Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

מחקרי גדילה בארץ

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מחקרי גדילה בארץ

פרופ` צבי צדיק, מנהל היחידה אנדוקרינית – בית חולים קפלן
השתלם בארה"ב בביה"ח ג`והנס הופקינס, בלטימור. מבין נושאי ההשתלמות גדילה והורמון גדילה. מומים מולדים במערכת המין, מטבוליזם של קלציום ועצם. תופעות הורמונליות מחזוריות

עקומות הגדילה המצויות בבתי הספר ובטיפות חלב אינן עקומות גדילה של ילדי ארצנו אלא של ילדי ארצות הברית או אנגליה לפי סוג העקומה. ב- 1980 התחלנו לאסוף נתונים על גדילת ילדים באיזור רחובות. השווינו את גדילתם לגדילת ילדים בדרום הארץ. סקרנו אלפים רבים של ילדים בבתי ספר וטיפות חלב.

מסקנתנו הייתה שגדילת ילידי הארץ זהה ללא תלות במוצא הוריהם. גדילת התינוקות בשנתיים הראשונות לחייהם שונה מן העקומות הנהוגות היום בטיפות החלב. אנו מנסים היום בעזרת עבוד מתמטי להסביר את פשר ההבדל בין ילדי אנגליה לילידי הארץ. כמוכן אנו מיצרים כעת את עקומות הגדילה של ילדי ארצנו ומחשבים את השיפור בגבה האוכלוסייה עם השנים.

חשיבות התזונה לגדילה
במשך שנים אלה בחנו את הקשר בין תזונה וגדילה. אין לנו ספק היום "שמאמר הסבתות: אם לא תאכל לא תגדל" הוא נכון. יש לדאוג לכך שילד ובמיוחד מתבגר יאכל בצורה המספקת את צורכי גילו ומשלימה את כמות האנרגיה שהוא מוציא בפעילותו. ילד המשנה הרגלי אכילתו לצמחונות, ילד העוסק בספורט תחרותי או בפעילות המשנה את המאזן האנרגטי, חייב יעוץ כדי לוודא שכלכלתו אינה חסרה קלוריות, אבות מזון, ויטמינים ועוד.

מחקר אחר שנערך ביחידתנו הוכיח שלילדים עם רמות ויטמין A נמוכות יש הפרשה נמוכה יותר של הורמון גדילה. מידי שנה אנו מגלים ילדים הסובלים מהפרעה בגדילה בגלל תזונה לא מספקת, חסר של מרכיב מזון חיוני או מחלת דרכי העיכול . טפול בגורם המפריע לגדילה או תיקון הלקוי התזונתי יכול לחולל פלאים.
"אם לא תאכל לא תגדל"…

גורמים מטעים בהערכת הגדילה
מצבים בהם יש הפרשת יתר של הורמונים המביאים להאצת גדילה כמו למשל התבגרות מוקדמת או פגם במסלול יצירת הורמונים ביותרת הכליה. גורמים לכך שהילד או הילדה גבוהים כעת מבני כתתם וגדלים כעת מהר. אולם מצב זה עלול לגרום סגירה מוקדמת של מרכזי הגדילה בעצמות (קידום ניכר של גיל העצמות) וכתוצאה מכך גמר גדילה בגיל מוקדם. כתוצאה מכך הילד או הילדה נשארים נמוכים מאד.

מלבד ההשפעה הלא רצויה על הגובה הסופי חייבים למצוא מה הביא להאצת הגדילה שאינה במקומה ולאתר מחלות המביאות לכך, מהוות סיכון בריאותי ודורשות טיפול.

הורמון בלוטת התריס (תירואיד)
בהעדרו קצב הגדילה יורד
בלוטה בקדמת הצוואר כדי לבדוק את תקינות הפרשת ההורמון מספיקה בדיקה בודדת של דם ל- TSH ו- 4T (פרק בלוטת התריס)

בברכה, פרופ` צבי צדיק

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים

  טבעלייף מציעים
  מתנה ₪100
  עבור תוסף התזונה המוכח
  והמומלץ בעולם לחיזוק
  דרמטי של מערכת החיסון
  מניעת מחלות וטיפול בהן
  לגולשי טבעלייף מתנה קופון
  בשווי של 100 ₪ לרכישה בנוסף
  להנחות קיימות באתר
  לחצו כאן לפרטים