חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

מי מרוויח מזה שאתה מעשן עצמך למוות

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מי מרוויח מזה שאתה מעשן עצמך למוות
מאת ד”ר חיים סדובסקי

פגיעתו של עשן הסיגריות במערכות שונות בגוף מוכחת ללא עוררין. את נזקי הבריאות שהוא גורם, אי אפשר להכחיש. אמנם לא קיימים בעשן הסיגריות 4,000 כימיקלים כפי שנטען לא פעם, אולם גם הכמות של כ- 1,000 כימיקלים אשר אינם שייכים לחומרים הכימיים שהאדם אמור להיחשף אליהם, מזעזעת למדי. חומרים אלה מקורם בעלי הטבק העולים באש כמו למשל הזפת, העטרן הגורם להתפתחות סרטן הריאות, או הגז פחמן חד חמצני המהווה את אחד הגורמים למחלות לב וכלי דם. חומרים רעילים אחרים מגיעים גם מתרכובות בהם רוססו הגידולים וכן בתוספים שונים ומשונים שמוכנסים לתערובת הטבק על ידי יצרניות הסיגריות בעצמן.

הכימיקל הרעיל אמוניה מוכנס לתערובת הטבק לצורך זירוז קליטת הניקוטין במוח. מתנול מוכנס כדי לסייע בהמסת הטבק, הרעלים ציאניד ודי-די-טי מככבים בסיגריה בתוקף היותם חלק מתרכובות הריסוס שבו נעשה שימוש בשדות הטבק. בתהליך הייצור מוספים לסיגריה תמציות טעם וריח מסוגים שונים כדי לטשטש את טעמו המר של הטבק, אם כי אינם יכולים לטשטש את קיומם של החומרים הרדיואקטיביים כגון פולוניום, או הרעלים כעופרת, אצטון, חומצה גופרתית, ארסן, נפטלין, ציאניד, עיטרן וקדמיום המצויים בה.

בין הכימיקלים שבסיגריה מצויים ללא ספק כמה עשרות חומרים כימיים שהוכחו בוודאות כמסרטנים וכמה מאות כימיקלים רעילים נוספים. ארגון הבריאות העולמי היושב באו”ם הגדיר את הסיגריות כגורם מספר אחד למחלות כרוניות. מחלות אותן מביא המעשן על עצמו במודע בגלל כל הכימיקלים הרעילים שבראשם הניקוטין המהווה ככל הנראה את הגורם הראשון במעלה לתשוקה לעשן.

אין כתרים רבים לקשור לניקוטין. הרבה מאוד שלילה יש בו ויש טעם להיגמל ממנו ומשאר הכימיקלים הרעילים בסיגריה מהר ככל האפשר. אלא שלניקוטין כמה פעילויות שבעטיין יש רבים כל כך הקשורים אליו בעבותות של אהבה שנאה. הניקוטין מגביר ככל הנראה את הפרשת סידן מתאי העצב, הסידן בעצמו גורם לשחרור גלוטאמאט, מוליך עצבי ממריץ הנחשב למוליך המרכזי בין המוליכים העצביים ומכאן שהניקוטין גורם ככל הנראה לזרוז העברת אותות כימיים בין תאי העצב במוח. יתכן שזו הסיבה מדוע נחשב הניקוטין כחומר מעורר, ממריץ ומחדד את המחשבה, הלמידה והזיכרון.

עישון סיגריות התגלה גם כמי שמפחית את הסיכון לחלות במחלת פרקינסון ומקטין את הסיכון לפגיעה בתאי עצב המפרישים את המוליך העצבי דופמין, אם כי לא ברור בדיוק מהו התהליך המוביל לתופעה זו. אחת ההשערות היא שהניקוטין נקשר לקולטנים של המוליך העצבי אצתילכולין הפועל מול דופמין ומונע את פעילותו. או אז, משום שרמת הדופמין עולה ומכיוון שהדופמין הוא מוליך עצבי הקשור בין היתר לתחושות הנאה, יתכן שזו גם הסיבה לתחושת ה”הנאה” הנגרמת מעישון של כמה סיגריות ביום. וכאן נמצא הקשר לכאורה בין הסיגריה לבין ההתמכרות והצורך לעשן.
בנוסף יתכן שהניקוטין או חומר כימי אחר בסיגריה מפחית את רמתו של האנזים מונו אמין אוקסידאז B שתפקידו בין היתר לפרק את הדופמין ואז, כשרמת האנזים נמוכה, עולה כמות הדופמין במרווחים בין תאי העצב במוח. במחקרים בכל אופן, התגלה שרמת האנזים הזה נמוכה באופן ברור אצל מעשנים. עובדות אלה בין היתר, גורמות להאמין שהניקוטין הוא הגורם הממכר בסיגריה.

וכאן נשאלת השאלה: “כיצד קורה שהרעל הזה נמכר לכל דכפין? איך מאפשרים לבני אדם להרעיל עצמם? שהרי אלמלא היו יצרני הסיגריות פועלים בחסות החוק, הם היו נחשבים פושעים לכל דבר המוכרים לך רעל ביודעין ואילו הממשלות בעצמן היו נחשבות כמסייעות לדבר עבירה”. פרופ` בן עמי סלע, אחד מנושאי דגל המאבק בסיגריות, שאל פעם עו”ד ידוע, שר לשעבר בממשלת ישראל, כיצד מהין הוא להגן על מי שגורם לנזקים בריאותיים עצומים כל כך? התשובה שקיבל היתה שהסיגריות הן הילך חוקי בישראל ובכל העולם.

ואז אפשר לשאול: “כיצד קורה שרעל הגורם לאומללות רבה כל כך הינו הילך חוקי במדינות מתוקנות? שהנה סמים אחרים, שיתכן שמזיקים אף פחות מסיגריות הטבק, הרי אינם חוקיים?” התשובה לכך פשוטה להפליא. כסף. כסף גדול, מאוד גדול!

תעשיית הסיגריות היא תעשיה שמגלגלת כסף ענק. תעשיה עשירה שממנה נוטלים בודדים ממון רב. חתיכת עלה גזורה לגזרים וכמה ניירות מספיקים לייצר חפיסת סיגריות שלמה. חפיסה זו שעלות ייצורה אגורות ספורות, נמכרת בשקלים רבים. המעשן משלם עבור חפיסה של עשרים סיגריות, בין עשרה לעשרים שקלים. מאות ואולי אלפי אחוזי רווח, מותירים בידם יצרני הסיגריות המעבירים את מרכולתם למפיצים. עלות ההפצה מגיעה לעוד כמה עשרות אגורות לחפיסה, הקמעונאים המוכרים את החפיסה למעשן מרוויחים גם הם שקל או שניים, ואילו הממשלות השונות אשר נוטלות את ליטרת הבשר שלהן באמצעות מסים, הן המרוויחות הגדולות. המסים שהן גובות עולים לעתים על 70% מסך כל המחיר שמשלם הצרכן המעלה בעשן נייר וכמה גזרי עלה.

כל נזקי העישון ברורים וידועים כיום. אולם זרועות התמנון בהן אוחזים היצרנים והממשלות ברווחי הטבק, לא בנקל ירפו אחיזתן. לא בקלות יוותרו על מיליארדי שקלים, דולרים, לירות שטרלינג או יורו, כדי שאתה המעשן הקטן תיוותר בריא. בריאותך הרי אינה מעניינת אף אחד, כל מה שחשוב הוא הכסף הזורם בשצף קצף לתוך הקופות שאין להן תחתית.

במשפטים שנערכו בשנים אחרונות, טענו יצרני הטבק שלא ידעו בעבר על הנזקים הבריאותיים שגורם העישון. ובכן, היום הם כבר יודעים, אבל ממשיכים בכל זאת למכור רעל כשהם מתחלקים בכספי האתנן עם המדינה הגובה מכם במסים הון עתק על חשבון בריאותכם המידרדרת.

אילו באמת היה אכפת לממשלתך האהובה מבריאותך הלקויה בשל הסיגריות, ולא חשוב אם אתה ישראלי, אמריקאי, צרפתי או אנגלי, היתה מפסיקה מיד את טירוף ההתאבדות בעשן. בדיוק כפי שהיא נלחמת מלחמת חורמה במפיצי הסמים. אבל הממשלות שבחרת מעדיפות לגלגל עיניים, להזיל דמעות תנין, להדביק מדבקות אזהרה שאינן שוות אף את הנייר שעליו הודפסו ולהמשיך לגבות את כספי הסם, תוך שהן דואגות שמחיר הסיגריות ימשיך להיות שווה לכל נפש, כדי שיהיה אפשר לכולם לקנות את סם המוות ולעשן עצמם לדעת. וזאת יש לדעת, מספר המעשנים העשירים, נמוך באלף מונים ממספר חסרי כל המעלים את פרוטותיהם האחרונות בעשן השמיימה.

אפשר להפסיק לעשן, זה לא בשמיים. מיליוני בני אדם מפסיקים לעשן בכל יום בגלל בשורת איוב על מחלה קשה, מיליונים מפסיקים בגלל מוות שהיה צפוי מראש. מיליוני בני אדם מפסיקים לעשן בכל יום, עוד לפני שיסיימו את החיים עצמם בגלל העישון. אבל אם יפסיקו כולם, מהיכן יגיע אתנן המיליארדים שהממשלות גובות?

בברכה, דר` חיים סדובסקי

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים