חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

מערכת הלימפה בגופנו. כיצד היא בנויה ומה תפקידה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מערכת הלימפה

מערכת הלימפה בנויה מ:
נימי לימפה – חד שכבתיים אך אטומים בקצה אחד, הקצה התקוע בין התאים.
צינורות לימפה – בקוטר הולך וגדל. דופן הצינור הוא תלת שכבתי, דק, דומה לוורידים וגם כיוון הזרימה בהם הוא כמו בוורידים – לכיוון הלב, אל הוורידים התת בריחיים, שם מתכנס נוזל הלימפה אל נוזל הדם.
קשרי הלימפה (אינם בלוטות, כי הם לא מייצרים ולא מפרישים נוזל) – אלו הם מבנים בלוטיים, המצויים בכל נקודת מפגש של מספר נימי לימפה או צינורות לימפה. להם יש כושר זיהוי של איכות נוזל הלימפה, אם חדרו אליו תאים או חומרים זרים, נוצרים תאי הלימפה = הלימפוציטים.

תפקידיה הייחודיים:
א. לווסת את נוזלי הגוף ע”י תיווך בין הנוזל הבין תאי, הבין קרומי, הנוזל הסינוביאלי במפרקים לבין נוזל הדם. כל זאת במגמה שבדם לא יחסרו נוזלים, וגם לא יהיו בו עודפי נוזלים.
ב. להקדים ולקלוט מולקולות גדולות, כמו מולקולות שומן, רעל, ארס, כדי שאלו לא יחדרו לזרם הדם ולא יחסמו את זרימתו ולמנוע הגעתם למוח.
ג. לזהות פלישת חומרים (חלבון זר), תאים ומצבי חירום. זיהוי כל שינוי בצמיגות הנוזלים, כדי לגייס לימפוציטים אשר ייצרו נוגדנים כלליים או ספציפיים ותתארגן הגנה-מתקפה.

הפעילויות הייחודיות שאנו מייחסים למערכת הלימפה:
התמגלות, השתלחפות עקב שפשוף או כוויה, שקדים או טחול נפוחים או פוליף שאינו במקומו. בעיקר – שמירה על איכות הדם, הגנה מפני זיהומים למיניהם והשמדת הפולשים הבלתי רצויים, שמירה על הטורגו (מתח פנים) של כל תא ברקמה.

כוחה של המערכת דווקא בזרימה האיטית, בהשוואה למהירות זרימת הדם ובייחודם של קשרי הלימפה (לא “בלוטות לימפה”, בבלוטות נוצרים חומרים ואילו בקשרי הלימפה מתרבים תאים לימפוציטים אשר הם מיצרים את החומרים – הנוגדנים).
צרתה של המערכת עצמה, כשהיא נחלשת, כמו במחלות אוטו-אימוניות, כשהמערכת תוקפת את בעל הבית, את עצמו במקום את הזר העוין. פעילותה מוגברת בשלבי ההסלמה של דלקות בכל איבר – דלקת מוגלתית. דלקות בקשרי הלימפה עצמם: דלקת שקדים / פוליפים / תוספתן / קשרי הלימפה / מונונוקלאוזיס = מחלת הנשיקות.

מאת דר` אילנה צור.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים