Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

מילוי קמטים

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מילוי קמטים – "מתיחת פנים בזריקה"

לחידושים ועדכונים אחרונים על מילוי קמטים לחץ כאן

 

בשנים האחרונות הופיעה בזירת הרפואה האסטתית כוכבת חדשה. כוכבת זו אמנם לא נולדה אתמול, אך בשנים האחרונות היא זוכה למעמד של תהילה ממש. הכוכבת הגדולה של הזירה כיום היא טכניקת ההזרקה של חומרים שונים למילוי קמטים. אמנם לצידה תופסת לה מעמד של כבוד גם הזרקת ה"בוטוקס", אך לשתיהן תפקידים שונים למדי.

קמטים דינמיים
לזריקות ה"בוטוקס" אפקט נפלא כמרפות שרירי הבעה והגורמות בכך ליישורו של הקמט הנוצר בעור עקב כווצו של השריר. אולם "בוטוקס" אינו מעלים קמטים עמוקים בעור, כאלה אשר חרצו כבר את חותמם ואינו יעיל כנגד קמטים נייחים. "בוטוקס" יעיל למעשה כנגד קמטים דינמיים, ניידים, כאלה אשר מופיעים עם תזוזת שרירי פנינו. הביטו במראה ושוו לעצמכם ארשת זועפת או חייכנית, אם ראיתם קמטים הצצים להם ונעלמים עם חלוף העוויה, אלה בדיוק המתאימים לטיפול ב"בוטוקס".

קמטים קבועים (סטטיים)
לזריקות למילוי קמטים, תפקיד חשוב ומכריע במילויים של קמטים עמוקים (עד כדי יישורם המלא) וכאלה המופיעים גם ללא כל תנועת שרירים-סטטיים. כמו למשל הקמטים מצידי האף (נאזולביאל פולדס). הביטו במראה ללא כל תנועת מימיקה (הבעה) ושימו לב, אם אתם מבחינים בחריצים, אלה בדיוק הקמטים המתאימים למילוי על ידי הזרקה.

תכשירי הזרקה מסוימים אף מתאימים למילוי חסרים במרקם העור כגון צלקות, הדגשת לחיים וכן עיבוי שפתיים.

הזרקה כתחליף לניתוח
מילוי קמטים והזרקת "בוטוקס" מאפשרים פעמים רבות לדחות את ביצועם של ניתוחים פלסטיים שונים. לעיתים הם יכולים אפילו להחליפם, במיוחד את ניתוחי הרמת הגבות ומתיחות המצח. יש לציין כי קמטי הבעה עמוקים, במיוחד אלה בין הגבות וכן אלה מצידי האף נותרים גם לאחר מתיחת פנים ויש צורך במקרים רבים להוסיף הזרקה לאחר ביצוע הניתוח. בשונה מניתוח, מילוי הקמטים מתבצע ללא כל צורך בחדר ניתוח וסכין, ומבוצע במהלכן של דקות ספורות במרפאתו של הרופא או ביתו של המטופל. מיד לאחר ההזרקה אפשר לחזור לפעילות מלאה. ההזרקה עצמה אינה כרוכה בכאב של ממש ורופאים רבים נוהגים לבצע אלחוש מקומי של מקום ההזרקה על ידי קרם המתאים לכך (EMLA). בכך למעשה נחסכים מהמטופל סיכונים רבים הכרוכים בניתוחים של ממש. מתיחת פנים למשל, עלולה בין היתר לגרום לפגיעה בעצב הפנים (פציאליס)-שיתוק, הצטלקות קשה, החלמה איטית וכאבים.
גם בניתוחי עפעפיים ומתיחת גבות יתכנו סיבוכים רבים כמו למשל מפתחי עין בלתי סימטריים (עין אחת פקוחה יותר מרעותה),פגיעה בניקוז הדמעות ושינוי במבע העין האישי. יתרון נוסף הטמון בהזרקות אלה, והוא זה אשר הופך אותן לפופולריות כל כך דווקא בשנים האחרונות הוא ביתרונן בשימור מראה הפנים הטבעי והלא מנותח, אשר אינו אופנתי עוד.

 

לחידושים ועדכונים אחרונים על מילוי קמטים לחץ כאן


חומרי ההזרקה השונים
החיפוש אחר חומרי הזרקה למילוי קמטים אינו חדש כלל. כבר בתחילת המאה ה-20 ניסו להזריק לפניהן של שחקניות שמן פרפין בכדי להעניק נפח לפניהן כמו גם למלא את קמטיהן. שיטה זו גרמה למטופלים רבים סיבוכים קשים המכונים כיום "פרפינומה". סיבוכים אלה גרמו להשחתה קשה של פני המטופלים והוציאו את השימוש בשמן הפרפין אל מחוץ לתחום. מאז ועד היום עברו חומרי ההזרקה כברת דרך כבירה!

כיום ידועים עשרות חומרים שונים, המשמשים בכל רחבי העולם לשם מילוי קמטים ועיבוי שפתיים. למעשה כל העוסקים כיום בתקשורת החזותית, כגון כוכבי קולנוע מגישי טלוויזיה וכן אנשי פוליטיקה רבים נוהגים להיעזר בהזרקת חומרים אלה כדי לשמור על חזות צחה ואסתטית. קמטים עמוקים בפנים נוטים להטיל צל ולפגום בהחזר האור (רפלקסיה) של העור בעדשת המצלמה. המראה אשר קמטים משווים לעור דרך מסך הטלוויזיה ובצילום אינו רק מבוגר יותר, אלה גם עייף, דהוי וחסר חיים.
מבין חומרי ההזרקה השונים קל למנות כיום חומרים הבטוחים מאוד לשימוש לצד אחרים אשר בטיחותם מוטלת בספק. מבין הוותיקים הנחשבים לבטוחים מאוד ניתן לציין את הקולגן ומבין החדישים אשר בטיחותם לצד יעילותם גדולים במיוחד יש להציג את הניו-פיל.

ניו-פיל
ניו-פיל הוא שמה של חומצת חלב (פולי לקטיק אסיד) המשמשת כחומר הזרקה פופולרי ביותר בשנים האחרונות. חומצת החלב אינה גורמת לגירוי אלרגי ואינה מצריכה טסט לפני ביצועה. ניו-פיל משמש למילוי קמטי הבעה, שפתיים, לחיים שקועות וכיום ניתן אף למצק איזורי פנים שלמים כמו למשל קמטוטים רבים על גבי הלחיים במצח ובסנטר. חומצת החלב המוזרקת, גורמת לרקמת העור ליצר סיבי קולגן חדשים וצפופים ובכך לעבות ולחזק את מרקמו. התוצאה המתקבלת היא טבעית למגע ומשתלבת היטב עם מבנה הפנים. החומצה הלקטית עצמה לאחר שמזרזת את התחדשותו של העור, נמוגה ואינה נותרת עוד ברקמות. חסרונה העיקרי של שיטה זו הוא בכך שתוצאותיה מתמידות לכשנה וחצי עד שנתיים בלבד, אם כי יש דיווחים בספרות על פרקי זמן ארוכים הרבה יותר.

 

לחידושים ועדכונים אחרונים על מילוי קמטים לחץ כאן


קולגן
קולגן מופק מרקמת חיבור של עגלים ומשמש להזרקה למילוי קמטים מזה שנים רבות. הוא נחשב לבטוח למדי, פרט למספר אחוזים הרגישים לו באוכלוסייה.
לקולגן חסרון אחד משמעותי, פרט להיותו אלרגן, והוא הזמניות הרבה הכרוכה בתוצאותיו האסתטיות. הזרקה טובה של קולגן אינה מותירה את חותמה מעבר ל-4 חודשים בדרך כלל ואז יש לחזור שוב על ההזרקה לשם השגת התוצאה הרצויה. זה המקום להזכיר כי הזרקה חוזרת מעלה את הסיכון לזיהום המלווה למעשה כל הזרקה.

ארטקול
המחשבה שעמדה מאחרי פיתוחו של הארטקול הייתה שילוב יעילותו של הקולגן עם קביעותו של הסיליקון. ואכן ארטקול מכיל תרחיף של קולגן (שוב יש לבצע מבחן רגישות לזיהוי אלרגיה) וכן חומר סינתטי המכונה PMMA (פולימתיל מטקרילט) אשר נשאר לעד במקום ההזרקה. חומר זה בחלוף הזמן גורם לרקמת העור לייצר מעין רקמת צלקת סביבו ובכך מבטיח את הישארות המילוי. לפרק זמן בלתי מוגבל. חסרונו הגדול של הארטקול,פרט למחירו היקר, הוא היכולת לחוש בו במישוש העור. שפתיים שמולאו בארטקול למשל, נוקשות למגע ובעלות מרקם לא טבעי. גם הזרקות במיקום לא מוצלח אשר בוצעו בשוגג על ידי הרופא נותרות חרוטות לעד בפני המטופל.סיכון לא מבוטל..

סיליקון
סיליקון מוכר לענף הרפואה האסתטית מזה שנים רבות. החומר עצמו זול ביותר והפך אטרקטיבי לרבים גם מפאת מחירו וגם מפאת תוצאותיו האסתטיות למדי. אבל, בסיליקון יתכנו סיבוכים חמורים ביותר, הסיבוך האופייני מכונה "סיליקינומה". בסיבוך זה אשר יכול להופיע בכל שלב לאחר ההזרקה (גם שנים רבות) מופיעים מעין גושים גדולים בעור המפרישים מוגלה וגורמים לדפורמציות (עוותים) קשים בפנים. לסיבוך וזה ונוספים העלולים להופיע לאחר הזרקת סיליקון אין כיום כל פתרון הולם. זה המקום לציין כי בארצות הברית ומדינות נוספות בעולם נאסרה לחלוטין הזרקת סיליקון לפנים או לשפתיים.

היאליפורם
היאליפורם הוא שמה המסחרי של חומצה היאלורונית, המופקת מכרבולות של תרנגולות. לחומצה היאלורונית מרקם ג`ל, והיא יכולה לשמש כמילוי לקמטים וכן למילוי והדגשת שפתיים. יש לציין כי חלק מהאוכלוסייה עלול להיות רגיש לחומר ויש לנקוט משנה זהירות בקרב חולים אוטואימוניים. חסרונה הגדול של הזרקת היאליפורם הוא בארעיות הרבה שבתוצאותיה. כעבור כ-3 חודשים אין עוד זכר להזרקה ויש לחזור שוב על הפעולה כדי להשיג את התוצאה הרצויה. במקרה זה אינה מופיעה כל בניית קולגן טבעי והקמט חוזר להיות בדיוק כשהיה. יתרונה הגדול של טכניקה זו הוא בהשגת תוצאות אסתטיות "מהיום למחר" ומתאימה בעיקר לאלה החפצים בשיפור ההופעה באופן זמני.

 

לחידושים ועדכונים אחרונים על מילוי קמטים לחץ כאן


ביו אלקמיד
ביו אלקמיד הוא החדש מבין מחומרי ההזרקה שבשימוש בארץ. חומר הזרקה זה אינו נעלם לעולם ונותר ברקמה כנוזל. הגוף כתגובה להימצאותו, עוטף אותו ברקמה פיברוטית (רקמת חיבור) ובכך מקבע את הנוזל למקומו. יתרונו הגדול שהוא אינו מתכלה (כך נראה לבינתיים.. ) ומעניק תוצאות אסתטיות למדי. חסרונותיו העיקריים הם הקושי והכאב הרב הכרוכים בהזרקתו ולכן יש להיעזר ברופא מרדים לשם החדרתו, וכן בעלותו היקרה ביותר. חסרון יחסי נוסף הוא כי לעד נותר חומר זר בעור (אפשר להסירו רק על ידי ניקוז).

שומן טבעי
שומן טבעי, ממש כשמו כן הוא. מדובר למעשה בשאיבה של שומן עצמי מגוף המטופל עצמו (ירכיים למשל) והזרקתו של השומן הנשאב לקמטים או לחיים. פעולה זו, מבוצעת במסגרת חדר ניתוח ומותירה צלקת באזור תורם השומן. חסרונה הגדול של שיטה זו הוא כי כעבור עד כשנה רובו של השומן המוחדר נספג ונעלם. וגרועה מכך אולי היא הבעיה כי ספיגתו של השומן אינה סימטרית בהכרח. מה שיכול להותיר את המטופל עם לחי גבוהה מהשנייה או קמט מלא למחצה…


חומרים אלה מהווים את עיקר החומרים המשמשים כיום להזרקה, אם כי יש רבים נוספים הידועים. מבין האחרים, אפשר לציין, קולגן במרקמים שונים ודרגות מוצקות מגוונות, כמו גם חומצה היאולורונית ממקור סינטתי ועוד.

לסיכום
מניסיוני עם מספר רב של מטופלים, המלצתי הברורה נוטה כיום לטובת הניו-פיל וזאת בזכות מראהו הטבעי, עמידותו הממושכת ובטיחותו הגדולה. אני משתמש בו במרפאתי למגוון רב של תיקונים, החל ממילוי קמטי הבעה עמוקים, שחזורים מלאים של סנטרים ולחיים, וכמובן למילוי ועיצוב שפתיים.
לאלה החפצים בשינוי זמני בלבד אמליץ על קולגן (לאחר ביצוע טסט רגישות כמובן). ולרגישים לקולגן אמליץ על היאליפורם. איני נוטה להמליץ על הביו-אלקמיד מפאת הכאב ואי הנוחות הרבים הכרוכים בהחדרתו והן מפאת מחירו היקר. על סיליקון איני ממליץ כלל ועיקר, משום הסיכון הרב הטמון בו גם שנים רבות לאחר הזרקתו. באשר ל"בוטוקס" הרי שעיקר יעילותו היא באזורים שסביב העיניים, כמו למשל הקמטוטים שבזוויות העין (קמטי החיוך) כמו גם קמטי הזעף בין הגבות וכן קמטי מצח האורכיים. "בוטוקס" נפלא גם להרמה חלקית של קשת הגבה ורענון מראה העין. עם זאת יש לזכור כי "בוטוקס" אינו יעיל למילוי רקמות כגון שפתיים, צלקות או לחיים.

 

לחידושים ועדכונים אחרונים על מילוי קמטים לחץ כאן

בברכה, ד`ר אודי בר
אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים