חיפוש באתר
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

מחלת הנפילה ותזונה

אהבתם? שתפו עם חבריכם

מחלת הנפילה ותזונה

מחלת הנפילה (אפילפסיה), הינה מחלה קשה ואכזרית המלווה בעוויתות ופירכוסים בדרגות קושי שונות. עד היום הסברות להתפתחות המחלה חלוקה בין הרופאים והחוקרים העוסקים בה. מחקרים שונים בעבר קבעו כי הגורמים עשויים להיות דלקות וירליות או חיידקיות אשר פגעו במח עקב ליקויים במחסום הדם מח, ויצרו בו צלקות ובכך אזורים (אתרים) בהם מתחוללים “קצרים חשמליים” בעצבי המח הגורמים להתקפים הקשים של המחלה. עם הניסיונות הבלתי נלאים של החוקרים לחפש סיבות רלוונטיות יותר להתפתחות המחלה, נתגלתה בשנים האחרונות תגלית חשובה מאד הקושרת את הפירכוסים האפילפטיים ברמות נמוכות של המוליך העצבי (נוירוטרנסמיטר) גאבא (חומצת גאמה אמינובויטירית).

הגאבא הינה חומצה אמינית הנמצאת במח והאחראית להרגעת פעילות העצבים בו. באתרים במח בהם מתקיימים ליקויים בעצבוני הגאבא ואין הם מתפקדים כראוי להם, עשויה להתפתח רגישות יתר חשמלית, שתגרום לעצבונים אלו להתפרק בקצב מהיר, והתוצאה היא התקפים אפילפטיים, המלווים בפירכוסים ועוויתות וכל הנלווה אליהם. התמקדות המחקר אודות הגורם לפירכוסים מתמקד באנזים היוצר את החומר גאבא והאחראי על פעילות חומצת אמינו זו. מטרת ההתמקדות היא למצוא תרופה אשר תמנע את הפירכוסים והעוויתות, ואולי אף למגר את המחלה עצמה.

הפעילות המחקרית במישור המדעי נמשכת כל הזמן, כשכיווני המחקר, מתפשט גם על תחום התזונה, במטרה למצוא יסודות מזון מסוימים העשויים למנוע או להקל משמעותית על הפרכוסים והעוויתות במחלה זו. רכיב התזונה B6 נמצא קשור בעובדה שחסרונו עשוי להוביל להתקפי פרכוסים ועוויתות אצל תינוקות אשר ניזונים ממזון תינוקות לא טבעי, החסר את הויטמין, או שהם נולדו חסרים אותו עקב תזונה לקויה של אימותיהם והם תלויים ויטמין זה, וזקוקים לרמות גבוהות ממנו בהשוואה לתינוקות אחרים. בניסויים בחיות מעבדה ביפן, ניתנו לחיות חומרי מזון הנוגדים ויטמין B6 ונמצא שחיות אלו לקו בהתקפי פרכוסים ועוויתות. ולכשהוסיפו לתזונתם B6 נמנעו תופעות אלו. יסוד מזון נוסף אשר נמצא כמי שמקל ואף עשוי למנוע את הפרכוסים והעוויתות המלווים את מחלת הנפילה הינו המגנזיום. מינרל המגנזיום נמצא בגופינו בכמויות זעירות בנוזל המח וחוט השידרה (וגם בעצמות כמי שעוזר להטמיע את הסידן בהן יחד עם בורון וזרחן) וחסר בו עלול להביא להתעוררות יתר של העצבונים במערכת העצבים המרכזית, וליצור פרכוסים ועוויתות דמויי אלו המתחוללים במחלת האפילפסיה.

פעילות גופנית מסיבית הנמשכת שעות רבות תחת שמש קופחת עשויה להביא את האדם למצב של פרכוסים ועוויתות למרות שמצבו הגופני מעולה, וזאת בשל ירידה חדה ברמת המגנזיום בדם הגורמת לליקויים בשרירים ובלב. כמו כן מצב זה יגרם גם לאנשים בעלי עבר ואפילו קצר או חד פעמי בתופעות של המחלה. יסוד המזון מנגן אם וכאשר הוא חסר בדם התופעות עשויות להיות פרכוסים ועוויתות, ואצל חולי אפילפסיה ההתקפים מתקשרים לחסרון של ממש במנגן ברקמות ובדם, המוביל להתקפים תכופים.

הכולין הנחשב לויטמין מקבוצת ה-B חשוב ביותר ליציבות תאי העצב וחסרונו בשרירים ובדם יביא להתפתחות התקפים של פרכוסים ועוויתות אצל אנשים מסוימים. בניסויים שנערכו לבדיקת השפעת הכולין על מצבים אלו, נמצא שתוספת ממנו מנעה או הפסיקה את הופעת ההתקפים אצל 3 מתוך 4 נבדקים. (לציטין מכיל כולין ועל כן יש לכלול אותו בתפריט היומי).

מגנזיום קיים באגוזים, דגנים מלאים, קטניות, ירקות ירוקים, חלב ובשר רזה.
B6 קיים במזונות: כבד, בשר רזה, שמרים, נבטים, דגים, ביצים, אגוזים וקטניות.
כולין ולציטין במזונות: חלמון ביצה, כבד, דגנים מלאים, סויה, וקטניות, חלב ובשר רזה.
מנגן קיים במזונות אלו: אגוזים, קטניות, דגנים מלאים, תה.

המשך בנושא זה בשבוע הבא…

בברכה,
אילנה רפלוביץ
תזונאית הוליסטית

אהבתם? שתפו עם חבריכם

ראיתם משהו בכתבה שמעניין אתכם, רוצים מידע נוסף? רשמו את המייל שלכם כאן למטה או שלחו אלינו פנייה - לחצו כאן לפנייה

בעצם פנייתך והרשמתך אלינו אתה מאשר בזאת כי אתה מסכים למדיניות הפרטיות שלנו ואתה מסכים לקבל מאיתנו דברי דואר כולל שיווק ופרסום. תמיד תוכל להסיר את עצמך מרשימת הדיוור או ע"י פנייה אלינו או ע"י על לחיצה על הקישור הסרה מרשימת הדיוור אשר נמצא בתחתית כל מייל שיישלח אליך. למדיניות פרטיות לחץ כאן. אם אינך מסכים אנא אל תירשם אלינו, תודה.

INULIN

בריאים לחיים המפתח
,ימים ולאריכות יותר
,לכולם ממליץ FDA
ויצמן במכון חוקרים
...ממליצים העולם וברחבי בטכניון

לפרטים נוספים