חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

מחקרים גדולים מצביעים על הקשר בין חקיקה נגד עישון לירידה באירועים חריפים בכלי דם כליליים

אהבתם? שתפו עם חבריכם

בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.


 


בשנת 2003 פרסם ארגון הבריאות העולמי את האמנה הבינלאומית הראשונה שלו הידועה כ-FCTC או Framework Convention on Tobacco Control. אמנה זו הגדירה יעדים ברמה לאומית, לפיהם מדינות המאשררות אמנה זו חייבות להפנים ולנקוט בצעדים של חקיקה ואכיפה של חוקים והגבלות על עישון באופן שאמור היה להפחית תחלואה קרדיו-וסקולארית.


למעשה 168 מדינות-כולל ישראל-חתמו על אמנה וחלקן המכריע אף אשררו אותה לאחר מכן, כלומר כמעט 90% ממדינות תבל. המעורבוּת של מדינות כה רבות, ובתוכן כל המדינות המפותחות, הולידה ב-7 השנים האחרונות מחקרים אפידמיולוגיים


רבים, שניסו לבחון האם אמנה זו והצעדים שננקטו בעקבותיה, אמנם הפחיתו את התחלואה של כלי הדם הכליליים (coronary). 


 


באפריל 2011 התפרסמה מטה-אנליזה מרשימה, על ידי אנשי המחלקות לבריאות הציבור באוניברסיטאות גלזגו ואדינבורו בסקוטלנד. סקירה זו הקיפה 17 מחקרים איכותיים (עשרה מצפון אמריקה, שישה מאירופה ואחד מניו-זילנד), והמסקנה הכללית הנובעת ממקבץ מחקרים אלה, הוא שאכיפה הדוקה של מגבלות עישון ברמה לאומית, אמנם הביאה בממוצע להפחתה ממוצעת של כ-10% בשיעורי אירועים כליליים חריפים, מה שצריך לעודד להתמיד ולתחזק אכיפה זו גם להבא.


 


המחקרים שנסקרו יצגו תקופה שבין 5 ל-84 חודשים לאחר יישום הגבלות העישון במדינות השונות. 17 מחקרים אלה יצגו למעשה 35 מדגמים בקבוצות גיל שונים, בגברים ובנשים, ומסקנותיהם היו כדלקמן:


רק ב-5 מתוך 35 המדגמים שנחקרו, לא הייתה הפחתה של אירועי תסמונת כלילית חריפה בעקבות יישום ואכיפת מגבלות העישון במקומות ציבוריים, בתי-אוכל ומקומות בילוי אחרים. חמשת המדגמים הללו כללו 2 קבוצות של גברים ונשים מעל גיל 60 בעיר Piedmont באיטליה, קבוצת נשים מעל גיל 65 שנה בסקוטלנד, ושתי קבוצות של גברים ונשים בגיל 30 עד 54 בעיר Christchurch בניו-זילנד.


לעומת זאת ב-30 מדגמי בדיקה אחרים, נרשמה ירידה במספר האירועים הכלילים החריפים בתקופה שלאחר הקפדת היתר באיסור עישון פומבי, כאשר ב-18 מדגמים מתוך ה-30, הירידה הייתה משמעותית סטטיסטית.


 


בסך הכול בשקלול של כל התוצאות שהתקבלו ב-35 המדגמים נרשמה הפחתה של 10% באירועים כליליים חריפים, הפחתה שהיא בהחלט משמעותית.


יש לקחת בחשבון שמדובר באוכלוסיות נבדקים אקראיות, הנושאות בתוכם מטבע הדברים גורמי סיכון קרדיו-וסקולאריים שונים, שהיו מטופלים כצפוי בעזרת סטאטינים להפחתת כולסטרול, בתרופות למניעת לחץ דם, וכן בטיפולים למניעת היפר-גליקמיה באלה מתוכם עם סוכרת. טיפולים שונים אלה, היו בתוקף במשתתפי הסקרים הללו באופן שגרתי וברציפות עוד לפני תחילת הסקרים, ונמשכו במהלכם.


ניתן לקבוע אם כן, שהשינוי היחיד לכאורה שחל בשגרת חייהם של הנסקרים, היא ההפחתה בחשיפה לעשן מיד שנייה בתקופה הרלוונטית, ולכן נראה שההפחתה באירועים הכליליים הייתה בהחלט קשורה לירידה בקליטת עשן הסיגריות. 


 


יש לציין שדווקא ארבעת המחקרים הראשונים שהתפרסמו היו כולם מארה”ב, ובכול אלה נרשמו ירידות הרבה יותר מרשימות בתחלואה האמורה: המחקר הראשון שנערך בעיירה Helena במונטנה והתפרסם כבר ב-2004 הראה ירידה של 40% באירועים הכליליים עם אכיפת הגבלות העישון הציבורי; מחקר שני התפרסם ב-2006 וייצג מחקר שנערך בעיר Pueblo שם נרשמה ירידה בתחלואה של 41%; ושני מחקרים נוספים מארה”ב משנת 2007 ייצג את Monroe County ואת Bowling Green, וגם שם נרשמו ירידות של 41% בתחלואה הכלילית, בעידן של אכיפת הגבלות העישון. 


ייתכן שהירידות המאוד מרשימות בארבעת המחקרים האמריקניים המוקדמים נובעים ממדגמי הנבדקים הקטנים יחסית במחקרים אלה, לעומת מדגמים גדולים בהרבה במחקרים המאוחרים יותר.


 


יחד עם זאת, מדגימה מטה אנליזה זו, שבמחקרים המדווחים שחלקם מייצגים משך מעקב של 7 שנים, בולט הנתון שיש נטייה להפחתה בתחלואה ככל שהמעקב מתארך, מה שנותן בסיס לתקווה שמחקרים דומים שייצגו בעוד שנים אחדות מעקב של מעל 10 שנים, עשויים אף להניב הפחתות משמעותיות יותר בתחלואה, ככל שמתארכת התקופה של “אוויר נקי” לו נחשפים המשתתפים במעקב. ראוי לציין שאכיפת ההגבלות בדבר איסור עישון במסעדות, פאבים ומקומות ציבור צפופים יחסית, נתנה את אותותיה המיידית במדדי צחות האוויר הנשאף על ידי המבקרים באתרים אלה, ועוד יותר מכך, על ידי העובדים במקומות בילוי אלה. מחקר סקוטי הראה ששבועיים בלבד מכניסת הגבלות העישון לתוקף, כבר נמדדה ירידה של 86% בזיהום של חלקיקי עשן סיגריות בבארים מקומיים.


זיהום זה נכלל במושג ETS או Environmetal Tobacco Smoke, ומחקר באירלנד הראה ש-6 שבועות לאחר היכנס הגבלות העישון בתוקף שם, נרשמה ירידה של 69% באחוז הקוטינין שנמדד ברוק של עובדים בבתי מלון, ואילו רמת הקוטינין שנמדדה באוויר באותם בתי-מלון פחתה ב-83% (!!). קוטינין הוא כזכור נגזר של ניקוטין שנוהגים להשתמש בו כמדד לזיהום בעשן סיגריות כיוון שהוא יציב יותר מניקוטין, ולכן נוח יותר למדוד דווקא אותו.  


 


כאשר בחנו באירלנד את דרגת הזיהום ב-ETS באוויר לה נחשפה האוכלוסייה הכללית, נמצא ש-9 חודשים מהכנסת הגבלות העישון לתוקף, נרשמן ירידות של 95% ב-ETS בבארים, וירידה של 96% במסעדות.


שנה אחת לאחר אכיפת חוקים אלה בפינלנד, רמת הניקוטין באוויר צנחה ב-75-96%, ובאיטליה ירידה של 88% נרשמה ברמת החשיפה לעשן סיגריות במחקר שהתפרסם ב-2008.    


 


לא התממש בפועל החשש הגדול שהביעו בעלי מסעדות ופאבים שמא הקפדה על איסור עישון במקומות בילוי אלה, בהם עישון היה מאז ומתמיד חלק בלתי נפרד מצורת הבילוי בחברותא, תביא את המעשנים להדיר רגליהם ממקומות אלה, ולפגיעה כלכלית קשה.. סקר שנערך שנתיים לאחר הטלת מגבלות העישון בסקוטלנד מצא ש-97% ממקומות בילוי ואכילה אלה נותרו פתוחים ופעילים, כאשר הציבור קיבל בהבנה את המגבלות הללו, ולמד ל”חיות איתן”.


 


מסתבר שהציבור הרחב, כולל המעשנים, יודע להסתגל למגבלות אלה, שהיו נחשבות “בלתי סבירות” או “בעלות סיכוי נמוך” להתממש ולשרוד. כולנו זוכרים, ולא בחדווה רבה, את אותם זמנים בהם נדרשנו לציין בעלותנו על המטוס, אם אנו מעדיפים לשבת באזור מוגדר כ- “Non smoking” או “Smoking“. כולנו זוכרים בחיוך קל את מהומת האלוהים שהקימו חברות התעופה בבתי המשפט, כדי לנסות ולמנוע את רוע הגזירה של איסור גורף של עישון בטיסות, שמא יפחית הדבר את כמות הנוסעים, שחלקם מעשנים ו”לא ישרדו 11 שעות  בטיסה טרנס אטלנטית ללא סיגריה”.


נראה שהצורך להגיע מתל-אביב לניו-יורק בטיסה עדיין חיוני כשהיה, וגם המעשן הכפייתי למד ש-11 שעות ללא סיגריה היא גזירה שניתן לעמוד בה, מה גם ש-75% מהטסים אינם מעשנים, ומתעבים את ריח העשן, ובריאותם משתפרת לפי כל המחקרים כאשר הם לא נחשפים לו.


 


 בברכה, פרופ’ בן-עמי סלע

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים