חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

מחלת כרון

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מחלת כרון

מחלת כרון (CHROHN DISEASE) היא מחלה דלקתית כרונית של המעי. יכולה לתקוף כל אזור של המעי מהפה ועד פי הטבעת. תתכן פגיעה באזורים שונים ללא רצף כאשר ביניהם אזורים בריאים. הפגיעה היא בדופן המעי על כל שכבותיו. בדרך כלל נפגעים גם המעי הדק וגם המעי הגס, אם כי כ- במעט פחות מחצי מהמקרים הפגיעה במעי הדק בלבד. המחלה יכולה להתחיל בכל גיל, גם בשנים הראשונות לחיים. לפי הספרות שכיחות המחלה עולה בשנים האחרונות היא כעת כ-4:100,000. לפני כל תאור יש לזכור שהמחלה יכולה להיות בלתי טיפוסית וסמויה כאשר היא מתבטאת בחוסר עליה במשקל ובהפרעה בגדילה. לעיתים כחוסר הופעת סימני התבגרות. לא כל הסימנים מתבטאים בחולה.

התבטאות המחלה נקבעת לפי האזורים הנפגעים ולפי עצמת המחלה. המחלה יכולה לבוא בגלים של החמרה והפוגה. תיתכן הופעה בצורה של מחלה כללית המתבטאת בחום, הרגשה כללית לא טובה, התעייפות בקלות. פגיעה באזור הקיבה או התריסריון, תלווה בהקאות וכאבי בטן. מחלה במעי הדק בלבד יכולה להתבטא בכאב בבטן ימנית תחתונה. פגיעה במעי הדק והגס מתבטאת בכאבי בטן עוויתיים ושלשולים – לעיתים דמיים. יתכנו מקרים של חסימת מעיים. יתכנו מקרים של נקב במעי והתחברותו ללולאת מעי אחרת דרך נקב או פריצת פתח לאברים אחרים או באזור פי הטבעת כפצע מפריש. דלקת דופן המעי יכולה לגרום ליצירת צלקת והצרות של הצינור עד להפרעה למעבר חומרים בתוכו.

המחלה יכולה להתבטא גם מחוץ למעיקרוהן כרון
כיבים בפה, פריחות בעור (ERYTTHEMA NODOSUM), התעבות קצות האצבעות (CLUBBING), אבני כיליה וכיס מרה ודלקת פרקים. פגיעה ניכרת במעי יכולה לגרום לחוסר תיאבון, הפרעה בספיגת מזון, חוסר ספיגת מלחי מרה, חוסר ספיגת שומנים, ויחד אתם חוסר ספיגת חומרים מסיסים בשומן (ויטמין A,D,E,K) חוסר B12 וחוסר ברזל. האבחנה נעשית ע”י סיפור מחלה אופייני, בדיקה גופנית, בדיקות מעבדה והדמיה. בבדיקה: רזון, במשוש הבטן לולאות מעי מורחבות ורגישות.

מעבדה
אנמיה מחוסר ברזל, שקיעת דם מוחשת, מספר טרומבוציטים גבוה (מעל 600,000), מספר כדוריות לבנות תקין. דם סמוי בצואה. יתכן אבוד חלבון בצואה.
הדגמת הממצא עצמו ע”י הכנסת צינור דרך הפה לראיית דפנות המעי. יתכן גם לצלם את המעיים עם חומר ניגוד הנראה בקלות ומדגים את אי סדירות דופן המעי, ההצרויות וההתנקבויות עם יצירת חיבור בין לולאת מעי אחת לשניה. לעיתים יש צורך באולטראסאונד או CT לגלות אבצסים בבטן. הכנסת צינור דרך פי הטבעת ולקיחת דוגמא בביופסיה להדגמת השינויים המיקרוסקופיים בדופן עוזרת לקביעת האבחנה. ניתן למצוא איזורי דלקת וביניהם איזורים בריאים, כיבים, בליטות בדופן המעי והצרויות מעי. נראים צברי תאים הנקראים גרנולומות. מחלות אחרות יכולות לדמות למחלה זו: הקרובה ביותר היא דלקת מעי כיבית (ULCERATIVE COLLITIS).

טיפול
תזונה והעשרה תזונתית בשלבים כולל תוספי מזון מלאכותיים. לעיתים אין ברירה אלא להאכיל בצינור ישירות לקיבה. לעיתים ההאכלה בזונדה נעשית רק ללילה. סטרואידים ותרופות שונות. לעיתים אין ברירה אלא לכרות לולאת מעי. ביחידתנו אנו משתדלים להוסיף תוספי מזון ותרופות מעודדות גדילה לפי הצורך.

בברכה, פרופ` צבי צדיק

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים