Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

מיגרנה – תסמונת מעי רגיז – מיגרנה קשורה לסיכון מוגבר למחלות מעי דלקתיות

אהבתם? שתפו עם חבריכם

האם מיגרנה עלולה להגביר את הסיכון למחלות מעי דלקתיות? מחקר חדש מצא קשר.

 

יותר ממיליארד אנשים ברחבי העולם סובלים לפחות מהתקף מיגרנה אחד בכל שנה.
מחקרים קודמים מראים כי מיגרנה עלולה להגביר את הסיכון למספר בעיות בריאותיות, כולל בעיות במערכת העיכול.
מחקר חדש מבית הספר לרפואה של האוניברסיטה הלאומית בסיאול בדרום קוריאה קובע כי ייתכן שיש קשר בין מיגרנה לסיכון מוגבר למחלות מעי דלקתיות (IBD).
יותר ממיליארד אנשיםמקור מהימן ברחבי העולם סובלים לפחות מהתקף מיגרנה אחד בכל שנה.

 

מחקרים קודמים מראים כי מיגרנה עלולה להגביר את הסיכון של אדם למצבים אחרים, כולל שבץ מוחימקור מהימן, מחלות לבמקור מהימן, אפילפסיהמקור מהימן, בעיות שינה, וחרדה ודיכאון

כעת, חוקרים מהמכללה לרפואה של האוניברסיטה הלאומית בסיאול בדרום קוריאה אומרים כי ייתכן שיש קשר בין מיגרנה לסיכון מוגבר למחלות מעי רגיז (IBD), שהוא מונח גג הכולל מחלת קרוהן וקוליטיס כיבית.

המחקר פורסם לאחרונה בכתב העת Scientific ReportsTrusted Source.

 

מיגרנה ומחלות מעי דלקתיות – קשר לא מפתיע:

לדברי ד"ר ברוקס ד. קאש, פרופסור וראש המחלקה לגסטרואנטרולוגיה, הפטולוגיה ותזונה באוניברסיטת יוסטון בטקסס, שלא היה מעורב במחקר זה, תחום הגסטרואנטרולוגיה הכיר במשך שנים רבות בכך שמיגרנה קשורה לתסמונות ומחלות כרוניות רבות במערכת העיכול.

"הנתונים בדו"ח זה תומכים בדיווחים קודמים על קשר בין מיגרנות ו- IBD", אמר ד"ר קאש ל- Medical News Today.

ד"ר רודולף בדפורד, גסטרואנטרולוג מוסמך במרכז הבריאות פרובידנס סנט ג'ון בסנטה מוניקה, קליפורניה, שגם הוא לא היה מעורב במחקר זה, אמר ל- MNT כי תוצאות המחקר אינן מפתיעות.

"עם מחלות מעי דלקתיות אנו רואים כמה ביטויים חוץ-מעיים כולל דברים המערבים את העין או ממצאים עיניים, שעשויים להיות נוירוגניים באופיים, כך שזה לא היה מפתיע", הוסיף ד"ר בדפורד.

זהו אינו המחקר הראשון שבוחן קשר בין מיגרנה למחלת מעי דלקתית.

מחקר שפורסם במרץ 2021 בקרב אנשים בארצות הברית מצא שכיחות גבוהה יותר של מיגרנה או כאבי ראש חמורים בקרב מבוגרים עם IBD מאשר בקרב אלה ללא.

מחקר שפורסם במרץ 2023 דיווח על שכיחות מוגברת של IBD אצל אנשים עם מיגרנה עם וללא הילה.

 

האם מיגרנה עלולה להגביר את הסיכון למחלות מעי דלקתיות?

עבור המחקר הנוכחי, החוקרים ניתחו נתונים של יותר מ -10 מיליון אנשים באמצעות מערכת הבריאות הארצית עבור אזרחי דרום קוריאה. כ-3% מאוכלוסיית המחקר סבלו ממחלת מעי דלקתית.

באמצעות הנתונים, מדענים מצאו כי שכיחות IBD הייתה גבוהה משמעותית בקרב אנשים שסבלו ממיגרנה בהשוואה לאלה שלא.

מדענים סקרו את הנתונים גם באמצעות תת-קבוצות של מחלת קרוהן ומקרי קוליטיס כיבית. אנשים עם מיגרנה בשתי תת-הקבוצות היו בסיכון גבוה יותר לפתח את כל אחד מהמצבים בהשוואה לאנשים ללא מיגרנה.

לאחר אבחון מיגרנה, החוקרים מצאו שאנשים היו בסיכון גבוה יותר לפתח מחלת קרוהן, עם עלייה משמעותית לאחר מעקב של 5 שנים.

בנוסף, בתוך תת-הקבוצות, מדענים דיווחו כי ההשפעה של מיגרנה על הסיכון לפתח קוליטיס כיבית הייתה בולטת יותר אצל גברים מאשר נשים.

 

תוצאות המחקר אינן חד-משמעיות:

בהתבסס על ממצאים אלה, צוות המחקר מציע כי אנשים עם מיגרנה להיות במעקב קפדני להתפתחות IBD.

עם זאת, ד"ר קאש ציין כי הנתונים שהוצגו אינם תומכים באופן משכנע בגישה או בהמלצה זו.

"יחסי הסיכויים שדווחו במחקר זה, שניתן לחשוב עליהם כסיכויים מוגברים לתוצאה (למשל, התפתחות IBD) עם חשיפה נתונה (למשל, מיגרנות), היו באופן עקבי בין אחד לשניים, וזה לא רחוק מלהיות מוחלט וניתן לפרש אותו בקלות בצורה שגויה או מצג שווא", הסביר.

"התוצאות מצביעות, במקרה הטוב, על קשר בין מיגרנות למחלת מעי דלקתית, שכבר היינו מודעים לו על סמך מחקרים קודמים וראויים להערכה נוספת. עם זאת, העלייה המינימלית בסיכויים לפתח IBD שדווחה במחקר זה אינה מספיקה כדי להמליץ על ניטור מוגבר של חולים עם מיגרנות להתפתחות מחלת קרוהן או קוליטיס כיבית".

 

חשיבות זיהוי גורמים פוטנציאליים למחלות מעי דלקתיות:

ד"ר בדפורד אמר כי חשוב לזהות בעיות בריאותיות פוטנציאליות שעלולות לעורר IBD, שכן רופא עשוי להיות מסוגל להקל על הסימפטומים של IBD אם הם יודעים מה עשוי להיות קשור אליו.
"מיגרנות יכולות להיות מאוד מתישות וייתכן שתרצה לזהות את האנשים האלה עם מיגרנות", המשיך. "אנחנו בדרך כלל לא שואלים חולים עם מחלות מעי דלקתיות אם יש להם מיגרנות או לא, אז זה כנראה נחשב למשהו שצריך לעשות בתדירות גבוהה יותר".

"תוצאות אלה מצטרפות לגוף מחקר חזק יחסית המצביע על כך שתסמונות כאב כרוני שכיחות יותר סטטיסטית בחולים עם תסמונות או מחלות כרוניות במערכת העיכול", אמר ד"ר קאש.

"אין לנו עדיין מספיק מידע או הוכחות כדי לבסס קשר סיבתי לכאן או לכאן. אבל נתונים אלה יכולים לשמש כדי להסביר כמה גישות טיפוליות שעשויות להועיל הן GI ותסמינים נוירולוגיים בחולים עם מיגרנות", הוסיף.

"כרגע, כל מה שיש לנו זה השערות", המשיך. "האם יש שינויים במסלולי התקשורת בין המעי למוח או בתפיסות חושיות במערכת העצבים האנטרית והמרכזית? האם מיקרוביום המעי מעורב? האם יש גורמים פסיכולוגיים וגורמי לחץ?"

"ברגע שקשרים קליניים כאלה זוהו, עלינו להתקדם לעבר ניסיון להסביר מדוע קשרים אלה עשויים להתקיים", הוסיף ד"ר קאש. "זה, בתורו, עשוי להוביל אותנו לפתח טיפולים ממוקדים ויעילים יותר שיכולים לטפל בסימפטומים / תסמונות מרובות".

ד"ר בדפורד הציע לחוקרים לחפש קשר בין התפרצויות IBD ומיגרנה המתרחשת בו זמנית. מכיוון שמיגרנה קשורה לשחרור סרוטונין, הוא עודד חוקרים לבחון כיצד מובילי הסרוטונין במערכת העיכול, המעי הדק והמעי הגס עשויים לשחק תפקיד.

"אני חושב שרק לשאול את המטופלים שלנו במונחים של בעיות איכות חיים – האם יש דרך כלשהי שבה אנו יכולים להקל על המיגרנה שלהם, ואולי למנוע את התלקחות מחלת המעי הדלקתית שלהם, או להיפך, זה בהחלט משהו לבדוק", אמר ד"ר בדפורד.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים