חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

מחלת הסוכרת

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מחלת הסוכרת

הסוכרת היא מחלה שפגיעתה קשה ובמיוחד פגיעה בכלי דם קטנים, לכן פעולת הריפוי צריכה לכלול גם שיפור מצבם של כלי הדם. הסוכרת קשורה להתעייפות הלבלב. התעייפות הנגרמת בדרך כלל כתוצאה מחולשתו של הכבד ואי כושרו לאחסן סוכר. נטיות אלו קשורות הן בתורשה והן בתזונה. אצל חולי סוכרת מתרחש חילוף חומרים חומצי בגוף. יש להילחם בנטייה של הדם ונוזלי הגוף להיות חומציים. המזון הנכון ליצור סביבה בסיסית הם ירקות ירוקים ועליים וכן פירות הגורמים לסביבה בסיסית.
ההמלצה התזונתית היא תזונת דלת חלבון ועתירת סיבים: ירקות דגנים מלאים ומעט פירות חלבונים לעומת זאת מייצרים סביבה חומצית, מקשים על הכליות ומעמיסים עבודה רבה על חלוף חומרים.

חשוב מאוד להקפיד לא לצרוך סוכרים החודרים לדם במהירות כגון סוכר פשוט, דבש וכו` משום שהם מייצרים סביבה חומצית ומעייפים בכך את הלבלב. הסוכרת נגרמת ע”י מחסור באינסולין, אותו הורמון ההופך גלוקוז לגליקוגן ומאחסן אותו בכבד ובכך נגרמת רמת סוכר עודפת בדם. זריקות האינסולין שניתנות לחולי סוכרת רבים עלולות לגרום להסתיידות עורקים, דימומים ברשתית העין, מחלות כלי דם, השמנה, התקפי לב, לחץ דם גבוה, רגישות לדלקות. הכבד אף הוא חשוב לויסות רמת הסוכר הרבה יותר מכל איבר אחר בגוף, בו מתרחשים כל התהליכים של אחסון הסוכר העודף. הסוכרת אינה הפרעה בחילוף החומרים של הסוכר בלבד אלא גם של חלבונים ושומנים. זריקות האינסלולין הניתנו לחולי סוכרת מאפשרות לגוף לאגור יותר מזון, להשמין יותר ולהגביר את הסוכרת. מסיבה זו אין האינסולין יכול להיות טיפול יעיל עבור חולי סוכרת שמנים.

קיימים שני סוגי סוכרת: סוכרת נעורים – תלויית אינסולין וסוכרת מבוגרים.
סוכרת נעורים – תלויית אינסולין, מצב שבו הלבלב אינו מפריש אינסולין או מפריש מעט מאד עקב פגם אורגני בתאי ההפרשה שלו, כך שהחולה נזקק לאינסולין מבחוץ. בסוכרת זו הנטייה היא לאבד משקל. הדיאטה חייבת להיות מותאמת באופן אינדוידואלי ויכולה להכיל מעט פחמימות ממקורות טבעיים כגון פירות חיים ודגנים מלאים.
סוכרת מבוגרים לעומת הנעורים שונה לגמרי. יש בה נטיה ברורה להשמנה. ברוב המקרים ניתן להשתלט עליה בעזרת דיאטה נכונה דלת פחמימות פשוטות ודלת חלבונים מהחי עם השלמה תזונתית מתאימה של ויטמינים ומינרלים.

הסיבות לסוכרת:
1. חוסר אפשרות לייצר מספיק אינסולין משום שהלבלב נפגם או נעדר.
2 . עליה בשיפור השימוש באינסולין ע”י הגוף עקב אכילה מופרזת או ע”י פעילות יתר של בלוטת התריס.
3. עליה בשיעור ההרס של האינסולין בגוף או שהגוף מייצר אינסולין שאינו מסוגל למלא את תפקידו בחילוף החומרים של הפחמימות.
4. ירידה ביעילות האינסולין עקב מחלת כבד או הכנסתם של חומרים כימיים מסוימים לתוך הגוף המפריעים לפעולת האינסולין.

המטבוליזם של חולה סוכרת שונה מאדם רגיל. אצלם מתמוטט חלק חשוב מאד של התהליך המטבולי. אצלו נוצר עודף סוכר שלא נוצל במחזור הדם וברקמות הגוף. הכליות פועלות באורח מתמיד כדי להיפטר מהסוכר העודף. עקב זאת ישנה תופעה של צימאון קשה היות והמים נשאבים מתוך הגוף וגורמים לאיבוד נוזלים. ככל שהמצב מחריף כך עולה רמת הסוכר בדם.

סימנים לסוכרת:
הטלת שתן לעתים קרובות ובכמויות גדולות, צמא בלתי רגיל, אובדן מהיר של משקל, רעב חזק, חולשה כללית, נמנום ועייפות, גירוי העור, הפרעות בראיה וטשטוש, הפרעות של הכליות או של מחזור הדם, קשיים בלידה.
סוכרת נעורים מתבטאת בהרטבה במיטה, צמא שאינו בא על סיפוקו, רעב בלתי רגיל ואובדן משקל.

הטיפול התזונתי:
הדיאטה צריכה להכיל ירקות שונים כגון שעועית ירוקה, כרובית, כרוב וירקות אחרים עשירים בסיבים. יש להימנע מסוכר מרוכז, משקאות קלים ממותקים, אלכוהול ריבות וכו`. כמו כן להימנע ממזון עתיר שומן, בשר בקר, קפה, תה, אורז לבן, עוגות ועוגיות, מיצי פירות, פירות יבשים, בננות, תמרים, ענבים, דבש, גרעינים, קורנפלור, כבושים, חרדל, קטשופ, שמנת, קקאו, להמעיט בפירות מתוקים כגון אבטיח ומלון. יש לאכול בשמנים קבועים וארוחות קטנות במשך היום. חשוב להגביל את החלבון מהחי ולאכול יותר חלבונים מהצומח ומפחמימות מורכבות מדגנים מלאים וקטניות. כמו כן טובים לאכילה הם אבוקדו, מנדרינה, שום, בצל, סלרי, ירקות מאודים, שעועית, אפונה, עולש, מוצרי חלב סויה וחלבון סויה אגוזי מלך אילסרים, שקדים, אזוקי, ירקות עליים, מיצי ירקות, זיתים, בטטות, ארטישוק. יש להוסיף שמן זית לארוחת פחמימות ולהגביל פירות עד 3 ליום. מומלץ להקטין את צריכת המלח בתפריט ולאכול שומן בלתי רווי במקום שומן רווי מהחי.

לסיכום, תזונה נכונה יכולה מאוד לעזור להפחתת רמת הסוכר בדם ואיזונה בשתי סוגי הסוכרת. באם עושים זאת באופן נכון ובייעוץ מקצועי.

יום טוב והרבה בריאות
ד”ר סיגל תמיר Ph.D.

אהבתם? שתפו עם חבריכם

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים