חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

מנתחים את הלב – שומרים על המוח

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מנתחים את הלב – שומרים על המוח

שיטה חדשה לביצוע ניתוחי מעקפים, ללא מלחציים על אבי העורקים, מונעת נזק מוחי כתוצאה מתסחיפים המגיעים למוח.

· קרוב ל –80% מהמנותחים בניתוח לב פתוח, סובלים מליקויים בתפקודם הקוגניטיבי. אצל כמחציתם אותרו ליקויים כאלה גם לאחר 5 שנים.
· סיבוכים מוחיים בגלל תסחיפים בכלי הדם המגיעים למוח הם הגורם העיקרי לתחלואה ולתמותה לאחר ניתוחי מעקפים.
· מעל מחצית התסחיפים משתחררים ממקומם בגלל שימוש במלחציים על אבי העורקים.

Heartstring (חוט הלב) הנו התקן פרי פיתוח טכנולוגי של חברת “גיידנט”, המשנה את פני ניתוחי המעקפים על ידי מניעת הצורך בשימוש במלחציים על אבי העורקים. בעזרת הטכנולוגיה ניתן לבצע ניתוחי מעקפים ללא חסימת הדם הזורם באבי העורקים, תוך מניעת הסיכונים הכרוכים בכך.

הבעיה:
סיבוכים מוחיים – הגורם העיקרי לתחלואה ולתמותה לאחר ניתוח לב פתוח.
לדברי ד”ר מדליון, מומחה לניתוחי לב בבי”ח בלינסון: למרות ההתקדמות הטכנולוגית בתחום ניתוחי הלב בשנים האחרונות, סיבוכים מוחיים לאחר הניתוח הם עדיין אחד הגורמים העיקריים לתחלואה ולתמותה. מחקרים מראים כי קרוב ל – 80% מן המנותחים בניתוח לב פתוח סובלים מירידה בתפקודם הקוגניטיבי לאחריו. אצל 40% מן המנותחים נותרים ליקויים בתפקוד הקוגניטיבי גם לאחר חמש שנים. סיבוכים מוחיים לאחר ניתוח מעקפים פוגעים קשות באיכות חייו של המטופל, ועלולים אף לגרום למותו. אשפוז עקב סיבוכים אלה כרוך בשהייה ממושכת בבית החולים ובעלייה משמעותית בעלויות הטיפוליות.

הגורם לבעיה:
מלחציים על אבי העורקים גורמים לשחרור תסחיפים – המגיעים למוח. מרבית הסיבוכים המוחיים בעקבות ניתוח מעקפים נגרמים כתוצאה מתסחיף או בלועזית Embolus תסחיף היא הפרעה בזרימת הדם הנגרמת בגלל חסימה על ידי קריש דם, שומן, אוויר או גוף זר. סיבוך מוחי כתוצאה מקריש דם הוא מהשכיחים ביותר והוא אחת הסיבות לשבץ מוחי. מחקרים הראו כי פעולת הנחת המלחציים על אבי העורקים ושחרורם לאחר ביצוע המעקף, אחראיים על יותר ממחצית התסחיפים למוח במהלך הניתוח.

הפתרון: מניעת מניפולציה על אבי העורקים
ה- Heartstring, המזכיר בצורתו מטריה, הוא התקן קשיח אשר ניתן לפרום אותו כחוט עם סיום פעולתו, ומכאן שמו. בעת ניתוח המעקפים מוחדר ההתקן אל אבי העורקים, ואוטם זמנית את הדימום, ללא צורך בשימוש במלחציים. עם סיום תפירת המעקף אל אבי העורקים, פורם המנתח את ה-Heartstring, הנשלף בקלות מתוך אבי העורקים. ה- Heartstring מונע מניפולציה על אבי העורקים ומקטין משמעותית את הסיכוי לתסחיפים אמבוליים במוח. ה- Heartstring נמצא בשימוש נרחב במרכזים רפואיים בארה”ב ובאירופה. בארץ כבר נהנו מיתרונותיו עשרות חולים, שנותחו ברוב המרכזים הרפואיים.

מהי טרשת עורקים:
טרשת העורקים הינה מחלה כלל גופית בה נוצרים משקעי שומן בדפנות כלי הדם. הסיכונים להיווצרות טרשת עורקים שכזו באבי העורקים עולה עם הגיל. מניפולציה (הנחת מלחץ לדוגמא) על אבי העורקים במצב כזה מסכנת את החולה בתסחיפים לגוף בכלל ולמוח בפרט. לדברי ד”ר מדליון, מומחה לניתוחי לב בבי”ח בלינסון לא נדיר לראות אבי עורקים טרשתי שכזה בגיל הקשיש. תסחיפים מוחיים גורמים לסתימה של כלי דם במוח ובעקבות זאת לאירוע מוחי שעלול להתבטא החל ממוות דרך שיתוקים למיניהם וכלה בהפרעות התנהגותיות שונות.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים