חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

“מחלת הפרה המשוגעת”

אהבתם? שתפו עם חבריכם

אל תבלבלו את המוח עם ספגת המוח של הפרה המשוגעת

מאת ד”ר חיים סדובסקי

שלטונות יקרים ומשרדי בריאות וחקלאות יקרים מאוד במרבית מדינות העולם המערבי. אל תבלבלו את המוח עם ספגת המוח של הפרה המשוגעת.
אל תספרו לנו סיפורים שונים ומשונים, על חיסונים כאלה ואחרים ועל בשר שמקורו בשחיטה שחורה כזו או אחרת.. פשוט תדאגו להאכיל את הבקר והצאן במזון ראוי לאכילה ותפסיקו להאכילם במה שאתם מכנים “קמח עצמות” כדי להוסיף את רכיבי המזון החיוניים שחסרים במזון הדל והזול שמאכילים בו בהמות.

שהרי היטב ידוע לכם שמקור המחלה הוא “קמח העצמות”. קמח המופק בעיקר מאיברים שונים של בקר וצאן, אשר לא נעשה בהם שימוש ישיר למאכל אדם. ולענייננו כאן, קמח המיוצר לעתים גם עם מוח הבהמות, שהוא האיבר האחראי הישיר למחלה. לכן, מכיוון שמחלה זו קשורה למוח ומערכת העצבים, הרי שכשמאכילים את הבהמות במזון העשוי בין היתר מחלקים אלה, תיצפה עליה בשכיחות המחלה אצל בני בקר.

התפרצות כזו החלה באנגליה בחודש אפריל 1985, אשר התגברה והלכה עד שבשנת 1992 נרשמו אצל הפרות באנגליה כ – 1,000 מקרים חדשים בשבוע.

שם המחלה בעברית הוא “ספגת המוח” או אנצפלופטיה ספוגית של בקר BSE – Bovine Spongiform Encephalopathy, או פשוט “מחלת הפרה המשוגעת”, זוהי מחלה קטלנית של הבקר הנגרמת בגלל חלבון הנקרא פריון אשר אינו דומה לחיידק או וירוס לפחות בעובדה שאין לו חומצת גרעין. דהיינו, אינו מכיל חומר גנטי כמו דנ”א או רנ”א.

הפריון הוא מושג שטבע פרופ` סטנלי פרוסינר, חתן פרס נובל לרפואה בשנת 1997. פריון (prion) לפי פרוסינר הוא קיצור המלים באנגלית proteinacious organism infectious ובתרגום גס “אורגניזם חלבוני זיהומי” הבעייתיות שבפריון גורם המחלה, נובעת במיוחד ביציבותו לקרינה, חום, או כימיקלים מסוגים שונים, וכן בזמן הדגירה שעשוי להגיע על פי אמונת החוקרים כיום, עד לעשרים שנים. בנוסף, קיים גם קושי בביצוע בדיקות וקבלת תוצאות מהימנות שמקשה את ההתמודדות עמו עד מאוד.

עם זאת, אין הפניקה הכלל עולמית מוצדקת מפני שכאמור לעיל, לא הבשר והחלב מעבירים את המחלה, אלא הרקמות המעורבות באופן ייחודי במחלה, דהיינו חוט השדרה ומוח הבהמות בלבד. מחלקים אלה יש להימנע במיוחד מכיוון שהמחלה אצל הבקר, עלולה לעבור ולהדביק רק בני אדם שניזונים במקרה מהחלקים הנגועים. אולם הסיכוי ללקות במחלת הפרה המשוגעת אצל האדם, קטן ביותר אם לא לומר אפסי. בשנת 1996 כשפרצה המחלה אצל בני אדם באנגליה, ציפו החוקרים לעליה חדה במספר החולים ובעיקר החולים הצעירים, התפרצות שתופיע בתוך שישה עד שמונה חודשים. והנה אפוקליפסה זו לא רק שלא התגשמה, אלא שאין אפילו קצה קצהו של מצב הדומה לחזון אחרית הימים זה.

למעשה, מאז שנת 1985, התגלו בבריטניה בלבד, כמעט מאתים אלף פרות נגועות במחלת ספגת המוח. אלו הם מספרים מאושרים, רשומים ורשמיים. שלא לדבר על כמות הבהמות הנגועות שלא אושרו ונרשמו, בני בקר שנאכלו ואין איש יודע בוודאות ואף לא בערך את מספרם האמיתי. והנה מתברר שלמרות המספר האדיר הזה אין רמת התחלואה דומה אצל בני האדם. שהנה מאז התגלתה המחלה אצל הבקר בבריטניה במחצית שנות השמונים של המאה העשרים, נפטרו באנגליה כמאה אנשים וברחבי אירופה כולה בני אדם ספורים בלבד. בסך הכל מספר כל הנפגעים כולם במשך קרוב לעשרים שנה נופל מכמות ההרוגים בתאונות דרכים באירופה ביום אחד בלבד.

מחלת הפרה המשוגעת דומה למחלה על שם קרויצפלד יקוב (Creutzfeldt-Jakob disease) ובקיצור CJD שהיא בעצמה מחלה ניוונית, נדירה וקטלנית של מערכת העצבים המרכזית, הפוגעת בעיקר באנשים בין הגילים 40- 70, אם כי עלולים להיפגע גם אנשים צעירים יותר.

הסיכוי להיפגע שווה אצל גברים ונשים כאחד. מחלת קרויצפלד יקוב מופיעה ברחבי העולם אצל אדם אחד למילון, אם כי באוכלוסיות ייחודיות כמו אצל יהודים ממוצא לובי, השכיחות גבוהה מעט יותר.
המחלה אצל האדם באה בתחילה לידי ביטוי בשינוי מסוים בהתנהגות אשר ילווה בתוך פחות משנה על ידי שטיון וירידה מנטלית, עוויתות וקפיצות שרירים ועד שיתוקים באזורים שונים ואובדן הכרה. למחלה אין כאמור ריפוי והמוות משיג את החולה בתוך כשנה. גם מחלה זו שפוגעת באדם, קשורה לחלבון הפריון.

מחלת קרויצפלד יעקב, המחלה המשויכת באופן ישיר לאדם, התגלתה לראשונה בשנת 1920 על ידי שני רופאים גרמנים הנס קרויצפלד ואלפונס יקוב
(Hans G. Creutzfeldt ,Alfons M. Jakob) מחלה זו דומה למחלת קורו שגם היא מופיעה אצל האדם ולמחלת סקראפי (scrapie) שפוגעת בצאן.
כל שלושת המחלות מאופיינות על ידי סוגים שונים של אנצפלופתיה ספוגית של המוח המועברת מאחרים. המחלה באה לידי ביטוי בחורים וחללים רבים ברקמת המוח שמקנים לו מרקם ספוגי לכאורה.

רמז ראשון למקור המחלה הגיע מהמחלה הדומה, מחלת קורו (Kuru) שהיתה נפוצה בין שבטים פראיים מבודדים בניו גיני שבאוקיינוס השקט, מחלת הקורו נחקרה ונלמדה בשנות החמישים של המאה העשרים ואפיין אותה במיוחד הוא אחוז התחלואה הגבוה לאין שיעור אצל ילדים ונשים, יחסית לתחלואה אצל גברים שאצלם היא לא היתה קיימת כמעט. נתון מעניין זה הוביל לעובדה ששבטים אלה אשר נהגו לאכול בשר בני אדם, נהגו לתת את המוח למאכל הנשים והילדים, מסיבות של מסורת ואמונה שמאכל המוח ייטיב עימם. או אז בתוך כדי השוואה למחלת סקראפי התוקפת את הצאן והקשר לאכילת המוח, הסתבר לחוקרים שהמוח או יותר נכון תאי עצב שבמוח ובחוט השדרה הם המקור למחלה.

ברור אם כך שאכילת חלקים אלה של כל בעל חי עלול להוביל להתפתחות המחלה אצל האוכל.

אין ככל כנראה הכרח שתהיה במוח הנאכל בעיה פתולוגית כלשהי, אם כי אין ספק שאכילת מוח של בעל חי חולה מעצימה את אפשרות התחלואה במאות מונים. יש למעשה צורך במגע ישיר בין חלקים אלה והקרובים להם לבין החולה האפשרי. שהרי מעולם לא נצפו מקרים של מחלה שנגרמה עקב תרומות דם. גם לא כאלה שמקורם בבני אדם חולים בוודאות. העברות מאדם לאדם תוארו במספר מקרים:

1. תחלואה של מספר רופאי שיניים
2. תחלואה של מנתחי מוח
3. תחלואה אצל טכנאי פתולוגיה
4. תחלואה של מושתלי קרנית
5. תחלואה אצל בני אדם שטופלו ע”י הורמון גדילה שנלקח מבלוטת יותרת המוח ממקור אנושי.
6. תחלואה של חולי אפילפסיה שטופלו ע”י השתלת אלקטרודות כסף ששימשו קודם לכן לטיפול בחולי קרויצפלד יעקב, למרות שאלה חוטאו בפורמלדהיד ואתנול.

כדי להימנע ממחלת הפרה המשוגעת יש להימנע מאכילת המבורגרים שעלולים להכיל בשר טחון שמופק לעיתים גם מחלקים פנימיים כמו מוח ויש גם להיזהר בכל בשר טחון ובעיקר בזה שמקורו אינו ידוע.

בברכה, דר` חיים סדובסקי

ד”ר סדובסקי הוא מחבר הספר “לסלק את הקוץ”. המדריך המלא לכל צבעי המאכל, החומרים המשמרים, המייצבים, משפרי הטעם, הממתיקים המלאכותיים ועוד. הספר מביא הסבר מלא על כל תוספי המזון. על המזיקים שבהם ועל אלה שאינם מזיקים. הספר מאפשר לדעת ממה להימנע בכדי להבריא ממחלה או בעיית בריאות מציקה שנגרמה בגלל חשיפה לתוספים הללו. גולשי tevalife יכולים לרכוש את הספר בהנחה של 25% בטלפון 8573356 – 08

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

  בעצם שימושך בכלי כלשהו באתר טבעלייף כולל מחשבון הקלוריות וכולל פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

  INULIN

  בריאים לחיים המפתח
  ,ימים ולאריכות יותר
  ,לכולם ממליץ FDA
  ויצמן במכון חוקרים
  ...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

  לפרטים נוספים