימנע ככל האפשר ממאכלים מתועשים. כמו כן להעדיף תמיד אוכל ביתי על אוכל במסעדה או בחוץ מכיוון שברוב פריטי המזון המהיר קיים סוג מסוים של גלוטן. על אף שבחלקו הוא מוסווה אך הוא קיים.

בברכה, ד”ר סיגל תמיר

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים